עדכון 39015
השר זאבי נפטר לפני כעשר דקות
עדכון 39017
אולי זה לא בדיוק הזמן המתאים, אך היה מעניין לעקוב אחר התפשטות הידיעות באינטרנט.
בשעה 08:15 הודיע "מעריב" שזאבי נפטר. בכל שאר אתרי הידיעות פורסם שהוא במצב קשה. "מעריב" עלה אצלי בדירוג האמינות לגבהים שלא נודעו קודם לכן, עד השעה 09:00, שאז פורסם ב"מעריב" שהוא מועבר למחלקה לטיפול נמרץ. בסביבות 10:15 הודיעו כל האתרים שזאבי נפטר.

אז היכן זה משאיר אותנו? מלכתחילה נאמר שהוא במצב אנוש. זוהי הטרמינולוגיה המקובלת למי שההערכה לגביו היא שאפסו הסיכויים להצילו, אם כי אינו מת עדיין. האם "מעריב" לקו בהבנת הנקרא, או שהיה קצר בתקשורת?
עדכון 39020
במעריב בשעה 9:00 אמנם הודיעו שהוא פצוע אנוש אבל עדין כתבו ש"החזית העממית" לקחה אחריות על *הרצח*.
עדכון 39218
באופן כללי, האתר של ''מעריב'' הוא מהמגושמים שבאתרי החדשות בארץ. כבר מספר פעמים מצאתי אצלם טעויות משמעותיות - פעם אחת, לדוגמה, נכתב שם כי ג'ק סטרו אמר ש''אריאל שרון הוא סרטן בלב המזרח התיכון''. למעשה, הציטוט הזה שייך לאחד מפקידיו היותר זוטרים. כמובן, לא הזכרנו את השימוש המגוחך שלהם בתמונות, כמו במקרה שהנשיא בוש נתן הוראה להפציץ את עיראק, ובתמונה שליוותה את האייטם ראו את בוש מחזיק בידו את שפורפרת הטלפון ומחייך חיוך טיפשי להפליא.
עדכון 39029
למיטב זכרוני גם לאחר רצח רבין, במשך זמן רב צוותי החדשות ידעו על המוות אך המשיכו לדבר על ''מצב אנוש'' עד שפורסמה ההודעה הרשמית (''ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה'' וגו').
עדכון 39031
הצוות הרפואי קבע את מותו של זאבי ב-‏10:00. ההודעה הרשמית של בית החולים פורסמה כעשר דקות מאוחר יותר.
עדכון 39231
עוד לפני ההודעה הרשמית אמר חיים יבין בערוץ 1 שרשת Sky הבריטית הודיעה על מותו של יצחק רבין. הבנתי שזוהי דרך מקובלת לעקוף צנזורה (לא אמרנו שהוא מת. אמרנו שהם אמרו שהוא מת. זוהי ידיעה חדשותית על חדשות Sky, לא על יצחק רבין).
עדכון 39252
זוהי אולי דרך לעקוף צנזורה, אלא שמסופקני אם הידיעה בדבר מותו של רבין היתה צריכה להיות מוגשת לצנזורה, ומסופקני לו היתה מוגשת, אם היתה נפסלת, ומסופקני אם היתה נפסלת, אם הפסילה היתה מחזיקה מעמד. רוצה לומר: לא ענייני צנזורה היו כאן, אלא התנהגות של כלי-תקשורת שאין לו מקורות עצמאיים ואמינים (או שאין לו בטחון עצמי, או שיש לו שיקולים של "ממלכתיות" או "אחריות ציבורית" או כל צנזורה עצמית אחרת) ובכל-זאת רוצה להביא את הסיפור. משהו כמו לאכול את העוגה מבלי להסתכן באכילת כובע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים