אדריכלות ''מדף'' בגרוש 381550
כדאי לקרוא גם את זה.

מה הם החלומות של משפחתך? האם כולם חולמים את אותו חלום? מה הוא האופי שלך ושל בני משפחתך? מה הם התחביבים שלך? היכן את או אתה אוהבים לאוכל? בבית? במסעדה? האם אתם אוהבים סאונה? היגיינה? האם אתם צופים בסרטים? שוחים בבריכה? משחקים פינג-פונג? האם אתם אוהבים לארח? יש עוד אלף שאלות שאדריכל טוב ישאל את בעל הבית העתידי. ברור לכל כי לא יכול להיות שמבנה שמותאם לאדם אחד יכול להתאים לכולם.

מי שלא שוכר את שרותיו של אדריכל טוב, מפסיד הרבה, אולי הוא או היא לא יכולים, או לא רוצים להבין מה הם מפסידים. מי שקונה תכנית מהאינטרנט חושב שהוא מבין יותר מכולם - חסך כמה דולרים! ניצח! אנשים משקיעים ממון רב בבניית בית, משקיעים את מיטב כספם ומרצם, ומתחייבים להחזיר הלוואות ארוכות טווח. אבל כאן, כשצריך לקחת אדריכל, כאן הם יחסכו. יחסכו עכשיו וישלמו הרבה מאוד, מאוחר יותר, בכדי לתקן שגיאות שהיה אפשר להימנע מהן, אילו שכרו את שרותיו של אדריכל טוב שמכבד אותם, את אורח החיים שלהם וגם את עצמו.

אדריכלות ''מדף'' בגרוש 381567
יש מקומות שבהם אין מחייבים חתימה (ואחריות) של אדריכל/מהנדס בניין על בית חדש? ויש כאלה שחותמים בלי לראות את השטח שעליו הוא נבנה?
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 381698
בכל מקום שנבנה מבנה צריך חתימה של מהנדס/אדריכל/הנדסאי, תלוי בסוג המבנה. לא בונים ללא היתר למרות שיש כאלו שמתחילים לבנות לפני קבלת ההיתר. לא רצוי לחתום ,"על עיוור" על תכניות, לא רצוי לחתום על משהו שלא תוכנן איתך, על ידך או בעזרתך. החותם הוא האחראי. בארה"ב, אם תופסים מישהו שחתם על תכניות רק בגלל שצריך חתימת אדריכל, הוא נשפט ולוקחים לו את רשיון האדריכל. כאן לא ממש מקפידים, והרי מטרת החתימה היא להיות בטוחים שאדריכל, שהכין את הבקשה להיתר, יודע מה שהוא מבקש ויהיה אחראי לבקשה שהוא חתום עליה.
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 381700
כלומר, צריך לראות את המקום לבית המיועד לפני החתימה?
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 381721
אוף..
צריך לראות את המגרש לפני תחילת התכנון.
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 381727
יפה. זו הייתה הנקודה.
למה אוף?
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 381730
חם פה היום.
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 381731
בתוך הצג, התכוונת? מעולם לא נכנסתי אליו...
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 381744
חוש הומור.
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 381746
אינני מכירה את הקונסטרוקציה הזאת.
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 381847
אז זה הולך ככה----:-)
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 388549
צריך חתימה של מהנדס/אדריכל/הנדסאי. בשום מקום (למיטב ידיעתי, אולי הדבר השתנה) לא כתוב איזה מהנדס. יכול להיות גם מהנדס כימיה.
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 382889
על המרחב המשוכפל, מנקודת מבט אחרת:
"מוסדות שונים, הנענים ברצון לצו השכפול, נבדלים במידת המאמץ שהם מקדישים על מנת למסך אותו. כללי אצבע שעולים על הדעת הם:
ככל שהמזדמן בשערם חלש יותר מאמץ המיסוך דל יותר.
ככל שהשהיה תחת קורתם קצרה יותר מאמץ המיסוך דל יותר".
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 382893
מאמר נפלא, מדבר את השפה שלי. אני חי את זה. ממליץ לקרוא.
תודה ''ברקת''.
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 382903
עליך, לעומת זאת שומעים את שנותיך בארצות הים.
(אתה מדבר *ב*שפה שלי, אבל חושב את השפה האנגלית)
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 382908
תודה עבור המחמאה!
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 382909
העורכת עשתה עבודה טובה, תרגמה את המאמר לעברית.
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 383332
הטענות שהוא מעלה שם מאוד, מאוד מוזרות לי.

בתי-מלון, למשל. ראשית, ברובם יש יותר מתכנון חדר יחיד – כי יש חדרים בגדלים שונים, כי לחדר הפונה לים יש תכנון שונה מלחדר אחורי, וכו'. אבל נכון, כל החדרים מאותו הגודל מתוכננים בדיוק אותו דבר. לכל החדרים הפונים לים יש את אותו תכנון. מה, בעצם, הבעיה בזה? מדוע יש צורך בתכנון שונה לכל חדר? מה ההגיון בתכנון מאות חדרים נבדלים ושונים? חשוב לזכור שהלקוח נמצא רק בחדר אחד, וגם אם כל חדר הוא יצירת אמנות בפני עצמה, רק החדרן המחליף את המצעים יוכל להנות מהגיוון!

(אה, כן, גם האדריכל שקיבל תשלום על העבודה יהנה מהגיוון).

כך גם לגבי בנייני משרדים. כל אדם עובד במשרד אחד; מה ההגיון בתכנון משרדים שונים ומשונים? תן לכל עובד יד חופשית (במידת האפשר) בתכנון *הפנימי* של המשרד שלו, ונדמה לי שדי בכך. המסקנה שמציג הכותב – שתכנון קופי-פייסט מוביל לכך (או מעיד על כך) ש"האנשים בחללים הללו נראים דומים. בלבושם, בעיסוקם, בחתך דיבורם" – קצת תמוהה בעיני.
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 383337
הסביבה יוצרת את האדם ולא להיפך. הסביבה משפיעה על דפוסי התנהגות של האדם, מהלך החשיבה שלו ותגובותיו השונות. מכיוון אני ואתה לא דומים, אנו זקוקים למשהו שונה, לסביבה אחרת, לסביבה שלא ''תלחץ'' אותי להיות מה שזה לא ''אני''.
אדריכלות ''מדף'' בגרוש 383343
הסביבה יוצרת את האדם? בסוף-שבוע במלון?

איך בעצם המלון אמור לתכנן את החדרים? אחד עבורי ואחד עבורך? וכשאתה מזמין חדר במלון, סוכן הנסיעות יעביר לך שאלון של 30 סעיפים כדי שבית-המלון יחליט איזה חדר הכי מתאים לך? ("צר לי אדוני, בדיוק נגמרו לנו החדרים בעיצוב שמתאים לך. תסכים להסתפק בחדר שתוכנן לאנשים עם רגליים יותר ארוכות שמעדיפים לאכול במרפסת בשעות הערב?"). או שאולי אתה מעדיף שבעת ההגעה למלון, אחרי 12 שעות טיסה, יעבירו לך סיור בין כל עיצובי החדרים השונים שנשארו להם פנויים, כדי שתוכל לבחור? לך, ולעוד 84 משפחות שמחכות בלובי?

בקיצור, בית מותאים אישית זה רעיון נחמד. בית-מלון מותאם אישית זה, איך ננסח בעדינות, לא נבון.

כדאי אולי להסביר שגם לגבי "בית מותאם אישית" יש לי הסתייגויות. נכון שההעדפה שלי ושלך שונות. אבל ההעדפה שלי ושל קובי ושל איציק ושל דודי דומות; ואילו ההעדפה שלך ושל אתי ושל אושרי ושל חיים דומות; וכן האלה. בקיצור, יש *קבוצות* של אנשים עם העדפות דומות. לכן, אין כל פסול בבניין שבו לכל הדירות יש תכנון דומה מאוד (עד כדי שינויים פעוטים מהסוג שכל קבלן תומך בהם). הסיבה היא שלא כולם חייבים לקנות באותו בית דירות; לאותו בית דירות יגיעו כל האנשים שהסגנון של אותו בית מתאים להם. אלה שהסגנון לא מתאים להם יקנו את ביתם בבית דירות אחר. בתוך אותו בניין, אין כל פסול בתכנון קופי-פייסט, בעיקר אם הוא חוסך בעלויות לצרכן.

(בנייה פרטית צמודת-קרקע היא סיפור אחר לחלוטין, כמובן).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים