תופעה שבולטת בדיון הישן הזה. 402833
מהדיון הזה אפשר לראות שגם אנשים שאינם שמאלנים מובהקים, כמו ירדן, היו חסרי יכולת לראות את ההגיון הפשוט שעמד מאחורי הרצון להשאר ברצועת הבטחון בלבנון. הטענה שבגלל חולשתה של המדינה הזאת, בלי השארות שלנו שם, כל ארגון טרור יכול לאיים על שלומם של יישובי הצפון- דבר שמדינה אינה יכולה להרשות לעצמה לאורך זמן, בכלל לא מובאת לדיון. היא נדחית מיד בטענה ש''היא הוותה רק תירוץ לפוליטיקאים שלנו''. בלי צורך לנמק.

הדיון מתמקד בלהסביר למה, על אף שאין הגיון בלהשאר שם, יש כאלה שמתעקשים על כך. הוויכוח הוא האם זו אינרציה, או שיש איזה קונספירציה פוליטית מאחורי זה.
זה מאוד אופייני לטענות מהשמאל, ואני, באופן אישי, נתקלת בזה לא מעט. הנחת היסוד המקובלת היא שאין הגיון אובייקטיבי, שניתן להתווכח אתו ולדון עליו לגופו, בעמדות שבאות מצד ימין. זה או גזענות, או משיחיות, או התלהמות, או אינטרס פוליטי נמוך.
זה לא עוזר בכלל שהמציאות, פעם אחרי פעם, מתיישרת לימין. השיח ממשיך להיות שמאלני פנימי. אפילו כאלה שחוזרים בהם מדעותיהם השמאליות, ולמשל חושבים שההתנתקות היתה טעות, עושים זאת תוך הצדקת הראיה הקודמת שלהם כלגיטימית. רק הנתונים הנוספים, שהתווספו לאחר ההתנתקות, הם אלו שמצדיקים את שינוי הדעה. כל ילד כתום היה יכול להסביר, בטוב טעם, למה ההתנתקות תסלים את הטרור, תחזק את הקיצוניים, ותדרדר את המצב הביטחוני, אבל הם לא היו מסוגלים להקשיב להן כאל טענות הגיוניות, כל עוד לא חוו את הדבר בעצמם.
אצל רבים מאוד מהשמאל וגם בדיון הציבורי התקשורתי, השייכות הפוליטית הימנית של הטוען, בעצם מוציאות את הטענות שלו מהדיון. בזמן האחרון, בו יש הרבה ''מתפכחים'', אופייני לראות כאלה שלפני שהם באים בבקורת כלשהי על התנהלות הממשלה הם מקדימים- ''ואני דווקא אדם שמאלני, והצבעתי למרץ בבחירות האחרונות'' כאילו הם חשים שברגע שהם עלולים להיות מסווגים כ''ימין'' בגלל דעותיהם העכשוויות- הטענות שלהם לא יזכו להתייחסות עניינית.

אופייניות למציאות הזאת גם האמירות כגון ''אף אחד לא תיאר לעצמו שהערבים יקבלו את הנשק שנתנו להם, וישתמשו בזה נגדנו''. ''אף אחד''- כי כל האלפים שהפגינו - ''אל תתנו להם רובים''- פשוט לא נקלטים כ''מישהו''.

תופעה.
תופעה שבולטת בדיון הישן הזה. 402838
גדול האתר המדהים הזה - איך שהוא משמר את ניחוחות הסכלות שרק משביחים עם הזמן.

עייניתי ארוכות בדיונים שנגס בהם הזמן אבל הם רלוונטיים היום בדיוק כמו אז, קראתי השתלחויות השמצות - ודווקא דיונים שיש בהם ממש זכו למספר תגובות נמוך רק משום העובדה שהכותב/ת מזוהים כימין.

דיון 551 - דיון 228 הם דוגמא מצויינת וגם בסיס מעולה לדיון על המצב הנוכחי כי כלום לא נשתנה למעט 152 הרוגים יהודים ישראלים ואחרים בשטחי מדינת ישראל וארץ ישראל.

הישראלים האוחזים מימי קום המדינה במוסרות השלטון - הפרו את בריתם עם היהודים העבריים בארץ ובמדינה וקשרו את גורלם בערבים מוסלמים שאינם נוהגים אפילו כמסווה של בני ברית - מה נותר לי כיהודי להיות מחוייב למדיניות שמפלה אותי - מגרשת אותי ורודפת אותי כאוייב?

האם כשאפעל באלימות ואדרוש את זכויותי - אשמע ואקבל?
עד כה זו הדרך שהישראלים מבינים - ואני לא מתחייב לשלול אותה על הסף.

מיקי
גולת ניו יורק
בו[נ]קר טוב, ניו יורק 402858
אני מקוה בשבילך שיש לך בונקר טוב.
תופעה שבולטת בדיון הישן הזה. 402991
מספר התגובות הנמוך למאמרים מסויימים נובע בעיקר מכך שהמאמרים הללו פורסמו עוד כשהאייל היה צעיר, ולא מהימניות של הכותבים. מניסיוני, יש גם הרבה תגובות למאמרים של אנשים מהימין.

למה אתה בניו יורק, במקום להזיע ולהתעצבן כאן, בארץ הקודש?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים