שאלה לכל מי שיודע 393304
כריס מקגריל מהגארדיין טוען שיש הוראת קבע בצה"ל להמטיר אש תופת על החוטפים בעת נסיון חטיפה, גם אם זה יעלה בחיי החייל הנחטף. האם מישהו יודע על הוראה כזו (מקגריל קורא לזה "צו חניבעל")? http://www.guardian.co.uk/israel/Story/0,,1807559,00...
שאלה לכל מי שיודע 393305
המשך: מופיע בגוגל בעברית כ"נוהל חניבעל". ומופיע באתרים כמו "הגדה השמאלית". האם יש נוהל כזה, או שזו השמצה פרועה?
שאלה לכל מי שיודע 393447
לא יודע מה תוכן הנוהל, אבל בדיווחי התקשורת בימים האחרונים דובר על כך שהוכרז בקשר על ''חניבעל'' כשגילו שיש חייל חטוף. כלומר, לפחות מילת הקשר עדיין קיימת. לא יודע לגבי התוכן של ההוראות.
שאלה לכל מי שיודע 393308
כשאני הייתי בגולני, נוהל חניבעל כלל ירי על מנת לעצור את החוטפים גם במחיר פגיעה בחטוף. המגבלה העיקרית היתה ירי של תחמושת קליעית בלבד ללא שימוש בתחמושת נפיצה (טילי נ"ט, רימוני רובה וכ"ד).
הנוהל הזה היה רשמי (הופיע בפקודות כתובות) בניגוד לנוהל הלא רשמי שהיה בגולני: "לא לוקחים שבוים ולא נופלים בשבי", שהודגש לפני כל יציאה לשטח.
שאלה לכל מי שיודע 393310
וזה עדיין קיים? (כי אם לא, אני הולכת לכתוב מכתב תלונה לגארדיין).
שאלה לכל מי שיודע 393313
נראה לי שההבדל בין ''היה קיים'' ל''עדיין קיים'' לא מצדיק מכתב תלונה (במיוחד כשמדובר על נהלים פנימיים של ארגון צבאי, שמטבעם אינם פומביים). עדיף לכתוב מכתב הבהרה.
שאלה לכל מי שיודע 393314
דוגמה קלאסית לפרשנות מסלפת. הנוהל אומר שיש לפגוע בחוטפים גם במחיר פגיעה בחטוף (אובמלים אחרות, לא לאפשר למחבלים להשתמש במגן חי), ולא כפי שמפרש זאת הגרדיאן, כאילו מדינת ישראל מעדיפה את חייליה השבויים מתים.
בכל מקרה, הנוהל בוטל זה מכבר http://www.fresh.co.il/dcforum/Army/3409.html
שאלה לכל מי שיודע 393318
הפקודה היתה קיימת בזמן שרותי הסדיר-לפני כ10 שנים-לדעתי הפקודה לא שונתה מאז.ההגיון מאחורי הפקודה הוא שהנסיון מראה שחיילים שנפלו בשבי לא חזרו חיים והסיכוי הקטן להציל את החייל בירי לעבר החוטפים -גם עם סיכון לחיי החייל-עדיף ע"פ נפילה בשבי. אני כחייל חשבתי שהפקודה הזו נכונה ולא שמעתי על מישהו שחולק עליה. בפועל לא שמעתי על מקרה שהופעלה פקודה כזאת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים