מקוריות 380630
רצינו לשלב בתחילה במאמר את תמונה של ה"ארמדילו" - אולם הקונצרטים שתכנן נורמן פוסטר עבור "גני התערוכה" הסקוטיים בגלזגו.

(לא יכולנו לשלב אותה בסופו של דבר בגלל בעיות זכויות יוצרים)

כשראיתי את התמונה, מייד הבנתי ממה הושפע התכנון של מרכז הקונגרסים, המכונה גם לפעמים "הארמדילו הכחול", בכניסה לחיפה (ליד צומת מת"ם).
מקוריות 380634
איזה יפה!
מקוריות 380835
נחמד, לטעמי, לפחות מהמרחק שממנו צולמה התמונה. אני שואל את עצמי איך זה מתיישב עם הכיעור הנורא של מרכז הקונגרסים החיפאי. אחד ההבדלים הוא שהארמדילו הוא קמור - הוא לא חושף החוצה הרבה יותר מתכת ממה שצריך כדי לכלוא את החלל שלו. אחיו החיפאי, שיותר מזכיר צפרדע (עם פה פעור בגודל מוגזם) קעור, ולכן(?) כעור. אבל נראה לי שיש הבדל יותר "גנרי": כדי שמבנה מתחכם מהז'אנר הזה יעבוד (מבחינה אסתטית), חייבים לשמור על נקיון מקסימלי - שמחוץ לקונספציה הגיאומטרית הפשוטה לא תהיינה שום תוספות וקישוטים. ואחד הדברים שהורגים את מרכז הקונגרסים הוא הצנרת הבולטת החוצה. עכשיו צריך להוסיף לזה את הבלגן החזותי הישראלי הרגיל: קניון חיפה הצמוד שלא ממש משתלב, הגשר ביניהם, פארק האקסטרים שבנו עכשיו בצמוד; השווה את זה לבידוד המזהיר של הארמדילו (על פי התמונה).

(כפי שאפשר לנחש, אני מאוד לא דלוק על האריכטקטורה של גרי וליבסקינד, שמדגם ממנה יש בתמונות שבמאמר. צריך לציין שה"השכלה" שלי בארכיטקטורה היא כמה שנות קריאה של אסתר זנדברג ב"הארץ", ומן הסתם השתכנעתי מהטעם שלה.)
מקוריות 380837
אגב, יש תמונות נוספות של הארמדילו כאן: http://www.secc.co.uk/gallery/
מרכז הקונגרסים 380896
בתור מי שהיה מעורב בעברו הסטודנטיאלי בפרוייקט הנ"ל (בחלק מאוד מאוד קטן), אני חייב לומר שני דברים לזכותו:
א. מלכתחילה אמורים היו להיות 2 מבני "כונכיה" תואמים ומשלימים: בניין משרדים גבוה וצר, ולידו מרכז קונגרסים נמוך ורחב (שריד לתכנון המקורי ניתן לראות בסמלו של המרכז, למי שמכיר). מפאת קשיי תקציב ובירוקרטיה שונים לא יצא בניין המשרדים לפועל, דבר שבהחלט פגם בשלמות האסתטית שלו.
ב. בשנים הראשונות מרכז הקונגרסים נראה הרבה יותר טוב מאשר היום. הקמת המבנים סביבו (ובמיוחד הגשר בינו לבין הקניון), כמו גם התיישנותו פגמו מאוד במראהו.
מרכז הקונגרסים 380906
גם המבנה הסקוטי נראה טוב יותר בתמונות שבהן הוא מופיע לבדו...
יש לך לינק לצילום של המבנה החיפאי?
מרכז הקונגרסים 380920
מרכז הקונגרסים 380925
תודה.
לא נעים, אבל הוא נראה קצת כמו מבנה של שירותים ציבוריים...
מרכז הקונגרסים 380976
הגג נראה כמו קסקט על ראש מעוות.
מרכז הקונגרסים 381174
בלי לדעת הרבה אני נוטה להאמין שעיקר האשמה הוא לא באדריכל(ים), ומכל מקום לא בטעם רע שלהם; סביר שלרובם יש טעם טוב לא פחות מלי. הבעיה, בדיוק כמו שאתה מתאר, היא הבלגן מסביב (בניין תאום שלא נבנה, תחזוקה גרועה, תוספות מאוחרות), ואולי טעם רע של מזמיני הבניין. אבל אולי בהתחשב בכך שדברים כאלו צפויים מראש (כלומר, אתה לא יודע מראש אילו הפתעות רעות תהיינה, אבל אתה יודע שתהיינה הפתעות רעות) עדיף לתכנן פשוט יותר - מעין בקרת נזקים מראש?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים