אותיות קטנות כחולות 37649
אברהם,

ראשית, ברכותיי על המאמר.
הנושא שאתה מעלה חשוב ביותר. אף שקשה לי בדרך כלל להתחבר לאותיות הקטנות של החוק ניסיתי להעמיק במאמרך בכך שנכנסתי לאתר שבו מצוטט חוק חופש המידע. ניסיתי למצוא את הפסקה שבה מצויין בחוק שמשרדי הממשלה מחויבים לפרסם באתר האינטרנט שלהם את פרטי העמותות והיקף הכספים שהן מקבלות מהמשרד. לא היה קל לקרוא: המון סעיפים בשפה משפטית באותיות כחולות על רקע כחול (גם זו שיטה להסתיר מידע?). נשברתי לפני שהצלחתי למצוא. האם תוכל לציין כאן באיזה סעיף (כולל סעיף קטן) מוזכרת חובת הפרסום באתר האינטרנט של המשרד.
כמו כן, האם לפני פרסום מאמר זה באייל התפרסמה בעיתונות ביקורת מעין זו על משרד המשפטים. אם כן, אודה לך על קישורית למאמר בעתון הרלוונטי.

בברכה,

שמעון
אותיות קטנות כחולות 37655
חוק חופש המידע מחייב, אמנם את כל משרדי הממשלה, ומן הראוי שהמידע שהכותב דורש אכן יועמד לרשות כל אדם. ניתן להתווכח אם המידע שרוצה הכותב אכן חייב להתפרסם. המידע שהחוק מתייחס אליו במפורש נמצא בסעיפים הבאים:

4. (א) הממשלה תעמיד לרשות הציבור, במקום ובאופן שייקבעו בתקנות, את רשימת הרשויות הציבוריות, כאמור בפסקאות (1) ו-(8) להגדרת הרשויות "רשות ציבורית", למעט רשויות ציבוריות שסעיף קטן (ב) חל עליהן; הרשימה תכלול מידע תמציתי על תפקידיה של כל רשות ציבורית, וכן על דרכי ההתקשרות עם הממונה ועל דרכים נוספות לקבלת מידע שבידי הרשות כנהוג באותה רשות.

(ב) רשות מקומית תעמיד לרשות הציבור, במקום ובאופן שייקבעו בתקנות, את הפרטים האמורים בסעיף קטן (א), לגביה ולגבי התאגידים שבשליטתה, אשר חוק זה חל עליהם.

5. (א) רשות ציבורית תפרסם דין וחשבון שנתי שיכלול מידע על אודות פעילותה ותחומי אחריותה והסבר על תפקידיה וסמכויותיה; הדין וחשבון יכלול גם דיווח של הממונה על הפעלת חוק זה ברשות הציבורית.

כך שלא מדובר במפורש על עמותות, אך בתחילת הדברים יש הגדרה מהו מידע: "מידע" - כל מידע המצוי ברשות ציבורית, והוא כתוב, מוקלט, מוסרט, מצולם או ממוחשב;
פשוט, ללא כל הסתייגויות, כך שיש בסיס לדרישת הכותב.

אבל:

6. (ה) המידע יועמד לרשות המבקש כפי שהוא מצוי בידי הרשות הציבורית ואין הרשות חייבת לעבד את המידע לצרכיו של המבקש; היה המידע ממוחשב, הוא יופק עבור המבקש באמצעים המשמשים דרך קבע את הרשות.

ולכן דרישת הכותב שהפרטים יוצגו באתר האינטרנט של המשרד, אין לה על מה להתבסס. המשרד חייב לספק את המידע על פי דרישה, או לומר למבקש כיצד להשיג מידע זה. מן הראוי, לדעתי, שהמידע יהיה גם באינטרנט, אך החוק אינו דורש זאת.

סעיף מעניין במיוחד:
9. (ב) רשות ציבורית אינה חייבת למסור מידע שהוא אחד מאלה: ‏7 מידע שהגיע לידי הרשות הציבורית, שאי גילויו היה תנאי למסירתו, או שגילויו עלול לפגוע בהמשך קבלת המידע.

ובנוגע לצורה המאד לא ידידותית שבה מוצג המידע, אני בהחלט מסכים. יש כמה דרכים להתגבר על כך. הפשוטה ביותר: היכנס לאתר ובחר ב: File/Save As מסרגל הכלים העליון שלך. שמור את האתר למחשב. יישמרו שני אלמנטים. הראשון הוא קובץ HTML ששמו "חוק חופש המידע", והשני הוא תיקיה ששמה זהה. מחק את התיקיה ופתח את הקובץ. כך תיפטר מהרקע המעצבן.
אותיות קטנות כחולות 37660
יובל ואברהם,

גם יובל לא מצא איפוא הוראה חד משמעית בחוק שיש להציג את המידע על העמותות באתר האינטרנט, ולפי פרשנותו אין מוטלת חובה כזו על המשרד. אם פרשנותו נכונה הרי שנשמטת הקרקע מתחת לטענה המרכזית של אברהם כפי שהוצגה במאמר - בדיוק בשל כך התעכבתי על הנקודה הזו.

אברהם, האם אתה יכול לבסס בכל זאת את הטענה שיש חובת הצגת המידע האמור באתר?
אותיות קטנות כחולות 37661
אברהם פריד כותב על ''החוק והתקנות''. דברים כגון אלה, שהם תלויי-זמן ומקום (''אינטרנט'') מקומם בד''כ בתקנות. זה הניחוש שלי.
אותיות קטנות כחולות 37680
למיץ פטל

ניחשת נכון....
ראה בהמשך התגובות פירוט התקנות והסברן.

אגב,
זה לא כי אינטרנט תלוי זמן ומקום. נהפוך הוא: בזמן חקיקת החוק הכל התחיל בכך שהאינטרנט הוא כלי מתאים להביא אינפורמציה לידיעת הציבור.

מה יעזור לך ולי שיהיו תקנות והודעות בכל משרד ורשות, באיזה מרתף או על לוח המודעות ? וכי נלך לשם לראות ? תעבור בין מחלקת המים בעירית ראשון לציון למחלקה הוטרינארית של קרית שמונה ?

המחוקק (ראה בדברי הכנסת ובפרוטוקול הדיונים בכנסת בעת הויכוח על החוק) התכוון במפורש שזה יהיה חשוף וגלוי ודיברו על כך שהתקנות יציינו את האינטרנט ככלי המתאים.

ואכן, התקנות מציינות זאת ברחל בתך הקטנה.

מקווה שתנחש כך גם בעת שאתה ממלא לוטו...

פריצי
אותיות קטנות כחולות 37679
ליובל

ראה תגובתי המשותפת לכל מי שהתחבטו במציאת הסעיפים (תגובה 8 )

ההפנייה המפורשת נמצאת בתקנות החוק. זה מפורש וברור: עמותות + אינטרנט.

בברכה
פריצי
אותיות קטנות כחולות 37693
תודה.
בפורום מסוגו של "האייל הקורא" אין משמעות ל"תגובה 8".
עדיף: "ראה תגובתי מ-‏6.10 שעה 08:16".

ועוד יותר טוב: "ראה תגובתי ב: http://www.haayal.co.il/reply.php3?id=716&rep=37...

איך מגיעים לכך? נסה "לענות לעצמך" בתגובה שאליה אתה רוצה להפנות. אל תענה, אך העתק את הכתובת הנוצרת בחלון הכתובת של הדפדפן למעלה.
אותיות קטנות כחולות 37701
ליובל

תודה.
ראה תגובתי "החוק והתקנות ברורים" שבת 6/10/2001 שעה 8.16

תודה על ההדרכה.

פריצי
אותיות קטנות כחולות 37678
לשמעון
אנא ראה תגובתי המשותפת (תגובה 8) ואני מקווה שהיא תסביר את הבעיה שנוצרה בקריאת החוק.
אין לי שמץ של מושג איך מטפלים ברקע כחול או בעיות טכניות של אתרים - אבל נסה להכנס לאתר של הכנסת, ושם יש חוקים (כבר בעמוד השער) ואני מניח שתוכל להעלות את החוק בלי רקעים (למעט אולי רקע הסיכסוך בין היו"ר בורג לבין השר פואד, אם זה כבר השפיע...)

בהצלחה.
פריצי
אותיות קטנות כחולות 37862
לשמעון

לנוחותך - מצ"ב קישור לאחד מסיפורי הנפלאות של טיפול משרד המשפטים בכספי הציבור ובדרך בה נקשרים קרובי משפחה וידידים בפרשיות.

כנס למאמר
בברכה
פריצי


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים