האיום האירני 400752
ברצוני לשאול מספר שאלות על הסכנה מהגרעין האירני:

1. איזה סוג של פצצה אירן מפתחת?

2. כמה אנשים עלולים ליהרג במידה ואירן תטיל פצצה כזאת?

3. האם יש דרך ליירט פצצה כזאת, הינו לפוצץ אותה באויר לפני שתגיע ליעדה?

4. אם יוצאים מתוך הנחה שישראל וארצות-הברית יהיו ערוכות למצב שבו יש לאירן פצצה גרעינית, האם אפשר יהיה מבחינה מעשית למנוע השמדה של מדינת ישראל במידה ואירן תנסה להשמיד אותנו בנשק לא קונבנציונלי?

כבר ניסיתי למצוא תשובות לכך באינטרנט, ולא מצאתי. אם יש מישהו שבקיא בנושא ושיוכל לענות לי, אודה לו מאוד.
האיום האירני 401005
אני לא בקיא בנושא והתשובות מסתמכות על מידע שפורסם בתקשורת:
1. אירן מנסה להעשיר אורניום ואין לה כור גרעיני פעיל ולכן היא מנסה כנראה ליצור פצצת ביקוע של U235. פצצה מסוג זה הוטלה על הירושימה. ניתן, לפחות בתאוריה (אני לא יודע אם זה נוסה אי פעם) לצרף לפצצה חומרים מסויימים (למשל קובלט) שיהפכו אותה ל"פצצה מלוכלכת" (ראה סעיף 2).

2. על פי תקדים הירושימה, פצצת ביקוע U235 פשוטה שמופעלת מעל עיר מודרנית גורמת למעל 100000 הרוגים. המספר תלוי במיקום המדויק של פגיעת הפצצה ביחס לפיזור האוכלוסיה, גובה הפיצוץ מעל הקרקע וסוג הבניה (בהירושימה הבניה היתה בעיקר מעץ, אפשר להניח שבניני בטון יותר עמידים). "פצצה מלוכלכת" תהפוך את אזור הפגיעה ללא מתאים למגורי אדם לתקופה של עשרות עד מאות שנים (מה שלא קרה בהירושימה שקיימת עד היום).

3. כל טיל בליסטי, בלי קשר לתכולתו ניתן ליירט במהלך מעופו ע"י טיל-נגד-טילים (למשל "חץ"). פגיעה כזאת לא תפעיל את הפצצה אלא תנטרל אותה. (למעשה אם ג'ימס בונד רוצה לנטרל פצצה גרעינית תוך 10 שניות, עדיף לו להצמיד למנגנון שלה רימון יד ולברוח מאשר לחפש איזה חוט לחתוך).

4. פוליטיקה בין-מעצמתית היא ממש לא התחום שלי, אבל לדעתי הודעה נחרצת של ארה"ב (או של ישראל) שכל שיגור טיל מאיראן לכיוון ישראל, ללא תלות במקום הפגיעה ואם הוא יורט או לא, יחשב כטיל לא קונבנציונלי והתגובה תהיה השמדת כל הערים של אירן ע"י נשק גרעיני, תרתיע מספיק.
האיום האירני 401072
תודה על התשובה.

אתה אכן ענית לי לי על שאלות 1 - 3.

לגבי סעיף 4, אני לא מסכים, כי יש לנו עסק אם אדם בלתי-שפוי שכל חוקי ההגיון אינם פועלים אצלו. או נכון יותר: יש לו חוקי הגיון אחרים. מדובר באדם בעל מוטיבציה חזקה מאוד להשמיד את ישראל. ואם הוא יראה הזדמנות להשמיד את ישראל - לאחר שכבר מאה שנה מנסים ללא הצלחה להשמיד את ישראל או את המפעל הציוני - הוא לא ירצה להחמיץ הזדמנות כזאת, גם במחיר של השמדת מיליוני אנשים מבני עמו.

עם זאת, אני מאמין שארצות-הברית תעצור, בשלב מסוים, את פיתוח הנשק הגרעיני של אירן. או שאלטרנטיבית ישראל וארצות-הברית יפתחו יכולת יירוט טובה מאוד. ואני מקווה שזה ימנע שואה גרעינית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים