ירדן, שוב עשית את זה 401176
אני באמת לא זוכר מאמר שלך שלא היה שווה את הקריאה.
ירדן, שוב עשית את זה 401268
אבל אני חייב לומר שההבחנה שלך בין שירה לפזמונאות בדיון שקישרת אליו, למרות שהיא די פשוטה וקולעת, נופלת לא מעט פעמים. למשל "הכניסיני תחת כנפך" והרבה שירים אחרים של ביאליק. דווקא מורכבות/עומק היא קריטריון יותר מדויק בעיני מאשר עקיפות. צריך לשים לב שיש בעצם שלוש שאלות שצריכות להישאל - מה מבדיל שירה טובה מגרועה? מה מבדיל פזמונאות טובה מגרועה? מה מבדיל שירה מפזמונאות? והשאלות האלה קצת התערבבו לפעמים בדיון. בכל אופן, עדיין אין לי הגדרות/הבחנות מדוייקות יותר.
ירדן, שוב עשית את זה 401492
אני חושב שציינתי את זה בדיון ההוא - ואם לא, אז בדיון אחר - ואם לא, אז עכשיו: ההבחנה שלי בין שירה לפזמונאות תופסת יותר טוב, אני חושב, כשמדובר בשירה מודרנית יותר - בשירה העברית התפר עובר אי שם בין ביאליק ללאה גודלברג. השירה הישנה יותר ישירה ויותר פשוטה, ואכן אני בספק אם בתקופות הישנות היה משהו נפרד שאפשר לקרוא לו "פזמונאות".

אני לא כל כך מבין את העדפתך למורכבות כקריטריון: האם לדעתך ביאליק פחות עקיף ממשוררים אחרים אבל מורכב באותה מידה (או יותר)? באופן לוגי אני יכול לראות (מאוד במעורפל) אפשרות לשירה ישירה-אך-מורכבת, אבל אין לי ממש דוגמאות. "עומק" הוא מונח שלא הייתי רוצה להשתמש בו כקריטריון - אם כבר, הייתי רוצה להסביר אותו באמצעות מונחים קצת יותר חדים.
ירדן, שוב עשית את זה 401505
עקיפות היא משהו ספציפי מדי שלא בהכרח מאפיין שירה טובה. בדר"כ מה שמאפיין אותה הוא שהיא מכילה המון (כטקסט ללא לחן) במידה ובצורה הנכונה. אני חושב שביאליק הוא דוגמא למשורר יחסית לא עקיף, אבל כן מורכב. למשל "היי לי אם ואחות" זה משפט די ישיר, אבל מכיל המון. אבל כמובן שלהגדיר את איכות השירה בעזרת היחס בין כמות התוכן/משמעויות לכמות המילים זה יהיה מתמטי מדי ולא נכון.

לאחר שחשבתי על זה הרבה, מצאתי קריטריון חשוב עוד יותר, שמבדיל שירה (שירה = שירה טובה) אולי מכל טקסט אחר - שלמות. אני חושב שכל שיר שואף לשלמות כלשהי. לוא דווקא שלמות אבסולוטית, אלא שלמות "מקומית" אפשר לומר, שלמות מסויימת מאד של אותו שיר. כלומר, זהו סקסט שלדעת המשורר אי אפשר בשום אופן לשפר אותו, אי אפשר להעביר טוב יותר את מה שהוא רוצה להעביר. אולי זה המאפיין האמיתי של שירה טובה, ולא במקרה הוא משתמש במילים כל כך פתוחות לפרשנות כמו "טוב" ו"לשפר", כי מציאת ה"טוב" ביותר היא בדיוק האתגר של המשורר. אם שירה הייתה נמדדת במידת העקיפות, היה די קל לכתוב אותה. וזה גם בהחלט מבדיל אותה מפזמונאות, כי פזמון, גם אם כשהוא מולחן הוא מדויק/שלם מבחינת ההנאה/רגש שהוא נותן למי ששר אותו, עדיין הוא ממקסם (אם הוא ממקסם) את ערכם של משתנים שהוגדרו מראש ובכך כבר פוגם בשלמות הפנימית, ה"מקומית" שלו, בעוד ששיר שואף רק לאותו מקום מאד מסויים שרק הוא שואף אליו.

"שלמות מקומית" זה הקריטריון הכי מדוייק לדעתי. ועדיין הוא מותיר כמה בעיות - איך יודעים כמה קרוב המשורר הגיע לשלמות? ואם הוא הגיע, והעביר משהו בצורה הטובה ביותר מבחינתו, אבל אף אחד אחר לא יכול להבין את זה, גם זו שירה טובה? אז אתה בטח רוצה משהו יותר ברור. יש הרבה הגדרות שהן, כמו שצדי אומר, "ליד", והרבה תנאים הכרחיים אך לא מספיקים. למצוא קריטריון פשוט וקולע שאפשר לומר בקלות עד כמה הוא מתקיים זה נראה לי כרגע קשה לא פחות מלכתוב שיר, ואולי לא במקרה.
ירדן, שוב עשית את זה 401738
אני חושב שעקיפות היא הבחנה די מוצלחת בין שירה (מודרנית, כאמור) לבין פזמונאות, ואכן לא אומרת שום דבר על איכות: כדבריך, קל ליצור עקיפות, ואכן, נראה לי שקל מאוד ליצור שירה (מודרנית) גרועה. לפי פרסומים זרים, "במה חדשה" מלא בכאלה. דווקא נראה לי שיש פזמונאות מעולה (אלתרמן, שמר), ושהיא מצטיינת בשלמות: שאי אפשר היה לכתוב את אותו דבר יותר טוב. אפשר היה אולי לכתוב שיר-שירה שיבטא משהו דומה, אבל זה לא היה יותר טוב, אלא פשוט משהו אחר.

"היי לי אם ואחות" אכן מביע הרבה באמצעות מעט, ואני מוכן לקבל שהוא די ישיר. כך גם, נדמה לי, "מאי נפקא מינה" בבית הראשון של "קונצרטינה וגיטרה" של אלתרמן (<http://www.shiron.net/songView.aspx?song_id=3849&...) - פזמון מובהק.
ירדן, שוב עשית את זה 402251
אם הפזמון נועד להיות מולחן ומושר, ובד''כ יש לו גם מבנה קבוע בדיוק בגלל זה, אז בשביל המטרה הזאת השלמות השירית בהעברת הרעיון בהכרח נפגמת. שים לב שהשירה המודרנית, זו שמבדילה עצמה מפזמונאות, היא בדרך כלל לא חרוזה, או חרוזה רק במקומות מסויימים, במידת הצורך. כנ''ל לגבי שמירה על משקל אחיד. כמובן שיש חשיבות למשקל ולחריזה, אלא שהם משרתים את הרעיון של השיר עצמו. אולי זה לא מקרי, כי ברגע שהפסיקה השירה למלא גם תפקיד של פזמונאות, היא השתחררה ממגבלות הפזמונאות. אך הפזמונאות, מן הסתם, לא תוכל לעשות זאת לעולם.
ירדן, שוב עשית את זה 402252
והנה עוד דוגמא לבעייתיות הקריטריון של עקיפות - ''שני שושנים'' של יעקב אורלנד, ללא ספק פזמון ולא שיר. אבל מן הסתם, הוא לא עוסק בשני שושנים. בכל אופן, אולי בגלל העקיפות וגם בגלל המסר, אחד האהובים עליי, ועדיין לא שיר.
ירדן, שוב עשית את זה 402253
לא ברור לי מדוע עקיפות היא קריטריון רלוונטי. בהרבה שירי עם למשל יש מטאפורות.
ירדן, שוב עשית את זה 402260
עקיפות איננה קריטריון. הקריטריון הוא עומק וריבוי משמעויות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים