עדכונים ופרשנות-עלק 38877
(הארץ, CNN) מקרים נוספים של גחלת ממשיכים להתגלות, בינתיים רק בארה"ב. תינוק ששהה בחדר-החדשות של רשת הטלוויזיה ABC בניו-יורק לקה בגחלת עורית. עובד דואר בפלורידה לקה באנתרקס נשימתי. בשני המקרים, הנפגעים מטופלים.

נראה כי האיום הנוכחי, של משלוח נבגי גחלת באמצעות הדואר, הוא איום שניתן להתמודד איתו. עירנות וזהירות מאז מקרה המוות הראשון (והיחיד עד כה) הפכו את האיום, בשלב זה, למטרד. ברגע שגם הפאניקה תדעך, ניתן יהיה לומר שמטרתו של הטרור לא הושגה. עם זאת, יש להתייחס לארועים האחרונים כאזהרה, שכן הם מלמדים על כך שסביר שלארגוני טרור יש גישה לנשק ביולוגי ואפשרות להפיצו. כיוון שהגחלת אינה מדבקת, דרך-ההפצה הזו יוצרת פגיעה זעירה. הפצת גחלת באמצעים אחרים או הפצת מחלה מדבקת באמצעות הדואר היו מסבות נזק גדול בהרבה. בשני המקרים (אמצעי-הפצה, מחלות אחרות) הדברים קיימים, והשאלה היא רק שאלת נגישותם לגורמים עוינים (טרוריסטים או מדינות).
עדכונים ופרשנות-עלק 38880
גחלת היא מחלה בעיתית במקצת כאשר משתמשים בה בתור טרור ביולוגי. כפי שלמד הציבור בשבוע האחרון, (אני למדתי את זה בתוקף תפקידי בפיקוד העורף) יש למחלה גם חיסון וגם טיפול יעיל, ובכל מקרה, היא לא המחלה המדבקת ביותר או הקטלנית ביותר שידועה.
היתרון הגדול של הגחלת, הוא עמידות מחוללי המחלה לתנאים קשים ושרידותם הגבוהה לאחר התפוצצות של טיל ביולוגי. כמו כן, במקרה של פיזור ע''י ריסוס (טיל, פצצה או מטוס ריסוס) ההדבקה העיקרית תהיה דרך הריאות, שאז המחלה יותר קשה והסימפטומים שלה פחות ברורים. (מצד שני, במקרה כזה, קשה יחסית להסוות את העובדה שפוזר נשק ביולוגי.)
לגבי אמצעים אחרים, רוב סוגי הנגיפים לא שורדים אפילו יום מחוץ לגוף חי (יש מעט יחסית מחלות נגיפיות מדבקות שלא באמצעות החלפת נוזלי גוף) וגם רוב החיידקים לא ממש נהנים ממסע של מספר ימים בדואר.
כאמור, השימוש בגחלת הוא בראש ובראשונה בשל עמידות גורמיה לתנאים קשים. אין זה אומר כמובן, שאין סכנה של שימוש באמצעי אחר או במחלה אחרת בהמשך המאבק של ארה''ב ברוחות הרפאים של האיסלם.
עדכונים ופרשנות-עלק 38881
אז לכמה דקות אני צריך להכניס כל מכתב שאני מקבל למיקרוגל?
:-)

לפי מה שקראתי, הפקת נבגים בגודל המתאים להדבקה דרך הריאות איננה עניין טריוויאלי. אם אני מבין נכון, המקור הסביר היחיד לחיידקים שנשלחו בדואר הוא מתקן לפיתוח או ייצור נשק ביולוגי. מתקן זה מסר את החיידקים לשולחי המכתבים, או שהם נגנבו ממנו. נראה כאילו יש בממשל האמריקאי מי שיתאמצו מאד למקם את המתקן הזה בעיראק, שעד כה מסרבת לשתף פעולה עם רצונם להפוך אותה למטרה לגיטימית למתקפה אמריקאית גדולה.
עדכונים ופרשנות-עלק 38891
מיקרוגל הוא רעיון לא רע, אבל מה לגבי מתקני השיקוף של הדואר? לא, אני לא מצפה שבשיקוף יהיה ניתן לראות את נבגי הגחלת, אבל אם השיקוף מתבצע בקרני X, אולי אפשר להעלות את העוצמה ו"לעקר" את הדואר?
עיראק היא בפרוש החשוד המיידי, אבל לא הייתי פוסל את האפשרות שמקור המחלה הוא דוקא בארה"ב עצמה. אולי יש למוסלמים תומך סמוי בתוך אחד מהמתקנים הביולוגים של ארה"ב.
עדכונים 38952
אחד מכיווני החקירה הוא מעבדות בארה''ב העוסקות
במחקר אנטראקס. נדמה לי ששמעתי שיש שש מעבדות כאלה.
תלמידי מחקר שיש להם גישה לחומר או כאלו ששודלו בבר
הקרוב על ידי חבר להשיג קצת חומר גם בודקים סטודנטים
זרים שהאו להשתלם במעבדות האלה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים