התקשורת אשמה 397287
מוקדם יותר דוברת צה"ל נזפה בתקשורת בראיון בשידור חי בערוץ 10 על כך שהיא מדווחת באופן מיידי על מיקום מדוייק של נפילת הקטיושות- דיווח שמאפשר לכל משגר לדעת בדיוק איזה שיגור שלו הגיע לאיזה מיקום. יעקב אילון ענה בתגובה שהיא תעשה את העבודה שלה, והם יעשו את העבודה שלהם- לדווח "בדיוק המרבי" על מה שקורה.
אני רחוק מאוד מלהשתלח בתקשורת בד"כ, אבל עכשיו- אני לא רואה את האידיאל הגדול בהפגנת העצמאות התקשורתית הזו. הלא ברור שהתיאור המיידי עוזר למשגרים באופן אקטיבי. למה שכלי-התקשורת לא יסכמו ביניהם להפסיק עם הדיווחים הללו? הרי זה לא כמו מתיחת ביקורת על פשלות של הצבא- למה זה מועיל?
התקשורת אשמה 397289
למה זה מועיל? משום שאם יש לי דודה שגרה ברחוב ביאליק בכרמיאל, ואני שומע הודעה בסגנון "נפלו קטיושות בגליל" אני ישר מתקשר אליה, ואם לעומת זאת אני שומע הודעה בסגנון "נפלו קטיושות על בית ברחוב בן גוריון בכרמיאל" אני יודע שהיא רחוקה, ושולח לה מייל. כמוני עושים כל שאר בני ישראל, מה שמפיל את הרשת הסלולרית ומפריע לצה"ל להשתמש בה.
התקשורת אשמה 397290
עדיף להפיל את הרשת הסלולרית מאשר לעזור לחיזבללה לכוון.
התקשורת אשמה 397292
משמעות הפלת הרשת הסלולרית היא עיקוב של יותר מ-‏8 שעות בגיוס מילואים, ולפעמים עיקוב של כשעה בהגעת עזרה ראשונה למקום שצריך אותם. באמת עדיף?
התקשורת אשמה 397293
משמעות העזרה לחיזבללה בכיוון היא פגיעה בבתי הזיקוק. תחליט לבד.
התקשורת אשמה 397296
בהתחשב בעובדה שיש אלפי כתבים זרים שמסתובבים בחיפה ומדווחים לעיתונים שלהם על כל דבר ללא התחשבות באינטרסים הישראלים, בעובדה שאנשי החיזבאללה לא קוראים רק ידיעות, במשמעות של הסכנה של נפילת מערכת התקשורת הסלולרית והקווית אני הייתי מחליט כמו שהחליטו כלי התקשורת, ולא כמו דוברת צה''ל (ששוב מוכיחה כמה התפקיד גדול עליה).
התקשורת אשמה 397319
על מה מתבססת הקביעה נחרצת בסיפא שלך?

(במילים אחרות: לא נכון. אנשים מתקשרים בכל מקרה, לא דיווחי תקשורת מעורפלים הם אלו שיגרמו לנפילת הרשת הסלולרית)

בכל מקרה, דיווחו לפני שעה קלה בערוץ 10 ששני כתבים של רשת טלויזיה ערבית נעצרו בחשד שצילמו במתכוון את אזור נפילת הטילים (אפשר כבר לומר טילים, נכון? אלו לא רקטות) תוך שהם נמצאים בקשר עם גורמים בלבנון, ויש חשד שסייעו בטיווח לאנשי החיזבאללה. נחכה לידיעות נוספות בנושא.
התקשורת אשמה 397321
אנשים מתקשרים בכל מקרה, השאלה היא כמה ובאיזו תדירות. אם עכשיו כל ישראלי יתקשר לכל ישראלי שהוא יכיר באותו איזור, הרשת תקרוס.
התקשורת אשמה 397323
היא אולי תקרוס, אבל תתאושש תוך חצי שעה. מכאן ועד לרעיונות המופרכים שנשמעו לעיל (פגיעה בגיוס המילואים) הדרך רחוקה משהו.

אם תחליט להזדהות ולהסביר לנו מה הרקע שלך בטלפוניה סלולרית, אולי אשקול להתייחס למה שאתה אומר ברצינות מסוימת.
התקשורת אשמה 397329
אין לי שום רקע בטלפוניה סלולרית, יש לי רקע כמפיץ צווים בצה''ל, אחד שכל תפקידו במילואים הוא לגבות את מערכת הטלפונים אם וכשתקרוס כמו שמסבירים לי המפקדים שלי בכל תדרוך (בערך פעם בחצי שנה).
התקשורת אשמה 397328
לא, אלה היו רקטות.
התקשורת אשמה 397330
השרך היחידה להתגבר על שפע האינפורמציה הזה הוא לשלב קצת, או הרבה, דיסאינפורמציה. זה לא צריך להיות מסובך מדי (מספיקים כמה חזיזים וכמה כתבים משת''פים או טפשים). במסגרת זאת אני מודיע לחיזבאללה שנפלה כרגע רקטה על הבית שלי, ברובע המוסלמי באל-קודס.

חה, איך עבדתי עליהם. האייל היפני בטח גאה בי.
התקשורת אשמה 397331
דרך, דרך.
התקשורת אשמה 397332
כסה את עצמך ברעלה וקפץ מול מצלמות הטלוויזיה תוך כדי הכאת ראשך בליווי קריאות 'יא ווילי יא ווילי'
לאחר מכן נתחשבן על מה מגיע לך.
התקשורת אשמה 397338
הסיפור עם כתבי הטלוויזיה הערבית הוא מאוד מעניין. בדיוק אותם צילומים צילמו גם כתבים ישדראלים של רשתות ישראליות, אבל הם לא נחקרו.
התקשורת אשמה 397341
אולי ההבדל הוא שההם מהטלויזיה גם חייגו למספר חשוד בלבנון?
התקשורת אשמה 397342
האם "בדיוק אותם צילומים"?

האם כתבי הטלוויזיה הישראלים היו באותו זמן בשיחת טלפון ללבנון?
התקשורת אשמה 397344
אני לא יודע, אבל דבר אחד ברור: לא היה צריך להרשות לאף אחד לצלם את אתרי הפגיעה המדויקים.
התקשורת אשמה 397438
מה ההבדל בין טיל לרקטה?
למיטב הבנתי, 397441
טיל: >----------->
רקטה: >-->
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397473
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397479
אכן: http://en.wikipedia.org/wiki/Missile
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397484
איזה מין מערכת הנחיה יש לטילים של חיזבאללה?
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397515
ההוא שנורה על הסטיל היה מונחה מכ''ם.
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397531
אני לא מומחה לטילנות, אבל אני מניח שמדובר במערכת אשר בשלב שלאחר שיא הגובה מטה את כנפוני הייצוב של הטיל כדי לשנות את מסלולו מבליסטי לגמרי למשולב, ומאפשרת לו לפגוע במטרה בדיוק מסוים. זאת בניגוד לרקטה אשר מבצעת מסלול בליסטי, דהיינו מה שקובע את מסלולה זה המהירות ההתחלתית שצברה וזווית השיגור.

אני לא מניח שמתכוונים כאן לטיל ששוגר לעבר אח''י חנית, שפרופיל הטיסה שלו אחר לגמרי (שטוח הרבה יותר).
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397615
(גם אני מתכוון לקרקע קרקע)

יש פידבק מסויים אל השולח או שהכל אוטומטי?
ואם הכל אוטומטי, בהנחה שאין לו GPS, איך אומרים לו איפה לפגוע?

ומה רמת הדיוק בסופו של דבר? האם כשנסראללה מאיים לפגוע בבתי הזיקוק הוא מסוגל לממש את האיום בסבירות גבוהה בטיל הראשון?
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397706
כאמור, אני לא טילן מצטיין.

אני מניח שאפשר לתכנת את הטיל מראש ולתת לו הנחיות כיצד לתמרן כדי לפגוע בנקודה מסוימת, ששונה מהנקודה בה היה פוגע לו היה מבצע מסלול בליסטי בלבד.

אני לא יודע אם יש טילים אשר נותנים פידבק. אני יכול לדמיין טיל כזה מונחה טלוויזיה, אבל אני לא יודע אם זה אכן מעשי ואם כן, אם יש כזה טיל.

לגבי רמת הדיוק - היא משתנה. תלוי בטכנולוגיה של הטיל מן הסתם.

(אגב, מכר משותף שלנו לא מבין בדברים הללו? אולי הוא יוכל לתרום לנו מידיעותיו?)
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397724
יש טילים שיכולים לזהות נקודה מסויימת שמאוד שונה מהסביבה(חום או מציין לייזר) ולהתכוונן אליה, אבל בטק"ק זה הרבה יותר מסובך ולא נראה לי שלחיזבאללה יש טילים שיודעים להבדיל בין חיפה לקריות (גם אני לא יודע).
מה שמעניין אותי זה למה בדיוק יש טילים "טיפשים", שאפשר לכוון רק בנקודת המוצא. מה העדיפות שלהם על סתם רקטות גדולות?
בהנחה שלטילים של חיזבאללה אין GPS או אמצעי אחר לזהות מטרה קרקעית (כנראה סוג מתוחכם של וידאו שדורש עיבוד תמונה סופר מתקדם או פידבק עם פס מאוד רחב (אם בכלל יש דברים כאלה)), אז אין לו יכולת להתכוונן אל שום מטרה כזו. מה בדיוק עוזר לו שהוא בכלל יכול להתכוונן?

או אותה שאלה, מכיוון אחר: איך מכוונים טיל?
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397732
פשוט משגרים אותו בכיוון כללי ליעד הרצוי, מחכים מעט, פותחים את אחד מ 3 ערוצי הטלוויזיה הישראלים או תחנות הרדיו ןמקבלים די מהר איכון אשר מאפשר התיקון הרצוי, או המשך שיגור לפי הקודם במקרה של פגיעה מוצלחת מבחינת המשגר.

וזה לא אומר שיש לי (1) ביקורת על רמת ביטחון השדה ופתיחות המידע אצלינו. סתם בא לי להגיד

(1) בהכרח
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397734
זה כמובן הסבר גרוע מאוד.
ככה אולי מכוונים רקטות, אבל לא טילים. זה עובד ככה:
יורים משהו בכיוון הכללי של חיפה. משאירים את המשגר (סתם ברזל זווית עם דורגלים) עומד בדיוק באותו מקום. מחכים. פותחים טלוויזיה, מחכים. רואים את הכתובת בה נפל הטיל. פותחים מפה ובודקים כיוון ומרחק של המטרה הקודמת ושל המטרה המבוקשת. משנים את זוויות השיגור בהתאם. יורים, וחוזר חלילה עד שנגמרות הקטיושות.
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397737
או עד שהתותחים הישראלים מאכנים אותך.
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397738
איך? המתקן הוא סתם חתיכת ברזל ואתה אפילו לא חייב להיות שם כשהקטיושה נורה.
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397739
אבל אתה צריך להיות שם כדי לשנות את הזווית, לא? ורצוי שהמשגר לא יתגלגל למכתש, לא?
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397741
אני מניח שאתה צודק ושבאמת אפשר למצוא את מיקום השיגור אבל לא ברור לי איך. איך?
ניוטון רפסון עם מזל''ט 397745
אין לי נסיון, אבל אם הייתי צריך לנחש:

אם השיגור הוא קרוב לגבול, אפשר (אולי) לעשות טריאנגולציה של קול השיגור. מצלמה הרגישה לאינפרא אדום על מזל"ט, תורן, או בלון, גם יגלו מן הסתם את השיגור. מכ"ם יוכל למצוא את הקטיושה לאחר ששוגרה, ואז אקסטרפולציה אחורה תיתן איזור כללי.

כלומר- כל שיגור נוסף שנועד לחדד את דיוק הפגיעה, גם חושף את מיקום המשגר יותר.
ניוטון רפסון עם מזל''ט 397800
כל צילום תרמי (ומצלמה תרמית יש היום על כל מזל''ט) יראה שיגור כל רקטה (הראו בטלויזיה סרטון של שיגור כפי שהוא נראה במצלמה תרמית, ממזל''ט או ממטוס).
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397740
אתה שייך לדור שחושב שמה שלא דיגיטלי לא עובד.
כשאתה רוצה לפגוע במטרה מדוייקת (תחנת שידור/מכ"ם/מסלול המראה/בניין מפקדה/בונקר וכו') בלי לפגוע באזרחים חפים מפשע בסביבה, אתה זקוק למערכת הנחיה מדוייקת עם וידאו/GPS ושאר השטויות שכתבת.
כשאתה בסך הכל רוצה לפגוע במטרה נרחבת כמו "בתי מגורים בחיפה" (ולא אכפת לך אם תפגע בדירה של משה כהן ברח' הרצל או של יוסי לוי ברח' מוריה), וכל מה שאתה רוצה לוודא זה שהטיל לא יפול לים, אתה בסך הכל זקוק למערכת הנחיה אינרציאלית, כמו אלה שהיו לV1 ול V2 לפני 60 שנה.
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397742
מה זו מערכת הנחייה אינרציאלית, ומה היא עושה?

את הכיוון עדיין עושים ע"י קביעת זווית השיגור?
הזדמנות נוספת להפגין את בורותי, לאחר הפשלה עם הטיל/רקטה 397743
בגדול, מע' אינרציאלית יש להצפין (מלשון צפון, לא צופן) ולהזין בנ''צ. לאחר שזה נעשה, המערכת יודעת לעקוב אחר שינויים בשני הפרמטרים האלה (בעזרת ג'ירו לדוגמא) -- וכך מתאפשר (אני מניח) לשנות את מסלול הטיל בהתאם.
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397764
http://en.wikipedia.org/wiki/V-2_rocket#Technical_de...

"The V-2 was guided by a gyroscopic inertial navigation system controlling four external rudders on the tail fins, and four internal rudders, made of graphite, at the exit of the motor. The LEV-3 guidance system consisted of two free gyroscopes (a horizon and a verticant) for lateral stabilization, and a gyroscopic accelerometer connected to an electrolytic integrator (engine cut-off occurred when a thin coating of silver was electrochemically eroded off of a poorly conducting base). Some later V-2s used "guide beams" (i.e. radio signals transmitted from the ground), to navigate the missile toward its target, but the first models used a simple analog computer that would adjust the azimuth for the rocket, and the flying distance was controlled by the moment of engine cut-off,"Brennschluss", ground controlled by a Doppler system or by different types of on-board integrating accelerometers. The rocket would stop accelerating and soon reach the top of the (approximately parabolic) flight curve."

אם אני מבין נכון, הטיל ידע לכבות ולהדליק את המנוע כמו גם להניע את סניפריו כדי לשפר את דיוק הפגיעה.

לגביי משהו ששאלת קודם יש טילים היודעים לכוון עצמם באמצעות GPS, טילים אחרים יודעים לכוון עצמם באמצעות זיהוי תוואי הקרקע, ובאחרים מישהו מסתכל בטלוויזיה קטנה ומכוון את הטיל. אבל אלו טילים שנועדו לפגיעה מאוד מדוייקת.
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397766
באופן כללי אני מקווה שהציטוט למעלה עונה על השאלה של מאור. אוסיף רק שלמיטב ידיעתי טילים בליסטיים (לפחות עד לפני 10-20 שנים) לא השתמשו ב-GPS, או השתמשו באחת מהטכניקות שתוארו לעיל (טלוויזיה, לייזר, אינפרה-אדום וכו'). טילי שיוט - כן.
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397827
ההבדל בין השניים הוא רק גובה הטיסה?
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397876
הכוונה להבדל בין טיל בליסטי לטיל שיוט?

אם כן, אז לא. טיל שיוט לא מבצע מסלול בליסטי (בערך פרבולה) אלא טס בכוח מנועו והעילוי שהוא מקבל (מזוג כנפיים) אל המטרה, כמו מטוס מאוד מהיר.

(זה הזמן לעיין קצת בוויקיפדיה)
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397976
מה בעצם מהירות הטיסה של הקפצונים האלה שנוחתים סביבנו?
לא נכון. טיל הוא רקטה עם מערכת הנחיה. 397996
למה אתה מתכוון? קפצון אירופאי או אפריקאי?
קפצונים? 398011
אתה ממחנה שמעון "קסאמים שמסאמים" פרס ?
קפצונים? 398016
לא. (בחרתי במונח ''קפצונים'' סתם מתוך רצון להשתעשע).
קפצונים? 398026
אני, בניגוד אליך ולשמעון ''שליט שמליט'' פרס, לא רואה מה משעשע בטילים שנוחתים על אזרחי ישראל.
קפצונים? 398030
אאל''ט, טל הוא תושב חיפה, שהיא אחת מהמטרות.
קפצונים? 398031
הטילים לא משעשעים. אמרות כמו של פרס (זלזול בעצם ההתקפה על ישראל) הן מטומטמות. מצד שני, לא כל שיחה על הטילים חייבת להיות רצינית לחלוטין.

עוד משהו?
קפצונים? 398064
יש דווקא פאן אבסורדי בכך שהחיים שלנו מזכירים את חייהם של היצורים הבאים:
חיים ומוות יכולים להיות דבר משעשע למדי. הומור, גם מן הסוג השחור, הוא מנגנון הגנה טבעי ובריא, אפילו (או אולי בעיקר) כשנופלים לך טילים על הראש. לא צריך לבלבל את זה בחוסר אכפתיות, אדישות ו/או זלזול בחיי אדם.
קפצונים? 398106
לי זה דוקא מזכיר סיפור מד"ב, נדמה לי של סטניסלב לם, בו הגיבור (אייון טיהי?) מגיע לכוכב לכת שמופגז תדיר ע"י מטאוריטים שהורגים את תושביו חדשות לבקרים. אמצעי הנגד של התושבים הוא שיבוט של הנפגע מהD.N.A של הגופה ושחזור התודעה והזכרונות שלו מהמוח של הקורבן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים