שאלה למבינים - מודיעין? 397357
האם אפשר לדבר בעיות מודיעיניות שעומדות ברקע האירועים, במישור המדיני/אסטרטגי, הטקטי והמבצעי?
אני באמת לא מבין 397359
?
אני באמת לא מבין 397360
את השאלה או את תוכנה?
אני באמת לא מבין 397398
למה אתה מבקש רשות?
:-)
שאלה למבינים - מודיעין? 397370
כשלי מודיעין שהוזכרו עד כה בגלוי בתקשורת:

- תחמושת בשימוש חיזב', בעיקר הטיל שפגע בסטיל.
- העדר מידע מוקדם מדויק על החטיפה (היו אזהרות חמות חוזרות ונשנות)

פשלה אחרת שממעטים לדבר בה הוא חוסר היכולת להוריד את אל-מנאר מהאוויר. כבר ביום הראשון הופצצו המשרדים/אולפנים בביירות, אולם התברר שהם לא משדרים משם כלל. אמש (או הבוקר? לא זוכר כבר) השמידו שוב אולפנים שלהם, והם אכן ירדו מהאוויר אבל חזרו לשדר תוך פחות ממחצית השעה.

מצד שני צה"ל טוען שחיזב' "מופתעים" מהמודיעין הישראלי לגבי מיקומי מסתור של משגרי טילים ותחמושת, בפרט בבתים פרטיים.

השאלה שלי אינה נוגעת למודיעין דווקא: חשדתי שסוללות הפטריוט שהוצבו בחיפה נועדו לספק הרגעה פסיכולוגית לתושבים יותר מכל דבר אחר. לאור כשלונן הבוקר, האם הנזק לא גדול מהתועלת?
שאלה למבינים - מודיעין? 397372
תודה. אחת השאלות שיש לי היא בהקשר הרחב יותר. אם יש רגליים לטענה שההתקפות האלה מכוונות במידה רבה מאירן וסוריה, בהקשר של שיחות ה-‏8 והחימוש הגרעיני של אירן, האם לארגוני המודיעין והניתוח המבצעי והמדיני של "המערב" ישנה יכולת לחזות את ההשתשלשלות הנוכחית וההתדרדרות המהירה לכדי עימות כלל אזורי בעל השפעה עולמית?
שאלה למבינים - מודיעין? 397381
רמת הדיוק של טילי החיזבאללה היא אפסית. כמובן שבפגיעה באזור מיושב הם יגרמו נזק מעיק לעתים קרובות, אבל אין להם שום יכולת לכוון את הטילים למטרות ספציפיות.
לעומת זאת, את טילי הסקאד הסוריים אפשר לכוון היטב, ובעיני, הצבת הסוללה בחיפה היא איתות (לנו, ולסורים) על כוונה מסויימת לערב את הסורים במשחק.
פרויקט החץ, לאן? 397384
האם אפשר לכוון את הסקאדים הסוריים יותר טוב משאפשר היה לכוון את הסקאדים העירקיים? ויותר חשוב- האם אפשר לכוון את הפטריוטים יותר טוב?
פרויקט החץ, לאן? 397396
באופן מפתיע, סביר שטילי הפטריוט יוכלו להתמודד טוב יותר עם הטילים הסורים, כי הטילים הסורים לא יתפרקו באוויר כמו הטילים העיראקים.

לדעתי ההערכה של האייל האלמוני מעליך אינה נכונה, והצבת הסוללה בחיפה נועדה בעיקר כדי להשתמש במכ''ם הסוללה כדי לקלוט את השיגורים ולתת התרעה מוקדמת יותר לתושבים.
בשביל המכ''ם לא צריך את כל הסוללה, מספיק להציב את קרון המכ''ם 397400
בשביל כוס חלב לא צריך את כל הפרה 397407
ואת המשגרים תשאיר בבית? בבית הספר לנ"מ‏1? סתם כך זרוקים באחסנה? אם אתה כבר מציב את המכ"ם, אז תפרוש גם את המשגרים, כדי שתוכל לנוע איתם למקום אחר במידת הצורך. לא מפזרים סוללת פטריוט לפה ולשם.

1 תאורטית אני אמור לשוב למילואים בשבוע הבא. מעשית, אני לא בטוח שלא יפזרו את הקורס שאני מעביר.
בשביל כוס חלב לא צריך את כל הפרה 397416
אם אתה מדריך בביסנ''מ לשעבר, אתה צריך לדעת שיש יותר מכ''מים מסוללות, בעיקר מסיבות של יתירות. טכנית, המכ''ם גם לא חייב להיות צמוד גיאוגרפית למשגרים.
בשביל כוס חלב לא צריך את כל הפרה 397417
יש יותר מכ"מים מסוללות? במערך הפטריוט הישראלי? זה חדש לי. בכל מקרה, מכ"ם לבדו אינו מספיק ויש צורך במרכז בקרה. עד כמה שאני זוכר, המכ"ם לא יכול לעבוד עצמאית מול ה-ICC למשל. כלומר, כל מכ"ם דווקא כן צמוד לסוללה באופן מעשי.

טכנית, נכון לזמן שבו אני שרתתי, לא היתה בסוללות הפטריוט הישראליות (בניגוד לסוללות אמריקאיות) תקשורת אלחוטית בין המשגרים למרכז הבקרה (אני עדיין זוכר איך פרסתי סיבים אופטיים מהמשגרים למרכז הבקרה), וגם לא ידוע לי על אפשרות לפרוש את המכ"ם הרחק ממרכז הבקרה.

אבל אתה מוזמן לחדש לי.
בשביל כוס חלב לא צריך את כל הפרה 397421
והלכות בטחון שדה, חדשות לך?

(לקצין המודיעין הסורי: בדיון על טרחנים כפייתיים יש מידע רב ערך, אלא ששכחתי באיזו תגובה בדיוק. בהצלחה.)
בשביל כוס חלב לא צריך את כל הפרה 397429
שויין, שאלה תהינה בעיות בטחון השדה שלנו. החבר'ה מצפון מקבלים שירות קציני טיווח בכל ערוץ חדשות ישראלי אפשרי. רק לי זה מציק?
בשביל כוס חלב לא צריך את כל הפרה 397432
לא. זו באמת טיפשות.
שאלה למבינים - מודיעין? 397386
לחזות השתלשלויות כל אחד יכול (ר' תגובה 396431 למשל). מניסיוני המועט, תרחישים של אנשי מודיעין אינם בהכרח טובים יותר מאלה של בעל הטור העיתונאי הממוצע.
שאלה למבינים - מודיעין? 397379
אנל"ט, אבל קשה לי לראות איך אפשר להחביא תחנת רדיו משדרת מכוח בעל שליטה אוירית לאורך זמן. מרימים כמה מזל"טים, רואים מאיפה בא הסיגנל, מפציצים. אל-מנאר עוברים למשדר חלופי, מפציצים גם אותו. כמה משדרים חלופיים כבר יש להם? לא ברור לי איך לא סגרו את התחנה תוך 48 שעות?
שאלה למבינים - מודיעין? 397385
שאלה כזאת שאלתי הרבה פעמים במלחמת המפרץ, כשהאמריקאים לא הצליחו לחסל את שידורי הטלויזיה העירקית במשך כמה שבועות. מסתבר שיש דברים שיותר קל להשיג במשחק מחשב מאשר במציאות.
שאלה למבינים - מודיעין? 397389
האפשרות היחידה שאני מצליח לחשוב עליה: האולפנים אולי בלבנון, אבל ייתכן בהחלט שהמשדרים מעבר לגבול, בסוריה (והסיגנל מועבר לשם בתקשורת קווית).

לחלופין: אולי רוב הצופים קולטים את השידורים דרך לווין; האם אותות שנשלחים ללווין הם ממוקדים? האם ניתן לאתר את המקום במקרה כזה? (האם אפשר לבקש מבעלי הלווינים, אמריקאים/אירופאים יש להניח, להוריד את הערוץ?)
שאלה למבינים - מודיעין? 397419
נראה שלפחות במזה"ת השידורים מועברים בעיקר באמצעות Arabsat שהיא שותפות בין-ערבית (שרוב מניותיה מוחזקות בידי ערב הסעודית).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים