נו, ואיך הספרים הבאים? 378752
לא מזמן קראתי את הספר החמישי והשישי - די בחשש, בעיקר לאור כמה דעות לא נלהבות ששמעתי על הספר החמישי גם מחובבים גדולים של הסדרה. אולי בגלל שבאתי בלי ציפיות, נהניתי מאוד משניהם. אפילו אם התבנית השבלונית לא משתנה בהרבה, בהחלט אפשר לראות התפתחות והתקדמות, והעלילה מצליחה להיות פחות מופרכת מזו של הספר הרביעי. יצא לך להמשיך לקרוא גם אחרי ה"טראומה" של הספר הרביעי?
נו, ואיך הספרים הבאים? 380050
כן, קראתי גם את החמישי והשישי.

האמת היא שהרביעי היה מופרך במידה מטורפת. ה''אילוץ'' של פוטר להשתתף בטורניר, התחבולות המטורפות שמאד-איי נקט בהן כדי -- בסך הכל -- לגרום לפוטר לגעת בחפץ מסוים - הכל היה חסר אמינות במידה מבחילה.

החמישי היה קצת מוזר כי פוטר הוצג פתאום כא-גיבור נטול יוזמה. השישי היה טוב מאוד, לעניות דעתי.
נו, ואיך הספרים הבאים? 380057
(ספוילרים להארי פוטרים, כמובן)

גם אני הייתי מאוד מוטרד מאותם דברים כמוך בקריאה הראשונה של הספר הרביעי. בקריאה השנייה המופרכות לא נעלמה, אבל הפריעה לי הרבה פחות, ודווקא מאוד נהניתי מהספר. למי אכפת מהטריקים של קראוץ'? אפשר לחשוב שזה הדבר החשוב בספר.

בספר החמישי הארי מוצג כנטול יוזמה? קראנו את אותו הספר? הוא מתפוצץ בחלק הראשון של הספר בגלל שכל הזמן ממדרים אותו, ולקראת סוף הספר הוא מארגן "מבצע חילוץ" מופרך לגמרי וגורר לשם גם את החברים שלו למרות שכולם אומרים לו להירגע. לא הייתי אומר שהוא חסר יוזמה, אלא ההפך - יוזם יותר מדי.

בנוגע לשישי: על הספר הרביעי התלוננת (בין היתר) בגלל שהריגת הדמות שם הייתה מאולצת משהו (לוקחים דמות שולית ומנפחים אותה כדי שאפשר יהיה להרוג מישהו). מה דעתך על סוף הספר השישי, אם כך? (אני דווקא לא הרגשתי שההריגה הזו, בניגוד לשתי אלו של הספרים הקודמים, הייתה מאולצת - היא נותנת קצב מסחרר לעלילה וציפייה גדולה לספר השביעי שיסביר מה לעזאזל קרה כאן).
נו, ואיך הספרים הבאים? 380058
(ושוב ספוילרים)

אגב, אם באמת רוצים, אפשר לתת הסבר סביר פחות-או-יותר לתעלולים המשונים של קראוץ'. הרי לא ברור מה מידת ההגנה שדמבלדור מעניק להארי, וייתכן שהזמן היחיד שבו אפשר לתפוס אותו לא מוגן הוא במהלך המשימות. כמו כן, קרוב לודאי שולדמורט רוצה לשמור על חשאיות כל עוד הוא לא צבר כוח, ולכן אחרי שהורגים את הארי צריך לתת תירוץ טוב מאוד איך הוא מת. התחרות היא הנימוק הטוב ביותר - בפרט כשהארי כל כך צעיר, וידוע שכבר נהרגו אנשים בתחרויות דומות. ככל הנראה הרעיון היה להרוג אותו, לעשות משהו עם הגופה כדי להפיל את זה על אחת מהמפלצות שבמבוך או משהו דומה, ואז לשלוח אותו חזרה יחד עם הגביע (ולכן הגביע היה דו כיווני).

אם חושבים על זה, באמת קשה לראות דרך אחרת שבה אפשר היה לגרום להארי להתפגר בלי שדמבלדור יתחיל לחשוד יותר מדי. אמנם, התכנית הייתה עדיין עקומה למדי ואם סדריק היה טיפה פחות אצילי היא הייתה נכשלת, אבל אף אחד לא אמר שקראוץ' שפוי במיוחד ועם רעיונות סבירים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים