שירים מצוינים 396326
לראשונה מזה הרבה זמן במדור, שני שירים מצוינים.

השיר הראשון אכן מדבר בשפה יומיומית. אבל הרי זה כל הקסם... הוא מדבר על אנשים שמחכים לנס. זו צומת בחיים שכולנו עוברים.

בשיר השני מצאתי לפחות ארבעה רבדים שונים. חבל שהדיונים פה תמיד נגמרים בכן השתמט לא השתמט, הבת של או האחיינית של. מי שאין לו מה להגיד על השירים לא באמת חייב להשתתף בדיון.
שירים מצוינים 396328
אני אהבתי את השירים. לא ברור לי מה אני יכול לומר חוץ מזה. באופן כללי אף פעם לא הבנתי מה התוכן שיכול להיות בדיונים על שירים. להגיד מה המשמעות שלהם נשמע קצת... מנוגד לרעיון? הרושם שאני מקבל הוא שכל הרעיון בשיר הוא להגיד משהו בצורה עקיפה. אם בדיון אומרים אותו בצורה ישירה, כל הקסם נעלם.
שירים מצוינים 396330
עקרונית נכון.

אבל בשיר השני, למשל, יש התייחסות לדנה בנט. זה משהו שמשנה את השיר ומוסיף לו רובד נוסף, מי שלא ידע שהשיר מוקדש לה מפסיד את הרובד הזה, שהוא יפה וחשוב.

מלבד הוספת מידע, דיון לא אמור לנתח שירים אלא הוא יכול ליצור דיאלוג. יש כל מיני דיאלוגים, תלוי במשתתפים.
שירים מצוינים 397106
כמובן שהדיון לא אמור לעורר את הקסם שהשיר מעורר. אבל אם הוא מאפשר לך להבין טוב יותר את מה שהשיר אומר בצורה עקיפה, אתה יכול לחזור לשיר ולהנות יותר.
שירים מצוינים 397112
אתה גורר אותי בדיוק לפינה ממנה ביקשתי להימנע - השאלה האם זה טוב או רע להדביק לשיר תוויות של ''זה מה שהוא ניסה לומר''. תמיד הרגשתי שדיונים כאלו הופכים למין תחרות פיצוח צפנים, או להבדיל - תחרות אסוציאציות חופשיות.
שירים מצוינים 397264
למה תחרות?

אישית אם פותחים לי אפשרות הטמונה בשיר ולבד לא הבנתי אותה, זה דיון מפרה בעיני ולא תחרות.

זה חלק מהיופי בשירה, שהיא מרובדת. בתרבות נורמלית היא חלק מהשיח הציבורי ויכולה גם לנווט דיון סביב נושא מסוים. זה לאו דווקא רע להעלות אסוציאציות חופשיות.

אמנם, לפעמים זה גורר דיונים ליצניים סטייל כאלה שעלו כאן למעלה. צריך לדעת גם לבחור במה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים