בעית העושר 401917
כל הענין הזה של אנשים עשירים מאוד הוא בעיה לא פשוטה בפני עצמה. יש עמדה או מאמר של פרופ' אריאל רובינשטיין על
"בעית העושר" שבו הוא מציג אוסף של בעיות שנובעות מכך שיש אנשים כ"כ עשירים. ז"א שאולי את בעית העוני צריך לפתור קודם כל ע"י פתרון בעית העושר.
אני לא מתכוון בקומוניזם והלאמה. אבל אולי רגולציה מכל מיני סוגים (למשל מי שהונו הפנוי מעל 100 מליון דולר ומעסיק פחות מ 5000 עובדים חייב לשלם לעובדיו משכורת מינימום של 1000 דולר. סתם דוגמא).
לא מצאתי לינק למאמר של רובינשטיין.
בעית העושר 401925
"הונו הפנוי"? איפה אתה חי? הרי האנשים האלה מחזיקים אצלם את רואי החשבון הכי טובים במדינה, ואלה יכולים להוכיח לך שלא רק שאין למסכן הון פנוי אלא הוא ספל מהפסדים וצריך לתמוך בו מהר,
בצורת סובסידיות למפעל מועדף, לפני שיסגור את המפעל ויעבירו לירדן, או להודו.
בעית העושר 401988
אפשר כמה דוגמאות לבעיות?
בעית העושר 402130
דבריך מתקשרים לשאלה (אולי נאיבית) שעלתה במוחי כבר קודם: אם מישהו מצליח להרויח כל-כך הרבה כסף, זה לא בא על חשבון מישהו אחר? או על חשבון הרבה מישהם אחרים? אולי חלק מסוים מההצלחה קשור בניצול של עובדים שכירים?
בעית העושר 402154
יש בזה לא מעט, וזאת הטענה המרקסיסטית הבסיסית. עם זאת, העשיר יכול תמיד לטעון כי לא ניצל איש, היות והניצול מצידו הוא מאוד עקיף. אם מישהו התעשר מהשקעות טובות בבורסה - זאת כביכול לא אשמתו שהחברות המנפיקות מניות מחזיקות בתי חרושת במזרח הרחוק ופועליהן, חלקם קטינים, מועסקים בתנאי שכר ובתנאים פיזיים שאינם רחוקים מתנאי עבדות. החברות מצידן טוענות (והקפיטליזם טוען) כי לולא הן, מצבם של הפועלים היה הרבה יותר גרוע ואולי היו סובלים חרפת רעב.

אין לזה סוף...
כל עשיר הוא בהכרח מנצל? 402165
מה עם יזמי הייטק? את מי הם ניצלו (הרי גם השכירים בהייטק מתוגמלים יפה)
מה עם בעלי מקצועות חופשיים מצליחים? (רופאים/מהנדסים/אדריכלים/עורכי דין וכו') הם חיים מעמלם ומכשרונם שלהם.
מה עם אנשים כסטף וורטהיימר או קובי ריכטר, שהקימו את עסקיהם בעשר אצבעות?
מה עם ממציאים שהתעשרו מתמלוגי פטנטים, או יוצרים שהתעשרו מתמלוגי יצירתם?
בקיצור, המשוואה עשיר=מנצל היא הכללה גסה.
אידיאלית, החברה מתגמלת על יצירת ערך. מי שיוצר ערך רב לחברה מתוגמל ברוחב יד. (כן, אני יודע שבעולם האמיתי זה לא תמיד כך, אבל יש לא מעט מקרים שבהם השיטה עובדת)
כל עשיר הוא בהכרח מנצל? 402175
בתגובה 402130 ובתגובה 402154 לא נאמר בשום מקום ובשום צורה, לא ישירות ולא במשתמע, כי *כל* עשיר, ללא יוצא מן הכלל, הוא מנצל. אם נעשתה כאן הכללה גורפת - הרי שנעשתה מצידך, בהסקת המסקנות שלך משתי התגובות.
כל עשיר הוא בהכרח מנצל? 402179
דווקא משתמע מאוד שזו הכללה:
"אם מישהו מצליח להרויח כל-כך הרבה כסף, זה לא בא על חשבון מישהו אחר"? (תגובה 402130)
"העשיר יכול לטעון" (תגובה 402154)
בעית העושר 402416
נא להפריד בין הקפיטליזם והארגונים שנוצרים במסגרתו, שהבעיה איתן היא כזאת: רובנו לא נסכים להסתכן בעבירה פלילית משמעותית בכדי לשפר את מצבנו הכלכלי. יש כל מיני עבירות שחברות יכולות לבצע, שהעונש הכספי עליהן משאיר אותן כדאיות, אבל עדיין, רוב האנשים לא יבצעו אותן בעצמם, בגלל העונשים האחרים - זמן מאסר, נידוי חברתי, וכו'. במסגרת המערכת הקיימת אנחנו יכולים פשוט לשכור אדם שיעשה את העבודה הזאת בשבילנו. מסתבר שאפשר למצוא אחד שיהיה מוכן לעשות כמעט כל דבר. שום דבר שהוא יעשה לא יכניס אותנו לכלא. אנחנו לא הורינו לו לדרוס. חיפשנו מישהו בדיוק כמוהו לתת לו את המפתחות לאוטו, אבל את זה אי-אפשר להוכיח בבית משפט.

כשמסתכלים על מספיק מקרים כאלו, העבירות המוצלחות, העבירות שנקנסו, הפעמים שאותו שכיר גנב לנו את הכסף, מסתבר שמשתלם לנו לשכור אנשים כאלו לנהל לנו את החברות שמניות שלהן קנינו. משתלם באותה צורה שמשתלם לחקלאי, בשנה מוצלחת מדי, שבה השוק מוצף בתוצרת, לשרוף את היבול שלו ולאסוף את דמי הביטוח - אם כולם יעשו את זה, לא רק שחברת הביטוח לא תוכל לשלם לו את הכסף, הוא כנראה גם ירעב. לא משתלם לנו לתת לכללי המשחק לאפשר את זה, אבל כל עוד אלו כללי המשחק, לא משתלם לאף אחד מאיתנו להיות הראשון שמפסיק לנצל אותם.
בעית העושר 403000
לטעון כי חברות מצליחות תמיד מנצלות את עובדיהן (במובן של תנאי עבדות וכו,) היא טענה מעט מוגזמת. ישנן חברות שמתעשרות ע''יי עבודה נכונה או הבאת מענה לצורך כמו פיתוח מחשב טוב, עשיית סרט טוב, או פיתוח זני חיטה עמידים.
בעית העושר 403004
זה נכון. אולי הדברים לא נוסחו באופן ברור די הצורך, והנה אבהיר אותם: תגובה 402154 לא באה לטעון כי *כל* החברות מנצלות את עובדיהן ומעסיקות אותם בתנאי עבדות וכו' - לא *כל* החברות, אך התופעה קיימת, ולעיתים אף בממדים מצערים (לא הכל ממש קרוב, כאן, מעבר לפינה, ולא הכל נראה לעין באופן גלוי ומיידי. זה שאנחנו לא רואים - זה לא אומר שזה לא קיים).
טרגדית המציאות 402415
הרבה פעמים זה בא על חשבון מישהו אחר גם בלי ניצול שלו. מספר מוגבל של אנשים יכול לחיות על כדור הארץ, בבת-אחת. גם אם אני מגדל את העגבניות לגמרי בעצמי, הרי חלק מהעסק הוא לגדר את השטח ולעמוד בשער עם מקל. אם נתעקש להעמיד פנים שהמאבק בין בני אדם הוא בר-מניעה (לא טוען שעשית זאת), מה נאמר על החלק הזה של המציאות? לבחור להביא לעולם עוד ילד, ולמנוע מפיך את המזון שאני מגדל עבורו, זה לא נשמע לך קצת יותר מרגיז מ"לנצל" אותך עם משכורת שלא מאפשרת לך לשים טלוויזיה גם בשירותים? בו-זמנית, זה לא נשמע לך כמו מסלול פעולה לגיטימי לגמרי?
הבעיה האמיתית 428551
הבעיה שהועלתה פה היא לא בעיה בעשירים..ואיך שהעשירים מתעשרים עוד יותר ויותר והעניים נהיים עניים פחות ופחות..
הבעיה טמונה בתחילת הדרך של כל האנשים..
העשירים לא היו מאז ומתמיד עשירים..הם נהיו עשירים עם הזמן...בפרט לכל היורשי עצר למינהם.
העשירים בניגוד לעניים אמרו לעצמם אנחנו לא ניהיה אלה שנקבל משכורות...אנחנו ניהיה אלה שנחלק משכורות ולכן השליטה בידם ואנשים שעובדים כשכירים והחליטו שהם רוצים לעבוד על משכורת מעשירים את העשירים יותר ויותר מפני שככה הם בחרו להיות.
הכל מתחיל ונגמר בראש..במה שאתה רוצה להיות ואיך אתה סולל את הדרך לשם.
העשירים לא מודדים את עושרם בכסף אלה בזמן בניגוד לעניים שמודדים את עושרם בכסף. והמושג עושר הוא לא כמה כסף יש לך אלה כמה זמן אתה יכול לחיות עם הכסף הזה עד שהוא יגמר לך.
ותחשבו על זה :)
הבעיה האמיתית 428605
אתה עשיר?
הבעיה האמיתית 428627
כשהודעה מסתיימת ב''ותחשבו על זה'', זה סימן לא רע לכך שאין טעם לענות.
הבעיה האמיתית 428637
אבל מישהו מצפה ממך שתחשוב על דבריו כי יש בהם משהו- כך הוא חושב.
הבעיה האמיתית 428671
המישהו הזה סבור שבלי התוספת הזאת הקורא הסביר לא יטרח לחשוב. יש להניח שהוא מקיש מעצמו.
הבעיה האמיתית 428670
תחשוב על זה: כמה חבל שההודעות לא מתחילות כך, זה היה חוסך גם את הקריאה.
הבעיה האמיתית 428840
מיד אחרי פתרון הבעיה ''על איזה בעיות לעבוד'', יהיה אפשר לגשת לפתרון הבעיה ''איזה תגובות לקרוא'' (והנה, זו בעיה שאפשר לעבוד עליה כבר עכשיו).
הבעיה האמיתית 428844
בטוקבקים יש איזו התחלה של זה, "כנסו!".
הבעיה האמיתית 429601
כשהודעה מסתיימת ב"ותחשבו על זה", זה סימן לא רע לכך שאין טעם לענות. ותחשבו על זה. (-:
הבעיה האמיתית 428700
לא, הוא פשוט קרא את ''אבא עשיר אבא אני''. זה מה שקורה.
הבעיה האמיתית 428699
תאמין לי, אם הכל היה מתחיל ונגמר בראש וב''מה שאתה רוצה להיות'' - אני כבר מזמן הייתי יפה כמו טום קרוז, מולטי-אינסטרומנטליסט כמו פול מקרטני, שחיין כמו מארק ספיץ ומיליארדר כמו ביל גייטס.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים