375833
המבחנים האלה לא מוצדקים מבחן שרוב הנגשים יכשלו אז זה מבחן

מגמתי עם כוונת תחילה .לא יכול שהידע של הניגש למבחן יבדק ב280 שאלות שהם בטח שאלות קשות ולא סבירות ועם מחלוקת .שבוגרי הארץ יבחנו גם הם
לא הבנתי את ההצעה 375920
בוגרי הארץ נבחנים גם הם, כמובן. אם בחינות הרישוי לרופאים עולים יהיו זהים לבחינות שבהן עומדים בוגרי הארץ, סביר ששיעור ההצלחה יהיה עוד יותר נמוך.
לא הבנתי את ההצעה 376014
בוגרי הארץ נבחינם ב 3 מקצועות (מחלקות) שזה מבחן פנימי ולא נקרא מבחן רישוי רמת הקושי לא גדולה בטח.80% מהשאלות חוזרות על עצמן אוחז המעבר גדול .ביכולת הנבחן לערער רמת הסודיות כמעט לא קיימת. מבחן הרישוי לקראת סטאז הוא סודי כי יש מה להסתיר.אותם פרופיסורים ודוקטורים גדולים בארץ אשר המדינה קלטה אותם אז לא נבחנו וכואב לי שהם ואחרים עושים צרות ומערימים קששיים וסבל לאותם נבחנים, לאותו עולה חדש ולחייל המשוחרר ואחרים אשר למדו בחו"ל .ומכשילים אותם כי הם בוגרי חו"ל ומסתכלים עליהם כאילו קנו את התעודה .
לא הבנתי את ההצעה 377529
לא בדיוק הבנתי מה אתה רוצה. לארבעת בתי הספר לרפואה בארץ יש תכנית לימוד די אחידה והספרים המחייבים לבחינות הם זהים. בנק השאלות אמנם קיים אך שיעור השאלות החוזרות אינו כה גבוה (בהסתייגות: די הרבה שנים עברו מאז שנבחנתי לאחרונה). אתה יכול בדרך כלל לצפות לכך שבוגר הארץ הוא רופא סביר.

כאשר מגיע רופא מחו"ל, רוב הסיכויים הם שהכשרתו היתה שונה מאד. לאחר שעבדתי עם מאות רופאים בוגרי חו"ל אני יכול לומר שרמתם אינה אחידה. חלק מהם מצויינים. חלק גרועים. טווח האיכות הוא הרבה יותר רחב מאשר בקרב בוגרי הארץ.

אז הם נאלצים לעמוד בבחינות רישוי, כמו ברוב המקומות הנורמליים בעולם. ללא הבחינות האלה, הדעות הקדומות שיש כיום כלפי רופאים זרים היו מתעצמות, ובצדק. ללא בחינות רישוי ולימוד הכרחי של רופאים לקראתן, היית חושד במידה רבה של סבירות שהרופא הזר המטפל בך אינו טוב.
לא הבנתי את ההצעה 385019
מה שרובכם אינו מבין זה שבמדינות כמו הונגריה ובעתיד גם רומניה ומןלדובה-יש תעודה של האיחוד האירופי ללא כל צורך לעשות מבחני רישוי.
מהאמור משתמעת תמונה עגומה ומטומטמת למדינת היהודים הנהורה:
1)בריחת מוחות ויכולות לאירופה ,ניו זינלנד,אוסטרליה....
2)יש מחסור חמור ברופאים ולצערי רמת הרפואה בארץ שואפת בעתיד הלא רחוק לאחת הגרועות בעולם-עדיין זה לא קורה עכב התקציבים האדירים של המכשור האמריקאני.למשל מחלקת היולדות בסורוקה בעומס יתר,אוכלוסיית הארץ גדלה,יחס אישי של רופאים לא קיים.
3) הרופאים הרוסים העובדים רובם בעבודות שחורות של עולם הרפואה בארץ:באים לארץ כי הסוכנות יודעת את תמימותם ויודעת שאלולא הם המערכת בארץ פשוט תקרוס!

ותחשבו על זה
סטודנט לרפואה בחו"ל
לא הבנתי את ההצעה 385042
כאשר תהיה באירופה בחינה אחידה ואיכותית, יתכן שגם בארץ ישנו את הדרישות. בינתיים זה לא קורה.

אין לי מושג מאיפה אתה מביא את הנתונים שלך. אין מחסור של רופאים בארץ. אתה מצביע בצדק על חלוקת עומס לא אחידה בין בתי החולים בארץ, אך זו בעיה ממין אחר לחלוטין.

זו שהרפואה בארץ תהיה אחת הגרועות בעולם – נחיה ונראה. אצלי מתקבל הרושם שההודעה שלך משקפת הרבה מאד תיסכול ומעט מאד נתונים.
לד''ר רבינוביץ 386155
בעיית מחסור הרופאים בארץ איננה סוד, ומוכרת ע"י המערכת הרפואית ואף על הציבור. (מוזר לי שדווקא אתה לא מכיר בזה)
המחסור כל כך גדול, שלמעשה כבר בשנת 2012, לפי תחזית של ועדה לנושא, מחסור זה ימנע איוש מינימלי של תקנים בבתי החולים.

--> מכיוון ששאלת את קודמי מאיפה הוא מביא את נתוניו - אני מביא אותם מפרופ' שרגא סגל (המנוח), חבר באותה ועדה. (בתור רופא מהדרום, אני משוכנע שאתה מכיר)

הסיבות לכך רבות (עליה מברה"מ, גידול באוכלוסיה...) אך בעיקר --> אין די מקומות בבתי הספר לרפואה בארץ. מדי שנה מסיימים בכל הארץ כ-‏280-240 רופאים חדשים, והמספר הזה רחוק (דמוגרפית) מלהספיק.

לכן, המליצה אותה ועדה על 2 שינויים:
בטווח הקצר יש להגדיל את כמות הסטודנטים בפקולטות ב-‏20 עד 40 מקומות. (מ-‏80~)
בטווח הארוך (5 שנים) יש להקים בי"ס לרפואה חמישי (ככל הנראה בבר אילן).

בנוסף, הוצע רעיון להקים בי"ס נוסף (שישי) לרפואת חרום, אליו יגיעו עתודאים, ובו יוכשרו בדגשי רפואת החרום מתחילת מסלולם. (רעיון כביר! כיוון שכך יפתרו בעית רפואת החרום והמחסור הצבאי ברופאים - במימון חוץ משרדי. כלומר- ביטחון)

אבל,
עד שיבשילו אותם פתרונות, המוני ישראלים מחפשים אפשרויות סבירות יותר ללימודי רפואה. כיום, עיקרם מרוכז בבודפשט ובצפון איטליה. המון? יותר מפי 2 ממספרם בישראל.

אותם סטודנטים 'יורדים' חשים המון תיסכול,כמו שציינת, ובצדק. לא תסכול מתחרות קשה ומכשלון אישי להשתלב באחת מהפקולטות בארץ, אלא מעצם העובדה שאותה מערכת שתלויה בהם לחלוטין (ולא מהיום, או עד 2012, זה קיים משנות השמונים) לא מכירה בהם בעצם.
למה לא מכירה? כי זה האינטרס הישראלי (קודם כל) לקבל ולשלב אותם במערכת הבריאות, הזקוקה להם כל כך, (סליחה על הדרמטיות, כן?) אבל בכלזאת מקשה ואינה מקצה מחשבה או תכנון בדברם.

אני מבין את הצורך ברגולציה מספרית, וגם את החששות המקצועיים, אבל אפשר לפתור אותם בדרכים אחרות. משרד הבריאות (שמרוויח לא מעט מכל הבאאז הזה) יכול לאשר לימודי רפואה ממדינות אחרות (כמו שהוא עושה עם ארצות הברית) ובוגרי אותן מדינות שדינם כבוגרי אוניברסיטת ת"א, יעברו קורס הסבה במקום קורס ההכנה למבחן, (בו מתתפים רובם המוחץ של הסטודנטים הזרים) שיכין אותם למערכת הבריאות בארץ (באיטלקית לזכוכית ששמים מתחת למיקרוסקופ קוראים 'ויטרין'. איך היא נקראת בעברית?)

אם מערכת הבריאות רואה בעין רעה את בתי הספר לרפואה של מיקרונזיה, תואיל לשלול את ההכרה בבוגריה.
אבל האם זה אפשרי שמלבד ישראל וארה"ב אין מדינה המכשירה את רופאיה כראוי??

לגבי רמת הרפואה העתידית בארץ- כידוע לך פרט למחקר וכמות מיטות, נמדדת מערכת רפואית לפי מספר הרופאים\1000 תושבים.
בקצב הנוכחי, כפי שאמר קודמי, תהפוך המערכת הרפואית בארץ לבינונית במיוחד (לא בטוח שהכי גרועה בעולם...)
לד''ר רבינוביץ 386167
אם נתייחס לא רק לרופאים אלא גם לאחיות, הרי השיטה לפתור את הבעיה במדינת ישראל (ננקתת כל הזמן) מאד פשוטה ואכזרית לחולים- להוריד את התקנים.
לד''ר רבינוביץ 386304
הועדה הזו לא מוכרת לי.

בינתיים אולי תמצא עניין בגרף הרלוונטי בכתובת http://www.healthpolicymonitor.org/en/Country_Facts/...

בישראל יש לכל 1000 תושבים 3.9 רופאים; 18% יותר ממה שיש בצרפת, 86% יותר מקנדה ורק 8% יותר מגרמניה.

גם על פי מפת ארגון הבריאות העולמי http://www.who.int/whr/2006/media_centre/06_chap1_fi... אין בישראל מחסור ברופאים.

אני כן סבור שיש מחסור בתקנים, בבתי חולים, במיטות אשפוז ובעוד רכיבים נחוצים רבים של מערכת הבריאות, אך לא ברופאים.
לד''ר רבינוביץ 386314
בקצרה-
שנינו צודקים.

המאמר תחתיו אנו מגיבים, נפתח בנתון המדהים:
בשנות התשעים עלו לישראל למעלה מ-‏30,000 רופאים.
(מחישוב מהיר ניתן לומר שזאת כמות הרופאים שיוכשרו באוניברסיטאות בארץ במשך מאה שנים!)

אינני יודע כמה מדוייק הנתון הזה, וכמה מהם באמת עוסקים ברפואה בארץ, אבל גם אם נחלק אותו בשלוש, 10,000 רופאים חדשים ישנו בהחלט את כמות הרופאים\תושבים. מספיק בשביל להקפיץ את ארצנו לראש הטבלה העולמית ביחס רופאים\תושבים.
אגב, הנתון מדבר על עולים ממדינות חבר העמים, ואליו כמובן יש לצרף את המספר, הזניח יחסית, של הבוגרים האמריקאים והאירופאים שחזרו\עלו ארצה.

במילים אחרות- אותה מסה אדירה של רופאים שנקלטה אומנם הקפיצה את כמות הרופאים במדינה, אבל לא לאורך זמן. ולזה בדיוק התכוונתי אני. לזה בדיוק חתרה אותה ועדה.

הרופאים העולים, להוציא את כותב המאמר הצעיר, מזדקנים ברובם אל גיל הפרישה, ולא מוכשרים מספיק רופאים חדשים להחליפם. (הייתי מעז ומנחש לומר שעל כל חמישה רופאים שפורשים לגמלאות, מכשירה המדינה אחד חדש)

כמה שנים לדעתך יקח לנו (בקצב הזה) לרדת מ 3.9 רופאים ל-‏2.1 רופאים (\1000 תושבים) כמו בקנדה? אותה הקנדה, שמחלקת אשרות עבודה במסלול מהיר לאזרחות, לכל רופא, בוגר כל בי"ס שהוא?

האם זו איננה שאננות או אף שחצנות בעינך להמשיך להסתמך על הסוכנות היהודית כפילנטרופ הרופאים הגדול שלנו?
לד''ר רבינוביץ 386318
ככל הידוע לי, מזה עשרות שנים אין מחסור ברופאים בישראל. בשנות השבעים של המאה העשרים היו הרבה פחות רופאים לנפש בכל המדינות. שיאנית העולם היתה ישראל, עם 2.5 רופאים לכל 1000 נפש, בערך המספר שאוסטרליה הצליחה עכשיו להגיע אליו.

אינני יודע מהו הגיל הממוצע של הרופאים העולים. ודאי שגם בתחילת הדרך, הקבלה להתמחות בבתי החולים, יש רופאים עולים מועמדים רבים.

כשהזרם יתמעט, ודאי תהיינה שיטות שונות להגביר אותו. אני לא בטוח שמה שאתה אומר על המדיניות הקנדית הוא נכון, אך אם קנדה הגיעה למצב שבו כל רופא בוגר כל פקולטה בעולם יכול לקבל אזרחות ורשיון עבודה, מדוע צריכה גם ישראל לאמץ מדיניות כזו? משום שבעתיד אולי יהיה מחסור ברופאים?

השכר הנמוך המשולם כיום למתמחה הוא מדד נוסף לפערי הביקוש מול ההיצע. ההיצע הוא עדיין גדול.
לד''ר רבינוביץ 386321
גם אם כל רופאי-עולי-ברה"מ עלו בסוף שנות העשרים לחייהם, יום יבוא ויצאו כולם לפנסיה. השאלה שאתה ממשיך להתעלם ממנה היא - מתי. (או יותר נכון- עד מתי.)
כתבת ש"כשהזרם יתמעט, ודאי תהיינה שיטות שונות להגביר אותו"
מתי? מה הסף? מהו מחסור ברופאים מבחינתך? 2.5? 2.1? 1.5?
האם יש להצהיר על אותו מחסור ביום בו יחצה את אותו רף נבחר? האם יש לפעול 'להגביר אותו' ביום שלמחרת? ובעצם, להגביר איך?

הדוגמה של קנדה ממחישה בעצם את מדיניות 'היום שלמחרת'. התעוררות למצב של מחסור רק אחרי שהורגש.
נכון, מהנתונים עולה שקנדה לא צבועה באותם צבעי אזהרה כמו אירן וניז'ר, אבל זה רק מכיוון שמצבה החברתי-כלכלי הופך אותה ליעד עדיף על אותן מדינות עולם שלישי. עדיף לאותם רופאים-מהגרים.
האם צריכה ישראל לאמץ מדיניות כזו? ודאי שלא. היא צריכה להכשיר מספיק רופאים לצרכיה, כדי שלא לאמץ מדיניות כזו. לא מכיוון שאולי יהיה מחסור ברופאים, מכיוון שבטוח! שיהיה מחסור ברופאים.
עד שלא תעשה זאת, והיא לא פועלת בכיוון, תאלץ להסתמך על עולים וסטודנטים שלומדים בחו"ל.

ההיצע גדול כיוון שהשכר המשולם נמוך? הצחקת אותי.
האם סטודנט לרפואה בוחר במקצוע בגלל השכר המדהים? האם למתמחה יש ברירה אחרת!? לדעתך סטודנט שסיים לימודים כ"כ ארוכים יכול לבחור באמת אחרי 6 שנים אם הוא רוצה להתמחות בתנאי רעב או לעבור הסבת מקצוע למשהו אחר?!

השכר הנמוך המשולם כיום למתמחה הוא ניצול פשוט של כח עבודה משועבד למערכת חסרת משאבים. זה אינו מדד לדבר.
לד''ר רבינוביץ 386322
ההיצע אינו גדול משום שהשכר המשולם נמוך. השכר הוא נמוך משום שההיצע גדול.

אינני יודע מהו השלב שבו מוגדר מחסור ברופאים. היות שישראל מחזיקה בשיא צפיפות הרופאים מזה שלושים שנה לפחות, אני לא רואה בעיה.

אני מסכים אתך שישראל צריכה להגדיר את צרכיה ולהכשיר בהתאם לזאת את רופאיה. בשלב זה נראה שהעודף הוא כה גדול, שזו אינה בעיה בוערת. אם מספר הרופאים יתמעט עד כדי כך שאנחנו לא נהיה בעשיריה המובילה, יהיה צורך לבצע בדיקה שתגדיר אם יש בעיה.

במצב השוק הנוכחי, הכשרת רופאים נוספים רק תגביר את ההיצע ותרע את מצב המתמחים.
לד''ר רבינוביץ 386323
לא ניסחתי את זה נכון-
האם לדעתך שכר נמוך למתמחים הוא מדד לשוק מוצף? הצחקת אותי.

'שוק' הרופאים אינו עונה להגדרות החלות על שאר (רוב) המקצועות כיוון שלעוסקים בו אין אפשרויות אחרות. אין תאגידים מתחרים, בינהם יכולים המועסקים לנדוד לפי תנאים. אפשרויות ההתמחות מוגבלות מאוד (מאוד!) ועובדה זו מנוצלת ע"י המערכת, לא יותר. השכר יכול להיות נמוך,גבוה או בינוני, עדיין יקבלו אותו 99% מהרופאים המתמחים. פשוט כי אין דרך אחרת בשבילם להתקדם.
לד''ר רבינוביץ 386340
א. אתה צודק. את "שוק" הרופאים אי אפשר לבטא באמצעות עקומות היצע או ביקוש.
ב. מספר הרופאים לנפש הוא אינדיקטור מעט בעייתי כמו צמיחה.
יכולים להיות בישראל 10 רופאים ל1000 נפש עם תקנים שהם מחצית מגרמניה. אם נגע באחיות התקנים לחלוטין שערורייתיים.
יש מחלקות בהן ישנם תקנים הלוקחים בחשבון את בני המישפחה;
אם יום אחד במקרה לא יהיו שם בני המישפחה-המחלקה תקרוס.
לד''ר רבינוביץ 386388
אין תאגידים מתחרים. היצע מקומות ההתמחות הוא נמוך ולמתמחים אין ברירה. הכל נכון.
במלים אחרות - אין מחסור ברופאים; יש מחסור בתקנים (כלומר: עודף רופאים).
לד''ר רבינוביץ 414271
מסקנה מאלפת: מחסור בתקנים = עודף רופאים

הרחבה של המסקנה, מתמחים להרדמה וכירורגיה כללית חסרים: יש מחסור ברופאים, ועודף בתקנים.

הבעיה היא שונה, אין אינטרס להוסיף תקנים, מכיוון שהמנהל הרפואי והכלכלי יוצא מנק' שהמתמחים ימשיכו לחפות על חוסר היכולת של המערכת להתאים את עצמה למציאות משתנה.
מספר התקנים למחלקה לא גדל עם השנים בצורה שתואמת את המספר הגדל והולך של החולים המורכבים והסיעודיים.
המערכת תתעורר רק כשיגיעו מים עד נפש ותהיה שביתה גדולה, פעולה שנשללה מהרופאים לשנים הקרובות הודות לקווי הפסקת האש של השביתה האחרונה.

מצב המתמחים הוא מצב של לקוחות שבויים, במרבית המקרים הם מוגבלים ביותר ביכולת למצוא מקום התמחות (בעיקר בתחומים המבוקשים), ולכן הם מוכנים לספוג כמעט כל "התעללות מערכתית".
לד''ר רבינוביץ 702931
>> אין מחסור ברופאים; יש מחסור בתקנים

כנראה שהמצב השתנה. מתוך הכתבה "הפתרון למחסור ברופאים: גיוס מאות פנסיונרים": "הרופאים הגמלאים אמורים לסייע למנהלי בתי החולים לאייש תקנים שעומדים ריקים במקצועות רפואיים שנתונים במחסור אקוטי".
לד''ר רבינוביץ 702946
הסיפא מתאר את כל הסיפור - מהכתבה, קיים מחסור אקוטי בעיקר בפסיכיאטריה (101), פנימית (62), גריאטריה (33), כירורגיה כללית (15), הרדמה (10), דחופה (10) והמטואונקו (8).
קיימות 40 התמחויות סה"כ, כך שמחסור משמעותי בחלקן המועט אינו מעיד על הכלל.

זה גם המחסור בכל הארץ - כלומר, ייתכן וחסרים 8 מתמחים בכירורגיה בנהריה, ועוד 7 בצפת, ולעומתם המצב במרכז, חיפה וירושלים הפוך.
חשוב לומר שהבחירה במקום ההתמחות אינה גאוגרפית בלבד - ל"איכות" המחלקה, "השם" שלה - יש משמעות להמשך הקריירה. העובדה שרופא מסויים מעדיף שלא להתמחות בטבריה אינה בהכרח נובעת אך-ורק מנסיון להמנע ממעבר דירה.

בסופו של דבר עשרות-מאות מתמחים מובטלים, או עובדים כרופא באופן "מזדמן" (שאינו מקדם את הקריירה), כך שהעדר התקינה היא עדיין אחת הבעיות הגדולות במערכת הבריאות.
לד''ר רבינוביץ 386347
"בשנות השבעים של המאה העשרים היו הרבה פחות רופאים לנפש בכל המדינות".
נכון מאוד.
אבל מאז הרי התברר שהאדם מחולק להרבה יותר מקטעים ממה שחשבו תחילה. והטיפול בו דורש התמחויות מעמיקות יותר. והיום התואר "רופא" הוא תואר אמורפי ביותר וכוללני במיוחד. הרי אין דין הזרתולוג כדין הקמיצולוג, ואין דין שניהם כדין האגודלוג. ולפעמים, מעשה שטן, משתלטת על האדם (כן, כן, גם תואר זה אמורפי כידוע) מחלת הקמיצוזרת, למשל - ששורשיה עמוקים אפילו כדי כף היד. וכמה רופאים יש שהם אנשי אשכולות, דמויות רנסנסיות ממש, שביכולתם לתווך בין כל אלה הראשונים?
לד''ר רבינוביץ 464244
ד"ר רבינוביץ היקר, לא צריך להיות גאון גדול כדי לפחות לעשות את המתמיקה.
אם כיום בישראל ישנם 23000 רופאים שמקימיים את המשוואה של 3.5 רופאים לנפש ומדינת ישראל מייצרת 280 לערך רופאים בשנה, כשכמות הרופאים בשוק היא שוות ערך ל40 מחזורים (28 גיל מינימום התחלתי(21+7) וגיל פנסיה 67)יוצא שהמדינה יכולה לשמר במחזוריות כמות רופאים של 11200 (280X40)ושאם יינתן הזמן זה המספר עליו היא תשאף! מה שיוריד את כמות הרופאים לחצי ובתחתית כל סטנדרט של מדינה מערבית!!
דווקא אתה אמור להבין שאם פציינט לוקה בקושי בייצור כדוריות דם ונתת לו מנת דם אחת בסופו של דבר וולא עוד מנה הפציינט יהיה אנמי.
ללא הרופאים המגיעים מחו"ל וגם בעזרתם מדינת ישראל הולכת בכיוון אחד, למטה, וללא יכולת למשוך רופאים זרים (כפי שעושות מדינות מערביות נוספות) בגלל שכר נמוך והעדר "אפיל".
הבעיה היא בדיוק אנשים כמוך שלא מצליחים לעשות את החישוב הפשוט ושבגללם המערכת נשארת אדישה, זו גם הסיבה שבגללה שכר הרופאים כל כך נמוך, קריאה שגויה בתכלית של המצב ואמונה עיוורת בתעמולת הממסד.
מלבד זאת, רוב האוניברסיטאות שבהם לומדים סטודנטים ישראלים בחו"ל הן ברמה (לפחות עפ"י דירוג הלונדון טיימס השנתי) גבוהה יותר מאלו בארץ וכן מאפשרות עבודה בשוק האירופאי המשותף (השני בגודלו בעולם). ולכן נשאלת השאלה מאיפה הביטחון והיהירות ששואב ד"ר רבינוביץ?
לד''ר רבינוביץ 464262
חוששתני שהפנית את תגובתך לאדם הלא נכון.
לד''ר רבינוביץ 465014
>„הבעיה היא בדיוק אנשים כמוך”.
יש מין נכות נפשית כזו המונעת מאנשים כמוך להיכנס לויכוח בלי להעליב. אבל אתעלם מזה ונשחק במספרים.

אתה טוען שמכפלת שנות העבודה במספר בוגרי האוניברסיטאות הישראליות הוא מחצית ממספר הרופאים כיום. אם נניח התפלגות אחידה על פני הגילאים, סביר שבכל שנה מספר הנפלטים הוא כפול ממספר הרופאים החדשים. כלומר – 280 רופאים חדשים ו-‏560 רופאים העוזבים את המערכת (במאמר מוסגר אציין שרופאים רבים עובדים מעבר לגיל הפנסיה, כך שההנחה של 40 שנות קריירה ממוצעת אינה מדוייקת).

לפיכך – מספר הרופאים יפחת ב-‏280 בכל שנה. כמה זמן ייקח עד שנגיע לתחזית שלך, שבה יש 12,000 רופאים פחות מאשר כיום? בערך 43 שנים. מובן שבתקופה זו השינויים הדמוגרפיים יהיו עצומים והמחסור יהיה גדול יותר, אם לא יינקטו צעדים כלשהם.

אבל נראה שלצורך כך די בהתפתחות הטבעית. עם קום המדינה היה בית ספר לרפואה אחד בישראל. שלושים שנה לאחר מכן היו כבר ארבעה בתי ספר לרפואה וישראל התפוצצה מגודש רופאים. בשלושים השנים שלאחר מכן לא הוקם אף בית ספר לרפואה ועדיין בישראל יש כמות רופאים עצומה. אז זה נכון שאם כמות הרופאים לא תגדל במקביל לגידול האוכלוסיה ייווצר מחסור, אבל לא נראה לי שקיימת סכנה כזו. המחסור ברופאים ייווצר בהדרגה, דבר שיעלה את המשכורות ויהפוך את לימודי הרפואה למשתלמים.
לד''ר רבינוביץ 465017
לא כל כך הבנתי את החשבון שלך, אך לרוע המזל יצא לי לבקר במשך חמש שנים בבית חולים. אם מה שאתה אומר הוא נכון, היו מזמן עולות המשכורות של הרופאים המתמחים. במקום זה מתארכות השעות שלהם. המשכורת שלהם עולה בגלל תוספת שעות והשיטה ידועה גם ממקומות אחרים. אני זוכר לא פעם מצבים בהם רופא אחד היה צריך לרקוד על חמש חתונות בבית החולים. בקטעים לא מעטים הרופאים נמצאים כבר בתחום המתקדם של התפוקה השולית הפוחתת.
לד''ר רבינוביץ 465041
מה שכתבתי בתגובה 386304: אני כן סבור שיש מחסור בתקנים, בבתי חולים, במיטות אשפוז ובעוד רכיבים נחוצים רבים של מערכת הבריאות, אך לא ברופאים.

בבית החולים אתה נתקל בכך שהעומס על הרופאים המעטים שיש שם הוא גדול. הסיבה היא חוסר בתקנים. אם יוסיפו תקנים בבתי החולים, יהיה מי שיאייש את התקנים האלה.
לד''ר רבינוביץ 465042
מה עושים הרופאים הללו (= אלו שלא מאיישים את התקנים שאינם) כיום?
לד''ר רבינוביץ 471982
עיתון "הארץ",19.2.08

"אומרים שכל אמא הייתה רוצה שהבן שלה יגדל להיות רופא. אבל המציאות בישראל היום לא ממש מאפשרת לרבות מהאמהות לראות את החלום מתגשם. מספר המתקבלים לבתי הספר לרפואה בארץ, לצד הביקוש הגדול, הפכו את תנאי הקבלה לקשוחים במיוחד, והשאירו רבים מהרופאים הפוטנציאליים מחוץ לדלתות המעבדה. כעת, יוצר המצב הזה בעיה חדשה: הערכות של משרד הבריאות מראות שאם המיעוט בבוגרי בתי הספר יימשך, בעוד עשר שנים פשוט לא יהיו מספיק רופאים ביחס לאוכלוסייה."
(...)
"בעבר נטען במועצה להשכלה גבוהה ובמשרד הבריאות כי כדי לענות על המחסור הצפוי ברופאים יש להכפיל את מספר הבוגרים. מספר הרופאים הגדול שבא לישראל עם העלייה ממדינות ברית המועצות לשעבר, צפוי
להתמעט עקב הפרישה לגמלאות בשנים הבאות. על פי ההערכות של משרד הבריאות והמועצה להשכלה גבוהה, אם לא יעלה במידה משמעותית מספר בוגרי בתי הספר לרפואה, ב 2015 יירד מספר הרופאים מהשיעור שמשרד הבריאות קבע כשיעור המינימלי הרצוי ¬כשלושה רופאים לאלף תושבים. דיקן בית הספר לרפואה בתל אביב,פרופ' מקורי אמר שניתן היה להגדיל את מספר הסטודנטים עוד יותר, אך "הגורם המגביל הוא ההוראה הקלינית, הנעשית ליד מיטת החולה ¬ כלומר, מספר המחלקות שבהן יכולים הסטודנטים להיכנס ללמוד".

"תנאי הקבלה לרפואה כיום כמעט בלתי אפשריים", הוסיף רקטור האוניברסיטה, הפרופ' דני לויתן, "במובן מסוים, יש כאן הזדמנות שנייה לכאלה שמעוניינים מאוד במקצוע ולא הצליחו להתקבל בשיטה הנוכחית". מספר קטן של מתקבלים ללימודים וביקוש גדול הפכו את לימודי הרפואה לאחד התחומים שקשה ביותר להתקבל אליהם. מועמד שממוצע הבגרות שלו היה 10.75 וציון הפסיכומטרי 784 היה במקום 180 ברשימת המועמדים בתל אביב."

לד''ר רבינוביץ 471988
מתוך הכתבה שבקישור:
>„על פי ההערכות של משרד הבריאות והמועצה להשכלה גבוהה, אם לא יעלה במידה משמעותית מספר בוגרי בתי הספר לרפואה, ב-‏2015 יירד מספר הרופאים מהשיעור שמשרד הבריאות קבע כשיעור המינימלי הרצוי – כשלושה רופאים לאלף תושבים.”

כלומר: בעוד 7 שנים יהיה מחסור אלא אם יקרו כל מני דברים. אז זה בסדר שמתארגנים למניעת מחסור צפוי בעתיד, אבל כעת אין מחסור. על פי דו"ח ארגון הבריאות העולמי, היו בישראל 3.82 רופאים לאלף נפש בשנת 2003. מספר זה ממקם את ישראל במקום ה-‏14 מבין 192 מדינות (לדעתי 12 מתוך 190 משום שמטעה להתייחס לסן מרינו ומונקו כמדינות בהקשר זה). ראה http://www.who.int/whr/2006/annex/06_annex4_en.pdf (ואם רוצים לשחק עם העמודות: http://www.who.int/whr/2006/annex/annex4.xls ). מבין המדינות שאנו נוהגים לכנות „מערביות”, רק בבלגיה, יוון ואיטליה יש צפיפות רופאים גדולה מזו שבישראל.

בשורה התחתונה: אין מחסור.
לד''ר רבינוביץ 488088
אנחנו נמצאים כבר לקראת סוף 2008...האשכול הזה קיים כבר 3 שנים ובתור קורא מהצד אני רואה שלאט לאט אלו שטענו שהולך להיות מחסור צודקים נקודה
לאט לאט מתרבות הכתבות על מחסור ברופאים לצד כתבות של למה לא כדאי להיות רופא ואפילו היתה כתבה על סטודנטים לרפואה שלומדים בארץ שעוברים להיי טק בהמוניהם (נתון שלא לקחת בחשבון)
לאט לאט בחדשות רואים מנהלי מחלקות שבאים להתראיין ומתלוננים על עומס כבד וחוסר במתמחים ובעצם רודפים אחרי סטאג'רים שיתמחו אצלם מבין המחלקות האלו אפילו כירורגיה שנחשבה למובילה כיום נמצאת במחסור...

אתה אומר מה שאתה אומר בגלל שרוב הזמן אתה מול גראפים וטבלאות במסך המחשב שלך

המחסור הוא בסופו של דבר יהיה ולא בגלל מה שאתה אומר
אלא בגלל שההעדפה לרפואה יורדת השכר נמוך ותאמין לי גם שביתה לא תעזור לרופאים בגלל שהרפואה ממשלתית

בסופו של דבר אתה לא לוקח בחשבון את זה שרוב הסטודנטים לרפואה בארץ ובחו"ל ולא עזבו עדיין להיי טק, עושים בחינת usmle
ובורחים מהארץ (מהמחזור שלי כמעט 95% עשו את המבחן!)
ומי שלא יעבור אותו ילך או לנורווגיה או לאוסטרליה(ששם דרך אגב יש מחסור מטורף ברופאים)

בנוסף העליה הרוסית בעיקר היא האשמה העיקרית בשכר של הרופאים
הגיעו המון רופאים מרוסיה שלא היה אכפת להם לקבל גרושים
זה הביא את המדינה ליהירות מסויימת אבל בנוסף הוריד גם את המושג יוקרה מרפואה הרופאים הללו יוצאים לפנסיה בשנים הקרובות
ואין לנו עוד עליה שתפצה על זה
עכשיו קראתי לא מזמן שהתוכנית החדשה היא לייבא רופאים מחו"ל כדי למלא את המחסור

בשורה התחתונה: עזוב אותך , בחייאת
לד''ר רבינוביץ 488096
רבותי הרופאים:
אם אתם רוצים לשפר את מעמד הרופא:
א. תבריאו את האיגוד שלכם -תוציאו ממנו את הרופאים שהפכו להיות מנהלים ובעלי ניגוד אינטרסים.
ב. אין קשר לרפואה הממשלתית ולשכר; הדברים תלויים בעוצמת האיגוד שלכם.
ג. תדאגו לתאם את עצמכם עם אגוד האחיות ולדאוג שגם שם יבריאו את האיגוד- שאחות ראשית המנהלת את כוח האדם של האחיות בבית חולים לא תהיה באיגוד -ניגוד אינטרסים.
ד. אם תעשו את כל אלה -אל תנסו להשיג הכל בשנה אחת, אך תדאגו לשמור על תהליך קבוע של שיפור. האוצר ינסה לכרסם ולהפוך אותו לנסיגה.
ה. אל תנצלו את המתמחים.
............................... 488098
אתה לומד רפואה?
לד''ר רבינוביץ 488654
יש לך איזה שהם נתונים חדשים התומכים במה שאתה אומר?

כנראה שלא, משום שאתה נגד "גרפים וטבלאות".

אנסה להסביר לאט: אם שכר הרופאים נמוך ובשל כך לא כדאי להיות רופא, מספר הרופאים יתמעט, ואז תעלה הדרישה ואיתה השכר. כוחות שוק רגילים לחלוטין.

היכן קראת שייבאו רופאים מחו"ל ומהיכן ייבאו אותם אם כמעט בכל המדינות יש מחסור ברופאים?

גם הרעיון שהעליה הרוסית הביאה לירידה בשכר הרופאים נראה לי שגוי. אתה מוזמן להביא סימוכין קצת מעבר ל„שמעתי ש...” ו„קראתי ש...”
לד''ר רבינוביץ 488655
אתה כרופא אמור לדעת את מיגבלות הרעיון של: "כוחות השוק". יש לא מעט תחומים במה שקרוי "שוק העבודה" בהם הצליחו מי שהצליחו לקבע שוק קשיח.השיטה הבדוקה לזה הם מה שקרוי "צעדי התייעלות". מורידים תקנים ועוד אמצעים מאמצעים שונים. תראה את "שוק האחיות". לכאורה היו צריכות האחיות לקבל שכר הרבה יותר גבוה; באמצעים שונים שלא אפרט עכשיו, הצליחו לקבע את שכר האחיות למרות שעל פי השוק, השכר היה צריך לעלות. אגב, ל"ממשלתיות" אין קשר לשכר.
לד''ר רבינוביץ 488664
נראה כי אני צריך להביא גושפנקא על כל דבר שאני אומר

הנה הכתבה על ייבוא רופאים
והנה כתבה על מעבר של רופאים להיי טק
האמת גם בלי כתבה אני אומר לך ש 20% מהמחזור של עברו
דרך אגב זה כבר לא 3.9 לכל 1000 תושבים אלא 3.5
זה יורד בכ 0.2% כל שנה
לד''ר רבינוביץ 488671
איך מסבירים את המחסור ברופאים בכל כך הרבה מדינות? ומתי הוא התחיל?
לד''ר רבינוביץ 488672
אבל הכשרת רופא לוקחת כמעט עשר שנים, לא?
לד''ר רבינוביץ 488861
דרך אגב כשאתה אומר "כוחות שוק" אתה שוכח שמדובר ברפואה אלו לא "כוחות שוק רגילים"
זה לא מקצוע כמו עריכת דין או מחשבים שכל אחד יכול ללמוד במכללות ובאוניברסיטאות ופתאום הפלא ופלא כל השוק יוצף באותם אנשי מקצוע

שכחת שקשה קודם כל להתקבל לזה בקושי יש מקום באוניברסיטאות ובכל שנה רק 300 איש מסיימים..ודבר שני לוקח המון שנים להכשיר רופא...אם ובמצב הטוב יקימו אונ' חדשה לרפואה..דבר שלא יקרה בשנים הקרובות...אזי נצטרך לחכות עוד איזה 7 שנים עד שהרופאים יצאו למערכת הבריאות...בכל מקרה בין אם אתה רוצה או לא רוצה
אנחנו נגיע לשנת 2018 עם מחסור ברופאים...וזה במקרה הטוב
במקרה היותר סביר לפי דעתי רק בשנת 2025 הרופאים הצעירים יצאו לשוק העבודה מהאוניברסיטאות
לגבי המבחן בהונגריה 407266
לפני 3 חדשים עשיתי את מבחן הרישוי בהונגריה,קישקוש,כולם עברו,יש מאגר של 5000 שאלות שמהם בוחרים 180 בבחינה,בקיצור אתה לומד שבועיים בעל פה תשובות ואז גם סבתא שלך עוברת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים