373548
טלי, תודה על המאמר המשובח. למרות הנושא שמפתה לצלול לתוך הפרטים המדעיים (גנטיקה של המחלה) ושיטות ניתוח הנתונים שלו, הצלחת לשמור על טקסט קריא לקהל הרחב, תוך שאת שומרת על הצגה הוגנת של שני הצדדים (לפחות בעיניי).

אין לי מה להוסיף לנושא מלבד זה שיצא לי להכיר באופן אישי מקרה דומה למה שכתבת עליו והסתיים בהתאבדות של בחורה מ-ד-ה-י-מ-ה, אחת שפוגשים פעם בהרבה הרבה זמן. http://hagar.ouvaton.org
380337
הסיפור המלא במוסף הארץ (אהם, מישהו כבר הביא את הלינק, אבל נראה לי ראוי לתת אותו כאן בשנית):
חלק מתגובות הקוראים ב"הארץ" מעניינות לא פחות מהכתבה.
380342
אני רק חושב מה עובר בראשם של ההורים והאחים של הגר כשהם קוראים את התגובות ואני מקבל צמרמורת.
האם עונה למגיבים 381447
אטי, אמא של הגר, פרסמה מכתב במדור "מכתבים למערכת" של מוסף הארץ, בו היא מתייחסת לתגובות הקוראים (המכתב השלישי ב- http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?... )
381498
צמרמורת זו לא המילה. למשפחה ודאי קשה לקרוא את התגובות האלה, אבל התגובות די צפויות בהתחשב בתזה שנבנתה, שתולה הכל באשם יחיד, ומתעלמת מחומרים נוספים שהגר צרכה (ומהשילוב ביניהם).

לא באתי להגן על השימוש בגראס, אלא להזכיר מקרה דומה - אופיר רחום ז"ל, הנער שנרצח בעקבות פגישה שנקבעה בצ'אט. המשפחה בכאבה מיהרה להאשים את האינטרנט. מה אפשר לענות לזה?
לא קל 381666
יש משהו במה שאת אומרת. אחרי הכל מידת הסיכון בקנביס תלויה גם באדם עצמו. כנראה שמידת הרגישות וההשפעה של הסם היא שונה על אנשים שונים.

במקרה של הגר נראה שהיא הייתה עם רגישות מולדת גבוהה לסם ולכן קרה מה שקרה. לכן יכול להיות שהמסקנה למשתמשי קנביס צריכה להיות שונה, משהו כמו שכתבו חלק מהמגיבים, או נדמה לי אחד הרופאים בתחום "אם קנביס עושה לך רע, תתרחק מזה!"

עכשיו לכי תמצאי כמה קנביס על אדם לצרוך כדי לדעת שקנביס עושה לך רע לפני שיהיה רע מידי...

[פחות קשור, אבל גם הצד הביולוגי/דיאגנוסטי יכול להיות מעניין. אולי יש איזה מאפיין גנטי (אלל מסויים, או צרוף של אללים) שמאפשר לזהות את הנטיה הזאת מראש, ידוע לך משהו על זה?]
לא קל 381837
לא ידוע לי כלום על זה :-) והאמת, אני לא יודעת מי יחקור דבר כזה. מצד אחד הרעיון הוא לזהות נפגעים פוטנציאליים מ-THC. מצד שני, תוצאות של מחקר כזה יובילו לרעיון שלפיו אפשר ללכת להיבדק, לראות אם יש לך אלל מסוים, ואם לא - תשתמש חופשי. וזו כמובן ירייה ברגל של מטרת המחקר (ומצדדי הקנאביס לא ימהרו לבצע מחקר כזה, כי הוא יאשר את החשדות לגבי פגיעה קשה ובלתי נמנעת של החומר באנשים מסוימים).
לא קל 382003
מה פירוש המלים "מטרת המחקר"?
לא קל 382013
הו, תמימות (?) קדושה...

את המחקר ממנת חברת תרופות, משרד הבריאות, אגודת אל-סם, או גוף דומה אחר, ומבצע אותה רופא שתלוי בגופים האלה כדי להמשיך ולקבל מענקי מחקר; או לחלופין, רופא שרוצה שאשתו תפסיק להציק לו בעניין הגראס שהוא מעשן לפעמים. מעט מאוד מחקרים מתבצעים מבלי שלחוקרים יש מטרה ברורה – להוכיח משהו שהם מאמינים בנכונותו, או להפריך משהו שהם שוללים את נכונותו. מחקרים של "ננסה ונראה מה יקרה" קיימים אולי בפיזיקה, כימיה וכו', אבל הם הרבה יותר נדירים בתחום הרפואה.

דוגמא קלאסית – מחקרים שמאוששים / מפריכים את הצלחת הטיפול בדיקור סיני. לכל חוקר שמתחיל מחקר כזה יש תוצאה סופית רצויה. משפטנים קוראים לזה "אג'נדה"; ברקת קראה לזה "מטרת המחקר".

ולאחר פרסום המחקר, הצד השני עסוק בלמצוא בו בעיות מתודולוגיות, כמובן.

-----

חשבתי פעם על פתרון לעניין הזה. מחקר יתקבל לפרסום רק אם:

1. יערכו אותו במשותף חוקרים התומכים ברעיון וחוקרים המתנגדים לו.
2. כל חוקר יצהיר מראש מה עמדתו, וייתחייב שלא לערער על המחקר בדיעבד.
3. אופן עריכת המחקר יסוכם מראש על-ידי שני הצדדים.
4. סיכום המחקר, או חלקים ממנו, יכתבו מראש, במידת האפשר, בכמה גרסאות אפשריות - גרסה לכל תוצאה אפשרית (למשל: התאמה של 0.8 או יותר, התאמה של 0.6 עד 0.8, התאמה של 0.3 עד 0.6 והתאמה של 0.3 ומטה, ע"פ הפרמטר הנמדד העיקרי).
5. כל הפרטים הנ"ל יופקדו אצל הגרום המפרסם (מערכת Nature לצורך הדוגמא) בטרם יחל הניסוי.
6. הניסוי יבוצע, בהשגחת שני הצדדים על "טוהר הבחינות".
7. התוצאות יפורסמו, גם בחתימת הצד שלא ממש אוהב אותן.
לא קל 382017
אתה חושב שזה יעזור?

"אמנם יצא מתאם של 0.8, אבל סטיית התקן והמובהקות הן כאלה שבכלל אי אפשר להסיק מסקנות. וחוץ מזה, כתבתי בסעיף קטן 13ג' שאם יהיו יותר נבדקים שמאליים מימניים, כל המחקר לא אמין בעיני"
לא קל 382024
זה לא יעזור למנוע מקשקשנים להמשיך לקשקש (למשל: תומכי דיקור סיני). זה כן יעזור למי שאין לו דעה קדומה, ומנסה להבין לאיזה צד להאמין, לבחור צד בצורה סבירה יותר ממה שקורה כיום (רוצה לטעון שקנביס זה טוב? ראה מחקרים א', ב', ג'. רוצה לטעון שזה רע? ראה מחקרים ד', ה, ו'. רוצה מחקר אובייקטיבי במידת האפשר? אתה בבעיה.)

"מאמרי דו-קרב" יכולים בהחלט לעזור לניתוב כספים ממשלתיים, למשל, או לחברות ביטוח (שלא מעניין אותן היבטים פוליטיים וחברתיים, אלא במה כדאי להשקיע כסף).
לא קל 382018
איך יכול להיות שעניתי לפניך, אבל לא ראיתי את התגובה שלך כשעניתי? (והתגובה שלי קצרה ונכתבה במהירות).
ובכלל, למה אתה מסביר יותר טוב ממני את מה שרציתי לומר?
לא קל 382019
= עניתי *אחריך* (דקה אחריך).
לא קל 382036
בעניין שאלתך השנייה, יש לטל נטייה מעצבנת כזו.
לא קל 382025
דברים שקיימים כבר היום:

1. חברות התרופות מחוייבות לפרסם (גם אם לא בעיתונות המקצועית, אבל במאגר הפתוח של ה FDA) תוצאות של ניסויים שביצעו, גם אם הניסוי הניב תוצאות בניגוד לאינטרס שלהן.

2. מחקרים רציניים חייבים להחליט מראש על מדדי התוצאה שהם ישתמשו בהם להערכת התוצאות, כדי למנוע חיפוש של תוצאות חיוביות בדיעבד.

3. מדי פעם ארגון הבריאות האמריקאי כמו גם גופים אירופאיים מממנים מחקרים בסדר גודל גדול שמנוהלים על ידי חוקרים עצמאיים (שלא קשורים לאף חברת תרופות) שבהן מושווים כמה טיפולים עדכניים של תרופות.
לא קל 382030
חסר: גילוי נאות של נטיית הלב של החוקרים; השגחה הדדית של בעלי נטייה מנוגדת.
לא קל 382037
(לא שאני חושבת שכל מחקר הוא טהור או מצויין, אבל:)

אם יש מימון למחקר (שקשור הדוקות לנטיית הלב של החוקרים) הוא תמיד יוזכר במחקר.

בדרך כלל תוכל לדעת את נטיית הלב של החוקרים בהקדמה למחקר גם כאשר התוצאות סותרות את ההנחות שהובילו לביצוע המחקר.
לא קל 382014
פירוש פוליטי ולא מדעי. אני מתכוונת לאינטרסים של הגופים שירצו לממן מחקר כזה (שמן הסתם לא יציבו ''מטרות'' מראש, אבל ודאי יסננו מחקרים שהם רוצים לממן וכאלה שלא).
לא קל 382271
כלומר, מדענים לא יחפשו אלל שנמצא בקורלציה עם סיכון גבוה בשימוש בסמים (משום שתגלית כזו תסכן את "מטרות המחקר"), למרות שהם מחפשים במרץ אללים שנמצאים בקורלציה עם כל מחלה אחרת? קשה לי להאמין.
לא קל 382284
להיפך, הם יחפשו במרץ רב אלל כזה.
לא קל 382293
הם ודאי יחפשו - כמו שאני קונה וילה בקיסריה (כלומר, אין סיבה שלא אקנה, אף אחד לא מפריע לי לקנות, פשוט אין לי כסף לעשות את זה).
לא קל 382300
בוא נניח שמדענים בעלי שם אכן אינם מעוניינים בגילוי אלל כזה, אזי יושב לו מר אפס במעבדתו במכללת (הכנס שם של מכללה השנואה עליך) וחושב, כיצד אני, עם כישורי המוגבלים, אוכל להימנות על אותם נכבדים ולסוע לקונגרסין בארצות הים ? הא ! אמצע את האלל שאף אחד לא מחפש, הרי זה פיל בסלון, אפילו אימפוטנט כמוני, עם שני פיפטורים ותואר מזוייף, יכול למצא אותו.
שומע על כך חברו משכבר הימים באונ' מכובדת (כניגוד למכללה העלובה) וחושב, כיצד אראה לחברי את מקומו הראוי, אקח את רעיונו, שהרי גם ככה הולך אותו אלל קסום להימצא, ואקדים אותו במציאה, שהרי הכסף כאן זורם כמים ופרוייקטנטים מדפקים על דלתי השכם וערב, אחד מהם לבטח יתקל באותו פיל, אם רק אדחוף אותו בכיוונו. וכך חורשים להם מזימות שכבות על שכבות של אנשי מקצוע, עד שמתגלה אותו אלל (סתם, רובם ממש נחמדים).

למה הדבר דומה ? לפני שנים לא רבות, היו חברות התרופות עושות לביתן בתרופות נגד אולקוס וגם כאשר קם מדען אוסטרלי (או שמא היו שניים ?) והכריז בקול כי מצא חיידק הגורם למחלה, התעלמו ממנו החברות והמשיכו לכלכל ענייהן. אך לא לעולם חוסן, ואת האמת המדעית גם מאה מדענים לא יקברו (ע"ע אנשטיין) ולא רק שנפוצה ונשתרשה בקרב הקהילה ה*רפואית* ההבנה שאולקוס נגרם מחיידק וטיפול בהתאם, אלא שאותו מדען/ים זכה בפרס נובל על תגליתו.
לא קל 382306
ודאי שלעולם חוסן. רווחי האולקוס אינם משחק סכום אפס. יש אולקוס חיידק, שהעניק תהילת עולם למגלו, ויש אולקוס בלתי-חיידקי, שממשיך לפרנס את יצרני התרופות.
לא קל 382309
בואי נקווה שמר אפס ומר אחד קוראים באייל ויתחילו עם כל הסיפור הזה כבר מחר על הבוקר.
לא קל 382311
לא יודע לגבי אפס ואחד, אבל אני וכמה ממכרי מנסים בכל כוחנו לגזול פרנסתן של חברות התרופות ע"י תגלית שתפתור מחלה מסויימת שאנו חוקרים. במידה ולא נמצא תרופה שאפשר לעשות ממנה מה שנקרא בעגה מקצועית "ים כסף", נשמח לרפא את כל החולים גם בחינם (או לפחות תמורת תהילת עולם, בתקווה שמישהו יסכים לקנות את זה בebay).
לא קל 382359
על שני עצים צומח כסף (למחקרים רפואיים): חברות התרופות הגדולות, וה-NIH. קשה לי להאמין שב-NIH לא יעוטו על פרוייקט כזה, כשהוא יהיה ישים.
לא קל 382360
זו יכולה להיות יריית פתיחה לא רעה במערכה על ריפוי האמריקאים מהפנטיות הלאומית שיש להם בנושא הסמים.
אינטרנט 382634
לפני שבוע וחצי תרמתי דם במד"א. כששמעה המתרימה שאני עובד במחשבים, היא שמה את כפותיה על פניה ואמרה "אויויוי". היא הסבירה לי, בעברית מצורפתת (למרות שהיא 30 שנה בארץ) ש"היה אחד בצרפת, אילן, הכיר בחורה יפה דרך מחשב והרגו אותו. אחרי זה כל נכדים שלי זורקים מחשבים לפח!"
אינטרנט 382635
"נו, זרקתם כל מחשבים לפח?"
"כן, סבתא, בטח, סבתא. הכל הכל".
אינטרנט 382653
שכחת לציין ששיחה זו התנהלה באי.סי.קיו..

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים