כלבים זה קטן על רכבת ישראל 381351
למה לחסל יונק כזה פצפון כשאפשר לשבור את גב הגמל
כלבים זה קטן על רכבת ישראל 381358
מוזר שלא מוזכר שם כלל בעל הגמל. הרי קשה להניח שהגמל הזה איננו שייך לאיש.
איך רוכשים בעלות על בעל חיים? 381380
1. אם הגמל הזה היה שייך למישהו, היה אפשר לתבוע אותו על רשלנות. הוא הפקיר את חייו, ובכך חיים של בעל חי דומים לחיים של תינוק. הוא חי, אך עדיין אינו יודע את זה. באשר אין לו מודעות, גם אין לו אחריות, אבל גם אין לו יכולת לתבוע את זכויותיו. אנו מכירים בעלים של בעלי חיים, שתבעו פיצויים על פגיעה בחיות המחמד שלהם, וזכו, ומצד שני בצער בעלי חיים, משמידים - מרדימים כלבים ללא בעלים.

2. על הורים חלה חובה לדאוג לצרכי ילדיהם עד הגיעם לגיל 18. לפי משל זה היה על הבעלים להיות אחראי על צרכי בעל החי שלו כל חייו. אבל בעל החי לא נולד מחלצי בעליו, ולכן הוא דומה לרכוש. בכך הוא דומה לעבד. הוא נותן לבעליו זכויות וחובות של רכוש. רכבך פגע, אתה אשם, בעל החי שלך תקף אתה אשם. אבל בהיותו בעל חיים יש לו זכויות הנובעות מעצם היותו בעל חיים. חלה עליך חבות אם מת הדג באקוואריום שלך כי לא האכלת אותו. אבל צריך שיהיה מי שיתבע זאת ממך. אבל זה פרדוקס. מכיוון שעצם בעלותך מעניקה לבעל החי את הזכויות הנובעות מעצם החיים. בהעדר בעלות, בעלי החיים מאבדים את הזכות לחיים. כמה שאני יודע אין לתבוע את המדינה למשל או כל ארגון אחר על הפקרת חייהם של בעלי חיים. להפך, בעלי חיים ללא בעלים צריכים להיות מושמדים. איך ייתכן שאותם נערים יהיו אשמים על הרג כלבים, אבל לא המדינה?

3. לבסוף נשאלת השאלה איך נרכשת בעלות על בעל חיים? איפה זה נרשם? ישנו כלב רחוב שעובר כאן מפעם לפעם, אני משאיר לו אוכל, האם בכך הייתי לבעליו? הוא רובץ אצלי בחצר, ומתנהג כאילו זו טריטוריה שלו, למרות שגירשתי אותו לא פעם, ויום אחד הוא תופס אומץ ותוקף עובר ושב. האם אני אחראי?
איך רוכשים בעלות על בעל חיים? 381416
יורשה לי לשאול - מה נפל עליך?
איך רוכשים בעלות על בעל חיים? 381423
למה היה צריך ליפול עליו משהו? הוא העלה שאלה לגמרי הגיונית ושום דבר לא נפל עליו. הנושא הוא מסובך ולכן גורם קצת פיתולים והסתבכויות כשמנסים לדון בו.
איך רוכשים בעלות על בעל חיים? 381422
הכלב משוטט הרובץ בחצרך, ספק אם למישהו תהיה עילה משפטית מספיק חזקה להאשים אותך בתקיפה שלו.

בדרך כלל הבעלות על חיות מחמד וחיות משק נקבעת באמצעות רכישה רגילה, הכוללת תשלום כספי ומתן קבלה רשומה. חיות המטופלות היטב עוברות גם חיסונים ובדיקות וטרינריות, דבר המוביל לעוד סוג של תיעוד ורישום. כך שלא נראה לי שיש מקום לדאגה אמיתית ביחס לכלב, פרעוש או ג'וק שהחליטו להשתדך אליך ללא הסכמתך.
איך רוכשים בעלות על בעל חיים? 381430
אבל אם הכלב או הפרעוש מאמצים אותו כחוק - מה אז?
איך רוכשים בעלות על בעל חיים? 381434
במקומות רבים בארץ מוחזק רישום מסודר של הכלב ובעליו ברשויות המקומיות, אני מניח שהעדר רישום יטיל על הצד הנפגע להוכיח שאתה אכן הבעלים בפועל.
איך רוכשים בעלות על בעל חיים? 381457
אם כן הרישום הוא רישום של רכוש. הקבלה מקנה לך זכויות קניין על מה שרכשת. כאשר אני רוכש חפץ דומם, למעשה אני רוכש רק זכויות. כשארצה פשוט אשליך אותו לפח. ובכן לאחר שהכלבה שלי המליטה על פי רצונה שלה ועל פי טבעה שלה כבעל חיים, החלטתי לעשות אותו מעשה, לקחתי את הגורים לטיול והשארתי אותם באזור המזבלה. גדלו הגורים והחלו לתקוף אנשים. האם אני אחראי?
איך רוכשים בעלות על בעל חיים? 381555
מבחינה חוקית לא, הרשות המקומית אחראית לנושא.
מכל בחינה אחרת אתה* חרא של בן אדם.

* אתה מהדוגמא.
איך רוכשים בעלות על בעל חיים? 381600
אחראית על השמדתם אתה מתכוון. אם כן בעלות על בעל חי אינה מחייבת יותר מבעלות על חפץ דומם. ברצוני אני פשוט נפטר מבעלות זאת, על ידי שאני משליך את הכלב, בלי שאני אפילו מתחייב בכל רישום שהוא. האחריות עוברת לרשות המקומית באופן אוטומטי. אפילו בעלות על כלי רכב מחייבת יותר, והיא ממשיכה להתקיים גם אם השארתי אותו במזבלה, אם לא דיווחתי על השבתת רכב למשל במשרד הרישוי. בוודאי אין הדבר דומה לבעלות שרכשתי בהליך של אימוץ, נאמר של תינוק, אשר במהלכו התחרטתי והחלטתי למסור אותו הלאה. כאן בוודאי אני מתחייב ברישומים, אף עלול למצוא את עצמי נתבע על הפרת הבעלות שרכשתי. נאמר אם כן שלבעלי חיים אין כל זכות לחיים הנובעת מעצם חייהם. אין שום גורם אשר מחוייב לתת להם לחיות בעצם. נשאר לברר על סמך מה פועלת אגודת תנו לחיות לחיות, ומה היא מבקשת מאותם נערים בכלל.
איך רוכשים בעלות על בעל חיים? 381705
שאלת הבעלות אינה רלבנטית פה כלל. ברמה החוקית, חוק צער בע"ח אוסר על התעללות‏1 בבע"ח, ואגודת תנו לחיות לחיות מבקשת למצות איתם את הדין. ברמה המוסרית, האגודה מתנגדת לפגיעה בבע"ח ועל סמך זה היא פועלת.
אגב, לידיעת הקוראים, גם בתינוק אסור לך להתעלל אפילו אם הוא לא שלך.

1 מושג רחב, אבל יש עוד הרבה כאלו בספר החוקים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים