ומה עם הדמוקרטיה? 3891
בעיה חשובה שכותב המאמר מתעלם ממנה היא שהמלצות ועדת טל עומדות בסתירה ישירה לעקרונות הדמוקרטיה.
אחד מהבסיסים של הדמוקרטיה הוא השיוויון בפני החוק, ואם עושים סלקציה ע"פ אמונה (כן, גם לחילונים יש אמונה) מי יגויס בכפייה ומי לא, העקרון הזה, יחד עם שאריות אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל, עף דרך החלון. החוק צריך להיות שווה והוגן לכולם וללא אפלייה - כל "פשרה" אחרת פרושה הפיכת מדינת ישראל לאוליגרכיה של רבנים וגנרלים.
הפרוש הפרקטי של המלצות ועדת טל הוא שרוב בני הישיבות יפסיקו את לימודיהם בגיל צעיר ואחרי שרות שהוא "יציאה ידי חובה" בלבד יצתרפו לשוק העבודה. זאת אומרת שלא יהיה שום הבדל בין בחור ישיבה לשעבר לבין מקבילו החילוני, מלבד נטל המילואים - ומלבד זה שבמלחמה הבאה החרדי יחזור הביתה עם צ'ק מהעבודה והחילוני עם כדור בראש. מישהו יכול לחשוב על אפלייה יותר חמורה מזה, מלבד, אולי, עבדות ישירה? אני אפילו יכול לחשוב על מצב שבו מעדיפים להעסיק חרדים, כי אין להם מילואים...
נכון שלא צריך ללכת עם הראש בקיר ואני לא אומר להתחיל לגייס בני ישיבות החל מאתמול - אבל החוק, במקום לקבע את האפלייה - צריך לקבוע תוכנית לטווח ארוך שבסופה שיהיה שוויון בין כולם. אפילו בעוד 10 או 20 שנה - עדיף מאוחר (ובטוח) מאשר לעולם לא. לאט לאט - יש זמן - העיקר שזזים בכיוון הנכון.
אני עצמי, בתור מילואימניק קרבי, מעדיף לסכן את חיי בהגנה על מדינה שאני מאמין בעקרונותיה מאשר לחיות בשלווה במדינת הלכה. לכן לדעתי עדיף להיתמודד עם הבעיות האמיתיות של יסודות המדינה גם על חשבון פשרות פרקטיות. קיבוע האפלייה בחוק פרושה העברת הבעיה לילדים שלנו, רק במימדים פי עשרה. וכשמדובר באפלייה ביו דם לדם, זהו מתכון בטוח למלחמת אזרחים.
גיום בחורי ישיבה הוא אמנם ענין של עיקרון, אבל העיקרון הוא לא "לדפוק את החרדים", כמו שנוטים לחשוב, אלא פשוט עקרון השיוויון בין בני האדם - שהוא מאושיות הדמוקרטיה. מה לעשות, גם לחילונים יש עקרונות...
כמו שאמר ר.א. היינלין - "כולם נלחמים, איש אינו בורח". כי בטווח הארוך, אין דרך אחרת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים