מי לא מכיר? 381360
זה באמת יפתיע אותי אם יותר מכמה בודדים יענו שאינם מכירים בכלל מישהו שנהרג בצבא או בפיגוע. איכשהו נראה לי שכולם מכירים לפחות מישהו אחד. זה לא נעים, אבל זה צפוי במדינה קטנה עם הרבה מלחמות (יחסית), שבו כולם (או לפחות האחים של כולם) מתגייסים לצבא.
מי לא מכיר? 381361
אבל בינתיים, לפחות, הם הרוב (מה שנראה לי משמח).
בואי נבדוק... 381362
נדמה לי(מיום הזיכרון הקודם) שיש בערך 20000 חללים בכלל מלחמות ישראל, נניח שבמדינת ישראל חיו מאז הקמתה 9000000 אנשים‏1, יוצא שעל מנת שכל אחד יכיר מישהו שנפל במלחמה ע"פ הגדרות הסקר, צריכים להיות לו בממוצע 450 בני משפחה וחברים קרובים.

עכשיו, מישהו יודע כמה אנשים מוזמנים(להבדיל ממגיעים) לחתונה ממוצעת? (זה נראה לי מדד טוב לבני משפחה רחוקים וחברים קרובים).

1 סתם מספר, אין לי מושג איך מחשבים כזה דבר.
בואי נבדוק... 381366
אתה מניח שלכל אזרחי ישראל יש סיכוי שווה להכיר חלל, או לפחות - שלקוראי האייל יש את הסיכוי הממוצע להכיר חלל.
זה בכלל לא מדוייק - שני מאפיינים בולטים של קוראי האייל (לא ערבים - ראה דיון 2347 ולא חרדים קיצוניים - משתמשים באינטרנט) כבר מגדילים את הסיכוי שלהם להכיר חיילים.
בואי נבדוק... 381368
חרדים וערבים נהרגו בפיגועים (שנכללים בסקר). כנ''ל לגבי עולים חדשים, עובדים זרים, ומבקרים מחו''ל (שהם אולי קרובים או ידידים של ישראלים).
בואי נבדוק... 381374
מאידך גיסא, הגיל הממוצע של קוראי האייל הוא צעיר יחסית, כך שרובם לא עברו מלחמות ולא היו להם אחים/חברים שעברו כאלה.
בואי נבדוק... 381369
"כמה מגיעים לחתונה" זה לא מדד כל כך טוב. אל תשכח שיש שני צדדים. צריך לחלק את התשובה בשתיים.

נראה לי גם ש-‏9 מיליון הם אומדן נמוך מדי, אבל גם לי אין דרך טובה לבדוק את זה. ובכל זאת, כל החישוב לא בסדר כי צריך לבדוק את התפלגות הנופלים לפי שנים; אם היו הרבה הרוגים, למשל, במלחמת השחרור, סביר שזה יתבטא בסקר באופן חלש יותר‏1 מאשר מספר דומה של הרוגים במלחמה היפותטית משנות ה-‏90, למשל.

1 ואני כותב זאת למרות העובדה שסימנתי שאיבדתי קרוב משפחה רחוק - אח של סבתי - שנפל במלחמת השחרור, ואני עוד לא בן 19.
בואי נבדוק... 381450
אם נזניח את דפוסי הילודה המשתנים, הארכת תוחלת החיים עליות לארץ, השואה, ועוד כמה גורמים משמעותיים יותר ופחות, נקבל לענ"ד שכמות קרובי המשפחה בעת המוות לעומת כמות קרובי המשפחה 50 שנה לאחר המוות היא פונקציה של האם מתת לפני שהבאת 2.7 צאצאים או לאחר מכן.

אם לא נזניח את כל הגורמים הללו סביר שלאח של סבתך יש היום יותר קרובי משפחה בארץ מאי פעם.

הערה: רק באייל (כנראה) אפשר לכתוב כאלה הודעות בלי שתעלה זעקת האטימות השמיימה.
בואי נבדוק... 381456
לדעתי, אתה צודק לגבי משפחה, אך לא לגבי חברים: המשפחה גדלה עם הזמן (בדרך כלל), אבל כמות החברים יורדת. כיוון שיש מראש יותר משפחה מחברים (בתנאי שכ'משפחה' נכלול גם את הדודה של הסבתא של אפרים, אבל כ'חברים' לא נכלול את אשתו של יעקב, האח של תקווה מהכיתה המקבילה ביסודי), הכמות עולה עם הזמן ולא יורדת.

במקרה הפרטי של אח סבתי, אני משער שהכלל הזה פועל: אינני יודע כמה חברים היו לו אז. אם נניח שבערך 100 (כאלה שהיו מסמנים אותו בסקר) ועוד 8 בני משפחה (השאר נספו בשואה), אז היום מספר האנשים שהיו מגדירים אותו משפחה גדול יותר: כל השבט שצמח מאותה משפחה בת 9 נפשות במשך 58 שנים; קשה לשער את גודלו המדויק אבל הוא < 109 כנראה.
בואי נבדוק... 381451
לפני החתונה צריך לחלק בשניים, אחרי החתונה כולם משפחה אחת.
בואי נבדוק... 381373
זה לא כל קשה.

כתבת " יוצא שעל מנת שכל אחד יכיר מישהו שנפל במלחמה ע"פ הגדרות הסקר, צריכים להיות לו בממוצע 450 בני משפחה וחברים קרובים."

קודם כל, לפי הסקר, זה לא חייב להיות חבר קרוב.
דבר שני, סביר בהחלט שכל אחד מכיר 450 אנשים. גם אם לא הכרות קרובה, אז הכרות ברמה שמספיקה בשביל חלק מהתשובות בסקר הזה, ומספיקה בשביל הידיעה "אני מכיר מישהו שנהרג". תחשוב: חברים קרובים, משפחה, חברים של המשפחה, חברים ומכרים מהעבודה, מהלימודים, מהעבודה לשעבר, מהלימודים לשעבר, מהשירות צבאי, מאזור המגורים או קהילה בעבר ובהווה, ומכל מסגרת חברתית אליו משתייך או השתייך בעבר האגם (תנועות נוער, מקומות בילוי, חוגים ושיעורים, וארגונים שונים). לא קשה להגיע ל450.
בואי נבדוק... 381415
שימי לב שאין בסקר תשובה ''אני מכיר מישהו שנהרג''.
בואי נבדוק... 381418
אם כבר, ''הכרתי''.
בואי נבדוק... 381449
כן, אבל יש ''מכר אישי אחר'', ומסתבר שזה כולל גם מכרים שאינם ידידים קרובים, כי לאלו יש תשובה נפרדת.
בואי נבדוק... 381454
אכן התעלמתי מהתשובה הזאת, ובואי נניח שמכר אישי צריך להיות מישהו שאתה מדבר איתו ביום יום ולא מישהו שאת יודעת שנהרג כתוצאה מדיאלוג כזה:
א:זוכר את יעקב האח של תקווה שלמדה בכיתה המקבילה?
ב:תקווה מהיסודי או מהתיכון?
א:מהתיכון
ב: ברור, הוא עורך דין לא?
א: שחקן כדורגל. לא משנה, אשתו נרצחה בפיגוע.
ב: נורא ואיום, אתה תמיד בטוח שזה לא יגיע אלייך, והנה זה קורה.
בואי נבדוק... 381452
שימי לב לנאמר בתגובה 381359: אנשים מהעבר הרחוק לא בהכרח יופיעו בסקר, ואת חלקם הגדול אפשר "להזניח".
מי לא מכיר? 381500
הכרתי מי שנהרג בפיגוע, ושלושה שנהרגו בתאונות דרכים. אף אחד לא היה, תודה לאל, מכר קרוב.אף לא אחד שנהרג בצבא ייתכן שאני לא שומר על קשר. ייתכן שחוג החברים שלי מצוצמם, ושאני חי בחברה של ג'ובניקים. ייתכן שאני צעיר מדי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים