גוגל כמדינת עולם 382997
גוגל היא למעשה המדינה הראשונה באינטרנט, אך גוגל היא לא עוד לוקסמבורג או טג'קיסטן - גוגל היא מדינה המתיימרת להיות מדינת עולם. גוגל עובדת זה מכבר על פרוייקט שאפתני שמטרתו הסופית היא לספק קישורים למקסימום ידע אנושי קיים.
ככל מדינה מערבית-כביכול מוסרית, גם גוגל מציגה פאסדה של דמוקרטיה. מייסדיה טורחים להזכיר בכל פעם שמיקרפון נדחף לפרצופם כי גוגל תומכת בחופש המידע, בזכות הציבור לדעת ועוד מנטרות שמנסות ליצור מיסוך לגיטימי לצורך, שלעיתים נדמה כי הוא דחף קיומי כמעט, לעשות כסף והרבה ממנו.
גם המדינה שלנו נסמכת על הבסיסים הגוגליים (גוגליסטים? גוגולים?) שעיקרם הוא שוק חופשי של אינטרסים מתחרים, שמווסת על-ידי אלגוריתם מוסרי לכאורה - המדינה. הבעיה היא שאנחנו כמו גם גוגל, לעיתים, מנסים להיות מוסריים אך זה לא תמיד יוצא לנו.
גוגל כדת 383008
ידידתי היקרה והחכמה,

גוגל היא למעשה *הדת* הראשונה באינטרנט. אבל גוגל היא לא כמו הנצרות או הבודהיזם - גוגל מתיימרת להיות דת אוניברסלית. גוגל עובדת זה מכבר על פרוייקט שאפתני שמטרתו לאסוף את כל הידע האנושי הקיים במערכת ממוחשבת אחת.
כמו כל דת גם גוגל מציגה פסאדה של אמת בלעדית. מייסדיה טורחים להזכיר בכל פעם שמיקרופון נדחף לישבנם כי לגוגל יש את מנוע החיפוש הכי טוב, והמפה הכי טובה ועוד מנטרות שמטרון ליצור מיסוך לגיטימי לצורך, שלעיתים נדמה כי הוא דחף קיומי כמעט, שיהיה לך איבר גדול וכמה שיותר.
גם הדת היהודית נסמכת על המקורות הגוגליים (שנתגלו בחפירות באיזור מצדה) שעיקרם הוא שהאמת הנצחית נמצאת בין דפי האינטרנט שמאונדקסים בידי ישות כל יודעת וכל צודקת לכאורה - האלוהים. הבעיה היא שהיהודים כמו גם גוגל, מנסים להיות עם נבחר, אבל לא תמיד אלוהים מתחשב בזה.

מדינת העולם הראשונה היא כמובן קוקה קולה, לא גוגל. אבל על כך במאמר המתאים.
גוגל כמדינת עולם 383009
נזכרתי בסרט AI של שפילברג (אפרופו גם השם) בסצינה בה יש מעין יריד ובו דוכן של "Dr Know" ואם צריכים מידע ,משלמים ומקבלים מידע ממוקד מדמות הולוגרפית מצוירת שמזכירה את אינשטיין. אולם הד"ר ערמומי ונכלולי והוא מוסר מידע לשאילתא באופן מתחכם, כך שתאלץ לשאול (ולשלם) שוב.
אולי גוגל הולך לכוון הזה? לנסות להיות אשפי המידע הממוקד אבל לנסות לגבות על כך כסף?לי נראה שהמודל המוטה (עסקית) יאבד את אמון הציבור- שיעבור למנוע חיפוש אחר או שגוגל ימתנו את האוריינטציה השיווקית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים