שאלה ברוח הזמן 399680
אחרי הסקר שהראה שהאתר הזה גדוש במתמטיקאים (ואולי גם בסטטיסטקאים) וברוח הימים האלו, השאלה הבאה רק מתבקשת מאליה:

פיקוד צפון אסר על התכנסויות.
האם שינוי אופי הפיזור אמור להפחית את מספר ההרוגים לאורך זמן?
שאלה ברוח הזמן 399687
אני לא מתיימר להיות לא זה ולא זה, אבל יש לי סנט לתרום:

אם נניח שהאזור בו התרחש ארוע‏1 הוא קבוע ולא גדול, אז כמות כוחות ההצלה שיכולה לפעול בו היא חסומה.
עכשיו, אם על אותו השטח יש פי ארבעה נפגעים, אבל היכולת לטפל בנפגעים נשארת קבועה, "כמות" הטיפול שמקבל כל נפגע היא נמוכה הרבה יותר.
כיוון שבנפגעי טראומה, לעיתים קרובות הפרש של דקות בתחילת הטיפול הוא קריטי, אז באירוע שכזה אחוז הפגיעות הקשות יהיה יותר גבוה מאשר בהרבה אירועים קטנים.

1 נפלה קטיושה, לענייננו
שאלה ברוח הזמן 399689
בכל מקרה, במקומות של התכנסות הפגיעה תהיה ביותר אנשים. לכן אני מופתעת שאישרו את ההפגנה בחיפה.
אני לא מופתע 399692
גם אני קיויתי שיפול עליהם משהו (למרות שמי שהיתה פעם אמא שלי השתתפה בהפגנה). כנראה שגם במשטרה בנו על זה כשאישרו את ההפגנה.
אני לא מופתע 399693
"מי שהייתה פעם אמא שלי"? מה זה?
אני לא מופתע 399780
הם נפרדו, מה לא מובן?
אני לא מופתע 399791
מי נפרדו? הוא ואימו או אביו ואימו? ובכל מקרה בנסיעות לחו"ל, כשאנו נפרדים לזמן ארוך, אמא שלי היא עדיין אמא שלי. גם כשההורים שלי נפרדו, עדיין כל אחד משניהם נשאר הורה שלי עד עצם היום הזה. לפי התוכן והסגנון, נראה לי אפשרי שבעל תגובה 399692 ניתק את היחסים עם אימו עקב פערי ימין-שמאל ביניהם.
אני לא מופתע 399792
הם היו זוג אגדי...
אני לא מופתע 399802
לא הבנתי
אני לא מופתע 399805
לכן הופתעתי מהפרדה.
אני לא מופתע 399810
את מתכוונת לאדיפוס ואמאל'י?
אני לא מופתע 399813
you could say the right mother never left, but that won't be the right description here, will it?
אני לא מופתע 399817
היא היתה אמא שלי עד שהיא השתתפה בהפגנה הבלתי מוסרית הנ''ל, שמטרתה לתקוע סכין בגבם של חיילי צה''ל המחרפים נפשם בעבורנו.
אני לא מופתע 399819
מה, זו פעם ראשונה שמתגלעים ביניכם חילוקי דעות כאלה?
אני לא מופתע 399821
ולכן מגיע לה קטיושה על הראש?
שאלה ברוח הזמן 399697
זה מגדיל את השונות, אבל התוחלת נשארת זהה (לעניין הפינוי, באירוע רב נפגעים אין בעיה להביא כמות גדולה של אמבולנסים במקביל, במיוחד עם מצב הכבישים בצפון היום).

(הח"מ אינו מתמטיקאי/סטטיסטיקאי)
האיזור מוכה האיזור באש לא תמצא פינה בלי קריין לוחש 399703
גם אם לא, השאלה מה המשמעות של מספר רב של הרוגים בארוע יחיד מבחינת ה''מורל'' הלאומי והלחץ על הממשלה לנקוט בצעדים פופולריים שהיא היתה מעדיפה שלא לנקוט.
האיזור מוכה האיזור באש לא תמצא פינה בלי קריין לוחש 399848
בהתחלה חשבתי כמוך, אחר כך התשנעתי מתשע נשמות. אבל גם בכיוון שלך, הייתי בוחר ניסוח פחות תועלתני וללא טון קונספירטיבי: לאו דווקא שפיקוד העורף דואג ללחץ על הממשלה (ומה, אם אלוף הפיקוד תומך בהסלמה בלבנון אז הוא ישנה את ההוראה?), אלא הוא שותף לרגש האנושי האולי לא רציונלי (ואולי כן? זה מזמין בדיקה כהנמן-טברסקית, ואולי פרשנות שכ"גית), לפיו אירוע שבו נהרגים עשרים הוא יותר חמור מעשרים אירועים שבכל אחד מהם נהרג אחד.
האיזור מוכה האיזור באש לא תמצא פינה בלי קריין לוחש 399852
מול זה (ובהתייחס לפרמטר האושר המוכר ממחקרי כהנט''ב), אפשר לשאול האם טקס סיום המשותף למאה סטודנטים מרגש וחגיגי יותר מסיום חוק לימודיו של סטודנט אחד.
ותמיד קדושים ותמיד סגולה מלאי אסון מלאי תפילה 399853
אני חושב שדב אנשלוביץ כבר טוען הרבה זמן שהערבים מנסים להקיז את דמנו תוך מאמץ שלא להגדיש את הסאה פן יעור את הפיל משכרונו. מהבחינה הזאת, אני חושד שיש להם שיתוף פעולה מצד צה''ל שמעוניין (או ביתר פרוט, הרמטכ''ל ולפחות רוב קציני המטכ''ל, ביניהם אלוף פיקוד העורף מעוניינים) בהמשך הירי של חיזבאללה על ישראל כדי שיוכלו להמשיך לפעול בלבנון, אבל בלי שיגרם אסון נורא (למשל עשרות הרוגים במטח אחד) שיגרום לממשלה להכריח אותם לפעול באופן אחר שאינם רוצים בו. זה נכון גם לירי הקסאמים בדרום.
האיזור מוכה האיזור באש לא תמצא פינה בלי קריין לוחש 400178
והנה היום אנו רואים דוגמה לכך ש-"אירוע שבו נהרגים עשרים הוא יותר חמור מעשרים אירועים שבכל אחד מהם נהרג אחד": עד היום נהרגו בלבנון כשש מאות איש, כמחציתם לפחות, כנראה, אזרחים, ולא נרשמה התרגשות רבה בעולם; היום נהרגו כחמישים עד שבעים, ואנו זוכים לגל עצום של גינויים.
האיזור מוכה האיזור באש לא תמצא פינה בלי קריין לוחש 400188
כמעט בכל מקרה אירוע מהסוג הראשון כבד יותר מאירוע מהסוג השני: באירועים מבודדים בד"כ למשפחה שנפגעת יש משאבים כלשהם של קשרים אנושיים שיעזרו ויתמכו בה. באירוע שבו 20 הרוגים מאותה סביבה/משפחה, נפגעת סביבה שלמה שקשה לה פי כמה לאסוף משאבים כאלה.
שאלה ברוח הזמן 399704
המממם... לא יודע, אבל זה בהחלט חדשות טובות לאנשי הימין שמתנגדים להתכנסות. אפילו ראש הממשלה לא מעל החוק.
שאלה ברוח הזמן 399726
התכנסויות נוטות להתקיים במרחבים לא ממוגנים, וקשה להגיע מאתר התכנסות למרחב ממוגן תוך זמן של דקה-שתיים (שלא לדבר על סכנת פאניקה המונית במצב של נפילה בסביבה). מעבר לכך, התכנסויות מתקיימות בדרך כלל באזורים המרכזיים שאליהם מכוונות הקטיושות, והן מושכות לשם תושבים מאזורים פחות מרכזיים.
שאלה ברוח הזמן 399736
השאלה היותר מהותית היא (בהתייחס לכמות המחשבונים האנושיים שמסתובבים כאן) האם הסבירות שתגובה בנושא מתמטי תעלה בדיון אשר לא עוסק בתחום גבוהה מהסבירות שתגובה בעניניי דיומא תופיע בדיון מתמטי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים