לגור איתו 374103
"אוסאמה זעתר ויסמין אבישר מאוהבים. במדינת ישראל זו בעיה. חמורה. שניהם בני 25, היא רקדנית מבית נקופה, הוא פסל מכפר קטן בפאתי רמאללה. הם הכירו כשעבדו בצער בעלי חיים בירושלים, ואז נבנתה ביניהם החומה. למרות שהתחתנו אסור לזעתר להיכנס מרמאללה לישראל. כשרצתה אבישר לעבור לגור אתו אסר עליה צה"ל את הכניסה לשטח איי. המקום היחיד שבו מותר להם לעמוד יחד, לדבר ולהתחבק, זה מחסום קלנדיה".

לגור איתו 374104
ומה הסיבה לאיסורים אלה לדעתך? שנאת ערבים עוורת? גזענות?
לגור איתו 374181
אתה שואל לדעתי? אני צריכה לנמק את האיסורים?
לגור איתו 374188
בוודאי יש לך תאוריה. הרי לא הצגת את הסיפור העצוב הזה סתם כך, ללא שום קשר לנושא הדיון...
לגור איתו 374195
הבאתי אותו בדיוק מפני שלדעתי הוא כן קשור לנושא.
לגור איתו 374244
טוב, אנחנו סובבים סחור סחור. אני בטוח שהבאת את הסיפור מפני שסברת שהוא קשור לנושא הדיון, אלא שאת מתחמקת מאפיון מדויק של הקשר.

כפי שהערתי בתגובה קודמת, אני משער שאת קושרת את עמדת המדינה בעניין בני הזוג ליחס הכללי לערבים כפי שמתבטא בסקר.

אגב, אני חושד שהיחס לערבים גרוע בהרבה. הסקר מוטה לטובת הערבים מפני שאנשים אינם ממהרים להודות בהשקפת עולם לא נכונה פוליטית. במיוחד לא בשיחת טלפון שיוזם אותה גורם זר.

המצב הוא שיהודים אינם אוהבים ערבים, וערבים אינם אוהבים יהודים.
האמת היא שמצב זה הוא טבעי, ולמעשה בלתי נמנע, לאור מצב המלחמה האתנית המתמשכת ביו יהודים וערבים בארצנו.

מדהימה אותי ההזדעזעות ההזויה מתוצאות הסקר תוך התעלמות ואולי הכחשת המציאות הפוליטית.

רציתי ללמד מעט סנגוריה על המדינה. יחסה של המדינה לערבים, הן לאזרחיה, והן לתושבי הרשות (שהם תושבי ארץ אוייב לכל דבר ועניין) מאופיין בדרך כלל בסובלנות מפליגה. (יחסית למה שניתן לצפות במצב מלחמה)

לעניין סיפור רומאו ויולייה.
הייתי מציע למר זעתר ללמוד מקצוע אמיתי, ולגברת המאוהבת לשקול היטב לפני שהיא עוקרת לעתיד מעורפל ברמאללה...
לגור איתו 374249
האם היית מאוהב מימיך? האם עצות - טובות או גרועות - יש להן ערך כלשהו, אצל המאוהב/ת? חוץ, כמובן, מהעצה - "תעזבי הכל ותלכי אחריו, לא משנה מה יהיה...".
לגור איתו 374253
התשובה שלי לשתי השאלות שלך היא ''כן''.
לגור איתו 374258
נו, אז זה משמח. אולי כדאי להזכיר כאן שלא כל המאוהבים הם מתמטיקאים או סטודנטים למתמטיקה. רבים מן המאוהבים - ההגיון הוא הדבר האחרון המשחק תפקיד בחייהם ובשיקוליהם, באותה תקופה. אילולא כן, לא היינו רואים כל כך הרבה לבבות שבורים, כל כך הרבה גירושין וכל כך הרבה אנשים שתרופות אנטי-דכאוניות הן מצרך חשוב אצלם, גם אם אינם יהודיה המאוהבת בפלסתיני.
לגור איתו 374266
תודה על האד-הומינום, אבל מתמטיקה או לא, באהבה אני חסר הגיון בערך כמו כל אחד אחר. אני פשוט לא חושב שחוסר ההגיון הוא טוטאלי, בעיקר אחרי שכמה פעמים נכווים.
לגור איתו 374512
אד הומינם.

(ירדן עשה את זה לי, אני מעביר אליך. נראה מי יהיה הבא בתור)
קושקוש, מושמוש, פוצי 374536
האם אד הומינם ואד הומינום הם הומונימים?
קושקוש, מושמוש, פוצי 374631
אדים הומוסקסואליים.
קושקוש, מושמוש, פוצי 374632
כן, בכותרת נתתי כמה הומונימים.
לגור איתו 374264
א. אם אתה רואה את יחס המדינה ל*אזרחיה* הערבים כיחס המצוין ב"סובלנות מפליגה", ההתעלמות וההכחשה הן שלך, באופן ברור.

ב. יש פסלים שזה מקצועם. לפי צילום הפסל שבכתבה - זעתר הוא פסל מרשים מאוד, לדעתי. נכון שכפלסטיני הוא אמור להיות פועל בניין, אבל מה לעשות שלא כל אחד מעוניין למלא את ייעודו?
לגור איתו 374286
... לא את עמדת המדינה אני קושרת הנה, אלא את עמדת הבחורה היהודייה.

כל השאר, כולל ה''הזדעזעות ההזויה'', הוא מהרהורי לבך.
לגור איתו 374106
אין ספק ש"גאווה" ממלאת את ליבי כשרני קורא את הדברים הללו.
והשאלה שחוזרת ומנקרת היא: איך אנחנו חיים בשלום עם תופעות כאלה- ועוד שופט בית המישפט העליון- מישאל חשין- מבין את מצב.
יש יותר מדי דוגמאות שמעידות על ההתבהמנות שלנו.
עמוס עוז, בראיון עיתונאי, מזכיר שלפני כמעט 30 שנה רעשה הארץ כשילדה מבית שאן אמרה שהיא רעבה; האם היום זה היה מזיז למישהו? מאז נוצרו דמויות חדשות:היה יותר נוח ליצור לפני 7 שנים דמות וירטואלית -הזקנה במסדרון.
לגור איתו 374108
מה וירטואלי בה? לך לכל בית חולים בארץ ותמצא כמה וכמה כאלה. אבא שלי נאלץ להתאשפז בבית חולים לפני זמן לא רב ובמשך יומיים החנו אותו במסדרון, עד שאחותי הרופאה דאגה להעביר אותו לבית החולים שלה שם יכלה לסדר לו מיטה בחדר.

הבעיה עם ילדים רעבים היום היא שיש הרבה ילדים שיסכימו להתראיין לטלוויזיה כדי לספר שהם רעבים, אבל באמצע יפריע צלצול הסלולרי שלהם. זה נראה, איך לומר, רע.
אין בכך כדי לומר שאין ילדים רעבים כיום, אלא רק שמפלס הבושה ירד משהו, וכל מיני אנשים מוכנים להצהיר כל מיני דברים גם אם הם לא נכונים.
לגור איתו 374109
אומר לך מה וירטואלי: הילדה מבית שאן היתה ילדה ממשית; הזקנה במזדרון היתה יציר וירטואלי של תעמולת הבחירות של ברק. את ברק לא במיוחד עיין מצבה. תאר לעצמך שהוא היה מביא זקנה אמיתית; הרי הוא נאלץ חעשות משהו בנידון אחרת היה מוצא אותה מופיעה מטעם אריק שרון.
לגור איתו 374110
עד כמה שאני זוכר, ברק התייחס לזקנה ספציפית שסיפורה עלה בתקשורת.
אני חושב שההתייחסות הכללית הרבה יותר חשובה מההתייחסות הפרטנית. אם מתייחסים ל-א' מבית שאן, אז אפשר לפתור את הבעיה בסגנון דודו טופז - זורקים עליה משאית עם כל טוב מתנת חברה כזו או אחרת, וסגרנו עניין. אבל אם מדברים על "הילדים הרעבים" או "הזקנה במסדרון", הרי שכל עוד יש אנשים שעונים לקריטריון הזה, חרב ההבטחה עודנה תלויה מעל ראשו של המבטיח (תיאורטית. מעשית, אף אחד לא עושה כלום בכל מקרה).

שלא לדבר על כך שאם מדברים על א' מבית שאן, תמיד ימצא מי שילך לבדוק ויגלה לנו בטלוויזיה של-א' הרעבה יש מכשיר DVD וסלולרי מהדור השלישי, ולכן זה שהיא רעבה זה אשמת האמא שלה שעושה לעצמו תספורות ב-‏500 שקל במקום לקנות אוכל לילדה. אם הדיון הוא כללי, סטטיסטי יותר, קשה יותר למצוא הוכחות נסיבתיות לכך שאין, בעצם, בעיה.
לגור איתו 374114
כלומר, אם אני מבין אותך נכון, אתה אומר שניתוח של הסיטואציה באמצעות מספרים "קרים" הוא למעשה אנושי יותר, או לפחות מביא לתוצאות אנושיות יותר?
לגור איתו 374140
ראיתי פעם מחקר שלפיו, כאשר כתבה טלוויזיונית עסקה בבעיה של אדם מסויים (נגיד, מישהו עם מקרר ריק), הצופים נטו להאשים את האדם עצמו בבעיה שלו (הוא בטלן). אם עסקו בבעיה באופן כללי, באמצעות סטטיסטיקות וכיו''ב, הנטייה הייתה להאשים את החברה או הממשלה, ולא את הסובלים מהבעיה.
לגור איתו 374153
טוב שחזרת.
לגור איתו 374205
לא זכור לי שעזבתי. פשוט צמצמתי פעילות במידה משמעותית. זה עדיין נכון.
לגור איתו 374180
מעניין. זה כנראה מפני שאנשים מרגישים שברגע שהם יודעים פרט או שניים על חייו של מישהו אחר, יש להם זכות לתת לו עצות.
"ארגומנטום אד עייצס"? 374222
יש מספר לא קטן של תגובות באייל שמכילות טיעונים מהמחלקה הזאת (בעיקר מדיונים על נושאים כלכליים, אבל לא רק - גם טיעון "אז למה אתה לא יורד מהארץ?" נמצא לדעתי באותה מחלקה). צריך לתת לזה שם בסגנון "טיעון מתוקף טוב הלב" או משהו. המבינים עניין צריכים לתת לזה שם מתאים בלטינית.
"ארגומנטום אד עייצס"? 374287
בדיוק. אולי ''אד אחיתופליום''.
לגור איתו 374111
בשביל זה צריכה להיות עיתונות טובה שתסנן את כל המיקרים המניפולטיביים. אגב, מפלס הבושה מראה משהו על החברה.
לגור איתו 374116
טלויזיה (ואולי אפילו DVD), שלא לדבר על טלפון סלולרי הם אמצעים חיוניים, לפחות ביחס לחברה בה אתה גר. משפחה עניה לא אמורה לוותר על טלויזיה וטלפון. בלעדיהפ, למשל, היא משוללת יכולת השתתפות בחיים החברתיים והפוליטיים. תספורת יקרה זה כמובן סיפור אחר לגמרי.
לגור איתו 374118
לי אין טלוויזיה או DVD. מה זה אומר עליי?
לגור איתו 374121
שאתה שבוי יותר מדי במספרים?
לגור איתו 374124
שאין לך ילדים.
לגור איתו 374126
נסה שוב; לילדים ממילא אין זכות השתתפות בחיים הפוליטיים.
לגור איתו 374131
מה הקשר?
לגור איתו 374152
''בלעדיהפ, למשל, היא משוללת יכולת השתתפות בחיים החברתיים והפוליטיים''

אם תרצה למחוק את ''הפוליטיים'' ממה שרון אמר (באמת לא הבנתי מה זה היה אמור להביע), נתקרב לעמק השווה.
לגור איתו 374160
טוב, הגענו לעמק השווה.
והעניין הפוליטי מתייחס אולי לתוכנית לעשות את הבחירות הבאות עם הצבעה במחשב.
לגור איתו 374161
איזה בעיה אתה רואה בזה?
לגור איתו 374172
שלא הבנתי איך מחסור בטלוויזיה שולל ממישהו השתתפות בחיים הפוליטיים. על פי הטענה שלך, לי אין יכולת השתתפות בחיים הפוליטיים (אגב, גם עם ה''חברתיים'' יש לי בעיה, אבל מילא, אני מודע לכך שיש אנשים שלמרבה הצער מבססים את חייהם החברתיים על מה שהולך בטלוויזיה).
לגור איתו 374186
עניתי משהו בענין בתגובה 373874 ההבדל בין בחירה וחוסר ברירה.

אם האחריות החברתית נעצרת בנקודה הרעב הוירטואלית, יכול להיות שזה סוג של עריצות. אני לא יודע היכן בדיוק עובר הקו _החומרי_ של המינימום ההכרחי לקיום. אני נוטה להסכים עם דובי שטלויזיה בחברה כמו שלנו נכללת בזה, ולדעתי גם טלפון. פחות מזה ומהאזרח נשללת היכולת להישתתף בחברה מתוך הרגשת ועמדת שיוויון, פחות או יותר.
לגור איתו 374190
לעשירון התחתון לעולם לא תהיה תחושה של שותפות מתוך שוויון בחברה הצרכנית שלנו, ולו מן הסיבה הפשוטה שהעשירונים הגבוהים יותר ילמדו לבדל את עצמם על סמך פרמטרים אחרים שמשקפים הכנסה.
כבר היום המוני אנשים קונים שעונים באלפי דולרים, שלא שונים במאומה משעון בחמישים ש''ח, להוציא את העובדה שכולם יודעים שהם עולים יותר.
לגור איתו 374193
איך יודעים שהם עולים יותר? (אני, למשל, לא מזהה דברים כאלה).
374196
מותגים, למשל.

אגב, זה גם קצת תמוה. יש את החולצות האלה, בעיקר, עם הדפס ענקי של שם המותג אשר לא נבדלות כלל מכל חולצה אחרת ועולות הרבה יותר. אנשים משלמים יותר כדי לשאת פרסומת על גבם (או על חזם, לצורך העניין).
374241
טוב, הדפס ענקי של שם המותג זה לפחות משהו שגם אני הייתי מזהה (לו ידעתי שזה שם מותג). אבל על שעון - איך את רואה את זה? קטן מדי, לא?
374252
לפי צליל התקתוק. אין לי מושג.
אולי זו דווקא דרך להבדיל את עצמך מקרב שאר עמיתיך המנהלים הבקיאים בקטלוג השעונים האחרון. (זה, ועטים משובצי יהלומים)
374259
זה כבר יותר משכנע.
לגור איתו 374276
היתי רוצה להגיד לך שגם אני לא, אבל זה יהיה שקר. זה כבר חדר לתת מודע, ולמרות שלי (כמו אני מניח לחלק גדול מהאוכלוסיה) אין מושג איזה דגם ''נחשב'', ואולי שעון של מיליון דולר אני אעריך בחמש מאות, עדיין תהיה חלוקה ברורה בין שעון יקר לזול.
בעבור חלקים מסויימים באוכלוסיה, ההבחנה הזו דקה בהרבה.
לגור איתו 374281
נו, אז אם אתה מזהה - אמור לפי מה (תן בהם סימנים).
לגור איתו 374288
קשה לי לאפיין, כי לא מדובר בדבר מודע. יהיו כמובן יוצאי דופן אבל סביר להניח שהרצועה תהיה מעור, לא יהיו חלקי פלסטיק, שימוש במתכת כסופה או זהובה, מיעוט כפתורים או לחלופין ריבוי מוגזם (לא כפתורי פלסטיק, אלא מתכתיים בצד).
כמו שכתבתי, רוב הזיהוי הוא לא מודע, שכן אנו נחשפים לאנשים שלובשים פריטים אילו במשך כל חיינו (אתם חושבים שבונד בוחר איזה שעון ללבוש ?).
לגור איתו 374191
טלווזיה היא לא מוצר חיוני, אין היא תורמת מאומה למחזיקים בה, העובדה שאנשים רואים עצמם שייכים לתרבות כל שהיא על סמך קופסא שמשדרת את מה שמשדרת מצביעה על עליבותה של החברה.
לגור איתו 374513
ספר הוא לא מוצר חיוני, אין הוא תורמת מאומה למחזיקים בו, העובדה שאנשים רואים עצמם שייכים לתרבות כל שהיא על סמך קופסא שמראה את מה שמראה מצביעה על עליבותה של החברה?
לגור איתו 374653
א. ספר הוא לא מוצר חיוני.
ב. מבחר הספרים בספריה והידע האצור בתוכם גדול לאין שיעור ממבחר הידע הזמין בטלווזיה, גם לצופה המתכנן את צפיותיו.
ג. טלווזיה בממוצע (אולי ישנם יוצאי דופן, טרם פגשתי בהם) מזיקה יותר משתורמת למחזיקים בה, אין כך הדבר לגבי ספרים.
ד. איננו שייכים לתרבות כל שהיא בגלל שאנו מחזיקים בספר, אלא בגלל שאנו עם הספר, יש לנו חלק בספר הספרים. ככלל החזקת ספר לא מסויים אינה משייכת לתרבות כל שהיא.
לגור איתו 374714
א. אמרת. אז אמרת.

ב. כמות הספרים, וכמות הידע האצור בתוכם חסר משמעות לחלוטין. אדם נורמלי לא יכול לקלוט בחייו את כל כמות הידע שמשודר בשבוע טלויזיוני אחד. לכן, השאלה הכמותית היא לא רלונטית.

ג. לא יודע מה זה טלויזיה בממוצע, ולא יודע מה זה ספרים בממוצע. מי שרואה את ערוץ ההיסטוריה במשך שבוע רצוף יוצא מורווח יותר ממי שקורא את כל ספרי _____ (הכנס כאן את יצרן הזבל המועדף עליך).

ד. אתה מוכן לנסח את הטיעון הזה בצורה שגם אני אבין (אנחנו גם העם הנבחר, האם זה אומר שאנחנו מרוויחים מבחירות? יש לנו חלק בעיצוב הדת הנוצרית, האם זה אומר שאנחנו מרוויחים מהליכה למיסות? מה זה "החזקת ספר לא מסויים", למה היא "אינה משייכת לתרבות כל שהיא", ולמה זה צריך להפריע לי?)?
לגור איתו 374879
קיבלתי את טענתך, על המדינה לסבסד לעניים טלווזיה, אך כזו הקולטת רק את ערוץ ההיסטוריה (ואולי גם את ערוצי המדע והטבע).

"העובדה שאנשים רואים עצמם שייכים לתרבות כל שהיא על סמך קופסא" - איש אינו אמור לראות עצמו שייך לתרבות מסויימת על סמך ספר או טלווזיה.

0 - לא שאני משווה בין ערוץ ההיסטוריה לספרי היסטוריה אמיתיים.
לגור איתו 374886
נחמד שקיבלת את טענתי, חבל שלא טענתי אותה.

יש לי הצעה, על תגיד לאנשים על סמך מה לראות את עצמם שייכים ולמה.
לגור איתו 374192
המחוייבות שלנו בתור חברה כלפי העניים היא להעניק להם קיום בכבוד, תוך מתן הזדמנות מקסימלית לילדיהם. טלווזיה אינה עונה על אף אחד מהקריטריונים, עדיף לילדיהם שלא יצפו בה, כמו גם העדרה עשוי לתת להם מוטיבציה לנסות לשבור את מעגל העוני, שכן עני שאינו חסר דבר אינו בהכרח שואף לדבר.
לגור איתו 374199
זאת תגובה שנגועה במעט פטרנליזם (''עדיף ש...''), ולכן איננה תורמת במיוחד לשיח. חוצמזה, לא כל שעון יקר הוא שעון ''ייצוגי,'' וכמובן שהוא איננו דומה בכלום לשעון בחמישים שקל. והכי חשוב, שעונים יקרים אינם קשורים במאום לנושא העוני. פערים קיימים ויתקיימו, והמטרה איננה בהכרח צימצום פערים על ידי גזימת המעמדות העליונים.
לגור איתו 374274
כשלוקחים ממני כסף, אני נוטה לזרוק גם עצה לדרך. אם מישהו תלוי במדינה באשמתו (להבדיל מנכים, זקנים וכד'), אז כן, המדינה צריכה להיות פטרנליסטית.
''שעונים יקרים אינם קשורים במאום לנושא העוני'' - הנקודה היתה ''לעשירון התחתון לעולם לא תהיה תחושה של שותפות מתוך שוויון בחברה הצרכנית שלנו'', לכן לטעון שיש להם צורך כזה (לקיום שוויון) בטלווזיה משול לצורך שלהם ברולקס.
לגור איתו 374278
האמנם "לוקחים ממך כסף"?

רולקס וכדו' שעון קש (תרתי משמע) וחבל שהכנסת את הדוגמא הזאת לדיון.
לגור איתו 374290
כן, קוראים לזה מיסים.
לגור איתו 374297
וכמדומני שזו הסתכלות צרה ומגמתית, שאיננה משקפת מהות עמוקה יותר.
לגור איתו 374299
לא הבנתי.
לגור איתו 374300
וכמה עצות הוא נותן לצבא, שגם אותו הוא מממן ממיסיו? ולמשרד החינוך? ולהתנחלויות?
ואם בן אדם משמין מטעמים גנטיים, גם אז עליו לשאת בהוצאות הבריאות בעצמו? ואם יש לו כסף רק לג'אנק פוד?
ואם הוא לא יכול להרשות לעצמו ביצי חופש וירקות אורגניים? או אולי, אם הוא יכול להרשות לעצמו דברים כאלה אבל לא יודע שהם בריאים יותר - אולי אז תחייב אותו לשלם בעצמו כשהוא חולה?
לגור איתו 374307
שים לב, הוא לא אמר שהוא אישית נותן עצות, אלא שהמדינה היא זו שצריכה להיות פטרנליסטית. באותה המידה המדינה גם צריכה לשלוט על התנהלות הצבא, משרד החינוך וההתנחלויות - בשביל זה היא קיימת.

אם בן אדם משמין מטעמים גנטיים, נראה לי שהוא נופל בקטגוריה של אלו שתלויים במדינה שלא באשמתם. ואם מישהו חולה ואנחנו נותנים לו כסף כדי שיבריא, אני חושב שאין כל רע בלוודא שהוא מוציא את הכסף על מזון אורגני ולא על ג'אנק פוד.
לגור איתו 374309
מה ההבדל בין אם אדם משמין מטעמים גנטיים, לבין אם הוא לא כל כך מוכשר לעסקים מטעמים גנטיים, אם יש לו "חולשת הרצון" (אולי מטעמים גנטיים. לא יודע) או אם הוא פשוט לא נולד למעמד החברתי הנכון (גם מטעמים גנטיים - עניין של מי היו הוריו)?
לגור איתו 374311
לא צריך להיות מוכשר בעסקים כדי לחיות בכבוד (ולעיתים אפילו בעושר), מספיק לקום כל בוקר לעבודה.
''חולשת הרצון'' מבטלת את חופש הבחירה, על כן אינני מוכן לקבל טיעון כזה. אם לאדם אין חופש בחירה, אז למדינה יש זכות לכפות עליו את מה שטוב לו, שכן הוא שבוי של הגנים שלו לרעתו.
כאמור מעמד חברתי אינו מכתיב עוני, די לך להסתכל ברשימת עשירי ישראל.
לגור איתו 374312
לא הבנתי את פשר המשפט האחרון שלך.
לגור איתו 374313
בנוגע לכישרון: לא נכון. בישראל רוב העניים הם אנשים עובדים. מספיק לעבוד ולהשתכר שכר מינימום כדי לא להיות מסוגל לפרנס משפחה בכבוד.

בנוגע לחולשת הרצון: ההיפך. אם אין חופש בחירה, אין חולשת הרצון. אם יש חופש בחירה, אנחנו צריכים לבחור בין אלטרנטיבות ורק אז יכולה להופיע חולשת הרצון (יצר הרע וכדומה).

בנוגע למעמד חברתי: בודאי שיש קשר בין מעמד מולד לבין עוני. זה לא אומר שאין בכלל מוביליות חברתית, אבל מוביליות כזאת היא מאפיין סוציולוגי שניתן למדידה. ואם היא מאפיין סוציולוגי קבוע, אפשר לטעון שהיא לא נובעת ישירות ממעשיו של האדם, אלא מהצירוף של מעשיו ושל התנאים החברתיים החיצוניים.
לגור איתו 374316
אבל כל מה שאדם עושה בחברה תלוי בתנאים החברתיים החיצוניים, לא?
לגור איתו 374318
נכון, אבל לא כל אחד חי תחת אותם תנאים חברתיים חיצוניים.
לגור איתו 374321
כן. לדעתי זה אכן לא רציני לדבר על מצבו של האדם כפועל-יוצא של מעשיו בלבד בלי להתייחס לתנאים החברתיים שהוא פועל בתוכם: עוני הוא עניין בין-דורי, לא רק בגלל מחסור בירושה או בחינוך שעלותו גבוהה, אלא בגלל שיעתוק דרכי התמודדות לא יעילות עם האתגרים החברתיים והאישיים הניצבים בפני האדם.

גם קניית טלפון סלולרי במקום השקעה בקורסי-ערב לקידום מעמדך הכלכלי היא דרך התמודדות שאינה הדרך היעילה בתיאוריה, אבל מגוחך להטיל את כל האחריות על האדם הפרטי שמתנהג כך מבלי לקחת בחשבון את שיעתוק הדפוסים המשפחתיים ואת הסביבה החברתית שהאדם חי בה. בדיוק בגלל זה צריך התערבות אקטיבית של המדינה ולא הפקרת העניים לנפשם בטענה שעוניים הוא באחריותם.
לגור איתו 374322
א. אין עלותו של החינוך גבוהה (מענק+פקדון השיחרור ללוחם כיום מכסה את כל שכר הלימוד האוניברסיטאי).
ב. "אלא בגלל שיעתוק דרכי התמודדות לא יעילות עם האתגרים החברתיים והאישיים הניצבים בפני האדם." - המסקנה הנובעת מטענתך היא שאין לאפשר לעניים להיות הורים, שכן דרך אבולוציה חברתית (מושג השנוא גם עלי) הם מנחילים לבניהם את העוני.
לגור איתו 374325
א. חינוך אינו רק חינוך אוניברסיטאי. וגם אז, עלותו של שכר הלימוד היא חלק לא גדול מתוך סה''כ עלות הלימודים והמחייה בשנים אלו (שלא לדבר על צעירים שאני מכיר שתומכים בהוריהם - בין אם כלכלית ובין אם בעזרה בעבודה).

ב. חלילה. המסקנה היא שצריך התערבות אקטיבית באמצעות מערכת החינוך ובאמצעות תוכניות למבוגרים, שתעזור לאנשים לשנות את דפוסי ההתמודדות הלא יעילים. זה אינטרס של המדינה והחברה לא פחות משל העניים עצמם. אבל ברור גם שזה, כשלעצמו, לא מספיק. צריך גם מסלולים סבירים של מוביליות חברתית.
ביחס לא' 374328
1. עלותו של החינוך לא גבוהה אם הציונים שלך גבוהים מספיק כדי להתקבל לאוניברסיטה. מה שהרבה פעמים אומר, שהיה לך כסף בשביל שיעורים פרטיים בתיכון וקורס הכנה לפסיכומטרי‏1.
2. לא כולם היו לוחמים בצבא. חלקם בגלל סיבות דביליות כמו היותן בחורות, פרופיל נמוך או שהצבא (לא עלינו) העדיף אותם במקום אחר.
3. תמצתתי עכשיו דיון (לפחות אחד) שכבר התנהל כאן בעבר. אם מישהי זוכרת איפה ומתי, יהיה מאד נחמד מצידה ללנקק לשם.

1כן, ברור. לא כולם צריכים שיעורים פרטיים ויש אנשים שניגשים לפסיכומטרי בלי קורס. יופי להם, יחידי הסגולה. וגם אם כשאתה משתחרר אתה יכול לעשות קורס פסיכומטרי בהנחה, זה עדיין כסף.
ביחס ל-‏1 374334
כל הכבוד לחבר'ה האלו על הנחישות להוציא את המירב מהמעט שהטבע העניק להם, אבל למה להפנות את המאמצים הכבירים האלו דווקא להוצאת תואר מגוחך במדעי הרוח?
סליחה? 374344
חוששתני שלא הבנתי. אלא אם התכוונת לכך שמי שניגש לפסיכומטרי בלי קורס הכנה מקבל ציון שמספיק לו רק בשביל להתקבל לתואר במדעי הרוח.
ובכן, לא שאני שוללת את הטענה הזו לחלוטין, אבל לגמרי במקרה יצא לי להכיר שני יחידי סגולה שכאלו, שהוציאו (כל אחד בנפרד) 728 (לומדת פסיכולוגיה בת"א) ושבעמאות והרבה (הרבה מאד, כי הבחור לומד בתוכנית "אמירים"), בנסיון ראשון, בלי לעשות קודם קורס.
סליחה? 374349
התכוונתי להגיד שמניסיוני, אלו שמתבכיינים על כמה שקשה להתקבל לאוניברסיטה ועל כמה שמסובך ללמוד לבגרויות אפילו עם צבא קטן של מורים פרטיים, הם אנשים שממילא לא עושים שום דבר באוניברסיטה. קרי, המתבטלים במדעי הרוח (בהתחלה כתבתי ''העוסקים במדעי הרוח'', אבל מיד הבנתי שזה אוקסימורון).
סליחה? 374351
לא הבנתי. הסטודנטים במדעי הרוח מתבטלים?
סליחה? 374359
הבטלה היא מלאכתם. הם אכן מחפפים במלאכה זו, אבל לא לכך כיוונתי.
374360
אם כך, נסיוני כנראה שונה. ובכל מקרה, גם אם לא מסובך ללמוד לבגרויות עם צבא קטן של מורים פרטיים, בלי מורים פרטיים (לא צריך צבא. לפעמים מספיק מישהו שידחוף אותך רק במתמטיקה. או רק בלשון. או רק באנגלית) זה *קצת* יותר מסובך. וזה קצת יותר מסובך אפילו אם גם לאמא וגם לאבא יש תואר, ושניהם אנשים משכילים, בטח ובטח שזה יותר מסובך כשהם לא.
374363
סטיב באלמר פחות עשיר - משמע יותר עני - מביל גייטס. ללמוד לבגרויות בלי מורים פרטיים פחות קל מללמוד עם. כך או כך, הלימודים לבגרויות הם בדיחה, וכל הסבור אחרת, בפקולטות הרציניות באוניברסיטה מקומו לא יכירנו.
374482
חלק מללמוד לבגרויות זה ללמוד איך ללמוד, והרבה ילדים לא מקבלים את זה כראוי בבית הספר. לכן, הם נדרשים למורים פרטיים, בתי ספר אקסטרניים וקורסי הכנה למיניהם.

אם מערכת החינוך הייתה שווה משהו, אז הטענה שלך הייתה נכונה. הבעיה היא שבמקום לטפל בשורש הבעיה, מעדיפים בארץ לטפל בסימפטומים, וכל פעם מורידים עוד קצת את רמת הבגרויות.
ביחס לא' 374368
האם את בטוחה שרק יחידי סגולה מסוגלים להוציא ציון טוב בפסיכומטרי בלי קורס?
ביחס לא' 374375
אם "יחידי סגולה" היא תגדיר כאחד ממאה, ו"ציון טוב" היא תגדיר כ"מעל 775", אז מעצם טבעו של המבחן רק יחידי סגולה מקבלים ציון טוב. שתגיד קודם בדיוק למה היא מתכוונת.
ביחס לא' 374391
בטוחה? כמובן שלא. רק לעיתים רחוקות אני בטוחה *במשהו*, בטח כשמדובר באייל.
עם זאת, בהתחשב בעובדה שהציונים בפסיכומטרי הם יחסיים, ושלאור הזילות בציוני הבגרות צריך היום ציונים יותר גבוהים בשביל להגיע לסכ"ם הדרוש, מרבית האנשים צריכים קורס כדי להוציא ציון שיהיה מספיק טוב למה שהם רוצים.

תסלח לי שאני מוותרת מראש על הנסיון המיותר (לטעמי) להגדיר "מיהו יחיד סגולה" ו"מהו ציון פסיכומטרי מוצלח". לא שאני לא אדם קטנוני לפעמים, אבל זו כבר נראית לי מופרזת. מה שרציתי להגיד היה ברור מספיק.
ביחס לא' 374396
אני סולח. לדעתי זה גם לא חשוב. מה שכן, השאלה המעניינת כאן היא איך האנשים שהלכו לקורס היו מסתדרים בלי קורס. במילים אחרות, בכמה נקודות הקורס העלה להם את הממוצע.

אפשר להיות גם אכזריים: נימוק מפורסם של אלו שלוקחים קורס הוא שהם צריכים מישהו ש"יכריח אותם ללמוד" כי "אין להם משמעת עצמית". האכזריות תבוא לידי ביטוי בכך שלא יהיה אכפת לי מאלו שנדפקים בגלל המשמעת העצמית הלקויה שלהם, אלא רק מאלו שבאמת ינסו ללמוד גם בלי קורס (כלומר, ישאילו ספר משומש ומלא סימונים בעיפרון מחבר), אבל פשוט לא יהיו מסוגלים להוציא מעצמם את המירב רק בעזרתו.
374400
לא הבנתי מה עניין אכזריות לכאן.
כשאני ניגשתי לפסיכומטרי (אי שם לפני שש שנים בערך) ועשיתי את הקורס לפני, קיוויתי שאני לא אצטרך לעשות את המבחן פעמיים כדי להשיג את הציון שאצטרך כדי להגיע לפקולטה שאני רוצה. גם לעשות את המבחן פעמיים עולה כסף, גם אם בשתי הפעמים אתה לומד אליו בכוחות עצמך.
הבדל של 10 נקודות בציון הסופי יכול להיות מאד בדיוק ההבדל בין להתקבל לאן שאתה רוצה, לבין לחכות שנה עד שתעשה פסיכומטרי נוסף.
374404
סליחה, לא אכזריות, חוסר חמלה.

לפעמים גם הבדל של נקודה אחת הוא מכריע. השאלה היא בכמה מהמקרים זה יהיה כך.
374412
גם מה קשורה חוסר חמלה אני לא מצליחה להבין.
374419
אני אומר ככה: מי ש"דפוק" במובן זה שהוא לא מצליח ללמוד בלי שיהיה לו שמרטף לא מעניין אותי. שיידפק.

אם לדעתך זה לא חוסר חמלה, נהדר! גם אני חושב כך.
374426
התגלגלתי קצת במעלה הפתיל כדי לבדוק לאיזו אמירה שלי הגבת. חשבתי שאולי ככה זה יעזור לי.
מצאתי את זה "עלותו של החינוך לא גבוהה אם הציונים שלך גבוהים מספיק כדי להתקבל לאוניברסיטה. מה שהרבה פעמים אומר, שהיה לך כסף בשביל שיעורים פרטיים בתיכון וקורס הכנה לפסיכומטרי‏1." שאני מניחה שאליו הגבת.

ועדיין (זה כבר נהיה לא נעים, אני עוד אתחיל לחשוב שזו אני שמטומטמת באופן חסר תקנה) לא מצליחה להבין מה אתה רוצה. המדינה לא מממנת קורסי הכנה לפסיכומטרי, בפעם האחרונה שבדקתי. מקסימום שאני שמעתי עליו זה הנחות לחיילים משוחררים ואיזשהו שובר שמקבלים בצבא לקורסים ספיציפים.
אולי יעזור אם תשתמש במילים קטנות וברורות, ותסביר מההתחלה מה רצית לומר. דפוק, חוסר חמלה, אכזריות, אתה מוזמן לחזור על עצמך, אבל אם תוכל לענות (בדיוק כמו שדרשו בכיתה ב') "תשובה מלאה", זה יעזור לי להפסיק להטריד אותך בזוטות שכאלו.
374431
בסך הכל רציתי לתהות עד כמה הקורסים הכרחיים למי שבאמת מוכן להשקיע (=להתאמץ ללמוד גם בלי שמרטף), כי אם הם לא הכרחיים, לדעתי לא צריך לסבסד אותם בכלל (בצבא שבו אני הייתי אני זוכר שהיה מדובר בהנחה משמעותית ברישום לקורס. כמובן שמי שלא לקח קורס לא היה זכאי לשום הטבה פרט לחופש עבור המבחן עצמו).

אני אכזרי כי לא אכפת לי לבטל את סיבסוד הקורסים ולדפוק בכך את אלו שלא מוכנים להשקיע.
374435
מי מסבסד אותם?
עד כמה שאני יודעת, מכוני ההכנה מציעים הנחות לחיילים כדי למשוך אותם לעשות את הקורס אצלם. בדיוק כמו ההנחות שהם מציעות לתלמידי תיכון. מי שלא עושה את הקורס לא זכאי להנחה בדיוק כמו שאני לא הייתי זכאית ל"הנחה לחיילים על שווארמה בלאפה", כי אני לא אוכלת שווארמה. מעולם לא ראיתי צורך להתלונן על כך.

מש"קיות חינוך בעבר או בהווה מתבקשות לתקן ולהבהיר אם אני טועה.
374440
אם אין סבסוד, ההנחה שלי הייתה שגויה, ואז להודעות שלי אין שחר. גם אני מחכה למש''קיות.
374408
א. סטטיסטית הוכח (או כך לפחות טוען המכון לבחינות והערכה) שקורס לא ממש עוזר בהשוואה ללימוד מספר.
ב. לאו''פ אין תנאי קבלה, הצלחה בשנה א' באו''פ מאפשרת מעבר לכל אונ' בארץ ברוב המסלולים (לא רפואה וכד'), למרות שלא בטוח שיש סיבה לעבור.
374413
כמי שלמד באו''פ ועבר לטכניון - יש סיבות (אם כי אולי לא לכולם הן יקרצו).
תוכל לפרט? 374459
תוכל לפרט? 374485
העלמה כבר פירטה יתרון חשוב - "יצירת הקשרים החברתיים והחשיפה לאנשים שונים". עוד יתרון הוא שלימוד דרך הרצאות לרוב מעשיר יותר מלימוד דרך ספר (כאשר המרצה טוב, מה שכמובן לא תמיד קורה). יש באוניברסיטה גם את היכולת (אם אתה חצוף) לדפוק על דלת של מרצה או מתרגל אפילו לא בשעת הקבלה, ולשאול גם על דברים שלא הכי קשורים לשיעור הנוכחי. באו"פ מאוד קשה לעשות דברים כאלו, ולכן הלימודים שלך יהיו צרים יחסית (גם העובדה שנתקעים לרוב על ספר אחד בקורס ולא מעודדים קריאה של ספרים אחרים מלבדו לא הכי עוזרת).

נימוק נוסף הוא זה שאתה עובד בצורה הרבה פחות יחידנית באוניברסיטה (אלא אם אתה מתעקש לעבוד לבד), והרווחים של זה גדולים: כשאתה לא מבין משהו או נתקע במשהו, רוב הסיכויים שמישהו אחר כן מבין והצליח להתגבר על זה ויוכל לעזור לך, ולעתים אתה הוא זה שמסביר, ותוך כדי כך מבין את החומר יותר טוב בעצמך.

יש גם רבים שזקוקים למסגרת שאוניברסיטה "לא פתוחה" מספקת. אפילו אם הם ילמדו לבדם לא רע, האוניברסיטה יכולה להוציא להם את המיץ ולוודא שהם לומדים הרבה יותר טוב ולעומק.
כמו כן, אני לא בטוח עד כמה יש לאו"פ תוכנית מלגות רחבה או משהו דומה - אבל זה כבר באמת פונה לחלק לא גדול מהסטודנטים.
תוכל לפרט? 376299
''יצירת הקשרים החברתיים והחשיפה לאנשים שונים'', במקרה שלי היתה מאוד מהנה, אבל ללא ספק הורידה את ההשגים שלי. משחקי וויסט לתוך הלילה, שיטוטים ליליים בירושלים (מגבעת רם לכותל ובחזרה ברגל, עם עצירה בדרך לפיצה אצל אבו-שנב ליד שער יפו) ושימוש באלכוהול, מריחואנה (ולמחרת קפאין) לא ממש העלו את הציונים שלי.
תוכל לפרט? 376301
מאידך גיסא, הרושם הוא שהם גם לא גרמו לך לסבל אקדמי רב.
תוכל לפרט? 376357
נהפוך הוא. הם טבעו בי את הגישה ש''זה כיף להיות סטודנט, אבל זה חרא ללמוד.''
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביחס לא' • האייל האלמוני
  ביחס לא' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביחס לא' • האייל האלמוני
  ביחס לא' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביחס לא' • האייל האלמוני
  ביחס לא' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביחס לא' • האייל האלמוני
  ביחס לא' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביחס לא' • האייל האלמוני
  ביחס לא' • האייל האלמוני
  ביחס לא' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביחס לא' • האייל האלמוני
  ביחס לא' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביחס לא' • האייל האלמוני
  ביחס לא' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביחס לא' • האייל האלמוני
  ביחס לא' • האייל האלמוני
  ביחס לא' • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה פה לא ברור? • האייל האלמוני
  מה פה לא ברור? • האייל האלמוני
  מה פה לא ברור? • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה פה לא ברור? • גדי אלכסנדרוביץ'
  מה פה לא ברור? • האייל האלמוני
  מה פה לא ברור? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה פה לא ברור? • האייל האלמוני
  מה פה לא ברור? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה פה לא ברור? • האייל האלמוני
  מה פה לא ברור? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה פה לא ברור? • האייל האלמוני
  מה פה לא ברור? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה פה לא ברור? • האייל האלמוני
  מה פה לא ברור? • שוטה הכפר הגלובלי
  מה פה לא ברור? • האייל האלמוני
  ביחס לא' • האייל האלמוני
  ביחס לא' • גדי אלכסנדרוביץ'
  ביחס לא' • נועה ו
  ביחס לא' • דובי קננגיסר
  ביחס לא' • האייל האלמוני
  ביחס לא' • ישראל
  ביחס לא' • דובי קננגיסר
  ביחס לא' • עומר
  ביחס לא' • דובי קננגיסר
  ביחס לא' • עומר
  ביחס לא' • דובי קננגיסר
  ביחס לא' • ישראל
  ביחס לא' • דובי קננגיסר
  ביחס לא' • ראובן
  ביחס לא' • ישראל
  ביחס לא' • ראובן
  ביחס לא' • ישראל
  ביחס לא' • ראובן
  ביחס לא' • עוזי ו.
  ביחס לא' • ראובן
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • איציק ש.
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • סמיילי
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • סמיילי
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • סמיילי
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • סמיילי
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • סמיילי
  לגור איתו • האייל האלמוני
  בשניהם יש • סמיילי
  בשניהם יש • ערן בילינסקי
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • ירדן ניר-בוכבינדר
  לגור איתו • שוטה הכפר הגלובלי
  לגור איתו • איילה שמאלית
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • ברקת
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • עומר
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • איציק ש.
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • יהונתן אורן
  לגור איתו • איציק ש.
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • עוזי ו.
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • עוזי ו.
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • עוזי ו.
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • עוזי ו.
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • עוזי ו.
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • עוזי ו.
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • עוזי ו.
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  טיפשים • מרק
  טיפשים • עוזי ו.
  טיפשים • קהלת
  טיפשים • מרק
  טיפשים • קהלת
  טיפשים • מרק
  טיפשים • קהלת
  טיפשים • האייל האלמוני
  טיפשים • מרק
  טיפשים • האייל האלמוני
  טיפשים • מרק
  טיפשים • האייל האלמוני
  טיפשים • האייל האלמוני
  טיפשים • מרק
  טיפשים • האייל האלמוני
  טיפשים • האייל האלמוני
  טיפשים • מרק
  טיפשים • קהלת
  טיפשים • ראובן
  טיפשים • שוטה הכפר הגלובלי
  טיפשים • קהלת
  טיפשים • ראובן
  ללא כותרת • קהלת
  ללא כותרת • ראובן
  ללא כותרת • קהלת
  ללא כותרת • ראובן
  ללא כותרת • ברקת
  דיל החודש (ז. ראובן ממליץ) • ראובן
  כפר גלעדי • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • איילה רדיקלית
  טיפשים • ברקת
  טיפשים • נועה ו
  טיפשים • האייל האלמוני
  לגור איתו • נועה ו
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • העלמה עפרונית
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • העלמה עפרונית
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • העלמה עפרונית
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • נועה ו
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • נועה ו
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  נקניקיורופה • רון בן-יעקב
  נקניקיורופה • האייל האלמוני
  נקניקיורופה • רון בן-יעקב
  נקניקיורופה • ס' נופלים
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • אנה פרימוביץ
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • אנה פרימוביץ
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • אנה פרימוביץ
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • אנה פרימוביץ
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • שוטה הכפר הגלובלי
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • אנה פרימוביץ
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • אנה פרימוביץ
  לגור איתו • פולנייה נעלבת
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • פולנייה נעלבת
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • נועה ו
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • דורפל
  לגור איתו • רון בן-יעקב
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • רון בן-יעקב
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • רון בן-יעקב
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • רון בן-יעקב
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • רון בן-יעקב
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • סמיילי
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • נועה ו
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • ברקת
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • ברקת
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • ברקת
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • ברקת
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • ראובן
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  באסטר? • ראובן
  באסטר? • גדי אלכסנדרוביץ'
  באסטר? • ראובן
  באסטר? • גדי אלכסנדרוביץ'
  כבדרך אגב • idan
  כבדרך אגב • גדי אלכסנדרוביץ'
  כבדרך אגב • idan
  כבדרך אגב • גדי אלכסנדרוביץ'
  טלוויזיה- האינטרנט של העניים. • ראובן
  טלוויזיה- האינטרנט של העניים. • גדי אלכסנדרוביץ'
  טלוויזיה- האינטרנט של העניים. • ראובן
  טלוויזיה- האינטרנט של העניים. • idan
  טלוויזיה- האינטרנט של העניים. • ראובן
  גם אם מישהו פרנואיד, זה לא אומר שלא רודפים אותו... • idan
  טלוויזיה- האינטרנט של העניים. • גדי אלכסנדרוביץ'
  טלוויזיה- האינטרנט של העניים. • ראובן
  טלוויזיה- האינטרנט של העניים. • גדי אלכסנדרוביץ'
  אנסח מחדש את שאלתי: • ראובן
  אנסח מחדש את שאלתי: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אנסח מחדש את שאלתי: • ראובן
  אנסח מחדש את שאלתי: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אנסח מחדש את שאלתי: • ראובן
  אנסח מחדש את שאלתי: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אנסח מחדש את שאלתי: • ראובן
  אנסח מחדש את שאלתי: • גדי אלכסנדרוביץ'
  אנסח מחדש את שאלתי: • שוטה הכפר הגלובלי
  אנסח מחדש את שאלתי: • ראובן
  אנסח מחדש את שאלתי: • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • שוטה הכפר הגלובלי
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • רון בן-יעקב
  לגור איתו • העלמה עפרונית
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • רון בן-יעקב
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • העלמה עפרונית
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • ברקת
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • ברקת
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • ראובן
  לגור איתו • שוטה הכפר הגלובלי
  לגור איתו • האייל האלמוני
  רצוי לא לגור איתו • שוועסטער הלומת יגון על מונית
  רצוי לא לגור איתו • האייל האלמוני
  רצוי לא לגור איתו • חשמנית על מונית
  רצוי לא לגור איתו • האייל האלמוני
  רצוי לא לגור איתו • האייל האלמוני
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • חשמנית על מונית
  יש קשר ל • שוטה הכפר הגלובלי
  יש קשר ל • חשמנית על מונית
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • מיס מארפל
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • שוטה הכפר הגלובלי
  יש קשר ל • דורפל
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • דורפל
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • הרומנטית
  יש קשר ל • שוטה הכפר הגלובלי
  יש קשר ל • הביורוקרט
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • שוטה הכפר הגלובלי
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • איציק ש.
  יש קשר ל • שוטה הכפר הגלובלי
  הודעה בטעם רע • האייל האלמוני
  הודעה בטעם רע • שוטה הכפר הגלובלי
  יש קשר ל • כבשה
  יש קשר ל • שוטה הכפר הגלובלי
  יש קשר ל • ל.ב.פ., תל אביב
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • ל.ב.פ., תל אביב
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • שוטה הכפר הגלובלי
  יש קשר ל • שוטה הכפר הגלובלי
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • ברקת
  יש קשר ל • פסיכואנליזה
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • פסיכואנליטיזה
  מנוחה לרגע מהבחירות • האייל האלמוני
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  יש קשר ל • האייל האלמוני
  רצוי לא לגור איתו • האייל האלמוני
  רצוי לא לגור איתו • שוטה הכפר הגלובלי
  לגור איתו • שוטה הכפר הגלובלי
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • שוטה הכפר הגלובלי
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • שוטה הכפר הגלובלי
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • ערן בילינסקי
  לגור איתו • דובי קננגיסר
  לגור איתו • גדי אלכסנדרוביץ'
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • חבר של עני
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • גדי אלכסנדרוביץ'
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • ברקת
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • דובי קננגיסר
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • מרק
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • דובי קננגיסר
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • מרק
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • מרק
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • דובי קננגיסר
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • שוקי שמאל
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • רון בן-יעקב
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • שוקי שמאל
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • דובי קננגיסר
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • המגיב האוטומטי
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • שוקי שמאל
  אני איתך • ראובן
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • easy
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • האייל האלמוני
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • דובי קננגיסר
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • האייל האלמוני
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • קהלת
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • דובי קננגיסר
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • האייל האלמוני
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • גדי אלכסנדרוביץ'
  קשה לנו לחשוב כמו עניים • גדי אלכסנדרוביץ'
  לגור איתו • מרק
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • קהלת
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • סמיילי
  לגור איתו • האייל האלמוני
  לגור איתו • איציק ש.
  הכלה הסורית • רון בן-יעקב
  הכלה הסורית • ירדן ניר-בוכבינדר
  התערבות אלוהית • ירדן ניר-בוכבינדר
  גם לאבני ברקת יש צבע. • idan
  לגור איתו • שוטה הכפר הגלובלי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים