תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383364
1. החייל היה צריך ללחוץ ידיים לא משנה מה. למה מה קרה? אם אני לא מסכים עם מישהו אז אני לא ילחץ לו יד? ראבק, אפילו רבין לחץ יד לערפאת שנחשב אז לראש ארגון טרור. תן לבנאדם את הכבוד שלו בלי קשר לדעות פוליטיות.

2. חייל זה חייל, ואין מה לעשות אסור לחיילים לדבר על פוליטיקה. בטח לא כשהם על מדים וליד תקשורת. אז אם אתה רוצה לדבר על פוליטיקה, חכה שתשתחרר ותהיה אזרח ואז תגיד מה בראש שלך. בינתיים אתה חייל. כל הזין.

3. אז נכון שהחייל לא בדיוק צדיק, אבל על דבר כזה להעיף?? ועוד מיחידה קרבית?? תן לו לסיים את השירות שלו כמו שצריך. הבנאדם טוחן ומשקיע (עובדה שקיבל מיצטיין נשיא) ובסוף בגלל איזה פלטה אחת זורקים אותו קיבינימט? זהו כבר אין כבוד ללוחמים?
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383405
אתה ודאי יודע שהמחווה היחידה שהחייל היה מחוייב בה היא הצדעה, ולא לחיצת יד. באותו הקשר, זכור לך בודאי שלאה רבין סירבה ללחוץ את ידו של ביבי בטקס ממלכתי.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383498
לאה רבין איננה מחויבת לקבל פקודות מביבי. חייל מחויב לקבל פקודות מרמטכ''לו.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383502
נכון. אבל החייל האמור לא הפר פקודה.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383514
א. במובן מסוים הוא הפר פקודה. יד מושטת ללחיצה היא סימן מוסכם לא פחות ממלים: באופן נורמלי אנשים המושיטים לך את ידם לא מלווים תנועה זו באמירה מפורשת "לחץ את ידי". וגם בצבא ודאי שיש סיטואציות שבהן הפקודות עוברות בסימנים מוסכמים ולא במלים מפורשות.

ב. בכל מקרה, הוא ביזה בפומבי את מפקדו העליון, ובכך גם את הצבא שהוא משרת בו.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383533
א. בוודאי שיש סימנים מוסכמים כאלה והמילים לא תמיד מפורשות. למשל: כחכוח גרוני של מפקד הבסיס הוא סימן מוסכם לפקידה הפלוגתית לעשות קפה.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383536
אבל כחכוח גרוני כזה איננו סימן מוסכם להכנת קפה באזרחות...
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383559
מי שביזה בפומבי את חלוץ הוא חלוץ עצמו. אם היה מסתפק ב''אמירת שלום צבאית'' כפי שכל רס''ר אוהב להגדירה, הבזיון היה נחסך ממנו.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383558
חייל אינו מחוייב ללחוץ את ידו של רמטכ''לו, רק להצדיע לו.
אם הרמטכ''ל (או מי מהקצינים הנוכחים) היה נותן פקודה מפורשת לחייל בנוסח ''לחץ את ידי'', היה ניתן לדבר על סירוב פקודה (ועל בזיון עוד יותר גדול לרמטכ''ל), אך לא כך נעשה.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383585
לשתי תגובותיך:
א. חלוץ לא יכול היה לדעת שהחייל יסרב ללחוץ את ידו. הוא, מבחינתו, עשה מחווה אנושית נאה.
ב. אמרתי מראש שזו פקודה רק "במובן מסוים". לעומת זאת, סירובו של החייל ליד המושטת היא הפגנת עוינות וזלזול בכל מובן אפשרי.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383600
אתה צודק, הסירוב ללחוץ יד היה הפגנת עוינות. אני לגמרי לא בטוח לגבי הזלזול. יש כמה אנשים מאוד מוכשרים שאני לא סובל ברמה האישית. אני לא אלחץ את ידם - ואני ממש לא מזלזל בהם.

בכל אופן, לא היתה כאן הפרת פקודה - בניגוד למשתמע מתגובה 383498.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383614
אינני מחויבת ל''השתמעויות''. בתגובה דנן התכוונתי רק לומר שהיחס בין אזרח לנבחר ציבור, או בין שני נבחרי ציבור (אינני יודעת מה היה אז מעמדה של רבין) שונה מאוד מהיחס בין מפקד צבא לפיקודו.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383624
מעמדה של לאה רבין היה - "אשת ראש ממשלה שנתאלמנה לפני יומיים", ועל רקע זה ניתן לראות באהדה את סירובה ללחוץ את ידו של ביבי, יד שללא ספק היתה במעל. מאוחר יותר, במשך כמה שנים, נתגלגל מעמדה זה במעמד - "אלמנת ראש ממשלה שעושה המון המון רוח, רוח שלעיתים אולי היתה גורמת לרוה"מ הנ"ל, בעלה הצנוע והביישן, להתהפך בקברו" - אם כי אינני יודעת אם יש למעמד זה איזו משמעות רשמית.

ולדברייך בעניין ההבדל בין לאה רבין לבין הצבא - על אחת כמה וכמה. בצבא אין ולא צריכות להיות הגדרות מעורפלות מסוג "במובן מסויים", ומסוג - "סימן מוסכם לא פחות ממילים" - שתיהן מתגובה 383514. הגדרות כאלה היו גורמות בלבול, בלגן, אנדרלמוסיה וכאוס גמור. בצבא יש פקודות מטכ"ל, ואין שום פקודה המחייבת לחיצת יד, גם לא במובן מסויים, לא בחצי מובן או ברבע או ב-‏13.55% של המובן.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383626
"יד שללא ספק היתה במעל"?! אתה מתבלבל בין ביבי לבין פרס.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383631
מה כאן "על אחת כמה וכמה"?
מה קשורים האהדה/חוסר אהדה או הרוח/שמש/נשיאים וכיו"ב? לאה רבין הייתה אזרחית, גם כלת התנ"ך הנוכחית, תבדל"א, היא אזרחית, לאזרח מותר להתבטא בכל צורה שעולה בדעתו (כל עוד היא חוקית).
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383637
אה, סליחה, סליחה, לא שמתי לב להתנהלות הפתיל. אה, אז זו כלת התנ"ך שסירבה ללחוץ את ידו של נפוליאון? סליחה! אני מתנצלת!

או שמא אכן קיימת פקודת מטכ"ל לפיה חייב חייל ללחוץ את ידו של הרמטכ"לכסנדר-רוני-מוקדון-סופרסטאר בעת אירוע בבית הנשיא? אם קיימת פקודת מטכ"ל כזאת - אני מתנצלת אפילו עוד יותר ולמען יישר את ההדורים - אהיה מוכנה ללחוץ כל יד שתושט לי (אגב, זה מה שעשיתי גם עד היום).
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383643
צר לי, איבדתי אותך לגמרי.
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383654
לא, כלת התנ''ך סירבה ללחוץ את ידו של אולמרט, וזאת מסיבות של צניעות (''שומרת נגיעה'').
תכלס שני הצדדים יצאו לא בסדר 383662
לגבי כלת התנ''ך התכוונתי דווקא להתבטאויותיה נגד ההתנתקות.
תכלס שלושת הצדדים יצאו לא בסדר 383430

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים