דימוי נמוך 382524
יכול להיות שפיספסתי, אבל כשאתה כותב "מקצוע האדריכלות סובל מדימוי נמוך בחברה של היום," האם זה מגובה בנתונים או שזו תחושת בטן שלך?
דימוי נמוך 382544
ההרגשה מגיעה ומורגשת כתוצאה מההתיחסות של אנשים למקצוע (אדריכלים לחבריהם ולמקצוע שלהם - אדריכלות, ואלו שאינם אדריכלים , למקצוע אדריכלות), התיחסות של אנשים לפתרונות אדריכליים, הכבוד, חוסר הרצינות ודחיקת האדריכלים לפינה. כמו כן, שכר הטירחה הנמוך, תרגילים להשגת שטחים, שמוסיפים ליזם אבל מורידים את ערכו הפרסונאלי של האדריכל, פגיעה באינטגריטי של האדריכל ועוד מדדים רבים שנותנים אינדיקציה ברורה למצבם העגום, הנחות וחסר העתיד של האדריכלים ואלו העוסקים במקצוע הזה.
דימוי נמוך 382552
משמע שמה שכתבת בנחרצות בפתיח - ''מקצוע האדריכלות סובל מדימוי נמוך בחברה של היום'' - לא נכון כי אין לך נתונים. אין לי בעיה לקרוא טענות שמבוססות על הרגשה אישית.
דימוי נמוך 382569
אהמ. לא יוסי מטלון כתב את הפתיח, אלא עורכי הטקסט.
דימוי נמוך 382586
לא מסכים. אמרתי שיחס לאנשים ולמקצוע הוא נמוך. זה לא רגשות אלו עובדות. כשלא רוצים לשלם לאדריכל, זוהי עובדה ולא הרגשה. כשאדריכל צריך לשקר בכדי שהיזם יחבב אותו, זוהי עובדה ולא הרגשה. כאשר היזם מתכנן והאדריכל רק משרטט, זוהי עובדה ולא הרגשה. כאשר בעל המשרד הקטן מציג את עצמו כבורג קטן, אז הוא הפך לבורג קטן, זו עובדה ולא הרגשה. כאשר אין הוא קובע באלו חומרים ישתמשו, הקבלן מחליט עבורו, זוהי עובדה ולא הרגשה.
נכון אין מחקר וסטטיסטיקה מדוייקת, אלו עובדות מהשטח.

ואם עורכי הטקסט שלי, שאני כתבתי, (במשפט זה או אחר) היו כותבים משהו שלא נראה לי, הייתי לבטח מתקן אותם, נכון ברקת? דרך אגב, אני לא זקוק לסניגורים. אדריכלים נחשבים לחלשים, הם לא נחשבים - בענף הבנייה רובם חלשים, אני עד לזה יום יום. אני לא ממש חלש!
דימוי נמוך 382587
ואני נותן גיבוי לכל מילה במאמר!
דימוי נמוך 382588
ואם זה ימשך כמו שזה היום אני כבר יכול לכתוב: "מקצוע האדריכלות יסבול מדימוי נמוך בחברה של המחר, ומחרתיים המקצוע הזה לא יהיה מבוקש ויעלם לגמרי מהשטח בעזרתם של מהנדסים וטכנאי מחשב לסוגיהם"
דימוי נמוך 382590
ומתי לדעתך התחיל התהליך הזה?
דימוי נמוך 382591
חייבים להגיד כי זה התחיל הרבה לפני עידן המחשב. פעם אדריכל היה לוקח אחריות מרצון, היום הוא בורח מאחריות מרצונו החופשי. מחלק את העבודה שלו ל"יועצים". פעם הוא ידע לתכנן אניסטלציה, חשמל, תנועה ועוד הרבה אספקטים אחרים הקשורים לבניין.
היום לכל נושא יש יועץ. פעם האדריכל היה "המנצח והתזמורת" היום הוא רק המנצח כביכול וכל היועצים עושים את העבודה, מקבלים שכר ומשאירים את האדריכל מאחור. היום גם כל יזם רציני לוקח מנהל פרויקט, כך שהאדריכל כבר מאבד את התפקיד שלו כמנצח על התזמורת. עידן המחשב גורם לשכפול פרויקטים, העתקה ובניה מסיבית של תכנון אחד למדינה שלמה. אז, אחרי כל זה למה "בעל המאה" צריך אדריכל?
דימוי נמוך 382594
ואתה יכול לשים את האצבע באופן מדויק יותר על הגורמים למצב הזה?
דימוי נמוך 382596
הבריחה מאחריות פרחה גם בגלל העובדה שהפרוייקטים, גם בעידודו של המחשב, הפכו לגדולים יותר ולכן מרכיבי הפרוייקט הפכו למסובכים יותר - זוהי עדיין לא סיבה מספיק טובה לתת את הפרויקט למהנדסים למינהם.
כמו כן, זה הפך לאופנתי לתבוע יזמים ואדריכלים. קונים שכרו לעצמם עורך דין וכל בעיה במבנה הפכה לתיק בבית המשפט - גם זוהי סיבה לא מספקת לנטרל ולנטוש את המקצוע.
דימוי נמוך 382597
תראי, ההתפתחויות בענף הבניה איטיות מאוד. שום דבר לא זז שם. את המחשבים צריכים להחליף פעמיים בשנה, אבל התכנון לא השתנה. עדיין יש עמודים וקורות מבטון, מפלדה ולפעמים גם מעץ. חומרים מוכרים. אולי ''הקישוטים'' משתנים. את תוכנות השרטוט צריך לעדכן כל שנה.
כל זה ביחד עם אדריכל חלש, שווה לבעל מקצוע נמוך בשטח, לא דימוי, הכוח הממשי של אדריכלים רבים שואף לאפס, זה מוכח, חי ובועט.
דימוי נמוך 382805
אתה באמת חושב שזה תקין שהאדריכל יתכנן את האינסטלציה, החשמל והקונסטרוקציה של הבנין?!
דימוי נמוך 382832
בארה''ב למשל השיטה היא אחרת. האדריכל אחראי על הכל. אם הוא רוצה לתכנן את האינסטלציה והחשמל בעצמו, הוא עושה את זה והיזם משלם לו עבור העבודה הנוספת. אם הוא לא רוצה, הוא מחפש מהנדסים מתאימים ומשלמים להם. בכל מקרה האדריכל מחליט ומתאם את הכל. הוא גם אחראי לשלם לעצמו וליועצים אחרים. גם הוא בשליטה על התקציב, על הכסף של היזם ומשלם לעצמו, או אם יש יועצים אחרים הוא משלם להם מסך כל השכ''ט שניתן לו, שכאמור כולל גם שכר הטירחה של היועצים.
דימוי נמוך 382834
במציאות של ארץ ישראל, מהנדס החשמל, הקונסטרוקציה והאינסטאלציה מתכננים את זה. אבל מה, האדריכל משקיע הרבה זמן רב מאוד בבדיקת התכניות, עידכונים אינ-סופיים. האדריכל הוא זה שלבסוף מאשר את כל התכניות, מצפים ממנו שיבדוק כל תכנית ותכנית של כל יועץ והוא למעשה זה שמנהל את היועצים ומבקש מהם, או יותר נכון, רודף אחריהם בכדי שאלו יעדכנו את התכניות שלהם.
אז הוא עושה גם את העבודה של יועצים אחרים.
דימוי נמוך 382603
ברור :-) אני התכוונתי לומר שאת כותרת המשנה, לא הכותב מנסח אלא העורכים. ברור שלו היתה סותרת את המאמר היית מתקן.
דימוי נמוך 382658
מצטער אבל אילו אינן עובדות מהשטח, אלא תחושות מבוססות על התרשמות אנקדוטית. טענה כזו נחרצת וגורפת צריכה להישען על ממצאים יותר רציניים. מקובל שיש לך רגשות עזים אבל הם לא מהווים תחליף.
דימוי נמוך 382665
אתה צודק. אין צורך להצטער.
דימוי נמוך 382862
בטח יעניין אותך הסרט הדוקומנטרי החדש של הבמאי סידני פולק על חייו ועבודתו של הארכיטקט האמריקאי פראנק גהרי.
דימוי נמוך 382900
היתה לי העורכת הכי טובה!
דימוי נמוך 382913
תן לי לנחש: טלי וישנה?
דימוי נמוך 382916
כל תשובה תסגיר את שם העורכת.
דימוי נמוך 382918
הנה הוכחת שלא.
דימוי נמוך 383386
רק רציתי לציין שירדן ניר-בוכבינדר הוא עורך למרות שכפל השמות בדרך כלל מעיד על עורכת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים