שוב לא עמדנו בדיברתנו 399121
מה שמטריף אותי זה למה מנהיגי ישראל לא מקיימים את המדיניות שישראל התחייבה לה, אפילו אם היא הייתה הדבר הנכון. אהוד ברק הבטיח שיבעיר את אדמת לבנון, אם יהיו התגרויות אחרי הנסיגה. הוא הפר את הבטחתו אחרי חטיפת שלושת החיילים והרס את ההרתעה של ישראל.

היום ניתנה לאהוד אולמרט הזדמנות לתקן את הנזק, אם פשוט היה נצמד להבטחה של ברק. אבל הפעם הבעיה היא שהוא רוצה יותר מדי. לא ברק ולא אף אחד אחר לא דיברו על פירוק חיזבאללה ועל פלישה יבשתית ללבנון, כתגובה להתגרות מצד חיזבאללה. דיברו על הבערת אדמת לבנון. האדמה הובערה, מאות אלפי פליטים, מאות לבנונים הרוגים, אולי מאה הרוגים לחיזבאללה עצמו, תשתיות הרוסות, דרום ביירות כתוש. זהו, עשינו את מה שהבטחנו. למה להגזים ובסופו של דבר לגרום להרוגים מיותרים, להסתבכות מיותרת, ולכך ששוב נפחד לממש את כוח ההרתעה שלנו בעתיד ?

מדברים על כך שהרקטות של החיזבאללה יהוו איום בעת עימות עם איראן. פשוט קשקוש. מכל הרקטות נהרגו פחות עד כה מאשר בפיגוע התאבדות אחד של החמאס. האיום האמיתי בעת עימות עם איראן יהיו השיאהב שיגיעו מטהרן, אולי עם נשק לא קובנציונלי. גם ניצחון מוחלט במלחמה הזו, שהרי לא יגיע, לא יפתור את הבעיה הזו כהוא זה.
מה שהיה תגובה הולמת ונכונה הופך להיות המיותרת שבמלחמות ישראל, ונראה שבוש דוחף אותנו למשהו הרסני כמו המלחמה בעיראק שהוא המיט על עצמו.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 399126
הפעולה היבשתית די מוגבלת. אם היו מפעילים שלוש אוגדות ורצים לליטני- אפשר היה להגיע לשם ביום ואחר כך לטהר דרומה ולעזוב את השטח.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 399129
18 שנה עסקנו ב"טיהור דרומה", אתה לא חושב שזה די והותר ?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 399135
טוב, לא יפה להשאיר את בוש תקוע בביצה לבד.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 399526
דברים כדורבנות.
אחרי עשרה ימים של כתישה צבאית, כשהתשתית הלבנונית נהרסה, היה פשוט צריך להכריז שניצחנו, ולהפסיק את האש חד צדדית. חיזבאללה לא היה ממשיך לירות, ועל החטופים היינו מנהלים מו''מ עוד שנתיים (מה שיקרה ממילא). ואולי, אולי, המהלך היה משיג בדיוק מה שרצינו - שינוי פנימי בלבנון, שיגרום לפירוק חיזבאללה מנשקו.
אבל לא. חייבים יותר. ייבים להביא למלחמה ממש כוללת, כדי שאחרי נשיג בדיוק מה שהושג כבר.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 399546
''חיזבאללה לא היה ממשיך לירות''

אני אוהב את הביטחון שבו הדברים נאמרים.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400305
בוקר טוב.
הנה דוגמא: הכרזנו על הפסקת התקיפות האוויריות ל-‏48 שעות. רק הפסקת תקיפות, לא הפסקת אש, שים לב. בינתיים, מהבוקר ועד עכשיו לא נורו רקטות על ישראל. וזאת לאחר ימים רבים שבהם היו תמיד כמה מטחים בשעות הבוקר.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400310
בודאי: נוח לחיזבאללה להראות כצד המותקף-ומגיב, ולא להיפך. כמה קל לשכוח שהמלחמה כולה החלה עם שיגור קטיושות לישובי הצפון (עוד לפני חטיפת החיילים).
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400315
התגובה שלי היתה לספק שהטיל גדי בכך שאם נפסיק לירות גם החיזבאללה יפסיק. אני לא נכנס בכלל לדיון 'מי התחיל' (ברור שהחיזבאללה). וכאן מדובר רק על מצב של 'הפסקת התקיפות האוויריות נגד מטרות נייחות' ולא על הפסקת אש כוללת מצד ישראל.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400339
מתי הכרזנו על הפסקת התקיפות האוויריות?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400350
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400360
תודה.
עכשיו זה באמת לא מובן - לא דובר על הפסקת אש? או שזו הפסקת אש רק מצד חיל האויר?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400364
לא זה ולא זה:
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400347
כמובן שאשמח לגלות שצדקת, אבל גם עכשיו הביטחון המלא שלך מטריד אותי.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400348
ולא הטריד אותך יותר בטחונם המלא-ומעלה של מנהיגינו שהם הולכים לפרק את החיזבאללה מנשקו בתחילת המלחמה?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400355
הביטחון של רודי הטריד אותי 4.432524 ואילו הביטחון של מנהיגינו הטריד אותי 4.43252400001.
מה עם יחידות? 400357
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400352
אין לי ביטחון מלא; אני רק חושב שהביטחון המלא בכיוון ההפוך ("אין טעם בהפסקת אש כי חיזבאללה ימשיך לירות") ממש מוגזם. וצריך להזכיר שאני דיברתי על הכרזה רשמית של הפסקת אש מלאה, כולל הפסקת ירי מכל סוג שהוא, וללא הגבלת זמן - ואילו כאן יש לנו 'הפסקה בכאילו', עם המשך הפעולה הקרקעית, וגם המשך של תקיפות אוויריות (אבל רק על מטרות שעומדות לירות עלינו או כאלו שיש להן זיהוי ודאי), וכוללת הכחשה גורפת של ממשלת ישראל לכך שמדובר בהפסקת האש. לאור הדברים האלו, לא הייתי מופתע אם *במצב הנוכחי* חיזבאללה היה ממשיך לירות, והירידה המשמעותית בכמות הרקטות (שמעתי שהיו כמה בקרית שמונה) היא בהחלט עדות לכך שסביר שחיזבאללה ישמור על שקט בהפסקת אש מלאה.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400359
אכן, נורו כבר קטיושות: http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/457/189.html
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400362
תגובה 400261
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400363
לא הבנתי את הקשר. אפשר לקבל הסבר בבקשה?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400367
מתוך הכתבה: "מטוסי חיל האוויר תקפו לפני זמן קצר רכב צפונית לצור, בו היה אמור לנוע בכיר בחיזבאללה. אבל הבכיר כנראה לא שהה ברכב וכמה חיילים מצבא לבנון נפגעו".
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400368
ואיך זה קשור לתגובה המקורית שלי?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400369
רק דרך הכתבה שקישרת אליה.:)
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400396
2 קטיושות לאזור קרית שמונה, אחרי יום שבו נורו 157 רקטות, זו בהחלט הקטנה של הפעילות עד כדי כמעט הפסקת אש. למעשה, הייתי אומר שזו ירידה בפעילות שהיא פרופורציונית לירידה בפעילות צה"ל...
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400407
נהדר. נסראללה עכשיו פרופורציוני. הוא כזה מותק של בחור, אני באמת לא מבין מה רוצים ממנו...

רק שאלה קטנה וסליחה שאני מטריד - הקטיושות הראשונות והחטיפות, בפרופורציה למה הן היו ?

(הנימה הסרקסטית לא מופנית כלפיך ספציפית)
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400409
נסראללה לא הכריז על הפסקת אש.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400508
אם מותר לי לחזור לנושא:
בלי שום קשר ל"מי התחיל" (החיזבאללה, כמובן) ול"מי אשם" (החיז' כנראה), יש כאן ענחחם של ניתוח המציאות. גדי א. הטיל ספק בכך שהפסקת האש מצדנו תוביל להפסקת ירי הרקטות. דומני שהיומיים האחרונים הוכיחו שהלה טעה.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400640
לרגע לא הטלתי ספק בכך שהפסקת אש של כמה דקות היא אפשרית. זה התרחיש היותר אוטופי שאני מתקשה להאמין בו.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400646
העניין הוא שלא מדובר בהפסקת אש של ''כמה דקות'' רנדומליות. גם חזרת הרקטות בהיקף כזה איננה רנדומלית.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400651
נכון, אז? מדובר בהפסקת אש שמלכתחילה דובר בה על לכל היותר יומיים. אני מטיל ספק בהפסקת אש בלי תאריך סיום.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400656
כן, אבל הפסקת האש הזאת הייתה חד צדדית בהכרזתה, ודווקר הצד המכריז לא בדיוק כיבד אותה. מה רע בהפסקת אש ללא תאריך סיום שנמשכת כמה שנים?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400670
אמרתי שיש בה משהו רע? הבעיה היחידה היא אם הצד השני תוקף אותך (אפילו אם הוא מצליח להתאפק קצת בהתחלה כדי שיחשבו שהוא בסדר).
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400673
תגיד לי, אתה בכנות חושב עדיין שהמלחמה הזאת הייתה צעד נבון
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400679
אמרתי אי פעם שהיא הייתה צעד נבון? אני יודע כל כך מעט בנושא שכל הבעת דעה מצדי על ה"תבונה" שבמלחמה הזו רק תעיד על חוסר התבונה שלי עצמי.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400675
נ.ב. ?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400737
סליחה?
*ישראל* היא זו שהכריזה שלא מדובר על הפסקת אש נצחית או אפילו על הפסקת אש בכלל.
*ישראל* היא זו שאמרה שכל העניין מוגבל ל-‏48 שעות.
נסראללה עשה בדיוק מה שאמרנו שנעשה: הפסקת אש ל-‏48 שעות. ברגע שנגמרה ההפסקה, הוא הוכיח שהירידה בירי הרקטות זה לא בגלל שנגמרו לו הרקטות, אלא פשוט בגלל הפסקת האש.
בבוקר אתמול קמתי והזהרתי את כל ידידי שלא יתקרבו לצפון, כי צפויה מכת אש של החיזבאללה. איך ידעתי? כי 48 נגמרו בשמונה בבוקר (ופשיטת צה"ל בבעל בק רק חידדה את המצב).

48 השעות האחרונות הוכיחו באורח חד וחלק שהגיחות האוויריות בלבנון אינן מונעות ירי רקטות, אלא גורמות אותו.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400741
על פי ההגיון שלך, רופאים הם הסיבה לסרטן ומכבי האש גורמים לשריפות.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400742
אני לא בטוח מה הקשר בין זה לבין מה שאמרתי. אני הטלתי (ועדיין מטיל) ספק בכך שאם ישראל תפסיק את האש (לגמרי), אז גם החיזבאללה יפסיק את האש לגמרי. זה שהייתה הפסקת אש זמנית לא אומר לי שום דבר על התרחיש הזה. לחיזבאללה יש רווח להפיק מהפסקת אש ''קצרה'' שכזו, אבל אני בספק אם הוא ימהר לבצע הפסקת אש לטווח ארוך (להוריד את המינון ברור שהוא יוריד, לפחות בהתחלה, מחשש שישראל תתקוף - אבל אם היא לא תתקוף, אין לי מושג מה יקרה).
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400767
בוא נחזור להתחלה.
אני אמרתי בזמנו (בתחילת הפתיל) שהיינו צריכים פשוט להפסיק לירות בנקודה מסוימת ולדרוש את מה שרה"מ לבנון הבטיח - פריסת כוח לבנוני ורב לאומי על הגבול. כתבתי שבמצב כזה חיזבאללה יפסיק לירות על ישראל.
אתה טענת שהפסקת אש איננה בידי ישראל, כי חיזבאללה ימשיך בכל מקרה לירות. במילותייך "אני הטלתי (ועדיין מטיל) ספק בכך שאם ישראל תפסיק את האש (לגמרי), אז גם החיזבאללה יפסיק את האש לגמרי". גם אם יש (ודאי) עדיין מקום לספק הזה, נדמה לי שמוכנותו של החיזבאללה לעמוד בהפסקת אש בת 48 שעות, כאשר ישראל אפילו לא מפסיקה את האש לגמרי אלא רק מצמצמת במקצת, בהחלט מעלה את הסיכוי שחיזב' יעמוד (לפחות לזמן מה) בהסכם הפסקת אש.
אבל כדאי לשים לב לעוד משהו: הפסקת אש, כשמה כן היא, היא הפסקה. ימשיך חיזבאללה לירות, ישראל יכולה לשוב למבצע, ובדיוק כמו בתחילת המלחמה (תקרית החטופים) תהיה לה תמיכה בעולם ובכלל. להערכתי חיזבאללה דווקא לא יירה, ואפילו לזמן די רב, כדי לנסות לבנות את עצמו מחדש כצד המותקף. ההפסקה יכולה להספיק לארגן את הכוח הרב לאומי שייכנס לאזור.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400921
אני לא חושב שיש קשר בין מוכנותו של חיזבאללה לעמוד בהפסקת אש של 48 ובין מוכנותו להפסיק בכלל. אתה כנראה חושב שיש קשר. לא נשכנע אחד את השני. בוא לא ננסה.

מה שמטריד הוא דברייך האחרונים. בוא נניח שאנחנו מפסיקים לירות וגם חיזבאללה מפסיק. מה הלאה? נחכה לחטיפה הבאה?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400936
בוא נניח שאנחנו לא מפסיקים לירות, וגם החיזבאללה לא. מה הלאה? נלחמים עד טיפת הדם האחרונה?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400939
אני מנחש שהתערבות בינלאומית תכפה הפסקת אש. אולי (פנטזיה פרועה) גם ניתן יהיה להגיע להפסקת אש שאינה חד צדדית ומבוססת על תקווה לרצון טוב של החיזבאללה (ולמשל, תהיה מלווה במחווה נאה מצידם של החזרת החטופים ללא שחרור אסירים מצידנו).
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400946
כיוון שגם אתה - יש להניח - יודע שהחזרת החטופים בלי שחרור אסירים מצדהו היא אכן פנטזיה בלבד, אז מדוע לא לחסוך מעצמנו את כל הדם, הדמים והדמעות שנשפות לפני הכפייה הבינלאומית הזאת? הרי אתה מבין שגם כפייה מסוג זה לא תבטיח שלום נצחי או בריאות יחסים מתמשכת יותר ממה שתבטיח הפסקת אש ביוזמתנו.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400957
אני לא חושב שמדובר בעניין בינארי. אם הכפייה תגיע אחרי שהחיזבאללה יאבד 85% מכוחו (ועדיין יוכל לירות טילים) ונצטרך לשחרר 50 אסירים כדי לקבל את החטופים בחזרה, אני לא חושב שזה יהיה גרוע כמו המצב שבו היא תגיע אחרי שהחיזבאללה איבד רק 50% מכוחו ויתפרע שוב עוד שנה בעזרת 500 האסירים שנשחרר.

אני מאוד אשמח לחסוך כמה שיותר דם, דמים ודמעות. אני לא בטוח אם הדרך לבצע את החיסכון הזה היא להפסיק לירות מייד. ליתר דיוק, אין לי שום מושג, ואני די מוטרד מאלו שמתנהגים כאילו זה ברור.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400969
(זהירות: אירוניה נטו)

הערכת גודל הארסנל של חיזבאללה, נכון לתחילת הלוחמה: 15,000 טילים.
ע"פ הערכות צה"ל, חוסלו לפחות 30% מהם; נותרו כ-‏10,000 טילים.
עד היום נורו כ-‏2,000 טילים לעבר ישראל, וגבו מחיר של 28 אזרחים הרוגים.
נותרות 8,000 טילים.
טילים נוספים, בכמות זניחה, הוברחו מסוריה. לטענת צה"ל ההברחות כמעט ופסקו.

אם נניח קצב התקדמות אחיד: בחודש הלחימה השני (אוגוסט) יחוסלו 2,500 טלים (30% מהנותרים) וישוגרו עוד 2,000. נותרו 3,500.

בחודש השלישי (ספטמבר) יחוסלו כ-‏1,000 וישוגרו 2,000.
בתחילת חודש הרביעי (אוקטובר) יגמר מלאי הטילים של החיזבאללה. מניין ההרוגים הישראלים בעורף, באקטרפולציה פשוטה: פחות ממאה איש (כולל ההרוגים מהחודש הראשון; לא כולל את ראש הנפץ הכימי שישוגר לעבר תל-אביב באמצע ספטמבר במהלך של "תמות נפשי עם פלישתים").

לאחר חודש "כתישה" נוסף בלבנון, ללא תגובה מצד חיזבאללה מחוסרי-הטילים, צה"ל יוכל להכריז על ניצחון בתחילת נובמבר.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400970
אני מניחה שאם כל העוסקים בלחימה - ישראלים וחיזבלאים - היו מתמטיקאים, זה בדיוק מה שהיה קורה. בהנחה שלא כולם כעלה, השאלה מה השקלול הנכון.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400987
מתמטיקאים? אולי רואי חשבון. מתמטיקאים הרבה פחות מציאותיים.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400993
זה בדיוק העניין, שהם לא במיוחד מציאותיים. אחרת זה לא היה קורה כך.:)
שוב לא עמדנו בדיברתנו 402754
יותר ציניות מאשר אירוניה, לא?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400974
לפי מקורות בצד שלנו, חיזבאללה נפגע מהלחימה. יותר מאשר ישראל, בוודאי באופן יחסי (הן מבחינת כסף, הן מבחינת לוחמים, הן מבחינת ציוד).
אני מזכיר לך שהמטרה העיקרית של המבצע היתה *הרתעה* - שידעו מה קורה אם חוטפים חיילים. נדמה לי שהפסקת הלחימה כעת, פלוס עמידה עיקשת על אי-ניהול מו"מ לגבי החטופים (או לפחות - אי-ניהול מו"מ לגבי אסירים "ישנים" ומוכנות להחליף רק בשבויי המלחמה הנוכחית) ישלחו לחיזבאללה מסר ברור: חטיפת חיילים אינה מובילה לחילופי שבויים אלא לפגיעה קשה בארגון ללא רווח מצדו.
זה מה שרצינו, לא?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 400988
אין לי מושג מה הקו שאחריו אפשר לומר ''אוקיי, החיזבאללה רואה את זה כהפסד''. אפילו מה כל הפרמטרים אני לא יודע.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 401016
כעת המילחמה היא על כבוד- מי לא הפסיד. כעת החיזבללה אומר שהוא לא יפסיק את ירי הטילים עד שאחרון החיילים הישראלים יעזוב את אדמת לבנון. כמו מילות השיר-חזרנו אל בורות המים.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 401029
אני לא חושב שמדובר ב"כבוד". זו - איך אוהבים לומר? ראיה פשטנית של המצב.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 401063
הלואי והיתה. זהו בדיוק המצב כעת וזו איננה תופעה נדירה; המלחמה הזו היא קטנטונת-לא יותר מתיגרה. בין הדוגמאות הרבות, מתנשאת לה מלחמת העולם הראשונה, שאפשר היה להפסיק אותה לאחר מספר חדשים אך הכבוד הלאומי מנה את זה.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 401064
טוב, מי אני שאתווכח - בבירור כבר גיבשת את עמדתך.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 401065
אתה יכול להתוכח. שים לב לשינויים בהגדרות המילחמה כדי שאפשר יהיה לומר שלא הפסדנו.
אפשר היה לא להתחיל אותה 401128
כל מלחמה אפשר להפסיק בכל רגע: צד אחד נכנע.
האמנם רק הכבוד מונע זאת, או שמא הידיעה שכניעה פירושה מסירת גורל האומה בידי האוייב?
אפשר היה לא להתחיל אותה 401151
זה היה בדיוק הטיעון של כל אחד מהצדדים במלחמת העולם הראשונה שבגללו היא נמשכה 4 שנים וגבתה 10 מיליון הרוגים. יש דרכים נוספות להפסקת מלחמה בלי שצד אחד יכנע וימסור את גורלו בידי האויב.
אפשר היה לא להתחיל אותה 401222
השמאל אצלנו הוא אותו וירוס כמו לנין, שהאוייב שלח כדי שישתלט על האומה מבפנים ויביא לכניעתה.
רק שבמקרה של ישראל, לא צריך לשלוח אותו פנימה בתוך קרון חתום, יש לו קנים שבהם הוא גדל לבד.
אפשר היה לא להתחיל אותה 401158
האם הפסקת האש עכשיו בידי ישראל תמסור את גורלנו בידי החיזבאללה?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 401157
אז מה? נמשיך עד שנתפוס את נסראללה? עד שנכבוש את בירות? עד מתי?

הקו הזה - הקו שבו צריך להכריז שניצחנו - הוא החלטה שלנו. הציפייה שהחיזבאללה ייכנע היא בלתי ריאלי, בגלל שאינו מדינה אלא ארגון גרילה. האם שמעת את אל=קעידה נכנע לאמריקנים?

"מכה קשה" החיזבאללה קיבל. מה הוא הרוויח? לא הרבה. אולי יש כמה לבנונים שהרימו ראש בזכות הלוחמה של חיז', אבל יש גם הרבה אחרים שכועסים. נדמה לי שיש סיכוי שהלקח נלמד, אף כי נאסראללה לא ייתן לנו את העונג של להודות בכך (זה טבעי).

לטעמי, הפסקת אש עכשיו - ללא הסדר - תהיה טובה יותר לישראל מ'הסדר חבילה' שבמהלכו נשחרר אסירים וניתן את חוות שבעא. לצערי, הממשלה מעדיפה לגרום עוד הרס (ואם אפשר, לשכנע את נאסראללה לתקוף גם בתל אביב) ואז שתיכפה עלינו הפסקת אש בינ"ל.
וזו הטעות של ישראל 401224
ישראל לא צריכה להכות בחיזבאללה עד שהוא ייכנע, אלא להכות בלבנון עד שממשלתה תיכנע, ותחתום על הסכם שלום בו היא (בין השאר) מתחייבת לפרק את החיזבאללה מנשקו (אפשר גם בשיתוף כוחות צבאיים זרים, כמו צה''ל)
וזו הטעות של ישראל 401226
אם ממשלת לבנון תיכנע, אז גם עם עשרים הסכמי שלום הכוללים התחייבויות לפרק את החיזבאללה מנשקו - היא לא תוכל לעשות זאת.
וזו הטעות של ישראל 401278
ממשלת לבנון הסכימה ביום השלישי ללחימה להפסקת אש הכוללת ביצוע החלטה 1559 של האו"ם. פואד סיניורה אמר את זה קבל עם ועדה. אם זו המטרה - היא הושגה כבר מזמן.
ואכן זו היתה הטעות של אולמרט 401314
אולמרט התעלם מהכרזת הכניעה (למעשה) של סניורה, בעיקר בגלל שהוא יצא למלחמה ללא מטרה מדינית אסטרטגית. באותו יום אולמרט היה צריך להופיע בטלויזיה ולומר שהוא מציע הצעה נגדית: במקום הפסקת אש, הסכם שלום מלא (שכולל, בין השאר, התחייבות של ממשלת לבנון לפירוק החיזבאללה, התפרסות של צבא לבנון עד הגבול וכינון יחסים כלכליים ותרבותיים מלאים)
וזו הטעות של ישראל 401455
אם ממשלת ישראל רוצה שממשלת לבנון לא תיכנע- היא צריכה לדרוש במפגיע שתכנע וגם להמשיך בפעולה הקרקעית יותר לעומק.
וזו הטעות של ישראל 401462
לא. אסור להכנס יותר עמוק בפעולה קרקעית. צריך לאגף ולהכנס לביירות מהים.
וזו הטעות של ישראל 401714
אסור לאגף מהצד, לזה בדיוק הם מצפים. צריך לאגף אותם ישירות, בלי שום עיקופים מיותרים.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 399547
אתמול מעתי את אחד משרינו אומר ברדיו שאנחנו חייבים להמשיך עד להשגת כל היעדים לאחר שהשקענו כבר כל כך הרבה.
זאת בדיוק הדינאמיקה: אם נהרג חייל אחד - מן הראוי להקריב גם שלושה, כדי שתוג המטרה שלשמה נלחם. אם נהרגו שלושה - אפשר גם שלושים, העיקר שקרבנם של הראשונים לא יהיה לשוא. ואם שלושים - זהו כרטיס פתוח.
סתם תהייה תועה 399997
אני ממליץ לך לצפות בערוץ שמונה, או דיסקברי, או אחד מהדומים. לפעמים אפשר לראות שם טורף חתולי בודד מסתער לעבר עדר של מאות, אלפי או עשרות-אלפי מלחכי דשא, שכל אחד מהם שוקל לפחות כמוהו. הם כמובן נסים. אחד מהם יהיה הטרף של הנמר, כמה אחרים ימעדו וידרסו למוות על ידי קרובי משפחתם המפוחדים. הצפיה מרתקת. החלק הממש נחמד התרחש עבורי בינתיים רק בדמיון: שכשהעדר הזה נס מפני טורף אחד, נגיד צפונה, הוא עשוי לפעמים לעבור בדרכו של טורף אחר, נגיד אחד שבדיוק הזדחל לכיוונם מדרום. אם זה קורה בערוץ, או אם העדר גדול מספיק, העדר ידרוס למוות - בטעות - את הטורף הזה.
סתם תהייה תועה 400008
אה?
שוב לא עמדנו בדיברתנו 399603
רעיון לא רע. גם אני שאלתי את עצמי את זה - הרי קטיושות אנחנו סופגים בכל מקרה, וכנראה שלא הפעולה הקרקעית תעצור את זה. את החיילים החטופים תשחרר (אמן) איזו יוזמה מדינית, לא כוחות של אגוז. מה לעזאזל מפריע לישראל להמשיך ולפצלח את התשתיות של לבנון כל עוד נופלות הקטיושות, מבלי לסכן ולו חייל אחד? מה אנחנו מרוויחים מעימות של חיילי רגלים עם חיזבאללה באיזה בינת אל אמוק? הרי ברור שגם החיילים ביחידות המעולות ביותר של צה"ל לא הרבה יותר מוכשרים מלוחמי החיזבאללה כשזה מגיע למארבים ולקרבות פנים אל פנים. העוצמה של צה"ל לא מתבטאת בפעולות קומנדו מהסרטים, וכל הקרבות הללו לא משיגים דבר.
משיחות עם חברים בדרג הפיקוד הזוטר של צה"ל, עושה רושם שהמלחמה הזו נראית כמו מבצע מתגלגל של מג"דים. במקום להעמיד טנקים כמו שצריך ולהוריד בתים, לוקחים מ"פים מורעלים עם חיילים בעלי פז"ם של פחות משנה לשחק ברמבו. לי זה נראה כאילו לעזאזל הקטיושות, לעזאזל יעדים מדיניים, לעזאזל החטופים. שש שנים הרמבואים שלנו ישבו בשקט וחשקו שפתיים, ועכשיו הם הולכים להראות לחיזבאלונים האלו מי יותר גבר. עזבו רציונליות ויעילות. גבר מול גבר, חי"רניק מול חי"רניק, אנחנו נראה להם מה זה להסתבך עם "אגוז".
המורל בשמיים, החיילים מוכנים למשימה, כולם מאוד מאוד מאמינים בצידקת הדרך. איך אמר המ"פ מגולני שצוטט ב"הארץ" ?

"אם אנחנו לא נעשה את זה, אף אחד לא יעשה את זה. במשך אלפיים שנה חיכינו למדינה הזאת ואנחנו לא נתקפל בגלל שחבורה של מחבלים חושבים שהם יכולים להפחיד אותנו"

או:

"אני בטוח ביכולות שלנו, תהיו אתם בטוחים ביכולות שלכם. אין פלוגה יותר טובה מהפלוגה הזאת, אתם אריות וזה מה שיישב לכם בראש. אין פלוגה יותר טובה מזאת. אף אחד לא יעשה את המשימה יותר טוב מזה, אף אחד לא יהרוג מחבלים כמו הפלוגה הזאת, אף אחד לא ייכנס וייצא ויחזור בשלום כמו הפלוגה הזאת. אתם לא יורדים מאף פלוגה ותיקה, לא ביכולת, לא באינטליגנציה, לא בחתירה למגע ולא בשום דבר אחר. בטח שלא ביכולת."

לעזאזל, זה כל כך מרתיח שבא לצעוק. מילא אם זה היה המ"פ בלבד, אבל יותר ויותר מתברר שזה הלוך הרוח של כל דרגי הפיקוד, עד למעלה.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 399608
את החטופים תשחרר איזו יוזמה מדינית, אבל כל השאלה היא איזו. סוג אחד של יוזמה מדינית הוא ''אנחנו משחררים את כל האסירים ומחזירים לכם את החרמון, רק בבקשה תגידו אם הבנים אכלו אתמול גזר לארוחת ערב''. סוג אחר של יוזמה מדינית הוא ''אנחנו מתחייבים לשקול את הפסקת ההתקפות על לבנון והחיזבאללה אם כמחווה של רצון טוב יוחזרו כל החיילים החטופים''.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 399623
אני לא אסטרטג גדול, אבל לא נראה לי שהפעולה הקרקעית של צה''ל בבינת משהו יוצרת לחץ על החיזבאללה. לי נראה שהם רק מחכים לרמבואים הישראלים, וכל פעולה כזו רק מועילה להם. אם אי אפשר לנצח מלחמה, אז לא צריך להיכנס אליה.
שוב לא עמדנו בדיברתנו 399629
באושוויץ חשבו כמוך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים