''עין תחת עין'' 392362
יואל מרקוס ב"הארץ": "הגברת ההפגזות לשטח ישראל היא הדבר האחרון שציפו לו שוחרי השלום בישראל עם תחילת סיום הכיבוש וההיפרדות מחלום ארץ ישראל השלמה. ... דין קסאם ששוגר ללב האוכלוסייה, גם אם לא הרג איש, דינו כאילו פגע וגרם לטבח אזרחי המוני, והוא מחייב תגובה חריפה. על הפלשתינאים לדעת, שאם אזרחינו ימשיכו להיות יעד בלא הבחנה - גם אזרחיהם עלולים להיות מטרה. ... אלא בשיטת עין תחת עין. "

''עין תחת עין'' 392430
שיטת עין תחת עין היא שיטה מוכחת לעיוורון של שני הצדדים. בינתיים מה שמוכיח עצמו באופן יחסי היא שיטת החיסול הממוקד. צריך לתת לה להמשיך, ולא להרתע כש*בלי כוונה מראש* נפגע מס' מזערי של בלתי מעורבים.
''מוכיח את עצמו'' 392638
אתה מרחיב את ההוכחה העצמית למקום בו אי אפשר להפריח כלום, לא?
''מוכיח את עצמו'' 392643
להפריח אפשר דווקא הרבה. להפריך, לעומת זאת...
''מוכיח את עצמו'' 392746
תגובה 392745.
''עין תחת עין'' 392644
עיוורון? להרתע? תיכף תספר לי שאיזשהו פוליטיקאי עשה פעם טעות בשל עיוורון של אחד הצדדים, או שעשה פעולה שגויה משום שנרתע מפעולה נחרצת אך מרתיעה יותר...
''עין תחת עין'' 392745
כנראה שאני צריך לציין מתי אני מביע דעה (אולי בשינוי ניק), ולא מנסה לנתח.
''עין תחת עין'' 392753
מה דעה? שו דעה? אתה נותן המלצה לפוליטיקאים שלא "להרתע". מכך, אני מסיק שאתה חושב שיתכן שפוליטיקאי ינהג בניגוד לאינטרסים שלו משום שהוא "נרתע" ממשהו למרות שאין זה מוצדק להרתע ממנו. כלומר, אתה חושב שיש סכנה שפוליטיקאי כלשהו, רחמנא ליצלן, יעשה טעות. לא רק זאת - אתה עוד טוען שלעיתים שני הצדדים מוכים בעיוורון! הו, זה כמעט כאילו אתה אומר שיש סוג של... המממ... איוולת! כן, איוולת! בשני הצדדים גם יחד! הוי, מה איזה מטעמים היה עודד בלבן עושה ממך.
''עין תחת עין'' 392760
דובי, הפסקתי להבין אותך, באמת. אני כבר אפילו לא מבין מה אתה מנסה לתקוף.

לכן אנסה שוב לנסח את דברי: בתגובה 392430 אמרתי דיעה המתאימה למדיניות המשתלבת. *אין* לזה קשר לדיון החבוט על ניתוח פוליטיקאים ועל ה"טעות".
''עין תחת עין'' 392774
אתה מפרש את "לא עושים טעויות" של בלבן כ"לא עושים שטויות", וזו כמובן שטות. הכוונה ב"לא עושים טעויות" היא "לא עושים דברים מבלי להתכוון אליהם". הם בהחלט יכולים לעשות שטויות, אבל מתוך כוונה. הם בהחלט יכולים ללקות בעוורון, אבל אם עשו צעד מסוים, זה משום ש*התכוונו* לעשות צעד זה – גם אם בדיעבד אפילו הם מבינים שזה היה צעד אידיוטי. זו הכוונה ב"לא עושים טעויות", ולא אחרת. שיטת הניתוח פשוט שואלת: "מה הוא התכוון להשיג בצעד הזה", ופוסלת מראש את התשובה "הוא בכלל לא התכוון לעשות את הצעד [נניח: להגיד את מה שאמר], זה התפלק לו". מתוך ניסיון להבין מה ניסה הפוליטיקאי להשיג, אפשר לעיתים להבין מה מטרותיו האמיתיות, בניגוד לאלה המוצהרות.
''עין תחת עין'' 392792
לא נכון. לפי הבלבניזם, שופטים את המעשים לפי התוצאות, ומניחים שהפוליטיקאי התכוון להשיג אותם. הרי כל הרעיון הוא לפסול את רעיון ה''איוולת''. וראה הסברו המופרך של הבלבניסט לנסיון החיסול של משעל.
''עין תחת עין'' 392794
לא נכון. בוחן פתע נוסף (בלי להציץ במנוע החיפוש!): לפי מה מנתחים את המעשים של פוליטיקאים?
''עין תחת עין'' 392796
לפי התוצאות שהם השיגו. תשאל את הבלבניסט - הוא מניח שביבי הנחה את השב''כ לבצע ניסיון חיסול כושל בחאלד משעל כדי שהוא יוכל לשחרר את אחמד יאסין. אם זה לא לנתח את המעשים לפי התוצאות (ולפי הצד אליו משתייך המנותח לדעת המנתח), אינני יודע מה כן...
''עין תחת עין'' 392799
אם במקרה X (שעליו אפשר להתווכח) התוצאות הצפויות הן גם התוצאות בפועל, אז אפשר להסיק מכך שבכל מקרה התוצאות הצפויות הן התוצאות בפועל? אתה מבין למה אני שב וטוען שאתה תוקף אנשי קש כל הזמן?
''עין תחת עין'' 392801
מאיפה לך לדעת מה התוצאות הצפויות של משהו? איך זה שונה מלהניח מראש שאתה יודע מה המטרות של המנותח? אנחנו מסתכלים על פוליטיקאי X עושה פעולה כלשהי. אני אומר "המטרות שלו הן כאלה וכאלה, מתוך מה שאני יודע על האיש". אתה אומר "התוצאות הצפויות, לדעתי, הן כאלה וכאלה, מתוך מה שאני יודע על האיש" - איך זה שאני עושה שפקולציות חסרות בסיס בעוד שאתה מבצע ניתוח יסודי ומדעי?

בסופו של דבר, מה שיקרה הוא שאני אגיד "הוא טעה", ואתה תגיד "היו אילוצים שגרמו לתוצאות הצפויות שלא להתקיים". בעברית, קוראים לזה "טעות".

המצב עוד מחמיר אם אנחנו מכניסים פנימה את הג'וקר הנפלא הזה של מידע חסר (למנתח), ואז אתה תמיד יכול להגיד שמאחורי הקלעים, בלי שנדע, אותו פוליטיקאי מושך בחוטים כדי לשנות את התוצאות הצפויות של הפעולה לכיוון המועדף עליו.
''עין תחת עין'' 392809
"ניתוח בלבניסטי מסתמך על מידע חסר; של המנתח, אבל בעיקר של המנותח."
''עין תחת עין'' 392810
שוב לא נכון. אני לא אומר ''התוצאות הצפויות, לדעתי, הן כאלה וכאלה'', בלי לומר שום דבר על האיש, ואני מוכן גם לדון בשאלה מהן אומנם התוצאות הצפויות, עד שנגיע להסכמה.

כמו כן, אני לא אטען שהיה למישהו מידע חסר, בלי לומר איזה מידע ספציפי היה חסר, ולהראות, לשביעות רצוננו (אני בכוונה לא משתמש במלה ''להוכיח'' כי אני לא עוסק במתמטיקה) שהמידע הזה אכן לא היה ידוע לאותו פוליטיקאי, באותה נקודת זמן. כך גם לגבי ''אילוצים''.
''עין תחת עין'' 392813
אתה אולי לא. הבלבניסט דווקא כן.
''עין תחת עין'' 392814
(אכן. לפעמים שולחים למישהו מסר דרך צד שלישי :) )
''עין תחת עין'' 392845
אם בדיעבד הם מבינים שעשו צעד אידיוטי - ברור שהם טעו.
''עין תחת עין'' 392828
כנראה שאתה צריך להפנים שהניתוחים שלך הם לא יותר (או פחות) מהבעת דעה.
''יהיה אשר יהיה'' 392971
ירון לונדון: "מעתה נעשה מה שעושות מדינות, כאשר מופצץ שטחן הריבוני. הן משיבות בירי למקור הירי, יהיה אשר יהיה".

''יהיה אשר יהיה'' 392974
אין מה לדבר - האיש הזה הוא שבשבת מוחלטת, משנה את דעותיו פעם בדקה. חבל, כי עלולה להיות לו השפעה מסוימת גם בהבלים הנוכחיים שהוא מפזר כאן.
''יהיה אשר יהיה'' 392990
מה חשבת, מראש, שיקרה אחרי ה"התנתקות", והאם שינית את דעותיך כשבשבת לאחריה? אנא כללי בתגובתך את המלים "רקטות קסאם".
''יהיה אשר יהיה'' 392991
לא התנבאתי לגבי תוצאות ההתנתקות, מעבר לזה שזהו מהלך רע ומטופש בפני עצמו.
''רקטות קסאם''. לא יודעת באיזה משפט אני אמורה לכלול אותן.
''עין תחת עין'' 393356
ליואל מרקוס יש ''הברקות'' בשנים האחרונות- הלא טובות שלו. זו אחת מהן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים