היו זמנים 398986
במלחמת שלום הגליל נמצאנו תוך שלושה ימים ליד אגם קרעון ותוך שבוע בפאתי בירות כשכל חציה של לבנון משם דרומה בידינו. זה למרות שסוריה הייתה אז בתוך לבנון ונאלצנו להילחם גם בה.
אבל זה היה לפני שהשמאל הרס אותנו לחלוטין.
היום אני עד להעברת השרביט ברשת ב' מדן שילון השמאלני לגבי גזית השמאלני יותר ומשם לענת דוידוף הכי הכי שמאלנית.
הם כבר עשו את שלהם, ויכולים להיות מרוצים ממעשה ידיהם. אבל מדינת ישראל מול שוקת שבורה.
אז במוצב ישבנו 398994
גם אני תהיתי לגבי אותה שאלה. קיבלתי כמה הסברים (מעבר לעובדה שצה"ל לא מנסה ממש להיכנס לעומק לבנון)
1. במלחמה ב-‏82 הכוחות הפלסטינים לא היו מחופרים ומבוצרים כמו שהחיזבאללה מחופר ומבוצר
2. הכוחות הפלסטינים ברחו מהקרבות (הקרבות העיקריים היו מול הכוחות הסוריים), בעוד אנשי החיזבאללה נלחמים בחירוף נפש על העמדות שהן אוחזים בהן
3. במלחמה ב-‏82 היה שיתוף פעולה של האוכלוסיה המארונית בדרום לבנון עם כוחות צה"ל. בעימות הנוכחי דבר כזה טרם בא לידי ביטוי

מן הסתם יש הסברים נוספים. לא הבנתי מדוע השמאל קשור לעניין.
אז במוצב ישבנו 399003
השמאל קשור לעניין משום שהוא הצליח להחדיר בצבור את ההכרה שמזור לכל תחלואנו הוא הנסיגה, וחלילה לנו לפתור בעיות קיומיות ע''י כבוש והשתלטות על שטחים, שיכניסונו לתוך ''בוץ''. וכך עברנו מאוסלו דרך הנסיגה מלבנון להתנתקות כשבאופק ההתכנסות.
זו הסיבה העיקרית למורך הלב ולהססנות. לו הדברים האלה שנטע השמאל בתוכנו לא היו קיימים, חצי מדינה לא הייתה משותקת היום, כשאין שום שביבי תקווה באופק.
אז במוצב ישבנו 399005
אגב, כל התירוצים שהבאת (שבתחילה רציתי להתעלם מהם לחלוטין) ממש אינם לעניין.
בשלום הגליל גייסנו מייד שלוש אוגדות.
היום אנחנו התחלנו מחוליות ''חכמות'' שלעולם לא תוכלנה לפתור בעייה בסדר גודל כזה, וגם עכשיו אנחנו מדשדשים כעוורים בלי להכיר במהות הבעייה.
אז במוצב ישבנו 399008
גם היום התגייסו בערך ככה
אז במוצב ישבנו 399006
לדעתי דווקא הצבא פועל באופן שכבר נוסה בהצלחה לא מעט ב-‏15 השנים האחרונות בעיראק וביגוסלביה ובמדינות שהתפרקו ממנה: פעילות אווירית מסיבית, לאורך מספר שבועות, שמקדימה פעילות קרקעית משמעותית (רק פעילות קרקעית ממוקדת, של כוחות קומנדו). אבל אם אתה מעדיף את ההסבר האידאולוגי, סביר להניח שלא אשכנע אותך.
אז במוצב ישבנו 399024
הפעילויות האוויריות שהבאת באו כנגד צבאות של מדינה. ביוגוסלביה פעלו כוחות האוויר של נאטו גם ישירות כדי לפגוע באזרחים. באפגניסטן כוונה הפעילות כנגד אפגניסטן עצמה, ורק משנכבשה החלו לחפש את בן לאדן.
אבל לא הייתה ''כתישה'' של כוחות גרילה שנמצאים בתוך סביבה תומכת כשמשתדלים לא לפגוע בסביבה. דבר כזה, כוח אווירי לא יכול לעשות.
אשר למה שאנו עושים היום, ברור שמדובר בהיגררות ולא בפעילות לפי תוכנית. בתחילה חשבו שתספיק מהלומה אווירית, ורק כשראו שהמדינה ממשיכה להיות משותקת עברו טיפין טיפין לפעילות קרקעית.
אולי בכל זאת שביב אור 399164
שמעתי עכשיו בדרך לעבודה ראיון עם קצין שהשתתף בקרב על בינג'בייל. סוף סוף הוא מדבר על השתלטות (אני מניח שבודאי עוד נמצא מוקדי התנגדות פה ושם) על העיירה, על הריגת מחבלים רבים ועל לקיחת שבויים רבים, ועל כך שזה היה הרבה יותר קל מהצפיות.
לא ''ניטור'' ולא קרקור ולא ברבור. פשוט כבשו את המקום. השתלטו על השטח. אולי הפלונטר הזה במוח שהכניס לנו השמאל במשך כל השנים האחרונות הולך ונפתח. אם מתעקשים לא להישמע לי ולעשות זאת בדרך הקלה והטבעית, אפשר לעשות זאת גם ע''י השתלטות על מוקדי הבעירה. וכשמחליטים לעשות זאת מתברר שזה לא כל כך נורא. לא להכניס כל מיני כוחות ''חכמים ומיומנים'', אלא להכניס כוח בגודל שמתאים למשימה, ולהתחיל לעבוד.
אם ימשיכו בצור (אני הייתי קודם כל מבריח משם את כל התושבים, אבל אני יודע שאת זה לא נעשה בגלל לבנו הרך) באותך דרך, נראה שהשד שהכניס בנו השמאל אינו גדול כל כך (גם את העיר עזה היה צריך לכבוש מזמן), אפשר יהיה לראות את סוף ההתחלה. תמיד תהיה להם היכולת לירות (אלא אם כן נגיע לבירות כמו בשלום הגליל), אבל קרוב לודאי שיווצר מצב שבו הם לא ירצו לעשות זאת.
הפלונטר במוח עוד כאן 399165
ברשותו של איפסילון אביא ציטוט שהביא מ ynet , דברים של שר הביטחון:

"אני רוצה להזכיר שאין לנו כל כוונה לכבוש את לבנון ואין לנו כל כוונה לכבוש את עזה. בשום פנים ואופן לא ניתן לשום גורם לגרור אותנו, לא לביצה העזתית ולא לביצה הלבנונית"

עכשיו הוא עוד אומר את זה. לכך בדיוק התכוונתי כשדברתי על אשמת השמאל. הדברים האלה מפריעים בצורה בוטה וישירה לעשות את העבודה.
אז זהו, שלא 399452
היום, בעקבות הקרב האומלל בבנת ג'ביל, מיהרו כבר כולם להבהיר ש''כשאמרנו אתמול שצה''ל השתלט על בנת ג'ביל, לא התכוונו שממש כבשנו אותה... אין לנו עניין לכבוש את בנת ג'ביל... שליטה באש... פיקוח על כניסה ויציאה... וכו' וכו'''.

את ציטוט היום שמעתי ברדיו בתדרוך שערך (נדמה לי) אלוף הפיקוד (אולי זה היה קצין בכיר אחר), שהסביר ש''חזבאללה נלחמים בשיטות של גרילה, וגם אנחנו משתמשים באותן שיטות נגדם'' (הפעם הציטוט מהזכרון).
אם זה המצב, הנצחון של חזבאללה מובטח.
אז זהו, שלא 399491
כן. נראה שתגובתי הקדימה את זמנה. האיש בראיון היה מאד משכנע, ואני בטוח שגם האמין במה שאמר. כנראה לא קרא נכון את תמונת המצב. זה קורה.
אז זהו, שלא 399492
עם זאת, דעתי היא שעלינו להשתלט על האזורים שמהם נורים טילים, גם אם המחיר יהיה גבוה ממה שנראה כשכתבתי את דבריי.
היו זמנים 399134
סליחה מראש שאני מנצל את התגובה שלך כדי להגיד משהו לא לגמרי קשור.

הבוקר שמעתי ברדיו ציטוט מפי שר הבטחון פרץ שאמר: "אני רוצה להזכיר שאין לנו כל כוונה לכבוש את לבנון ואין לנו כל כוונה לכבוש את עזה. בשום פנים ואופן לא ניתן לשום גורם לגרור אותנו, לא לביצה העזתית ולא לביצה הלבנונית" (הציטוט מועתק מ-ynet, לא מהזכרון).
ואז עלתה בי המחשבה מה היה קורה אילו חלוצי ההתיישבות היו אומרים משהו כמו "בשום פנים ואופן לא ניתן ליתושים לגרור אותנו, לא לביצה בפתח-תקווה ולא לביצה בחדרה".

לפעמים ביצה היא משהו שצריך להכנס לתוכו כדי לייבש אותו, אם לא רוצים להמשיך למות מקדחת.
היו זמנים 399168
ולפעמים לא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים