שאלות 388184
זה נראה לי רעיון מקסים ממש (למרות שאין לי ילדים).

כמה שאלות:

1. איך זה מסתדר מבחינת רישוי להפעלת מעון יום, ביטוח, וכיוצ"ב?

2. איך הדינמיקה בין ההורים משפיעה על הדינמיקה בין ילדים, או להיפך? בגן רגיל יש גננת "ניטראלית", הרי. מה קורה אם יש סכסוך ארוך בין ילדים?
שאלות 388304
תודה, עדי.

ברשותך, אתיחס לשאלות בסדר הפוך:

2. אני חושב שאין השפעה ישירה. זאת אומרת העובדה שאני והורה פלוני מסתדרים מצוין לא אומרת שגם הילדה שלי והילד שלו יסתדרו מצוין, ולהפך. יתכן שאם היו בגן יחסים עכורים בין ההורים, אז הילדים היו מרגישים את זה.
"מה קורה אם יש סכסוך ארוך בין ילדים?". סכסוך נראה לי מלה קצת קשה.יש קונפליקטים/ריבים וכ"ו בין ילדים אבל לא מדובר בסכסוכים (בכלל, אני לא מדבר רק על גן הורים).
מה אני עושה שהילדה שלי רבה על צעצוע עם ילד אחר ?
שתי תשובות:
א.מה שכול הורה עושה שזה קורה לו. זה לא תשובה מתחכמת אלא מנסה להביע את הרעיון שכמו שאנחנו מטפלים בילדים שלנו בערב ובסופ"ש - כך אנחנו יכולים גם בבקרים. כל הורה מארח ילדים בביתו או נפגש בפארק והילדים רבים. כולם מתמודדים עם זה.
זה לא בעיה ייחודית של גן הורים.
ב. לעצם הענין - קודם כל זה תמיד קטע קשה ששני ילדים רבים.
בשבילהם לא מדובר בסכסוך, אלא ממש בסוף העולם. בכי, צעקות וכ"ו. אנחנו דווקא שמנו לב שחלקינו יש נטיה "הפוכה" - ז"א להתערב לטובת הילד השני. אולי מכיון שלילד שלנו יש אותנו באותו רגע, אז שלשני לפחות יהיה את הטרקטור ...
זה בעייתי, כי לפעמים "הצדק" דווקא עם הילד שלנו.

שורה תחתונה, מתמודדים. הרי לא מדובר באיזה עוול נורא שמישהו עשה לבת שלי ועכשיו אני אסגור איתו חשבון על כך שאתמול אמא שלו עצבנה אותי. שניהם רוצים את הבובה, זה הכל. מוצאים פתרון (לא שזה קל ... בענין הזה אני גם מחפש רעיונות).

1. רישוי - למיטב ידיעתי אין צורך ברישוי בשביל להפעיל גן כזה. בסך הכל אצלנו מדובר בילדים קטנים (שנתיים עד שלוש). אין שום חובה חוקית לשלוח אותם למסגרת כל שהיא בגיל הזה. נראה לי ברור שכמו שלא צריך רישוי כדי שאני אשמור על ילדים של חברים שלי והם ישמרו לפעמים על הילדה שלי ועוד ילדים נוספים - כך אין צורך ברישוי בשביל לעשות את זה באופן קבוע. יתכן, וגם כאן אני ממש לא בטוח, שאם היינו משלמים למישהוא באופן קבוע כדי שישמור על הילדים שלנו (ללא נוכחות של אף אחד מההורים) אז היינו צריכים רישוי (אבל בעצם אז זה כבר לא ממש היה גן הורים). אם למשל כמה הורים שוכרים ביביסיטר שתשמור על הילדים שלהם כל יום מ 1 עד 4 באחד הבתים - הם צריכים רישוי ? אני לא חושב.
מבחינת ביטוח - גם כאן זה דומה למצב שבו כל הורה לפעמים שומר על חברים של ילדיו בביתו. גם שם אם חו"ח קורה משהו ניתן לתבוע את ההורה השומר (גם אם לא עשה זאת בשכר). אני יודע שיש הרבה אנשים שעושים ביטוח צד ג' רק בשביל הענין שלפעמים יש אצלם ילדים של אחרים. כך שאני חושב שאם לכל אחד מהמשפחות בגן יש ביטוח צד ג' אז אנחנו מכוסים.
שאלות 388342
לשאלת הביטוח - אני חושבת שהמקבילה המוכרת היא משפחתון בבית פרטי, שם בד''כ יש ביטוח (אם כי אין כלל פיקוח).
שאלות 388468
בעיקרון, יש פיקוח על משפחתונים (למרות שהרבה מאד פועלים בלעדיו).
לא מדויק בכלל 423003
רק מעל מספר מסוים של ילדים צריך בכלל רישיון להפעלת משפחתון. 5-6 אפשר ללא רישיון. זה לא בעיה לבדוק.
לגבי פיקוח - רשמית גם על הרבה גנים פרטיים יש פיקוח - בפועל זה אומר שפעם בשנה מגיעה לשם מפקחת על הגנים במחוז. ואוו. על גנים שהם לא באחריותה המלאה (פרטיים) אין לה בעצם יכולת בפועל להשפיע על מה שקורה שם. זה יותר משהו להתהדר בו "גן מפוקח" (כמו שמוצר הוא "ברישיון משרד הבריאות") מאשר פיקוח ממשי כלשהו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים