פרנואיד? אני? 383057
תמוה בעיני שעדיין לא הוזכר כאן הכח האדיר שגוגל צוברת באמצעות המידע שהמחפשים עצמם מפקידים בשרתיה. האם זה כבר כל כך מובן מאליו, שאין צורך לומר זאת בקול רם?
פרנואיד? אני? 383060
מדחיקים כנראה :-)

בגוגל מייל למשל יש כמה פיצ'רים של קריאת תכתובות אישיות, וכדומה. לא זוכרת מה התנאים שהחברה הציבה בנושא (אני לא משתמשת בדואר שלהם).
פרנואיד? אני? 383127
דוד ג. יודע שאני מחפש תמונות פורנו של סנאים באחת בלילה. מה הוא יעשה עם הידע הזה? יסחט אותי?
פרנואיד? אני? 383132
אה, זה בגללך שכל האתרים הרלוונטיים סתומים בשעות האלה?
פרנואיד? אני? 383521
האם גוגל כבר מוכרת מידע על ביקוש לחברות רלוונתיות או משקיעה וכ'ו?
פרנואיד? אני? 383552
לא. היא מתייחסת למידע הזה כאל סוד מסחרי (וראה תגובת גוגל לנסיון של ממשלת ארה"ב לקבל ממנה מידע על חיפושי פורנו: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3227863,00.h... http://net.nana.co.il/Article/?ArticleID=363769 http://www.captain.co.il/captain/pages/ShArtCaptain.... )
פרנואיד? אני? 383527
כרגע זה אולי נראה לך מגוחך, אבל אם בעוד כתריסר שנים עורך הדין של גרושתך ‏1 פתאום יקפיץ את המידע הנ"ל במהלך הדיון בתביעת המשמורת, יתכן שתמצא את זה כבר פחות משעשע.

סנאים הם בעלי חיים נטולי השראה ומעבירי מחלות. סיקסקים, זה הדבר האמיתי!

1 רק דוגמא. שום דבר אישי.
פרנואיד? אני? 383573
כלומר, לדעתך התרחיש שבו גוגל מוכרת פרטים אישיים על המשתמשים בה לכל המרבה במחיר הוא סביר?
מוכרת למרבה במחיר? 383587
לא ממש. מה שכן: עצם קיומו של מאגר מידע, וקיומם של אנשים חפצי מידע, מספיק כדי ליצור את ה*אפשרות* שהמידע מהמאגר ינדוד לרשותם של אנשים בעלי אינטרסים שונים ומגוונים.

ככל שמאגר המידע יותר רחב ומקיף, ומאגר המידע של גוגל הוא *מאד* רחב ומקיף, האפשרות הופכת ליותר מאיימת, והנסיונות לשים אותה ללעג הופכים ליותר מנותקים מהמציאות.
מוכרת למרבה במחיר? 383641
רק הערה קטנה: הבעייה הזו אינה ספציפית לגוגל. למעשה, כל מנוע חיפוש (וגם שירותי אונליין אחרים) שתשתמש בו באופן קבוע יציב את אותה הבעייה במידה זו או אחרת.
מוכרת למרבה במחיר? 383650
אמת. אותה בעייה גם קיימת בכל ISP, ספק תקשורת, חברת סלולר, בנק, חברת אשראי - וכמובן לכל אלו יש בפוטנציה מאגר מידע הרבה יותר מקיף ורגיש על לקוחותיהם. קצת מצחיק שנטפלים דווקא לגוגל.
מוכרת למרבה במחיר? 383663
הכל נכון.
זוהי בעיה ששייכת לעידן המידע כולו, והיא לחלוטין לא בלעדית לגוגל.
האם העובדה שהמצב נפוץ מכשירה את הקרקע להתעלמות ממנו, או הגחכה שלו? בוודאי שלא.

בין חששות בריאים לפארנויה ותיאוריות קונספירציה יש קו מפריד. אני לא מתכוון להפסיק לחפש בגוגל, אבל אני מסרב לשכוח את העובדה שכל ערכי החיפוש שאני מקליד לא מתאדים אל האין.
מוכרת למרבה במחיר? 383677
וכמובן איך שכחתי קופת חולים.
להגיד שהבעייה היא "מצב נפוץ" שטיפוסי גם לגוגל, זה כמו להגיד שפשע מאורגן זה דבר נפוץ, והוא טיפוסי גם לשכנים שלך שמקימים רעש אחרי 11 בלילה.
הרי יש גופים פרטיים וממשלתיים שמחזיקים מידע פרטי ואינטימי עליך בהגדרה, כגון מה אתה קונה ובכמה, לאיזה מספרי טלפון אתה מתקשר, ואיפה אתה וקרוביך גרים. ומשום מה אתה מייחס חשיבות דווקא לערכי החיפוש בגוגל, שרגישותם היא ספורדית במקרה הטוב? ואם כבר, מה פתאום נזכרת בזה כשהגעת לאתר של גוגל? הרי עד לגוגל יש עוד 2-3 חברות שיכולות להקליט כל מה שאתה שולח על הרשת (כולל ההקלדות לגוגל).
מוכרת למרבה במחיר? 383689
זה מזכיר לי את האנשים שחוששים לבצע קניות ברשת, אבל מקריאים את מספר כרטיס האשראי שלהם בטלפון לכל חנות פיצה, בלי לחשוב פעמיים.
מוכרת למרבה במחיר? 383824
או אנשים שפוחדים לגור בבית עשוי בטון אבל משתזפים בהנאה על חוף הים במשך שעות ארוכות.

או אנשים שמפגינים נגד אנטנות של חברות הסלולר אבל מעשנים חפיסת סיגריות ביום.

או אנשים שפוחדים לצרוך אספרטיים אבל שוקלים 30 ק"ג מעל המשקל האופטימלי שלהם.

וכו' וכו' וכו'. הפחדים שלנו אינם רציונליים.
מוכרת למרבה במחיר? 383964
אם התנאי שאתה מציב לרציונליות הוא חשיבה קונסיסטנטית, וזו אכן הטענה המובלעת בהודעה שלך, אז אפשר להחליף את המילה ''פחדים'' באותה הודעה, במילה ''שאננות'', וההגיון של הטיעון לא יאבד.
מוכרת למרבה במחיר? 384213
אני מפחד מרציונליות.
מוכרת למרבה במחיר? 384215
אם כך נראה לי שאין לך מה לדאוג.
מוכרת למרבה במחיר? 383755
לא "נזכרתי" בבעיה כשהגעתי לגוגל. הבעיה היא עקרונית, וגוגל מהווה חלק קטן *יחסית* ממנה, כפי שפירטת אתה עצמך בהודעה הקודמת.

אחרי ההקדמה הזו, נחזור לטיעון: הרבה גופים וארגונים, ממשלתיים או פרטיים, מחזיקים במידע מפורט אודות רוב אורחות חיי. החל בעובדות המשעממות והבנאליות ביותר, עד לסודות האפלים והמלוכלכים ביותר (אין כאלו באמת).
תחת נסיבות מסויימות (מאולצות, או רחוקות מאיתנו ככל שידמו), אפשר לעשות במידע הזה שימוש נגדי. זה יכול להיות עורך הדין של גרושתי לעתיד, או הדיקטטור ממפלגת הירוקים שיתפוס במהפכה אלימה את השלטון בישראל בשנת 2027, וירצה לראות מי קנה בעברו דיאורדורנט לא ידידותי לאוזון, כדי שיוכל לשלוח אותו למחנה עבודה החדש שנפתח בדימונה.

מספיקים שני מרכיבים שיצדיקו את אימוצה של גישה קצת ביקורתית בסוגיה הזו:
1 - קיומו של מאגר מידע, אי שם, בחלל הווירטואלי או הפיזי, עליי.
2 - קיומו של אדם, ארגון, מפגלה או גוף כלשהו, שיכול להשיג את המידע הזה, ולעשות בו שימוש נגדי.

מפה הדרך לדיון ציבורי בריא, לדרישה לשקיפות יחסית, והתחייבויות אתיות מסויימות שיוגדרו בחוק היא לא ארוכה.
מוכרת למרבה במחיר? 385942
ההבדל בין גוגל לבין כל השאר, הוא ש*ידוע* שגוגל שומרת ומנתחת את מאפייני החיפוש שלך, ושיש לה משאבים לשמור, לארגן, ולשלוף את המידע הזה בכל עת. לצערי, זה לא המצב בארגוני ביון ממשלתיים.
מוכרת למרבה במחיר? 385972
הרשה לי להרגיע אותך. היכולות האלו קיימות בדברים הרבה יותר חודרניים לפרטיות מאשר "מאפייני חיפוש". ולמעשה משטרת ישראל כבר עשתה שימוש ביכולת האלו.

ארגוני הביון "סלקום", "פלאפון" ו"פארטנר" יודעים בכל עת איפה אתה נמצא בכל עת אלא אם כן ניתקת את הבטריה מהמכשיר הסלולרי. את המידע הזה (איפה היית) הם שומרים 3 חודשים אחורה. המשטרה כבר ביקשה וקיבלה את המידע הזה פעמים רבות. מעבר לכך, גם המפעילים הקווים וגם הסלולריים לאן התקשרת, מתי, וכמה זמן היתה כל שיחה. גם את הפרטים האלו המשטרה ביקשה וקיבלה. משטרת ישראל קיבלה אישור לצוטט לשיחות טלפון של אנשים כאלו ואחרים - ועשתה את זה פעמים רבות. משטרת ישראל איתרה (את הכתובת והטלפון של) גולשים שפרסמו הודעות התאבדות בצ'ט. האיתור התבצע דרך ספקית האינטרנט.

וזה אך ורק מידע שנעשה בו שימוש ממשלתי או משטרתי. נסה לעשות את הדברים האלו בעזרת ניתוח "מאפייני חיפוש". אם מדאיג אותך שימוש מסחרי, אז גוגל היא שחקן קטן בהשוואה לחברות כרטיסי האשראי. האחרונות כבר עושות שימוש מסחרי במאפייני הקניות שלך, הלכה למעשה.
מוכרת למרבה במחיר? 386008
לצותת.
מוכרת למרבה במחיר? 386020
נכון.
מוכרת למרבה במחיר? 386013
אגב, יצא לי לשאול את אנדרי ברודר (בכיר ביאהו) אם הם עושים שימוש במידע הנצבר בחיפושים לצרכי השקעה בשוק ההון. התשובה (די בעקיפין) היתה חיובית, אם פענחתי אותה נכון.
מוכרת למרבה במחיר? 386025
"אם פענחתי אותה נכון"? אני מבינה שברודר זה הוא הספינכס המיתולוגי?
מוכרת למרבה במחיר? 386074
לא בדיוק. הוא ענה משהו בסגנון, ''אנחנו משתמשים במידע על החיפוש להמון דברים'', ונתן רשימה של דוגמאות לא קשורות בכלל. עכשיו לך תבין אם זו תשובה חיובית או שלילית.
מוכרת למרבה במחיר? 386081
אהה. אם כן, יש להניח באמת שהיא הייתה חיובית...
מוכרת למרבה במחיר? 386723
איך אפשר לעשות שימוש שכזה במידע? (אני מניחה שאתה לא מתכוון למידע פנים שנחשף ממחשביהם האישיים של גולשים ספציפיים).
מוכרת למרבה במחיר? 386736
קפיצה פתאומית בחיפושים אחר חברה מסוימת, מניה מסוימת, מוצר מסוים וכו' יכולים להוות אינדיקציה, למי שקשוב ל"דופק" המתאים. איך לפענח את המידע הזה? אין לי מושג, אבל בהנתן זרם רב של מידע כזה + מידע מהבורסה, ניתן כנראה למצוא את ההתאמות.
מוכרת למרבה במחיר? 386809
מה הבעיה? עם כולם מחפשים מאוררים עם רוטור אחד, כנראה המכירות של החברה למאוררים עם רוטור אחד עומדות לעלות.
פאגאט 386811
ובכן, הנה תוכנית עיסקית אחרת:

1. הצטייד במלאי נכבד של מניות "החברה הגלובלית למאווררי יונירוטור".
2. שלח כמה בוטים שיחפשו באובססיביות מידע על החברה במנוע של יאהו תוך זיוף הכתובת או ע"י שימוש בזומבים.
3. תן ליאהו לנתח את האינפורמציה ולפעול.
4. מכור את מניותיך ברווח.

זאת גם הטקטיקה שלי למלחמה בסטטיסטיקה של גוגל: על כל חיפוש של "גמדה מונגולית עם חזה גדול" אני מקפיד לחפש גם פעמיים "היסטוריה של המזרח הקדום" ושלוש "פילוסופיה יוונית וחוכמת הזן".
פאגאט 386813
לא טקטיקה מי-יודע-מה, כי גוגל יכולים לחלק את החיפושים פר כל אדם לקטגוריות, ולכן עלולים עדיין להסיק בטעות שאתה ושומעי עצתך הם חנונים משועממים אך חרמנים.

מה שיעבוד, זה על כל חיפוש של ''גמדה מונגולית עם חזה גדול'' לחפש פעמיים ''אנרופולוגיה פיסית של מרכז אסיה'', ושלוש פעמים ''מחקרים על וריאציות בפרופורציות של אברי גוף ביחס לגובה''.
פאגאט 386815
קיבלתי את התיקון. אני גם מברך אותך על הצטרפותך למועדון: עכשיו כשמישהו מחפש גמדה מונגולית עם חזה גדול הוא ימצא שגם אתה במתעניינים. אגב, אם אתה רוצה להחליף תמונות יש על מה לדבר.
פאגאט 386830
נשמעת לי תכנית טובה. הבעיה עם זאת והדומות לה היא שההון הזמין שלי להשקעה ראשונית מספיק בדיוק לפיסת נייר, עליה אני יכול לכתוב ''מה שטוב ליונירוטור טוב גם בשבילך''.
פאגאט 386854
אמא מבקשת למסור לך שהמנוי שלך כמעט נגמר, ושאם לא תקפיד לחדש בזמן, תפספס את ההופעה החיה של יום שלישי, וחבל, כי היא כבר קנתה את האננס.
מוכרת למרבה במחיר? 392783
התשובה היא חיובית - אבל בעולם הפנטזיה. קוראים לזה
מוכרת למרבה במחיר? 386407
אפשר לשאול מאיפה הנתון של שלושת החודשים (מאוד שימח אותי לטובה) ?
מוכרת למרבה במחיר? 386457
שמעתי הרצאה לפני שנתיים ממומחה ישראלי לטכנולוגיות סלולר. לגבי הזמן שבו חברות הסלולר בארץ שומרות את המיקום שלנו - הוא אמר שזה כמובן סוד מסחרי, אבל זה בערך 3 חודשים. הוא לא אמר מנין הוא יודע את זה.
מוכרת למרבה במחיר? 386446
ניבוי בעזרת הפלאפון
מוכרת למרבה במחיר? 386540
אני לא יודע אם זה יותר או פחות גרוע, אבל הם נותנים גם להורים מודאגים שהילד שלהם לא צילצל אחיהם כמסוכם (לאחר יום טיול, בארץ. אגב, המידע על המיקום הוא גם לגבי חו"ל?).
מוכרת למרבה במחיר? 386720
אני לא זוכר (אני מקבל גם צ'קים).

------

חו"ל. זה פה ממש ממול.
מוכרת למרבה במחיר? 386831
כשאני יוצא לטייל, אני מודע שרואים אותי.
כשאני קונה בחנות, ברור לי שהמוכר יודע מה קניתי.
גם כשאני מחייג למישהו, אני לא לבד.

אבל פתאום, באינטרנט, "הם" יודעים כמה זמן אני משתהה על כתבה בעיתון, ואילו נושאים בדיוק מעניינים אותי. אלה דברים שפעם שמרתי לעצמי, וזו הסיבה לאי-הנוחות לגבי גוגל. מה גם, שזה *בנוסף* ולא במקום לשאר החדירה לפרטיותי.
מוכרת למרבה במחיר? 386844
כשאתה יוצא לטייל, ספק הסלולרי שלך יודע היכן אתה מטייל ומתי.
כשאתה קונה בחנות, חברת האשראי יודעת מה קנית.
כשאתה מחייג למישהו, גם ספק הטלפוניה שלך, וגם ספק הטלפוניה של הצד השני, יודעים את זה.

גוגל לא יודעים כמה זמן אתה משתהה בכתבה בעיתון.
ואם תפזר את החיפוש שלך בין כמה מנועי חיפוש- אז הם לא ידעו מה מעניין אותך.

בכל מקרה, ספק האינטרנט שלך יודע את שני הדברים האלו (וגם- איזה קבצים אתה מוריד מתוכנות שיתוף הקבצים) ועוד.
מוכרת למרבה במחיר? 384977
הוסף לרשימה את מאגרי המידע של המדינה עצמה (משרד החינוך, משרד הפנים, משרד הביטחון...) ואת מאגרי המידע של חברות כוח אדם, מיון והשמה. מאגרים שמאוד לא אופתע אם קיים בהם שימוש וסחר שחור למעשה ולא רק בתאוריה.
פרנואיד? אני? 383588
ייתכן שהתרחיש איננו סביר, אבל כיוון שבכוונתך להתחתן עם עוחבדת של גוגל - היא הרי לא תזדקק לכל התהליך הזה.
פרנואיד? אני? 383609
כרגע לא, אבל בעשרים השנים הקרובות מפת האינטרסים ‏1 שלהם עשויה להשתנות. כשהכל נשמר (ללא הגבלת זמן) וזמין לחיפושים ממוחשבים, האפשרות לעשות בזה שימוש לרעה עלולה לקרוץ מאד, ואפילו להשתלם בגדול.

למה לכל המרבה במחיר? מתוך כל מה שהם ידעו עליך, תהיה להם את היכולת לתפור לך הצעה שהיא בדיוק המקסימום שתסכים לעמוד בו ‏2.

1 אני מתנצל.
2 לא לקחת יותר מדי ברצינות.
פרנואיד? אני? 383646
שאלה מעניינת היא עד כמה הצעה שאסכים לעמוד בה שכזו יכולה להיחשב בבית המשפט כסחיטה.
פרנואיד? אני? 383669
למה סחיטה?
נניח שאתה פרופסור בריטי מכובד שמקבל פנייה מאיזה ישראלי, אחד גדי אלכסנדרוביץ', שמעוניין לעשות אצלך פוסט. הסי-וי נראה מרשים דיו, אבל מה, יש לך עוד שתי פניות, אחת מהודו ואחת מארגנטינה, שגם עושות רושם טוב. את אף אחד מהפונים אתה לא מכיר אישית, ויש לך רק תקן אחד פנוי. אתה שואל את גוגל מה הם יכולים לספר לך על כל אחד מהמועמדים, והם עונים: "*בשבילך*, פרופסור, 150 יורו לכל שאילתה". אם אתה רוצה, אתה קונה; אם לא אז לא.
פרנואיד? אני? 383586
"סיקסקים" הם בעלי זרועות מסוקסות?
סיקסק 383594
סיקסק 383612
איזה יפים!
סיקסק 383753
יפים אבל תוקפנים נורא (וגם רעשנים להחריד).
סיקסק 383762
אני מודה שגם התוקפנות נראית עליהם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים