מהי מטרת המבצע? 397195
זו שאלה מעניינת וחשובה, שכדאי לשאול אותה בעודנו יורים.

המטרה היא ודאי לא 'להפסיק את ירי הקטיושות', שכן המבצע החל לפני שהיה ירי קטיושות, והוא מכוון להרבה מאוד מקומות שלא יורים מהם שום קטיושות. מניעת ירי הקטיושות/רקטות היא מטרה טקטית, שנועדה לצמצם את הפגיעה באזרחים ישראלים, אל היא ודאי לא מטרת המבצע.

האם המטרה היא לשחרר את החטופים? אם כן, קשה לראות איך בדיוק הפעולות שננקטו מסייעות לכך. בין השאר, יש סיכוי טוב מאוד שהחטופים הועברו לאירן או לסוריה לפני שבכלל החל המבצע, ואינם בלבנון; וגם אם הם בלבנון, תקיפות מן האוויר הן דרך רעה במיוחד לשחרר חטופים. החטיפה היתה ה'קזוז בלי', הקש ששבר את גב הגמל, אבל היא בהחלט לא המטרה.

המטרה ההגיונית היחידה, וזו גם נוסחה מספר פעמים, היא 'להרחיק את חיזבאללה מקו הגבול'. למעשה, המטרה היא מילוי החלטת האו"ם הקובעת שצבא לבנון יתפרש לאורך הגבול. מטרה זו היא המצדיקה את הלחץ המאסיבי המופעל על תשתיות לבנוניות (נמלים, שדות תעופה, מצבורי דלק, גשרים), על מנת להביא את ממשלת לבנון לפעולה שהיתה צריכה לעשות כבר זמן רב.
הפעולות האלו היו, כפי שמעידים ההדים בעולם ובכלל, מוצלחות: רבים בעולם הערבי ובלבנון אשמה רואים את חיזבאללה כאשם במצב, ורבים מכים על חטא על כך שניתנה לו יד חופשית בדרום לבנון. למעשה, המטרה הושגה: ראש ממשלת לבנון ממש מתחנן להפסקת אש, תוך שהוא מתחייב לפרוש את צבא לבנון לאורך הגבול, ומבקש את עזרת מדינות העולם בכך.

לרוע המזל, ההנהגה הישראלית אינה מוכנה להפסיק. במקום להבין שהמטרה הושגה ולהיכנס למו"מ על הפסקת האש, בירושלים מעדיפים להיאחז במטרות לא ריאליות, שלממשלת לבנון אין שום דרך להשפיע עליהן (למשל, שחרור החטופים), ולהמשיך בלחימה, הן כנגד מטרות של חיזבאללה *והן כנגד מטרות תשתית לבנוניות*. הסיבה לא ברורה, ובמבט ראשון נראית ככניעה לדעת הקהל (או לפחות לדעת הטוקבקיסטים) שרוצה 'להיכנס בהם'. אבל תאוות הנקם הזו לא צריכה לנווט מהלכים צבאיים ומדיניים, או לעוור את עינינו שלא נראה שהמטרה הושגה כבר. אחרי הכל, 'תנו לצה"ל לנצח' הוא חסר משמעות אם אנחנו לא מזהים שניצחנו.
מהי מטרת המבצע? 397201
לא, לא. המטרה הכוללת לא הייתה רק בעניין החזבאללה, אלא גם ללחוץ קצת על איראן. אחרי כיבוש טהרן - נדבר.
מהי מטרת המבצע? 397215
אני מניח שאתה ציני, כי דבר בפעילות עד כה לא מפעיל לחץ על אירן.
מהי מטרת המבצע? 397256
אני לא חושב שאתה יודע מספיק כדי לקבוע כי זהו הזמן להפסיק את המבצע כי עברנו את הנקודה בה החיזבאללה נחלש משמעותית עד כדי החלפתו בצבא לבנון. למקבלי ההחלטות הישראלים, יש להניח, יש אינפורמציה על כך.

מלבד זאת, יחוס הציניות למטרות ישראל הנוכחיות (''תאוות נקם'', ''כניעה לדעת הקהל'') בעוד אתה רואה את ההצהרות הלבנוניות כפשוטן (''מתחייב לפרוש את צבא לבנון לאורך הגבול'' - זכורות לי הצהרות זהות בעבר) ללא יחוס דומה של ריאל-פוליטיק גם להם, מעיד על איזו ראיה מאוד ספציפית, הרואה את האחר מזוית רומנטית ותמימה ואת בני ביתו כאינטרסנטים צינים.
מהי מטרת המבצע? 397349
אני מצטער, אבל ממש לא הבנתי את טענתך. החלק הראשון שלה הוא אחד התרגילים הידועים של כוחות צבא - "אנחנו יודעים יותר טוב מכם". אבל בכלל לא דיברתי על החלשות החיזבאללה - דיברתי על ההפצצות על תשתיות בלבנון, שנועדו לפגוע ב*ממשלת לבנון* ולשכנע אותה לפרוש את הצבא לאורך הגבול. הפצצות אלו הם שהשיגו את מטרתן.
העלית עוד שתי נקודות לגבי הצעת הפסקת האש, ואתייחס אליהן כעת.

1. ייתכן שהם משקרים.
אכן, ללא ספק ייתכן שר"מ לבנון משקר, ושאם תהיה הפסקת אש הוא *לא* יפרוס את צבאו לאורך הגבול. אלא שנראה לי ששווה לבדוק זאת; לתחושתי, יהיה קשה לו להתחמק מהבטחה כזו קבל עם, עדה ואו"ם. וגם אם נניח שיקר, הרי שזו הפרה של הסכם הפסקת האש (אני מזכיר: ההצעה היא הסכם הפסקת אש שאחד מתנאיו הוא פרישת צבא לבנון לאורך הגבול) ונוכל לשוב ולהכות בלבנון ובחיזבאללה; עם עוצמת ההרס של לבנון כרגע, אני בספק שראש הממשלה יהיה מוכן לקחת את הסיכון.

2. ייתכן שאין להם כוח לבצע זאת (במלים שלך, החיזבאללה לא נחלש משמעותית עד כדי החלפתו בצבא לבנון).
זו בהחלט אפשרות. אך במקרה כזה הייתי מצפה מישראל לנהל מדיניות "הפרד ומשול": להכריז שהיא מקבלת את הפסקת האש עם צבא לבנון, ושתתרכז מעתה בתקיפת חיזבאללה בלבד (ולא תשתיות וכד'), ואף להזמין את צבא לבנון להילחם לצד ישראל בחיזבאללה (באותה הזדמנות כדאי גם להזמין את האמריקאים ואת האו"ם להצטרף). במקום זאת, בחרו לסרב קטגורית להפסקת אש ולהמשיך להילחם, כמו פיל בחנות חרסינה שלא יפסיק עד שהכל הרוס.
מהי מטרת המבצע? 397382
1. עניינים כאלה, יש להם מנהג משונה להתמסמס. מתי, בדיוק, תוכל ישראל להכריז שההסכם לא בוצע ומותר לפתוח שוב במלחמה? מה יגידו ישובי הצפון? מה יגידו הסמולנים? מה יגידו בעולם הגדול? מה יגידו אזובי הקיר?

2. התשתיות משמשות את יכולת הלחימה של חיזבאללה.

צעד ראשון להפסקת אש: ר"מ לבנון מודיע שהשבויים הישראליים עברו לידיו. רק אז יש טעם לדבר איתו.
מהי מטרת המבצע? 397397
עוד נקודה: לבנון לא צריכה את ישראל כדי להזיז את צבאה. אם סיניורה רוצה לפרוש את כוחותיו בדרום מדינתו, יתכבד ויעשה זאת, במקום להצהיר הצהרות.
מהי מטרת המבצע? 397541
תשובות לשניכם:
1. לא יודע, אם ההסכם כולל אולטימטום (תוך חודשיים נפרש צבא לבנון לאורך הגבול) אפשר בהחלט לצאת למלחמה אחרי חודשיים אלו, בתמיכת הקהילה הבינלאומית, והשמאל (לפחות, בתמיכה גדולה בדיוק כמו במלחמה הנוכחית אם לא יותר). זכור את שתי מלחמות המפרץ, אז ניתן אולטימטום מובהק של ארה"ב (לנסיגה מכוויית/לאפשור כניסת הפקחים) וברגע שהוא חלף - החלה התקפה.

{ובהערת אגב - בהתחשב בכך שבארזי הלבנון כבר נפלה וואחד שלהבת, יש לי תחושה שאזובי הקיר צורחים עכשיו במלוא גרונם}

2. זה קצת לא ברור: איך משמש נמל טריפולי את החיזבאללה? בית ספר בצור? חוצמזה, גם אם יש איזשהו יתרון בכך במלחמה נגד החיזבאללה, נראה לי חכם יותר להימנע מהפצצת תשתיות אלו (או לא להפציץ עוד) תמורת השגת בן ברית בלבנון.

כעת לגבי שני ה'תנאים' להפסקת אש:
א. איך לעזאזל יכול ר"מ לבנון לקבל לידו את החטופים בי שיתוף פעולה של חיזבאללה, אם כל כוחו הצבאי של צה"ל לא מצליח? מה הוא יכול לעשות למטרה הזו? הצבת תנאי כזה שקולה להכרזה: "אנחנו לא רוצים הפסקת אש בכלל". הדבר היחידי שאפשר לבקש זו הצהר של ממשלת לבנון שהיא מוכנה לסייע מודיעינית באיתור החטופים.
ב. "אם סיניורה רוצה לפרוש את כוחותיו בדרום מדינתו, יתכבד ויעשה זאת" - תחת אש צה"ל? כשאנחנו קוראים לכולם לפנות את דרום לבנון? כשמצהירים "כל לבנוני שיתקרב לגבול יותקף?" שוב, גם תנאי זה שקול לסירוב להפסקת אש.

אני מציע לשניכם לקרוא בלוגים של האנשיפ שנלחמו לשחרור לבנון מהסורים, ושהיו בעד שלום עם ישראל וחיסול החיזבאללה עד עכשיו. הם היו אתנו עד שהתברר להם שהישראלים פשוט לא רוצים הפסקת אש.

(נסו את המאמר To Everyone Who Thinks Israel's Campaign is Just Fine and Dandy. הוא אמנם מכוון לאמריקנים אבל מאוד מרגש ומעניין).
מהי מטרת המבצע? 397546
קישור ישיר http://lebop.blogspot.com/2006/07/to-everyone-who-th...
מהי מטרת המבצע? 397553
הפסקת אש עכשיו, בלי שחרור החטופים, תהפוך את החיזבאללה למנצח הגדול. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו את התענוג הזה, אפילו אם כמה לבנונים חושבים אחרת.

היום בו החיזבאללה יהיה במצב בוא הוא ייענה לפניית סניורה להעביר אליו את החטופים (''מעולם לא היתה לנו מלחמה בממשלת לבנון. אנחנו מעבירים לאחינו את האסירים בידיעה שהם יעשו את מה שצריך לעשות למען האינטרס הלבנוני שרק הוא מדריך אותנו, ולמען שחרור אסירינו מהכלא של האויב הציוני'', בלה-בלה-בלה) הוא היום בו סניורה מוכר כבעל הבית בלבנון, והוא היום בו יש טעם לדבר איתו על הפסקת אש. נראה לי הוגן למדי.
מהי מטרת המבצע? 397565
הכותב הלבנוני הכי נפלא לטעמי הוא "פליט נצחי"
שהוא לבנוני שחי בקנדה, ביקר בארץ כמה פעמים במסגרת עבודתו וכתב על כך בבלוג שלו. הוא יצר פה קשרים עם אנשים, ושני הצדדים כתבו זה על זה בבלוגיהם בהרבה אהבה ופירגון הדדיים.
עכשיו הוא מדבר על "שואה" לבנונית ושונא אותנו.
באמת חבל על המקרים האלה של ידידויות שחטפו מכה קשה. אבל זה לא יכול להיות שיקול עיקרי בלהפסיק/להמשיך את הלחימה...
אני גם מניחה שכשהעסק יירגע, הידידות תתחדש.
עדיין- לאיש יש כישרון כתיבה יוצא מהכלל וכדאי לקחת זמן ולקרוא את מה שכתב בעבר.
מהי מטרת המבצע? 397566
ואגב, הקטעים על ביקוריו בארץ הם בארכיון חודש מאי אצלו.
מהי מטרת המבצע? 397603
ואיך מגיעים לארכיון הזה?
מהי מטרת המבצע? 397606
גוללים כלפי מטה, ובצד ימין די נמוך אבל לא עד הסוף יש Archives, ומקליקים על מאי. הקטעים על ישראל מתחילים מ -Decompression. part 1.
מהי מטרת המבצע? 397607
אופס, זה לא נמוך בכלל. גוללים רק קצת, וגו'.
מהי מטרת המבצע? 397632
תודה. מעניין.
מהי מטרת המבצע? 397573
זה באמת עצוב, אבל בשלב זה אנחנו לא יכולים להסתמך על אהבתם (?) של לבנונים ליברלים, ואין לנו ברירה אלא להסב אותה לפחדם של לבנונים לא לגמרי פונדמנטליסטים (עם האחרים אין מה לעשות). יש יותר מאלה, כך שיש להם משקל פוליטי קצת יותר גדול.
מהי מטרת המבצע? 397574
לבנונים ליברלים *שחיים בקנדה*.
מהי מטרת המבצע? 397586
אם אתה זוכר הבאתי לפני כמה ימים (כשהעסק רק התחיל) לינק לאותו "לבאניז בלוגרס", שהביא עכשיו רודי. מאז המשכתי לעקוב קצת אחריהם (היה מעניין!) ומתברר (בלי לרצות לזלזל חלילה) שחלקם גר בחו"ל כל הזמן (דוהה גרה בוושינגטון דיסי) ואחרים התחפפו להם חו"לה בזריזות כשהתותחים רק התחילו לכחכח בגרונם לקראת פעולה... (רג'ה למשל אמר שהוא עוזב לברצלונה, ואכן נעלם/נאלם מאז). או -המקרים הסוציאליים יחסית כנראה- סתם עברו לבתי הקיץ שלהם בהרי לבנון עד שוך הקרבות.
איכשהו, לא נראה שאלה האנשים שקובעים את גורל לבנון.
עדיין, וכאמור- מעניין לקרוא אותם.
מהי מטרת המבצע? 397644
לפי כתיבתו, הוא היה מלא שנאה לישראלים כבר קודם, עד כדי רתיעה פיזית, וציפה ליחס זהה.
הוא רק כותב שהוא הופתע שה''ציונים'' לא שונאים אותו באותה מידה.
מהי מטרת המבצע? 397655
לא, הוא גם כותב שהוא מקווה לקבל בברכה את פני בנו של נהג המונית הלבנוני לשעבר. זה אומר משהו.
מהי מטרת המבצע? 397664
יש לו יחס מסובך, מתוסבך אפילו, לישראל ולישראלים. אבל רתיעה פיזית?
קראת את הקטע roll in the hay (אי שם בחודש יוני)? הוא אמנם מגן שם על תומתו מפני קלאבריות תלאביביות נלהבות, אבל לא בגלל רתיעה פיזית. נהפוך הוא.
בוא נגיד שאם היתה לו רתיעה כנ"ל הוא נשמע כמי שהתגבר עליה. עכשיו נשאר רק לפתור את כל השאר..
מהי מטרת המבצע? 397672
קראת את הקטע decompression part 3? הוא מדבר ממש על תגובה פיזית של התמוטטות עצבים:
“You’re Lebanese?” Smirk. “I’ve been to Lebanon. It is very beautiful. I was stationed there for a year.”

The room began to spin. I felt my muscles loosen almost immediately. My legs would surely have given way if not for my sheer willpower. Luckily I was sitting

Oh shit. Oh shit. Oh shit. Oh fuck. Wipe that fucking smirk off your fucking face! You smug fucking bastard. What the fuck do I do? Oh shit. Oh fuck. I can’t handle this. I wanted to quit. Right there. Get up, leave and just forget this most horrid of encounters. Go home and live behind my wall. An easy solution to a complex problem.

מהי מטרת המבצע? 397675
זה לא מתאר מפגש עם סתם ישראלי, אלא עם ישראלי ששירת בלבנון. בשבילי (וכנראה גם בשבילך) אין הבדל, כי חיילים נמצאים בלבנון כי הם הוצבו שם; בשבילו כנראה שיש הבדל מאוד משמעותי.
מהי מטרת המבצע? 397684
יש הרבה ישראלים שלא שירתו בלבנון?
מהי מטרת המבצע? 397698
יש כאלה שהם מבוגרים מדי, או צעירים מדי, או ששירתו שם לא כקצינים, או שלא היו בצבא, או שסרבו לשרת בשטחים, או שהיו נשים באותה תקופה,.. וכיו''ב.
עוד כותב לבנוני הוא ג'מאל 397682
מה שאהבתי הוא הפוסט מה 30 במאי, לגבי מנהגי החתונה של הלבנונים.
במיוחד אהבתי את שתי המלים האחרונות בפוסט (לפי שאר הבלוג, כנראה שהוא לא מודע למקורן)
עוד כותב לבנוני הוא ג'מאל 397686
אותי יותר הצחיק הניגוד בין הבלוג השאנן והמתגרה שלו מיד לאחר חטיפת החיילים (ישראל תתעצבן קצת, תפציץ כבישים ואז תיכנע לחיזבאללה, כי היא מפחדת מ15000 הרקטות שלו) לבין הבלוגים המאוחרים יותר ("הצילו! ישראל מפציצה אותנו!)
עוד כותב לבנוני הוא ג'מאל 397713
התכוונת לזה? Lebanon doesn’t die.

מה מקורן?
עוד כותב לבנוני הוא ג'מאל 397717
הוא התכוון כנראה למילים "mazel tov"
מהי מטרת המבצע? 397598
מצד שני, ראה את http://lebop.blogspot.com/2006/07/quiet-evening-but-...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים