מרחבי אֶמו 397011
שימו לב לפסקה "מרחבי שיגור של רקטות בלבנון" בידיעה :

מזכיר לכם משהו ?

נזכרתי בדברים שאמר פעם בני פלד זכרונו לברכה בדיון על אחד המבצעים דין וחשבון או ענבי זעם מסדרת שמעון פרס:

לוקחים פטיש של עשרה טון שעשוי מפלטינה, כדי לנעוץ בעזרתו נעץ קטן.
מרחבי אֶמו 397012
הלבנונים, לעומת זה, כפי שכולנו מבחינים, ממשיכים לכוון את אישם לא למרחבי שיגור אלא למרחבי מגורים.
מרחבי אֶמו 397020
אני מנסה להבין: אתה באמת טוען שצה"ל צריך להפגיז אוכלוסיה אזרחית, במתכוון?

מצד שני, טוב שאתה נמצא כאן. הדעות שהבעתי כאן בדיון גרמו לי להרגיש קצת ימני מדי.
מרחבי אֶמו 397022
אני מודה שנדהמתי קודם.
מרחבי אֶמו 397025
אני טוען מה שאני טוען וחוזר וטוען כל הזמן.
צריך להודיע שכל ירי עתידי על ישוב שלנו יענה בהפצצה אווירית על רובע בבירות, שיגבה עשרות נפגעים, אוטומטית. ההודעה אסור שתהיה סתמית ובלתי בהירה, אלא מפורטת וברורה במידה כזאת שאי אפשר יהיה להבינה בכמה פנים.
אני מאמין שהדבר הזה יספיק כדי שהלבנונים יפסיקו מיד את הירי. אבל אם אטעה אבצע את ההפצצות האלה בלב שלם ובמצפון נקי.
אני טוען שדווקא הימנעות משיטת פעולה כזאת אינה מוסרית, משום שהיא מפקירה את חיי אזרחינו.
מרחבי אֶמו 397030
זה לא יספיק.
זה מעולם לא הספיק.
זה רק יוכיח להם את צדקת דרכם.
מרחבי אֶמו 397033
אני בטוח שתבצע את ההפצצות האלה בלב שלם. מה שמפריע לי זה המצפון הנקי.
מרחבי אֶמו 397037
התכוונתי לאותו דבר. סתם צורה ספרותית של כפל.
מרחבי אֶמו 397053
זה בדיוק היתרון הגדול של לוחמי גרילה על מדינות דמוקרטיות- הדפוס הזה של ירי על ישובי הצפון שמלווה בתגובה של צה"ל, חמורה ככל שתהיה, לא מפריע להם. לפעמים אפילו ההפך הוא הנכון- נסראללה עצמנו אמר פעם שאם השטן יוצא כנגדך סימן שאתה בסדר.

היתרון הפוטנציאלי היחידי שאני יכול למצוא בתקיפה שלנו הוא שלאחר התקפה ממשוכת של צה"ל יווצר לחץ לבנוני או בינ"ל על החיזבאללה ( בשל העובדה שהייתה הפרה ברורה של הריבונות הישראלית ללא כל התגרות) שיאלץ אותם להסכים לעסקה משופרת בנוגע לחיילים החטופים - מצד שני הלחץ הבינ"ל יכול גם לפעול נגד ישראל. בכל מקרה, נראה לי שהנכונות שלהם לספוג אבידות לעומת הכותרות הגדולות בעיתונים והפניקה שלנו בכל פעם שנורים קסאמים וקטיושות {1} פועלת לרעתנו. אני לא יודע אם כרגע יש אלטרנטיבה להפגזות בלבנון אבל אני בהחלט לא בטוח שתגובה חמורה שלנו תמנע מהחיזבאללה להפציץ את יישובי הצפון בעתיד או לחטוף לנו עוד חיילים.

--------------------
1. גם לדעתי, החשיבות שאנחנו מייחסים לחיי אדם ( שלנו לפחות) היא חיובית, אבל מבחינת הלחימה היא חסרון גדול.
מרחבי אֶמו 397065
אכן אחת הבעיות הקשות במגננה הישראלית מאז ומעולם היא שמידת הפגיעה הנדרשת כדי להשפיע על אוכלוסיות והנהגות הצד השני כדי שיחדלו לחלוטין מלקטול בזו שלה, גדולה הרבה יותר ממה שישראל מוכנה (''שמאל'') ויכולה (עולם) לגרום. פעם היה די בלקשור פעם בשנה בתולה לסלע המבצבץ מן הים.
היום, כל עוד לא תשנה האווירה העולמית ביחס לאוכלוסיות כאלו, נצטרך להמשיך להקריב להן כמה עשרות בני אדם בכל שנה (לכל הפחות).
מרחבי אֶמו 397116
אני לא בכלל בטוח שההיסטריה בעקבות כל קסאם או קטיושה מקורה בשמאל. כשפרס אמר לפני כמה שבועות את ''קסאמים שמסמים'' שלו וטען שאסור להכנס לפאניקה בכל פעם שיורים עלינו קסאמים כי זה גורם לאויב להמשיך בתקיפתו עיקר הביקורת עליו הייתה דווקא מהמחנה הימני.

בקשר לפסקה השניה שלך- השאלה היא לא כמה אזרחים נצטרך להמשיך להרוג להם אלא מה המטרה של כל זה.
מטרות הסכסוך 397120
א. אני מסכים עם דברי פרס, רק שלא הוא היה צריך לומר אותם (אחרי רצח האופי שעשה לו הליכוד בעבר) ולא באופן הזה.
ב. אתה חושב שישנה מטרה מסויימת שהיא המניעה את הטירור? אני חושב שאם נצא מסביבת הזמן (הסטוריה) והמקום (שאר העולם הערבי והמוסלמי) המזעריים שלנו, נגלה כמה דברים לא נעימים על הצד השני, המעמידים בספק מסויים הנחה זו.
מטרות הסכסוך 397122
אם הבנתי נכון, תובל שואל מה המטרה *שלנו* בכל זה.
מטרות הסכסוך 397123
המטרה שלנו במקרה זה היא להשאר בחיים, בניגוד לכיוון אותו מובילים סוריה, אירן והחיזבאללה. או ששוב לא הבנתי?
מטרות הסכסוך 397126
הבנת היטב.
אם כי לטעמי, כמובן, האמצעים שאנחנו נוקטים לשם כך אינם בדיוק אידיאליים.
מטרות הסכסוך 397129
ומה הם האמצעים האידאליים בהם היית את נוקטת במצב הנתון?
מטרות הסכסוך 397131
למען האמת, לא ברור שיש משהו ממש אידיאלי, אבל עדיף היה, כמובן, לנהל דיאלוג כלשהו עם החמאס. ועם חוטפי גלעד שליט. ולא להתחיל ישר מאיומים. ואם הולכים על איומים - לפחות לעשות אותם הרבה יותר ממוקדים וברורים. ולא להגיע למצב שנחטפים גם חיילים בצפון. ואם מגיעים למצב הזה - שבו, כמובן, כבר *אי אפשר* לדבר עם אף אחד, אז *להתחיל* מפיצוץ מטה החזבאללה, בלי התראות מראש. לא להרוס את ביירות בשביל הכיף וללמד לקח את ממשלת לבנון, כשלגמרי לא ברור שיש לה כח מול החזבאללה.
וזה רק בתור התחלה...
מטרות הסכסוך 397140
למי יש כח מול החזבאללה?

[_] לממשלת לבנון
[_] לממשלת ישראל
[_] ליוניפי"ל
[_] לאללה
מטרות הסכסוך 404547
ראשית, ברכות - לא תמיד לאיילים המבקרים את הצד הישראלי יש את האומץ להעמיד בביקורת את מה שלדעתם כן צריך לעשות.

לגופן של הצעותייך, בקיצור מאחר ונושאים אלו כבר נדונו עד דק:
אני מניח שמטרת החטיפה היתה בין השאר כניסה למו"מ, במסגרתו ישוחררו אסירים פלשתינאים. את יכולה לנחש בעצמך למה היתה אופציה זו מביאה.

בעניין פיצוץ מטה החיזבאללה (ברובע שהוחרב) ללא התראה: זה היה גורם להרג נרחב באוכלוסיה עם פגיעה מזערית בכושר ההרג של חיזבאללה. לא שאני שולל זאת, אך לא נראה שצעד זה לבדו היה מביא אותנו למצב טוב יותר.
מטרות הסכסוך 404585
אני מניחה שמו"ם על שחרור אסירים פלסטינים בתמורה לגלעד שליט היה מביא לשחרור אסירים כאלה בתמורה לגלעד שליט. מה עוד אני אמורה לתאר לעצמי? (אגב, יש לקוות שגם אתה זוכר שכבר היו דברים מעולם).
לא ברור שפיצוץ מטה החיזבאללה היה גורם להרס נרחב כל כך, ודאי לא להרס נרחב יותר ממה שביצענו ממילא. ואם עושים זאת ללא הודעה, יש סיכוי שזה היה מביא לפגיעה קצת יותר קשה בחיזבאללה מזו שגרם הפיצוץ אחרי התראה.
מטרות הסכסוך 404606
וזה היה מעודד חטיפות נוספות (אגב, יש לקוות שגם את זוכרת שכבר היו דברים מעולם).
מטרות הסכסוך 404616
א. הזכר לי.
ב. הזכרון הטרי ביותר שלי בנושא הוא שאחרי חטיפת גלעד שליט, וללא חילופיי שבויים, נחטפו עוד שני חיילים בלבנון.
מטרות הסכסוך 404622
א. להזכיר לך את עיסקאות החטופים עד כה, או לשכנע אותך שעיסקת ג'יבריל הוכיחה לטרוריסטים שחטיפות הן עסק כדאי?

ב. זכרון שמתחיל בנקודה שרירותית הוא תמיד זכרון סלקטיבי. למשל, הזכרון הטרי ביותר שלי הוא שבלמתי במלוא כוחי את המכונית ובכל זאת נכנסתי בפגוש של המכונית שלפני. אני לא זוכר בכלל שלפני כן נסעתי במהירות 289 קמ"ש.
מטרות הסכסוך 404625
א. סעיף שני.

ב. אמרתי, "הזכרון הטרי *בנושא*".
מטרות הסכסוך 404630
א. אני לא מאמין שאצליח. כל מה שאני יכול להגיד הוא שאם *אני* הייתי טרוריסט, מן הסתם הייתי מסתמך על הצלחות וכשלונות בעבר כשאני מתכנן את הפעולות העתידיות שלי.

ב. ואני הראיתי איך זכרון שמתחיל בנקודה שרירותית הוא לא משהו שכדאי לבנות עליו איסטרטגיה קיומית, בלי קשר לנושא מסויים אחד. מומלץ לך הסרט "ממנטו".
מטרות הסכסוך 404633
א. סביר שלא תצליח.

ב. *כל* זכרון מתחיל בנקודה שרירותית.
מטרות הסכסוך 404641
א. אם כך אנחנו מסכימים.
ב. לא כל הנקודות שרירותיות באותה מידה. אם המשל שלי על המכונית לא הבהיר את הנקודה הזאת, כשלתי.
מטרות הסכסוך 404648
א. מסכימים על מחלוקת בלתי פתירה.
ב. אכן כשלת.
מטרות הסכסוך 404611
אני חושב שאפשר לדעת בוודאות ששחרור אסירים היה מגביר את שפיכות הדמים - הן ע"י האסירים עצמם, הן ע"י החטיפות שזה היה מעודד והן ע"י העידוד שהדבר היה מקנה באופן כללי לטירור נגד ישראל.

בעניין לבנון: הנהגת חיזבאללה לא היתה נפגעת כנראה מן התקיפה. היו להם בונקרים מתחת וגם סביר שרבים מהם לא היו כלל במטרה ידועה זו לאחר שישראל הגיבה בחריפות לפיגוע בגבול. אכן, ללא הודעה, סביר שבמקום פגיעה של 3% בכושר הלחימה של החיזבאללה, היתה הפגיעה במטה מביאה לפגיעה של 6%, למרות שנסראללה, הכוחות האיראניים, הטילים ומפקדי השטח לא היו שם. ייתכן שאכן צריך היה לעשות כך, אך איני יודע כמה זה היה משנה את פני המלחמה.
מטרות הסכסוך 404614
א. שחרורים קודמים של אסירים במסגרת חילופי שבויים לא הרבו את שפיכות הדמים. ודאי לא באופן מובהק. ודאי וודאי לא במידה שזו גדלה בסכסוך הנוכחי.

ב. אם לא זה, אז לפחות פתיחה במלחמה במועד מאוחר יותר, אחרי הכנה סבירה לעניין.
מטרות הסכסוך 404620
א. אנו חלוקים, אבל לא אכנס לזה.
ב. דחיית המלחמה וההתכוננות לה כשברור שהיא עומדת לפרוץ היתה עוזרת לחיזבאללה הרבה יותר מאשר לישראל.
מטרות הסכסוך 404627
א. מוזר.
ב. מדוע?
מטרות הסכסוך 404797
א. בכלל לא מוזר. לכל אחד מאיתנו ישנו מספר מוקצב של מילים אותן יספיק הוא לומר ולכתוב במהלך שנות חייו, ואני מעדיף לחיות עוד שנים רבות.

ב. ישראל לא היתה מקבלת כלי נשק נוספים. היא לא היתה מסוגלת למנוע את שיתוק הצפון אלא רק לטפל בנושא המקלטים. היא גם לא היתה מוסיפה ידע משמעותי נוסף לגבי האתגר הניצב לפניה. חיזבאללה לעומת זאת היה זוכה ברכבת אוירית של אמצעי לחימה, היה מעמיק את ביצוריו ועומס עליהם עוד מזון ומים + מאמן לוחמים נוספים בהפעלתם ואולי אף משיג מתנדבים איראניים (שיתכן שמתוחכמים מאלו הערבים).
קיצרת לי את החיים ב98 מילים!
מטרות הסכסוך 404806
א. חלילה לי לקצר את חייך.

ב. אין כל חובה שהחיזבאללה יידע שישראל מתכננת מלחמה. אם התייחסת ל"אנחנו נגיב במועד הנכון", או דברים שהצעתי בסגנון זה, אפשר לוותר על זה - ובכל מקרה - "להגיב" אין פירושו בהכרח מלחמה.
מדוע לדעתך ישראל לא היתה מוסיפה יידע משמעותי לגבי האתגר העומד בפניה? האם קשה כל כך לתגבר את מערך המודיעין?
וודאי שאפשר היה לאמן יותר את חיילי המילואים. להכין את המערך הלוגיסטי. להיערך לפינוי תושבים מהצפון (זה קרה אפילו תוך כדי המלחמה, גם אם הממשלה זזה בעניין זה הרבה יותר לאט מגאיידמק).
וכמובן, לעבוד על התכנון האסטרטגי.
מטרות הסכסוך 404808
א. קצת מאוחר מדי בשביל זה...
ב. אכן שני הצדדים היו מגיעים מוכנים יותר למערכה. ההערכה שלי היא שבמקרה זה היתרון שהיה צומח לחיזבאללה היה גדול הרבה יותר מזה שישראל היתה מסוגלת לצבור בתקופת ההמתנה. זה לא נכון בהכרח לשלב הבא של המערכה.
מטרות הסכסוך 404816
ב. נו, נישאר חלוקים.:)
מטרות הסכסוך 405016
ב. אם הזילזלים לא היו מרוכזים במקום אחד, יש להניח שגם תל אביב היתה זוכה לטעום טעמם של מקלטים. ראש הנפץ של אלה גדול למדי.
מטרות הסכסוך 405017
אף פעם לא הלכתי לנחם משפחות בתל אביב!

(וחלילה לי לזלזל בזילזל).
מטרות הסכסוך 405037
משום מה לא עלה בדעתו הקטנה שאולי זה בגלל שתל אביב היא לא עיר של משפחות.
מטרות הסכסוך 405039
נהפוך הוא! זה רק מוכיח שהיא לא מוסרית!
405045
לא שאני חושבת ששטרן הפגין איזושהי חוכמה בהתבטאות הזו, אבל אם כבר מישהו מוצא לנכון להסביר ש''לא היו הרוגים מת''א כי אנשים עוברים לת''א צעירים ומזכירים את מקום מגוריהם המקורי'', אז שיקח בחשבון שזה רק יכול להוביל למסקנה שאותם תל אביבים שנלחמו לא גדלו וחונכו בת''א, אלא היגרו לשם בבגרותם (היחסית), ולרוב אחרי גיל צבא סדיר (או במהלכו).

אבל כאמור, לא נוח לי עם ספירת המתים והסטטיסטיקות.
405053
אבל זה בדיוק המצב. כלומר, לא שאין בתל אביב בכלל משפחות עם ילדים בגיל ההתבגרות, שאז הולכים לצבא. אבל זה לא רוב האוכלוסיה. רוב האוכלוסיה הוא או צעירים שמשפחותיהם חיות במקום אחר, או זקנים שגמרו לגדל משפחות. מחירי הדירות בתל אביב הם כאלה, שלא הרבה משפחות יכולות להרשות לעצמן את התענוג.
405106
למשפט האחרון - נו, באמת. תל אביב זה לא רק בזל. זה גם שכונת שפירא, וכפר שלם, ופלורנטין וכל מיני אזורים שהשכירות בהם לא הרבה יותר גבוהה מאשר בפתח תקוה למשל.
405112
ואני חייב לציין שוב, שיש קריטריונים הרבה יותר יעילים למדידת תרומה במלחמה מאשר מוות. למעשה הרבה יותר חכם למדוד הצלחה בהריגת האוייב מאשר הצלחה בהשגת המוות בעצמך, או כדבריו האלמותיים של פאטון, "the object is not to die for one's country, it's to make the other poor son of a bitch die for his".
406623
ע''פ נתונים שפורסמו בסופה''ש, מקרב המועמדים לגיוס (קרי, אלה שצה''ל מעוניין לגייס, בגיל הנכון, וכו') אחוז המתגייסים בת''א הוא נמוך, יחסית לשאר הארץ (בבני-ברק נמוך יותר, אני מניח). כלומר, לא קשור לגיל, למשפחות, או למחירי הדירות.
למה זה כן קשור? 406630
לא ציינו את הסיבה לפטור משירות - אי התאמה, בעיות בריאותיות או בעיות נפשיות, כך שלא ניתן לדעת אם זה קשור (למשל) לאחוז המאובחנים כלקויי הלמידה לאחוז חולי האסטמה או לאחוז הפונים לטיפול נפשי (שלמיטב ידיעתי, שלושתם גבוהים יחסית לממוצע הארצי).
למה זה כן קשור? 406636
איפה בכלל ראיתם את הנתונים האלה?
למה זה כן קשור? 406661
זה התפרסם בעיתוני סוף השבוע.
למה זה כן קשור? 491104
לקויי למידה עדיין יכולים להתגייס לצה''ל.
כתובת על הקיר 405067
לפני כמה ימים ראיתי בת"א גראפיטי בלשון: "לבנון זה מה זה אייטיז!"
כתובת על הקיר 405096
גאוני!
מטרות הסכסוך 404654
חיזבללה ציפה למילחמה כשתקף את הסיור.
מטרות הסכסוך 404662
לא נראה לי שבמידה הזו.
מטרות הסכסוך 404751
א. על סמך מה אתה טוען כך? האם ידועה לך מידת מעורבותם של אסירים משוחררים בפעילות טרור?
האם אתה מודע שהתקשורת, באופן רציף ומטעמים שאינם ברורים לי, לא משחררת מידע רלוונטי בנושא. החוליה שחטפה ורצחה את הנער היהודי באזור ירושלים לפני כחדשיים הורכבה מאסירים ששוחררו כמחווה.

ב. מסכים.
מטרות הסכסוך 404753
א. 1. על איזו מחווה מדובר?
2. האם אתה מניח שלולא שוחררו אותם אסירים לא הייתה מתבצעת פעולה זו, או לפחות פעולה דומה? בקיצור, האם נראה לך שיש דרך להראות ששפיכות הדמים גדלה בשל שחרור האסירים?
מטרות הסכסוך 404765
א. מחווה אלון.
ב. לא מניח ולא נעליים. אתה הצהרת הצהרה ואני שואל אותך שוב האם יש לך נתונים בדבר מעורבותם של אסירים משוחררים בפעילות טרור?
מטרות הסכסוך 404804
ר. לא מוכר לי זה סוג של שטיחי כרמל?
ב. אמרתי שלא נראה ששפיכות הדמים גברה באופן מובהק. יש להניח שלו היא הייתה גוברת באופן מובהק מישהו כבר היה מעיר על זה.
מטרות הסכסוך 397127
עכשיו הבנת, אבל השאלה היא מה היעדים שלנו ואיך הלחימה הזאת יכולה לעזור לנו להשיג אותם.
מטרות הסכסוך 397125
א. מסכים איתך

ב. אישית, נדמה לי שלמרות הדימוי הלא רציונלי שיצא לארגוני הטרור. לוחמת הגרילה, ופיגועי ההתאבדות בפרט הוכיחו עצמם כנשק יעיל מאוד ( פיגועי התאבדות למשל גורמים ליותר הרוגים מכל פעולה צבאית או פיגוע ירי) והצליחו בעבר לקדם את ארגוני הטרור ( בעיקר באשמת אירופה, אבל גם קצת באשמת ישראל) אלן דרשוביץ מראה יפה איך חטיפות המטוסים של אש"ף בשנות ה-‏70 גרמו לאירופאים להכיר באש"ף כנציג הרשמי של הפלסטינים ואיך האינתיפאדה הראשונה גרמה למדינות העולם ללחוץ על ישראל לקיים את ועידת מדריד.

מצד שני, אני בספק גדול מאוד אם מחאה לא אלימה של הפלסטינים הייתה מניעה את ישראל לסגת מהשטחים ולהסכים למדינה פלסטינית או את העולם ללחוץ על ישראל לעשות זאת.

למרות הנאמר לעיל, ו( נדמה לי) שבניגוד למה שכתבת היתרון המובנה שיש ללוחמי גרילה על מדינות דמוקרטיות בכל מה שקשור לנכונות לספוג אבידות בא לידי ביטוי בכל מקום שבו ארגוני טרור נלחמים בצבא , שעל פניו, אמור להיות יותר חזק. כך היה במלחמת ויטנם, כך היה עם הצרפתים באלג'יר וכך גם קורה היום עם האמריקאים בעירק.

הדפוס הוא תמיד אותו דפוס- פיגועי הטרור מכריחים את המדינה שכנגד להגביר את אמצעי הדיכוי עד אשר אמצעי הדיכוי והמשאבים שנדרשים כדי לאפשר את השליטה במקום הופכים לבלתי נסבלים ואז אותה מדינה נאלצת לסגת ( וסופגת ביקורת ע"כ שאסור לסגת תחת אש). אולי הפתרון בשביל המערב הוא קודם כל להתייחס אל מפלגות שחרור לא אלימות ( כמו הטיבטים בסין או הארגנטינים שרוצים לשחרר את איי פוקלנד) מה שלא קורה כיום.

בנוגע לחיזבאללה- הדפוס הוא קצת שונה כי המטרה שלהם כיום היא לא מתקבלת על הדעת לכן הפתרון היחידי שנראה הוא לחימה קצרה בעוצמה גבוהה וחיסול בכירים שלהם ( ולא מלחמה ממושכת שבה יש להם יתרון עצום עלינו) אבל גם כאן אני בספק גדול אם הלחימה הזו תביא לשקט אצלנו ובספק עוד יותר גדול בנוגע לשאלה מי פה בעצם הצד החזק.
מטרות הסכסוך 404906
בעניין הרציונליות: מבחינתי שאלת הרציונליות היא השאלה באיזו מידה פועל בעליו של רצון למימושו לפי מיטב המידע העומד לפניו. שאלה זו אינה תמיד מוגדרת היטב - למשל עקב יכולתנו להכיל רצונות שונים ואף מתנגשים.

לא ידוע לי על דימוי לא רציונלי שיצא לאירגוני הטירור ואין זה מה שאני טוען. אומנם האוכלוסיות, האירגונים והמדינות הערביים לבדם, ללא אירן אינם חכמים במיוחד, אך אני מהסס לקבוע כי אינם רציונליים. הם רוצים לפגוע באחר (וכפי שכתבתי, איננו אחד מקורבנותיהם העיקריים) ואת זה הם עושים. הם מוכנים לשלם מחיר כבד של גירוש והשמדה כתוצאה מכך אבל אם זה עוזר לפגיעה באחר, שזה מה שהם רוצים, הם נכונים לכך ואתה יכול לבחון את בתולדות המזה"ת במאות האחרונות - ולא רק באזור פלשתינה כאן ועכשיו.

על רצון זה מולבשות אידאולוגיות לאומיות, דתיות ואוניברסליות (סוציאליזם למשל) המגייסות את ההמונים....לשנוא את האחר ולפגוע בו - בין אם זה אחר פנימי (בד"כ), בין אם זה אחר עימו גובלים גאוגרפית ובין אם צריך לטוס אל מעבר לים כדי ליצור עימו אינטראקציה (של פגיעה).

אכן אם מניחים שאוכלוסיות אלו הן כמונו: רוצות ללכת לעבודה, לחיות בשלום, בכבוד ובשגשוג כלכלי ואו אז יהיה קשה להסיתן לחפש אחר ולפגוע בו, מקבלים שהן לא רציונליות. אבל זה לא כך ואני מסתכל על המשכילים, החופשיים והעשירים (עשירי סעודיה, אירן...........).

כך שבאומרי שלטירור אין מטרה כוונתי היא שהדבר העיקרי המניע אותו, מסודן ועד טהרן הוא רצון שגם כאשר הוא מושג - האחר מושמד או מגורש, הוא ממשיך לפעפע בחיפוש מטרות חדשות לרגש זה, פנימיות או חיצוניות. אין מצב סופי בו מטרות האלימות הערבית והאיסלאמית מושגות ואז היא חודלת. כדי שהיא תחדול יש להביסה תבוסה קשה אף מזו של גרמניה ויפן ולכך יתכן שישראל וארה"ב לבדן אינם מספיקות.
מטרות הסכסוך 397135
פרס כבר מזמן מנותק מהמציאות. בישיבת הממשלה לפני ההתקפה על לבנון הוא היה השר היחיד בכל הממשלה הרחבה הזו שהתנגד להתקפה וטען שצריך לחפש ''פתרונות יצירתיים''.
מרחבי אֶמו 397152
מה אתה מדבר! תפציץ את דמשק הפצצה מאסיבית כך שימותו 100.000 איש ותראה כמה מהימין יתמכו בך. כמה קל להאשים את השמאל שהוא דופק את בטחון ישראל.
מרחבי אֶמו 397021
הם מכוונים גם על בסיסים של צה''ל. אלא שעליהם תשמע רק אם יהיו נפגעים, ועל היישובים מדווחים בהרחבה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים