פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388803
"נותרתי מחויך למדי לשמע הידיעה כי במערה שנתגלתה זה מכבר באתר חציבה, נמצאו גם כמה מיני פרוקי רגליים שלא היו ידועים עד כה למדע.
אנסה נא להסדיר את נשימתכם, שמא נעתקה מרוב התרגשות רבה:

"בכל מערה כלואה שנתגלתה פה ושם בעולם, תמיד נמצאו מספר יצורים שאינם מוכרים למדע. לא נגזים אם נבקש לראות בכך אפילו קריטריון למדד כליאותה. הסיבה לדבר אינה סבוכה: אבולוציה של יצורים ירודים מהירה מאד ביחס לשנות האדם. זמן דור של חיידקים נמשך כעשרים דקות, ואילו של פרוקי רגליים רק כמה שבועות או חודשים אחדים. לעומתם, זמן דור של אדם נמשך כעשרים וחמש שנים. לפיכך, אם מערה נסגרה לעולם החיצון לפני רבבות שנים, בשעה שנקלעו לתוכה מספר יצורים, קרוב לוודאי שכבר התפצלו מהם מינים חדשים אשר תפסו את הגומחות הפנויות".

מתוך הבלוג הסהרורי-אך-ידעני של יהודה בלו http://www.notes.co.il/ben-hateva/19683.asp
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388827
פסאודו סקורפיון עדיף על יעני-עקרב?
מכל מקום, יש משהו במה שאתה מצטט, האבולוציה מתחדדת במקרים של "איים" כמו המערה הזו. לראיה המין הגמדי של האדם שגילו ליד אינדונזיה, שממה שהבנתי הוא התפצל מהומו ארקטוס הגדול ממנו.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388902
ממה שקראתי (בקישורים שהובאו פה באייל), זה כנראה לא באמת מין גמדי, אלא גולגולת של אדם רגיל שלקה בחלקה מסויימת שאת שמה אינני זוכר.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389171
מה שקראת באייל היה שהתפרסם מחקר חדש שמערער על הקביעה שמדובר במין חדש. אני חושב שקצת מוקדם להחליט שהנושא סגור.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389172
מה שצריך לחקור זה איך לעזאזל הצלחתי להקליד ''חלקה'' במקום ''מחלה''.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389175
אולי חשבת משהו על מחלקה. בעיות באוניברסיטה?
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388838
משום מה, אוחז בי חשק למחוק את חיוכו של יהודה בלו בעזרת מטלית ונפט. מערות שכאלו אכן מתגלות ''פה ושם בעולם'', וזוכות (בצדק) לאזכור חדשותי. נסיונו של יהודה להמעיט בערך הגילוי (שיביא בוודאי לחוקריו מאמרים ואולי גם מענקים צנועים) מרמז כי חיוכו המריר נובע מקנאה, או מאזלת יד.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388871
מהי החשיבות במציאת מיני פסאודו עקרבים, סרטנים ואוליגוחטה? הרי כפי שכתב יהודה בלו, אלו מוטציות של מינים מוכרים. במה תורמת התגלית למדע ולתמונה הכללית? (אם יש ספקות, השאלה לא מזלזלת וכנה לחלוטין).

****

מתי מתי כבר ימצאו מערה ובתוכה יצורים מהחלל החיצון?! או שמא כבר מצאו ואני לא מעודכנת?
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388873
חיזרים לא אוהבים מערות. סביר יותר למצוא אותם על גגות עזובים.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388875
מתוך נסיון?
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388876
כמובן.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388877
מה רע במערות? שקט, לח חשוך, הרחק מעיני אדם...
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388881
צריך להיות אדיוט גדול לנסוע מיליארדי קילומטרים רק כדי להסגר בתוך איזו מערה חשוכה. אני בטוח שיותר קל לחפור מערה כזאת בכל פלנטה שאתה כבר נמצא עליה.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388883
דמיין לעצמך -אתה אב משפחה חייזרית. אשתך משגעת אותך "רוצה חופשה, רוצה חופשה" הילדים מנג'סים לך "רוצים לכדו"א, כל החברים שלנו כבר ביקרו שם" ואתה רוצה שקט ושלווה, איפה תמצא חופשה כזו? במערה שקטה תוכל לנוח, אשתך סוף סוף תרגע, והילדים ישחקו עם עטלפים ואוליגוחטה למיניהם (אולי אפילו יאמצו אחד). אולי אתה מכיר מקום יותר טוב?

מזמן לא קישקשנו קשישא :)
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388887
איזו מין המלצה זאת? הרי באתי הנה מתוך עניין בילידים!
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388880
לא כל יום מוצאים ביוספירה שהיתה מנותקת לגמרי משאר העולם במשך כמה מליוני שנים. אפשר ללמוד קצת על האבולוציה של שוכניה, אפשר להשוות אותם לבני הדודים שלהם שבחוץ וללמוד משהו על מידת הדיוק של השעון המולקולרי, אפשר לחקור את שיווי המשקל האקולוגי בסביבה הזאת (ממה כל החבר'ה האלה חיו, בסופו של דבר, אם אפילו מים לא מחלחלים לשם מבחוץ? גם בקטריות צריכות מקור אנרגיה), ולא פחות חשוב: אפשר סתם לעמוד ולהתפעל קצת. מה החשיבות במציאת סימפוניה לא מוכרת של בטהובן, או ציור של רמברנדט?
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388885
לא בכל יום אבל לא לעיטים כה נדירות. ללמוד אבולוציה ניתן גם מחיידקים (מנגנון אותו מנגנון פחות או יותר). אולי בזמנו המערה היתה עשירה במקורות אנרגיה למיניהן (כך שאין פה כל הפתעה). אפשר להתפעל גם אפשר. הבט סביבך, אתה לא רואה סימפוניות וציורים פסטורליים גם מתחת לעליו העדינים של עציץ באדן חלונך?
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388888
מה זה "בזמנו"? מדובר על מערכת שהצליחה לקיים חיים המון זמן. זה לא רק העניין עם האנרגיה (לזה, ללא ספק, יש הסבר פשוט, רק שאינני יודע מהו) אלא שיווי המשקל הדרוש כדי שהמערכת תמשיך להתקיים. לגבי הנדירוּת אני לא לגמרי בטוח, לא זכור לי מתי נמצאה מערכת כזאת בפעם האחרונה, ומכל מקום, מערכות אקולוגיות הן כמו נשים: לכל אחת יש ייחודיות משלה. אני בטוח שהמערכת החדשה עוד לא נחקרה מספיק, והיא תספק כמה וכמה הפתעות, אלא אם כן יצליחו לזהם אותה כמקובל במקומותינו‏1.

אגב, במקום החייזרים שלך, אם את כבר רוצה לעסוק בפנטזיות, מה דעתך על כך שהבקטריות יתגלו ככאלה שאין לנו שום נוגדנים נגדן בגלל הבידוד הממושך, והמגפה שתפרוץ תשמיד כמעט את כל האנושות עד ששוטה קשיש אחד ימצא את התרופה בעציץ על אדן חלונו?

לא, לא הגיוני. אין לי עציצים על אדן החלון. שיט.
______________
1- סקופ: שקית במבה ריקה נמצאה במערה המבודדת זה מליוני שנה.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388894
אם כבר פנטזיות, מה לגבי יצור (בקטריה/חולימשהו) שתוצר הלוואי שלו הוא יהלומים?

לא נורא גם לי אין (במקרה שלי גם נמלה/עכביש/זבוב על אדן חלוני מספיקים).
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388895
כבר כתבו ספר על יצור (לא בגודל של בקטריה, אמנם) שתוצר הלוואי שלו יקר יותר מכל היהלומים בגלקסיה.

(חולימשהו).
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388896
חוליגן?
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388897
אתה מצפה שעכשיו אנחש על איזה יצור מדובר? אולי פשוט תגלה לי מיהו,אתה מבין כרגע (טוב, מתי לא?) אני קצת דחוקה כספית כך שיצור שתוצר הלוואי שלו יקר מכל היהלומים יוכל לעזור לי...
(אודה לך מאד אם גם תשלח "ערכת התנסות").
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388899
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388901
אוף! עכשיו ביאסת אותי. אז אין דרך קלה להתעשר?

(לא אהבתי את "חולית", "שיר של אש ושל קרח" "רומח הדרקון" "מלוריאן" ועוד רבים הרבה יותר מוצלחים לדעתי, אם כי הם מז'אנר הפנטסיה ולא המדע בדיוני ובכל זאת...).
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388904
את כותבת את "שיר של אש ושל קרח" באותה שורה כמו "רומח הדרקון" ו"המלוריאן"?
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388915
נכון, שיר של אש ושל קרח יותר סיפור של תככים, בגידות ומזימות בחצר המלוכה עם מעט יחסית מוטיבים של פנטסיה. רומח הדרקון סיפור של עלילה על גיבורים, מכשפים דרקונים והרבה יצורים אגדיים (מלוריאן איפשהו באמצע). כתבתי באותה שורה את הספרים השונים פשוט כדי להשוות סיפורים שקיבלתי הנאה מקריאתם לעומת ספר שכלל לא נהנתי ממנו (יתכן וזה נובע מהעובדה שאני יותר אדם של פנטסיה ופחות של מדע בדיוני). חוץ מזה מה רע ברומח הדרקון? לדעתי מרגרט וייס וטרייסי היקמן סופרים מעולים (רק טריולוגיה אחת שלהם לא אהבתי משהו על חרב...).
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388932
חרב האופל. איום.

טוב, אולי יום אחד מישהו יכתוב כאן מאמר על ספרי פנטזיה (כשיצא הספר החמישי של ששאש"ק?) ואז אפשר יהיה להתווכח ולהסביר למה לדעתי אין שום קשר בין מעבירי אבט"שים כמו המלוריאן לספרים כמו ששאש"ק.

יש לי סבלנות.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388933
ספרי פנטסיה -יאמי!
מה זה שאש"ק ואבט"שים (אבטחת ישובים?)?
אם קראת את מחזור שער המוות, לדעתך פיזבן/פלדין שברומח הדרקון הוא אותו זקן מטורלל שמסופר עליו במחזור שער המוות? (יש המשך של מלוריאן בלגריאת ואז גם פולגרה), קראתי גם חפצי הכוח, מה דעתך?
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388937
ששאש''ק - שיר של אש ושל קרח.

אבט''שים הם דברים לא נחמדים שהצבא מכריח אנשים לעשות ואז הם קוראים ספרים תוך כדי על מנת שיעבור מהר (למשל, את כל המלוריאן).

מן הסתם זיפנאב הוא פרודיה (מביכה למדי) על פיזבן. העובדה שאלו אותם סופרים לא הופכת את זה למוצדק יותר. את חפצי הכוח לא קראתי.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388940
לא אוהד גדול של רומח הא? (דווקא יש דמויות מעניינות כמו רייסטלין וגדיל), תן לי לנחש אהבת את "המשחק של אנדרו"?
חפצי הכוח ממליצה בחום ולא כדי להעביר זמן שמירה, בשביל זה קיימים עשרים ומשהו ספרים של הסופר ג'ורג'...(אופס שכחתי איך קוראים לסדרה).
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 388942
''המשחק של אנדר''.

גדיל הוא אכן דמות מעניינת. כשהקומיק רליף הוא הדמות הכי מעניינת בספר, אולי יש כאן בעיה.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389017
אני לא מוצאת כאן בעיה, להפך זה תורם רבות לספר. אישית נהנתי גם מהעלילה עצמה, מההרפתקאות שעברו על הגיבורים וגם מדרכם היחודית של הסופרים לשלב את הדמויות השונות בעלילה בצורה מוצלחת.
לכשיזדמן לי אברר על אותה סדרה בת עשרים ומשהו ספרים (הסופר, שם הסדרה) שתספק לך בידור באבט"שים לשארית קריירת המילואים.
סתם הערה לא קשורה, אבל עוד לא ראיתי ספר פנטסיה מבית היוצר הישראלי. נראה לי שאצטרך לתקן את העוול ולהיות הראשונה (0;
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389032
הבעיה היא שגדיל הוא הדמות המעניינת היחידה שם (עזבו אותי מרייסטלין המעצבן). לגדיל אין הרבה זמן מסך יחסית, ואנחנו נתקעים עם הקונפליקטים של תניס, משבר הזהות של סער, היבבות של קרמון והניג'וסים של סהר-פז ומי-נהר.

אולי הסדרה בת עשרים הספרים שאת מכוונת אליה היא "כישור הזמן" (שבעברית פוצלה להמוני ספרים ובאנגלית פחות)?

שמעתי על ספר מבית יוצר ישראלי שנקרא "חרב אלף הראמות", ואמור להיות משהו מעניין במיוחד:

פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389045
בקורתי מדי (גם טולקין, כבודו שמור עמו, רשם בערך באותה מתכונת -גיבורים,"כוחות הרשע הזדוניים", מקומות"לא רלוונטים",מקום משכנו של האויב וכו') .
נראה לי שזה השם, מדובר שם על נער בעל כוחות דרקון (הפסקתי באמצע הסדרה, הספרייה שלי הצהירה שתפשוט את הרגל אם תמשיך לרכוש את הספרים).

מבטיחה שהספר שלי יהיה קצת יותר מעניין(אל תצפה למצוא אותו בקרוב בחנויות).

פנטסיה או מדע בדיוני, סטיבן קינג או דניאל סטיל?
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389106
לומר שטולקין ''כתב באותה מתכונת'' זה כמו לומר ששייקספיר רק אסף ציטוטים מפורסמים.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389107
כוונתי היתה שניתן להלביש את הביקורת של ניר יניב גם על ספריו של טולקין, בעצם על כל ספרי פנטסיה מודרנית (גם רומח הדרקון והיא סדרה אהובה עלי), ולכן היא לא צודקת (אם כי לא קראתי את ''חרב אלף הראמות'', ויתכן וזהו ספר גרוע מסיבות אחרות).
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389146
נתחיל מזה שטולקין היה פרופסור לבלשנות, וקשה להניח שהיה כותב בצורה עילגת כמו זו שמשתמעת מהציטוטים הרבים.

היי, הוא באמת לא כתב בצורה עילגת!

חוץ מזה, אצל טולקין אין (תודה לאל!) "נער נאה וחסון בעל עתיד משיחי" (מזכיר למישהו את הבלגריאד?), ואראגורן הוא דמות שולית לעומת סאם. האם גם באלף הראמות יש את סאם?
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389147
הביקורת של ניר נובעת מזה שעלילת הספר, בקוויה הכלליים, היא *העתקה* של העלילה של טולקין. לכן ברור שהתיאור האירוני של העלילה מתאים גם לספריו של טולקין: זו כל הנקודה.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389118
שייקספיר לא רק אסף ציטוטים מפורסמים, הוא אסף גם כאלה פחות מפורסמים, ולא רק ציטוטים אלא גם עלילות ורעיונות...
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389152
טולקין *יצר* את הז'אנר. ה"חרב" הוא חיקוי (עלוב, קלוש ועילג) של הז'אנר שיצר טולקין. להגיד על המקור שהוא "רשם בערך באותה מתכונת"‏1, זה כמו להגיד שדה-וינצ'י צייר באותה מתכונת שכל ילדון-במה-חדשה מצייר, כי גם הם מציירים פרצופים נורא יפה.

1 רשם?! טולקין "רשם"?! טולקין כתב. לעזאזל, אפילו היקמן ומה-שמו כתבו ולא רשמו. רושמים רשימות מכולת. ספרים *כותבים*.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389153
היקמן ומה שמה (מרגרט וויז). דווקא טרייסי היקמן הוא גבר.

כשאתה אומר ''יצר את הז'אנר'' אני מקווה שכוונתך לפנטזיה טולקינאית, כי פנטזיה (לא טולקינאית) הייתה גם לפני טולקין.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389154
כמובן. אבל פנטזיה לא-טולקינאית היא יותר סגנון המלך ארתור, דרקונים ונסיכות, ופחות זנים כמו-אנושיים, הוביטים, אלפים ואורקים - וזה האחרון הוא הז'אנר הנפוץ יותר, דומני.
שמת לב לתאריך היום? 389184
שמת לב לתאריך היום? 389185
אני לא יודע אם 35 במאי ממש יכול להיקרא "פנטזיה". מה שכן, מה עם גוליבר?
שמת לב לתאריך היום? 389188
סאטירה, לא?
שמת לב לתאריך היום? 389192
גם פראצ'ט הוא סאטירה, אבל לדעתי הוא גם בהחלט פנטזיה. אין סתירה.
שמת לב לתאריך היום? 389193
מה זה, לדעתך, פנטזיה?
שמת לב לתאריך היום? 389198
שאלה קשה שהכי טוב לענות עליה בעזרת דוגמאות. באופן גס אפשר לומר שמדובר בסיפור שמתרחש בעולם בעל חוקיות שונה מהעולם שלנו.
שמת לב לתאריך היום? 389208
ו-‏35 במאי לא עונה לתנאי הזה (ז"א, יכול להיות שלגמרי שכחתי על מה הספר הזה)?
שמת לב לתאריך היום? 389210
באופן גס הוא עונה לתנאי הגס, אלא שהוא בעיקר אוסף של אפיזודות שאין בהן שום חוקיות ברורה. העיר האוטומטית היא, אם כבר, מד"ב מופרע (אפילו פלאפון מוזכר שם!), "העולם ההפוך" ו"ארץ העצלנים" הם סתם מקומות מוזרים וכו'. אני חושש שאני לא מסוגל לתת הסבר מקיף יותר כרגע (וגם לא בטוח שכזה הסבר הוא חיוני).

השאלה הקשה באמת היא "למה 35 במאי לא ואליס בארץ הפלאות כן?" ועליה אני מסרב אפילו לנסות לענות.

למען הסר ספק: 35 במאי הוא אחד מהספרים האהובים עלי.
שמת לב לתאריך היום? 389212
וואלה, נכון, אליס בארץ הפלאות הרבה יותר מוקדם מ-‏35 במאי ומטולקין.
שמת לב לתאריך היום? 389215
''בראשית'' הקדים את כל אלה.
שמת לב לתאריך היום? 389218
זה דוקומנטרי, לא?
שמת לב לתאריך היום? 389258
זה אוטו-ביוגרפיה.
שמת לב לתאריך היום? 389233
לדעתי, פנטסיה הוא סיפור המתרחש הרחק "אי שם" (בעולם או גלקסיה או מימד, מה שתרצה) אבל שלא כמו במדע בדיוני, לא תפגוש שם חלליות, רובוטים או חייזרים. סביר יותר שתפגוש חייזר בדמות טרול, וחללית בדמות דרקון. בשמחה יצטרפו גם אלים וכוהנים, מכשפים, קוסמים וכמה מטיפוסי ה"גיבורים".יתכן ומה שתיארתי היא "פנטסיה טולקנאית", אבל בשבילי היא "הפנטסיה"! אגב גם "נרניה" היא פנטסיה ונראה לי שק.ס לואיס כתב (הו כן *הוא* כתב) את ספרו הראשוןבמקביל לכתיבתו של טולקין(?). למה אין טוענים "פנטסיה ק.ס לואיסית"?
שמת לב לתאריך היום? 389248
זאת הגדרה מאד מוזרה, חלק גדול מספרי המדע הבדיוני הקלאסי (לא שאני יודע מה זה מדע בדיוני) מתרחשים ללא חייזרים, רובוטים או חלליות. נגיד, ורן דיק או אסימוב. ועדיין, אני לא חושב שמישהו חושב לקרוא להם פנטזיה.

בכל מקרה, ההוביט פורסם ב-‏1937, דברי ימי נרניה פורסם ב-‏1950.
שמת לב לתאריך היום? 389481
הבנתי את הבעיה, ככל הנראה הגדרתי פנטסיה נוסחתית...
שמת לב לתאריך היום? 389302
ספרי הארי פוטר (וגם הספרים של ניל גיימן) מתרחשים כאן ועכשיו, אבל מתחת לפני השטח שאנחנו, האנשים הרגילים, רואים. אי אפשר להגיד שהם לא פנטזיה.

רוב ספרי הפנטזיה לא דומים במיוחד לספרי נרניה.
שמת לב לתאריך היום? 389408
לעולם לא עולם, האם זה הספר על אנשים לא נראים ואחת ש"כישרונה" לפתוח דלתות?

אם תרשה לי שנייה להיות סניגורית, אבקש לטעון בסיכומי ההגנה, כי אין רע בלחקות (אולי עדיף הביטוי "להשתמש במודל"), סופרים שהיו הראשונים שהעזו לפתח, נגיד, ז'אנר חדש. יתרה מזאת, אני רואה בזאת מעין "אבולוציה" ספרותית. נכון, יתכן וספרו של ח. קוגל דמה ביותר לספריו של טולקין (בצורה לא מוצלחת) כמו גם ספרי רומח הדרקון. אבל לולא היקמן ווייס ש"חיקו" את טולקין לא היו קיימות לא "רשומות" ולא "אגדות" של רומח הדרקון (ספרים להם מעריצים רבים). למה אבולוציה, כי יש לי הרגשה שוויס והיקמן הרשו לעצם הרבה יותר "מרחב פעולה" בכתיבה, דבר שלא היו עושים לולא טולקין "פתח להם את הדרך".
לסיכום אומר, שירבו לכתוב ספרי פנטסיה, גם אם "במבט מלמעלה" כולם די דומים, זה לא נורא.
מישהו אמר לי לאחרונה (אם כי בהקשר אחר לגמרי) כי "אלוקים נמצא בפרטים הקטנים" - וזה עושה את כל ההבדל.
(לא לדאוג, משפטים מעולם לא היו משאת נפשי- הנאשמים יכולים לנשום לרווחה).
שמת לב לתאריך היום? 389442
אני דווקא לא חושב שרומח הדרקון דומה במיוחד לספרים של טולקין, בפרט לא ''אגדות''. אולי זו הבעיה בו (את ''רשומות'' די אהבתי, למרות שהם הולכים ומתדרדרים לקראת הסוף).
שמת לב לתאריך היום? 389458
(אפשר לתאר את הספר הזה ככה, אבל זה יהיה תיאור מאוד לקוי שלו, כי הם לא "אנשים לא נראים" אלא "אנשים שאנשים רגילים לא רוצים לראות אותם, ולכן לא רואים אותם").

אין רע בלחקות, אם יש בכך משום פיתוח של משהו מקורי ומחדש. חיקוי הוא דרך מצויינת לאימון ולמידה. אבל אני לא רואה סיבה לקרוא את האימונים של סופר מתחיל. כשיהיה להם משהו חדש ומעניין להגיד, אז אני אקרא אותם.

יש כל כך הרבה ספרות טובה ומחדשת בעולם, לא חבל לבזבז זמן על קריאת ספרים ש"די דומים, אבל לא נורא"?
שמת לב לתאריך היום? 389478
קראתי את הספר מזמן, ודווקא משום שעניין "אנשים לא נראים" הטריד אותי זכרתי אותו (איך יתכן שאנשים לא רואים אותם, אני בטוח הייתי רואה...). היה שם גם עולם תחתון,נכון?

זאת בדיוק הבעיה, אני לא מוצאת ספרות טובה ומחדשת. המצב התדרדר כל כך שהספר האחרון שקראתי היה "חשיפה קטלנית" (נורא נורא נורא) והספר לפניו, אפילו את העלילה לקח לי זמן להיזכר בה (השם מזמן פרח מזכרוני).
שמת לב לתאריך היום? 389480
על זה בדיוק התלוננו שם במאמר שקושר למעלה, לא? שעצם ריבוי הזבל פוגע באפשרות לפרסם ולמצוא משהו טוב.

לניל גיימן יש עוד שניים-שלושה ספרים, גם הם, כך שמעתי, טובים למדי (טרם הספיקותי). אפשר להתחיל שם.
שמת לב לתאריך היום? 389485
הם התלוננו שיש זבל "פנטסיה" או פנטסיה נוסחתית. אני מתלוננת שכבר קראתי את כל אותה הפנטסיה וכל מה שנשאר לי הם רומנים רומנטים מפגרים וספרי מתח מופלצים (מתוך הכריכה של "חשיפה קטלנית": בתוך קרחון במרחק מה מאלסקה ממתין מעיין מוות ממשי לרגע בו תינתן לו ההזדמנות להתפרץ - חיידק אלים כל כך שיש ביכולתו, לו ישוחרר, לחולל שואה כלל עולמית. בספינת המחקר גלובל אקספלורר של הצי האמריקני, התכנסו חוקרת מקרי המוות, ג'ואנה בליילוק, ועילית המדענים...)

אני עומדת בפני שני מכשולים נוספים:
א. מעדיפה לקרוא בעברית.
ב. מנוייה לספריה, כך שעד שיוצאים לאור ספרים טובים ומגיעים לספרייה עוברים שנים.
שמת לב לתאריך היום? 389486
עוברות שנים. לא ביקרתי בספרייה כבר עשור וחצי, אז אין לי מושג מה המצב שם. אני הייתי ממליץ על מעבר לרכישת ספרים, אם התקציב מאפשר זאת, או מציאת חברים חדשים עם ספריות נאות ו/או תקציב רכישה נאה, והתעלקות עליהם.

עוד אפשר להמליץ על מגזיני המד"ב/פנטזיה שנעשו פופולריים למדי בעת האחרונה (חלומות באספמיה, המימד העשירי, בלי פאניקה) שמכילים מגוון מהתוצרת המקומית והמיובאת המשובחת ביותר.
שמת לב לתאריך היום? 389590
ואיפה ניתן לרכוש את אותם המגזינים?

(תאמין או לא, שנייה אחרי שלחצתי "אשר" קלטתי איזו טעות טרגית עשיתי, אבל קיוויתי שיעבור בשקט...)
שמת לב לתאריך היום? 389598
חלומות באספמיה אמור להיות זמין בחנויות, אבל אפשר גם לעשות מנוי או סתם להזמין גליונות ספציפיים דרך האתר - http://www.aspamia.co.il .

את המימד העשירי אפשר לקבל רק אם את חברת האגודה למד"ב ופנטזיה - http://www.sf-f.org.il .

ובלי פאניקה זה ברשת: http://www.blipanika.co.il/
שמת לב לתאריך היום? 389602
תודה, אבדוק אותם.
שמת לב לתאריך היום? 389492
ואני ממליץ לך פשוט לעבור לספרייה אחרת. יש ספריות בהם עוברים שבועות ספורים מהיום שהספר מופיע ברשימת רבי המכר עד שהספר מגיע למי שמזמין אותו.
שמת לב לתאריך היום? 389967
אה, ומה עם פנטסיה אורבנית, שמתרחשת כאן ועכשיו?
למשל- "הזמנות אחרונה" של טים פאוארס.
או "בשורות טובות" (מתאים לתאריך של אתמול..) של טרי פראצ'ט ונייל גיימן (ולמעשה, רוב מה שנייל גיימן כותב).

יש הרבה מאוד פנטסיה שאינה פנטסיה "אפית" (=="פנטסיה כמו טולקין")
שמת לב לתאריך היום? 389981
ובהזדמנות זו: המלצה חמה על "שערי אנוביס" של טים פאוארס. עולה בהרבה על "הזדמנות אחרונה".
שמת לב לתאריך היום? 389986
קראתי את שערי אנוביס (בחור שחוזר לעבר עם איזושהי משלחת על מנת לחקור סופר ואז מסתבר שהוא הסופר,כן כן אני יודעת, תיאור לקוי...), ולמעןהאמת לא התלהבתי. לקראת סוף הספר קורים מיני דברים הזויים, ואני אישית איבדתי ריכוז במהלך קריאתם.

היי אבל אולי זו רק אני.
שמת לב לתאריך היום? 389987
''ואז מסתבר ש...'' נראה כמו משהו שמזמין אזהרת ספוילר.
שמת לב לתאריך היום? 389990
אז כנראה נאלץ להסכים שלא להסכים (לדעתי ''הזדמנות אחרונה'' הוא הטוב מבין השניים. מצד שני, הוא גם נטוע יותר ב''כאן ועכשיו'' מ''שערי אנוביס'').
שמת לב לתאריך היום? 390090
then we are at an impasse.
שמת לב לתאריך היום? 389984
"הזדמנות אחרונה" ו"בשורות טובות" (יום שטן שמח?) לא קראתי, ורק ספר אחד של ניל גיימן. לכן אני לא זו שתתיימר לדעת להגדיר "פנטסיה אורבנית". אולי אתה תנסה?
שמת לב לתאריך היום? 389989
קודם כל- אני זו "היא", לא "הוא".

הגדרה חלקית לפנטסיה אורבנית כבר נתתי בתגובה עליה הגבת: פנטסיה המתרחשת כאן ועכשיו.

והגדרה גנובה מהאתר הישן של "הממסד האפל":
"פנטסיה אורבנית בת ימינו: ספרות המביאה את הפנטסיה לעולמנו המודרני. קשורה לעיתים קרובות לפנטסיה אפלה, ושואבת לעיתים ממקורות דומים. במידה רבה, הז'אנר התוסס והפעיל ביותר בפנטסיה כיום, מכיוון שסופרים מוכשרים רבים נמנעים במכוון מצילו של טולקין, והפנטסיה האורבנית מציעה להם חלופה. אין תבנית אחת לפנטסיה האורבנית, זהו ז'אנר בהתהוות. מקים המתים של שון סטיוארט ולעולם-לא-עולם של ניל גיימן הם דוגמאות לפנטסיה אורבנית. צ'ארלס דה לינט הקנדי נחשב לאב המודרני של הז'אנר."
שמת לב לתאריך היום? 389189
הקדים את טולקין באי אלו שנים, לא?

אפשר גם להגיד הארי פוטר, אבל אני חושב שאם סופרים לפי כמות הספרים מכל ז'אנר שיוצאים בשנה, פנטזיה טולקינאית עדיין לוקחת בהליכה.
שמת לב לתאריך היום? 389236
רגע, 35 במאי זה על בלש וכלב, אנשים לא נראים ודלתות?
שמת לב לתאריך היום? 389241
לא ממש, זה על ילד ודוד, סוס על סקטים והרבה נונסנס.
המונח שאתה מחפש 389366
הוא "פנטזיה נוסחתית":

המונח שאתה מחפש 389375
"בדיון זה, תוך ההכרה בכך שכתבי ג.ר.ר. טולקין היו חתרניים בפני עצמם, התרכזנו יותר במסורות המודרניות של הפנטסיה שאינה טולקינאית."

(הוצאת דברים מהקשרם?)
המונח שאתה מחפש 389391
כמובן.

אם היית ממשיך עוד כמה שורות היית רואה על איזה סגנון (של עורכים, בציטוט הזה) הם מדברים במאמר:

"דברים כמו טולקין, דברים כמו רוברט א. הווארד, דברים כמו וויליאם מוריס - לפיהם [=עורכים נוסחתיים], זוהי הפנטסיה. לרוע המזל, במהרה השתרשה התפיסה הגורסת כי זוהי כל הפנטסיה."

הדגש בציטוט הוא על ה"כמו". הכוונה היא "דברים [שנראים] כמו טולקין..."

ואם זה לא מספיק, הנה עוד גריין:
"כל זה [=דמיון, יצירתיות וחדשנות] לא ממש מתאים ליצירת הנוסחה להצלחה המסחרית של 'רשומות קצף הדרקון של קדמוני ממלכת המכשפים', או כל טרילוגיה נפוחה אחרת שמכבשי המוציאים לאור יבחרו להפריש מחר אל תוך אסלת שוק הספרים. אפשר להבטיח שההפתעה היחידה שתגלו בספרי 'רשומות קצף הדרקון של קדמוני ממלכת המכשפים' - או כל קרוביהם הזהים מכל וכל - טמונה בעובדה כי יש אנשים מבוגרים ושפויים הבוחרים מרצונם החופשי לבזבז תאי רשתית בריאים בתכלית על קריאתם."
המונח שאתה מחפש 389397
ועדיין, אין לבלבל את ''פנטזיה טולקינאית'' עם ''פנטזיה נוסחתית''. מדובר בשתי קבוצות שההפרש הסימטרי שלהן לא ריק משני הצדדים.
המונח שאתה מחפש 389406
ועדיין, אני חושב שבדיוק לזה התכוון דובי אי שם במעלה הפתיל, כשהתערבתי בטיפשותי.

אבל אני כבר לא בטוח שאני זוכר נכון, כי שוב נגררתי איכשהו לדיון סמנתמטי שאין לי עניין בו. ובסך הכל רציתי להציע רפרנס לדיון על הסגולות הספרותיות של "רומח הדרקון". או בקיצור: עזוב, לא משנה.
המונח שאתה מחפש 389416
יופי! גרמת לי לבכות, אני מקווה שאתה שמח(אחרי שקראתי את המאמר)!
נו באמת, רומח הדרקון לא כל כך גרוע (ואני אטען להפך), אבל בעצם מה אני עושה? על טעם וריח אין מה להתווכח.
המונח שאתה מחפש 389443
סליחה? אז מה אנחנו עושים באתר הזה, בדיוק?
המונח שאתה מחפש 389475
וואלה, מתווכחים.

העניין הוא שאדון mermit הכפיש לגמרי את רומח הדרקון, כמעט וסיווג אותו כספרות זבל ("טריולוגית *קצף* הדרקון", היית מאמין?!), דבר שנפשי העדינה לא עומדת בו...
המונח שאתה מחפש 389496
סליחה, ובלי שום כוונות להעליב - נפשך העדינה לא היתה צריכה לחשוף כאן סוד מביש בשם "דניאל סטיל", תגובה 389045. אחרי החשיפה הזאת, למה כבר את יכולה לצפות ולמה כבר אפשר לצפות ממך? :)
המונח שאתה מחפש 389595
אני מאד מקווה שאתה מבין שאותה תגובה (הסעיף האחרון) היתה אירונית?

קראתי דניאל סטיל, אמת, רק שזה היה בכיתה ח'...(תזכורת, למקרה שלא ידעת, אני בשנות העשרים שלי כיום)

אגב, מאד מסקרן אותי לדעת, מה ניתן לצפות ממני או מכל אדם אחר שקורא דניאל סטיל?
המונח שאתה מחפש 389612
שיוכל להסביר לשאר האנשים מה בעצם קורה בספרים של דניאל סטיל?
המונח שאתה מחפש 389634
כפי שכתבתי זה קרה מזמן, אבל ממה שזכור לי, תמיד יש אישה צעירה ויפה (אתה מתמרמר על "עלם נאה וחסון", מה דעתך על "היא היתה יפה, גבוה, דקיקה, עצמות לחייה אציליות ושערה בלונדיני שופע ומבריק..."), תמיד היא נקלעת לאיזושהי תסבוכת ותמיד מוצאת אהבה (גבר יפה תואר) שמוציא אותה מאותה צרה.
אם רסיסי זכרוני אינם מספקים אותך, אתה מוזמן לקרוא לפחות ספר אחד על מנת להבין את "מה שקורה בספרים".
אבל ברצינות, לא יזיק לקרוא לפחות את ה"הטבעת" (יש שם גם מאפיינים היסטוריים). רזומה בלי דניאל סטיל זה לא רזומה :)

נ.ב
קראת "קוסם: שולייה", "קוסם:רב מג" וספר שלישי מאותה הסדרה? לדעתך זו פנטסיה או פנטסיה נוסחתית?
המונח שאתה מחפש 389640
לא קראתי, אבל שיחקתי ב-Betrayal at Krondor (עד הסוף!). זה נחשב?

(דווקא היה מעניין. אולי יום אחד אני אגיע גם לספרים).
המונח שאתה מחפש 389725
לא, זה לא נחשב!
ממך ציפיתי ליותר.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389256
נדמה לי שכבר דיברו על זה כאן: היום הכל *נרשם*. איש כבר לא כותב.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389259
נכון, כבר דיברו על זה, והסכימו על כך שהשימוש הגורף בפועל זה איננו תמיד במקומו. רישום הוא עניין אחד וכתיבה ספרותית היא עניין לגמרי אחר. תגובה 352627.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389262
אכן. שכחתי את אייקון הסרקזם.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389265
אכן, הכל רשום וההרשאה נתונה.
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389268
אולי התכוונת להרשעה?
פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת 389270
שכחת להוסיף: רישום גרפי (סכמה).

אני אישית כותבת רשימת מכולת (אצלי זו כמעט אומנות). גם הערות אני כותבת. אבל אם אתה מתעקש אני רושמת הכל. מעתה: ילד לומד לרשום בכיתה א' (חס וחלילה הוא לא כותב).

עדין לא מבינה למה להיטפל לפרטים קטנים?
  פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת • דובי קננגיסר
  פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת • אלברט ברוקולי
  פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת • ל.ב.פ., תל אביב
  אנרגיות חיוביות • איילי
  אנרגיות חיוביות • שוטה הכפר הגלובלי
  אנרגיות חיוביות • האייל האלמוני
  ו...? • שוטה הכפר הגלובלי
  פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת • גל
  החיים הם יפים • רון בן-יעקב
  החיים הם יפים • שוטה הכפר הגלובלי
  החיים הם יפים • חשמנית על מונית
  החיים הם יפים • רון בן-יעקב
  החיים הם יפים • שוטה הכפר הגלובלי
  החיים הם יפים • האייל האלמוני
  החיים הם יפים • שוטה הכפר הגלובלי
  החיים הם יפים • האייל האלמוני
  החיים הם יפים • האייל האלמוני
  החיים הם יפים • מחפש תשובה ולא מוצא
  החיים הם יפים • שוטה הכפר הגלובלי
  החיים הם יפים • האייל האלמוני
  מט במסע אחד: • שוטה הכפר הגלובלי
  החיים הם יפים • מחפש תשובה ולא מוצא
  החיים הם יפים • האייל האלמוני
  החיים הם יפים • מחפש תשובה ולא מוצא
  החיים הם יפים • האייל האלמוני
  החיים הם יפים • מחפש תשובה ולא מוצא
  החיים הם יפים • האייל האלמוני
  החיים הם יפים • האייל האלמוני
  החיים הם יפים • האיל הנקוד
  החיים הם יפים • האייל האלמוני
  החיים הם יפים • פועלי אוון
  מהי החשיבות • האייל האלמוני
  מהי החשיבות • נוור מיינד
  מהי החשיבות • האייל האלמוני
  מהי החשיבות • נוור מיינד
  מהי החשיבות • קהלת
  מהי החשיבות • האייל האלמוני
  מהי החשיבות • ברקת
  מהי החשיבות • גדי אלכסנדרוביץ'
  מהי החשיבות • ברקת
  חרמפפפ • שוטה הכפר הגלובלי
  מהי החשיבות • שוטה הכפר הגלובלי
  מהי החשיבות • ברקת
  מהי החשיבות • שוטה הכפר הגלובלי
  מהי החשיבות • האייל האלמוני
  מהי החשיבות • האייל האלמוני
  מהי החשיבות • האייל האלמוני
  מהי החשיבות • איציק ש.
  מהי החשיבות • האייל האלמוני
  מהי החשיבות • עדי סתיו
  מהי החשיבות • האייל האלמוני
  פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת • אייל אפור
  פסאודו סקורפיון זו קללה נה-דרת • האייל האלמוני
  סקפטית • נוור מיינד
  סקפטית • האייל האלמוני
  סקפטית • נוור מיינד
  סקפטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  סקפטית • ברקת
  סקפטית • נוור מיינד
  סקפטית • גדי אלכסנדרוביץ'
  סקפטית • נוור מיינד
  יש גיאולוג בקהל? • התייר
  יש גיאולוג בקהל? • דובי קננגיסר
  יש גיאולוג בקהל? • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים