סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 387251
סוני מתכננת לאסור על מכירת משחקי פלייסטיישן 3 מיד שניה, באמצעות שינוי הסכם משתמש-הקצה שכלול בכל משחק, כך שהרוכש יקבל רק רשיון להפעיל את התוכנה על הקונסולה שלו, אבל הדיסק הפיזי שיקבל לא יחשב בבעלותו.

סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 392606
בארץ תנאי כזה מפר את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, ולכן הסכם משתמש כזה הוא בלתי חוקי. הוצאת אוקספורד ניסתה את הטריק הזה בעבר.
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 392614
באמת? איך זה מפר את כבוד האדם וחירותו? יש לך במקרה מראה מקום של פסק הדין בעניין?
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 392933
אין לי מראה מקום לפסיקה בנושא, כי עד כמה שאני יודע (ו-IANAL) הנושא ברור ולכן לא הגיע מעולם לבית המשפט. חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו קובע כי אין פוגעים בקנינו של אדם. הגבלה על מכירה של דבר מה שקניתי מהווה פגיעה בקניין.
שמועה אומרת שלפני לא מעט שנים, ביל גייטס שקל להוסיף תנאי דומה להסכם הרשיון. הרעיון נפל לאחר שעורכי-הדין של מיקרוסופט אמרו שזה לא יחזיק מעמד בבית המשפט (בארצות הברית).
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 392947
שילמתי כסף לבנק וקיבלתי כרטיס פלסטיק. הבנק דורש ממני שלא להעביר את הכרטיס לאף אחד. האם יש כאן פגיעה בלתי-חוקתית בקנייני?

אתה מניח כמובן-מאליו שהמשחָק הוא רכושו של המְשָחֵק בו. עד כמה שאני יודע זה ממש לא כך בתוכנה: יש לך רשיון שימוש בתוכנה (חלונות למשל), אך לא בעלות עליה. על פי תנאי הרישיון, אסור לך להעתיק או לשנות את התוכנה. לא נראה לי "בשמיים" לאסור עליך להעביר את הרישיון לצד ג'. בעצם, אני די בטוח שכתוב על הדיסק חלונות שלך "למכירה עם מחשב חדש בלבד".
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 392953
שטויות. אני נותן את הכרטיס שלי לילדי. זה כספי!
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 392966
תהיה בריא, אבל זו הפרה של תנאי השימוש בכרטיס. מזלך שאתה אלמוני.
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 392954
לא קנית *כרטיס אשראי* מהבנק. לעומת זאת, כן קנית *רשיון* לשימוש בחלונות (או Fedorea Core). מותר לך למכור את הרשיון תחת אותן ההגבלות שבהן קנית את הרשיון. לאחר שקנית מחשב עם חלונות "למכירה עם מחשב חדש בלבד" מותר לך למכור את ה*מחשב עם חלונות* ללא הגבלה.
זכות הקניין לא אוסרת על מכירה של מוצר עם הגבלות (למשל מכרתי לך רשיון לשימוש בתוכנה לשלושים יום). אם קנית ממני רשיון לשימוש בתוכנה לשלושים יום, אתה יכול כעבור יומיים למכור את הרשיון לשימוש בתוכנה ל-‏28 יום לצד שלישי.
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 392959
אבל יש מקרים בהם מקובל (ואני מניח שגם חוקי) לאסור על מכירה: מנוי לבריכה, למשל.
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 392964
ורשיון נהיגה.
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 392970
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 392967
קנית *רישיון* לשימוש בכרטיס האשראי, והוא אישי ואינו ניתן להעברה. אני לא רואה מה ההבדל העקרוני בין הכרטיס הזה לבין הדיסק של חלונות.

ומה לגבי חדר במלון? או כרטיס טיסה? או מנוי בחניון? בכל המקרים האלה רשיון השימוש הוא שמי. אגב, הכסף שבארנקך הוא בבעלותך (אני מקווה). עם זאת, אסור לך להשחית אותו (לא שאני מבין למה).
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 393004
קנית שירות מסויים, הכרטיס (כמו כרטיס המנוי לבריכה) הוא רק סממן של השירות הזה, שנועד לסייע לך לקבל אותו בקלות.

דווקא החדר במלון הוא הדוגמא הכי מוצלחת להבהרת הנושא: אתה לא קנית את החדר, כמובן, אלא קנית שירותי לינה לפרק זמן מוגבל. אם כי, דווקא במקרה הזה, מאוד קל "למכור הלאה" את השירות שקנית. לא מזמן הייתי בחופשה באילת עם זוג נוסף, והמלון שלהם היה מוצלח יותר משלנו. בשל נסיבות מצערות, הם נאלצו לחזור מוקדם, ואנחנו "השתלטנו" להם על החדר, בלי שום בעיה מאף אחד.

מנוי בחניון הוא לא פר אדם, אלא פר כלי רכב. אתה יכול לבוא מחר לחניון ולהגיד שהחלפת רכב, והם ירשו לרכב החדש להכנס, בלי קשר לזהות הנהג.
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 393037
כשאתה אומר "פר אדם", אתה מתכוון למינוטאורוס?
סוני: אסור למכור משחקי פלייסטיישן יד שניה 498822
עקרונית, אם קניתי מוצר, מותר לי למכור אותו הלאה תחת אותם התנאים, והסכמי הרשיון לא יכולים למנוע את הזכות הזאת ממני. המאמר http://en.wikipedia.org/wiki/First-sale_doctrine מתאר כמה מקרים דומים בעבר, בהם יצרניות התוכנה טענו שהן מוכרות "רישיונות" ולא "מוצרים". ברוב המקרים בתי המשפט לא קיבלו את הטיעון הזה כשעלה לדיון, אבל יש כמובן חריגים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים