390118
"ידוע על חסידי סאטמאר הבאים לכאן כדי לקבל אזרחות ישראלית, נוסעים חזרה לארצותיהם ואז מבקרים אותנו שוב רק בימי הצבעה לכנסת כדי להושיב בה סיעות המתכוונות לעקור כליל את הדמוקרטיה מישראל".
חסידי סאטמאר אינם מחזיקים בתעודת זהות ישראלית. בבחירות האחרונות (2006- לאחר מועד פרסום המאמר) הם הציעו דיל של 100 או 200 דולר (אינני זוכר בדיוק) לחרדים שימסרו את תעודת הזהות שלהם ערב הבחירות. עם נעילת הקלפיות הוחזרו על-פי אותו דיל תעודות הזהות.
חסידי סאטמאר בוודאי שאינם פועלים להכנסת מפלגות חרדיות לכנסת. אליבא דהאדמו"ר מסאטמאר ישנו איסור חמור על השתתפות בבחירות ל"כנסת המינים". אדרבה, בספר 'ויואל משה' הוא 'השיטה הקדושה' להגה"ק מסאטמאר מוצגות ראיות הלכתיות שבנין הכנסת שקול הלכתית לבית עבודה זרה שליהודי אסור להכנס אליו, בדומה לבית תיפלה (כינוי לבית תפילה של עכו"ם) של הרעפארם (רפורמים).
מטרתם של חסידי סאטמאר אינה לעקור את הדמוקרטיה, אלא לעקור את הציונות.
בימיו של הגאון מסאטמאר היתה מחלוקת גדולה בינו לבין החזון אי"ש, לגבי ההתייחסות החרדית למדינת ישראל. לפי התיאולוגיה הסאטמארית המשיח היה אמור לבוא מייד לאחר השואה, שהיתה עונש משמים על "פשע" הציונות, אלא שהקמת מדינת ישראל (דחיקת הקץ) מנעה זאת.
החזון אי"ש מצדו, המשיל את המשל המפורסם על בחירות בבית דירות משותף והצורך להעדיף כנציג את הרע במיעוטו.
מחלוקת זו היתה מה שמכונה 'מחלוקת לשם שמים' שסופה על-פי הגמרא להתקיים עד לדורנו אנו.
פשוט ראיתי לנכון להעמיד דברים על דיוקם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים