העמדת דברים על דיוקם - הנהלת צהר 40504
שלום וברכה
כחבר הנהלת 'צהר' אני מבקש לערוך קצת סדר בדיון:
1. פרוייקט החתונות של 'צהר' הוקם כדי להיות כתובת לבני זוג חילוניים המבקשים להקים בית כדת משה וישראל. הירידה במספר הנישאים כהלכה נבעה גם מתחושת ריחוק מעולם הרבנות, ו'צהר' באה למלא פער זה, על ידי ניסיון לגשר בין עולמם של בני הזוג לבין העולם הרבני.
2. רבני 'צהר' עושים זאת לשם שמיים באופן מוחלט, ואינם מקבלים שכר לא מבני הזוג ולא מהרבנות (בחודשי הקיץ כשיש עומס אדיר הם מתוגמלים לעיתים על ידי הנהלת 'צהר').
3. תגובות הזוגות החילוניים לחופות אלו מלמדות על הצורך ועל ההצלחה העצומה של הרעיון. במקביל, תגובות רוב הרבנויות מלמדות על ראייתם את 'צהר' כגורם חשוב ומרכזי בכינונן של משפחות בעם ישראל.
4. 'צהר' פועלת באופן מוחלט על פי הוראות הרבנות הראשית, ורואה את עצמה כשליחה של הרבנות הראשית. זו לא רק מדיניות עקרונית כי אם יורדת לפרטי הפרטים.
5. לפיכך, חתונות 'צהר' מוכרות לחלוטין כחתונות כשרות לכל דבר, בין לכתחילה ובין בדיעבד. לא שמעתי על מקרה בו נפסלה חתונה של 'צהר' אף על פי שכבר ערכנו אלפי חופות.
6. סביר להניח כי בהיקף כה גדול יש גם תקלות, וייתכן כי אכן נפסלה כתובה של אחד מרבנינו. תהיה זו טעות להקיש ממקרה זה על המקרים כולם, וחבל על המסקנה המוטעית שעלתה מסיפור זה.
7. הוראות הרבנות הראשית הם כי כלה תטבול לפני חתונתה, ו'צהר' פועלת לאור הוראה זו. מבחינה הלכתית חופה שנערכה כאשר הכלה לא טבלה כשרה בדיעבד, ואין שום ספק בכשרות הנישואין. הטבילה באה כדי שהחופה תהיה כשרה לכתחילה, וכהוראת היסוד של ההלכה.
8. אין שום דרך לאכוף את כשרות הטבילה, כיוון שכשרותה תלויה גם במחזור של הכלה, עניין שהיא היחידה היודעת אותו. רבני 'צהר' משקיעים מאמץ ניכר לשכנע את הכלה לטבול כדת וכדין, באומרם כי כיוון שבחרו בני הזוג את החופה כדת משה וישראל ראוי כי הם יעשו אותה באופן מושלם על פי ההלכה. פעמים רבות אשת הרב מלווה את הכלה למקווה כדי שתסיר מעליה את הסלידה הראשונית ואת התדמית המוטעית של הטבילה.
9. אנו מאוד מאוד אוהבים את מעשינו, ועושים אותם מתוך רצון להיות שותפים עם בני הזוג ביום שמחתם. אם בני הזוג מגיעים לשעת משבר חס וחלילה בחיי נישואיהם אנו ניצבים עימם גם בשעה כזו, ומנסים לפשר ולגשר, או לסייע לסיים את הפרק הזה ברוח טובה ובתום לב.
10. הקפדתנו על לוח זמנים, על אי-תשלום, על מפגש עם בני הזוג, על רלוונטיות הדברים הנאמרים, על השתתפות בני הזוג בעיצוב אותם עניינים שאינם נוגעים בהלכה בתוך חופתם ועל עניינים נוספים אחרים הביאה לכך שאין אנו יכולים לעמוד בעומס מספר הפונים אלינו. בכך אנו רואים את חשיבות שליחותנו. ככל שנרבה בחתונות בהם ייפגשו בני הזוג עם מסורת היהודית והלכותיה, ויקימו את ביתם כדת וכדין, כן נצליח בשליחות זו, ואף נרחיב את תחומי המפגש לעניינים אחרים, כדי לחזק את יהדותה של מדינת ישראל.

כל טוב
העמדת דברים על דיוקם 40517
ראשית, תודה על ההבהרות. אני חייב לציין שלו הייתי יודע על קיומכם בזמנו (כמה זמן הארגון קיים, בעצם?), הייתי משתמש בשירותכם.

אתה כותב כי הרבנים מתוגמלים לעיתים ע"י הנהלת צהר. מהו מקור הכספים? אם הארגון מתקיים מתרומות, מדוע אתם מתנגדים לתשלום ע"י הזוגות הנישאים (כתרומה לארגון, ולא לרב שערך את החופה)?
העמדת ההלכה על תילה !! 40562
אולי נעשה סדר בדברים, כדי שתהייה הבנה למהות ההלכה,
ולמהות סדרי חופה וקידושין.
1) גשר זה אומר או שההלכה מתקרבת לבני הזוג החילוניים או שבני הזוג מתקרבים להלכה. עכשיו תאמר לי אתה, הרב שליט"א,
מה מתקרב למה, ההלכה לחילוניים או החילוניים להלכה. ומה נראה לך שצריך להיות? ה"תחושת ריחוק" באה בכלל בגלל האופן הכללי בו חי עם ישראל את חייו במדינת ישראל. אני משער שלוא היו רבנים מבני ובנות הדור מתקרבים באופן כללי להלכה, הרי גם היו מתרצים בחופות הנהוגות מאז ומעולם.
האם פתרת את המקור לבעיה, או רק אתה מנסה להטליא משהו עד לפתרון היותר כללי??
2)"לשם שמיים" אינו נמדד רק על ידי אי תגמול כספי. אתה ודאי יודע שיש עוד דברים שבהם נמדד המעשה. איני צריך להביא לך את מסילת ישרים כדי לברר לך נקודה זו.
3) אתה אומר "רוב הרבנויות". מענין למה אותם רוב....האם זה בערים הגדולות או היכן זה לא מקובל. אולי כמה ערים גדולות הם רוב??
4) אינו מובן לי עם סעיף 8 . אתה יודע שיש בעיה בנתינת הדגש גם על הדיעבד....
5) אתה יודע שלפסול חתונה, זה די קשה. אין אחד שהעלה את הסוגיא של פסילת חתונה. נקודה זו לא עלתה כאן כלל.
6) מצטער....לא אחת ולא שתיים. תשאל את הרב אריאל שליט"א. הוא יותר קרוב אליך הן מבחינת ריחוק גאוגרפי והן מבחינת דעות. אבל -קח את הדברים לתשומת לב.
7) הטבילה באה - לא כדי להכשיר את החופה....אלא כדי שהיא האישה תהיה טהורה לבעלה. לא כן? ואתה יודע איזו הרגשה אחרת זה נותן להרבה נשים ?
8) אתה בא לומר כאילו הרבנים וההלכה לא מכירים במחזור??
אז כיצד נישאות כל בנות ישראל?
9) אולי יש עוד דברים בין הנישואין לבין הגירושין הדרושים לקירוב? היכן נתינת הדעת לעניינים שברוח ?
10) איני מבקש לחזק את היהדות של מדינת ישראל, צריך לחזק כל יהודי ויהודי באשר הוא קשור לעם היהודי. ומה זה משנה היכן הוא ומי הוא? חיי הפרט של כל יהודי השתדלות למען קיום "תרבות" יהודית, הם הם הערובה הנאמנה להמשך לעם ישראל.
11) סתם לא הבנתי, הרי יש ספר הנקרא "איש וביתו". כמו כל אחד שעובר אירוע בחיים, צריך לדעת מה שעובר. הן במניות, הן מבחינה רפואית, הן מבחינה פיננסית, הן מבחינת זוגיות.
הכל חייב להוסיף דעת. היכן ההוספת דעת של כל זוג ב"תרבות היהודית"??
אולי כבר תפסיק לרמוז? 40583
אם יש לך מה לומר, אם יש לך ביקורת כנה ואמיתית, אמור אותה. אף אחד כאן לא יודע מי אתה, ולא ישלחו בריונים מזויינים באלות כדי לפוצץ לך את הצורה אם תגיד משהו לא יפה.

אם אין לך באמת מה לומר, וכפי שאני חושד אתה סתם יורה רפש לכל הכיוונים, בתקווה שלבסוף אחד הגושים יפגע היכן שהוא, בבקשה, רד מהעץ.
לא הם צריכים להוכיח שאין להם אחות.
אייל המרושע, מרשעים יצא רשע. 40584
אתה הרי מכיר את הפסוק הזה, איני צריך ללמד אותך פסוקי תנ"ך, במיוחד ואתה יוצא מרכז, ושם לומדים תנ"ך יותר טוב מישיבות שחורות.
כאשר ילד בתלמוד תורה חוטא בחטא אשר הילדים רגילים לעבור, חטא משמעת או בהצקות לחבריו בכיתה. הגמול אינו יכול להיות יותר ממה שהילד עשה. מורה או מלמד שמבייש את התלמיד לעייני כול על ה"פשע" שעשה הילד, אז עובר ממש על ענין של רציחה.
ואז נשאלת השאלה, מי התיר למחנך של הילד לרצוח? מילא להגיב על מה שהילד עשה, אבל לבייש את הילד ברבים זו ממש רציחת הנפש.
בתוך עמי אנוכי יושב. ואני יודע היטב למה אני מתכוון. לא רמזתי ולא אמרתי דברים עם שתי משמעויות.
יוצא מרכז אני? 40915
ועד היום הייתי בטוח שאני סתם חנון.

הפסק להתרוצץ במעגלים סביב חצי-טענות מכפישות.
אמור בבירור - מה לך כי תהין על החופות המדוברות?
תראה להיכן זה מוביל! 40588
אנא, קרא את הכתבה המצורפת כאן.
מהיכן אתה חושב הגיע החוסר רגישות הזאת? האם היה לזה איזה קרקע פוריה או זה צמח מהאויר?
אני מצטער שזה נראה בכלל אצל ציבור דתי. אבל ברגע שאתה רוצה להיראות טוב, ואתה עושה דברים לא מכיון שאתה מסתכל מה מבקשת היהדות, אלא מה "גם" מה מבקש הציבור, אז אתה תגיע רחוק. וזו כאן הבעיה שאמרתי לך. בספר איש וביתו של ר' אליהו כי טוב הנמצא בדרך כלל בכל חנות סטימצקי, ואם הספר אינו, אפשר למוצאו אצלם, יש את כל תיאור מעשה הנישואין בסגנון קל להבנה ועם ביאורים מאירי עינים. האם זה קשה לזוג לראות את נוסח הכתובה שם הכתוב בעברית?
האם הם אינם יכולים לקרוא וללמוד שם את משמעות ה"טקס"?? ומי שאינו מנסה להבין זו בעייתו.
תראה להיכן זה מוביל! 40603
חוסר רגישות? אתם מכריחים אותנו לטוס לחו"ל כדי שנוכל להתחתן לפי (חוסר-)אמונתנו, ואתה אומר שאנחנו לוקים בחוסר רגישות? מה כבר עשו? הציעו את האופציה. געוואלד! היומן הזה, כפי שצויין בכתבה, חולק לסטודנטים בכל הארץ - גם בבר-אילן וגם בת"א. גם בבר-אילן, יצויין, יש סטודנטים חילוניים, שאולי מתעניינים ביהדות, אבל לאו דווקא מסכימים עם תכתיביה.

סתם בשביל הכיף, קרא את המאמר הבא, ותגיד לי מהיכן *אתה* חושב הגיע חוסר הרגישות הזה.

תראה להיכן זה מוביל! 40619
באמת רציתי להגיד שאחרי טומי לפיד והרב אייכלר, מה שחסר הוא שאמנון דנקנר יתפטר ממעריב ויכנס אחריהם לכנסת (אולי מטעם ש"ס?). אז יישאר לנו רק למנות את דן מרגלית ליושב-ראש הכנסת במקום אברום בורג שכידוע צפוי להיות ראש הממשלה הבא, וככה יהיה בערוץ 33 פופוליטיקה כל יום מהבוקר עד הערב בלי פרסומות ובלי כל הפרופסורים המעצבנים.
דובי,תודה על המאמר. 40627
לא קראתי מאמר כל יפה על הרב אייכלר, עד שלא
הצבעת באצבע על המאמר המעניין.

אבל לעצם הדבר. מי שמכריח אותך לטוס זה פשוט בלשוננו החוק. כל זמן שחוק מדינת ישראל קובע שקידושין יהיו על פי דיני התורה. ממילא אם אתה רוצה להתחתן אחרת אתה חייב לטוס. אבל - אל תאשים בזה אותי. בנתיים זה החוק.
ואתה יודע שיש הבדל בין אוניברסיטת בר-אילן לבין אוניברסיטאות אחרות. ראיית ה''חופש'' באוניברסיטת בר-אילן יכולה להביא לדברים שמייסדיה לא חשבו עליהם.
דובי,תודה על המאמר. 40716
ומי הכריח את המחוקק להוסיף את החוק הזה לספר החוקים, אם לא הח"כים הדתיים? אם כבר מדברים על כפייה...

יש הבדל בין האוניברסיטאות, נכון. בבר-אילן, כופים על אנשים להסתובב עם כיפות, ועל הנשים להסתובב במה שאתם מכנים לבוש "צנוע". באוניברסיטאות אחרות, לדתיים מותר להסתובב איך שבא להם (כולל השמלות המכוערות הללו‏1), ולחילוניים מותר להסתובב איך שבא להם.
אם תלמידי בר-אילן מעוניינים להתנתק מאגודת הסטודנטים הארצית - הם מוזמנים לעשות כן. מדינה חופשית, בינתיים. למעשה, כמו שאני מכיר את העסקנים הדתיים, הם ישיגו הרבה יותר בנפרד...

1 ורמאון היה אומר - השמלות המחרמנות האלה! איך אפשר להתרכז בחומר של השיעור כשלצידי יושבת בחורה בשמלה המגרה הזאת, כשדמיון עובד שעות נוספות?!
דובי,תודה על המאמר. 40719
בבר אילן, לא כופים על אנשים להסתובב עם כיפות (רק ללמוד יהודות וללמד).
קדושת המתמטיקה 40722
כבוגר בר-אילן אני צריך לציין שבזמני חוק כיסוי הראש כמעט ולא נאכף, למעט מרבית שיעורי החובה ביהדות (תוספת של %25 על המכסה
האקדמית הרגילה)

נתקלתי רק במקרה משמעתי אחד שלאחריו הופעתי כמה ימים חבוש בכובע צבעוני. השמועות אומרות שהיום מצב האכיפה השתפר מאד.
קדושת המתמטיקה 40726
כעובד אוניברסיטת בר-אילן לשעבר, אני יכול להעיד שע"פ הנתונים של הנהלת האוניברסיטה (שהם לא חושפים) כ-‏70% מהסטודנטים באוניברסיטה אינם דתיים.
תקנון האוניברסיטה לא נאכף כלל, והדבר היחיד שמנסים לאכוף הוא שהמרצים ילבשו כיסוי ראש בזמן השיעורים. רוב המרצים עושים מזה סוג של בדיחה.
העמדת ההלכה על תילה !! 40595
מכל מה שכתבת לא ברור לי מה את רוצה לומר.
אין לך טענה אחת עניינית.
עושה רושם שאתה משמש דוברם של רבנים הרואים את אובדן פרנסתם ועיניהם כלות.
מכאן כנראה נובעת אי האהדה בקרב כמה מרבני הערים. זהו קשור למאבקי כח. הנה עולה כח חדש המאיים על ההגמוניה השלטת. הייתי מתפלא אם לא היו רבנים שהיו מוקיעים את צהר. והכל לא לשם שמיים.
כמו דבריך כאן.
העמדת ההלכה על תילה !! 40602
1. לדעתי הפער בנקודה הזו הוא מלאכותי ברובו. וניתן יחסית בקלות לגשר על הפער עם קצת הקשבה וקצת נכונות לקבל את העובדה שישנם אנשים שמעדיפים שלא לנהל את חייהם על פי ההלכה.
7. אם הטבילה לא מקלקלת את הנישואים? מדוע רבנים מתעקשים עליה?
לנשים רבות הטבילה עושה הרגשה שונה וטובה, לרבות אחרות היא עושה תחושת גועל נפש עמוקה, להרבה אחרות היא לא ממש משנה כלום. השאלה היא מה זה עניינו של הרב אם האישה טבלה במקוה אם זה לא פוגע בטקס הנישואים, לא משנה לבעל אם אשתו כשרה או טמאה על פי ההלכה, ולרוב, בנישואים חילוניים, בני הזוג קיימו יחסים פעמים רבות לפני החתונה ללא טבילה והם עתידים להמשיך לעשות זאת ללא שימוש במיקוה.
9. דוקא בטקס שתואר במאמר יש יותר עניינים שברוח ופחות עניינים שבמקוה ובכיס בניגוד לכמה חתונות אחרות שבהן נכחתי בחיי.
העמדת ההלכה על תילה - תגובה 40613
שלום וברכה
למרות הסגנון והרמיזות הלא הוגנות, אענה באופן ענייני, על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון:
א. אינני מבין את שאלתך ואינני מבין את הביטוי ההלכה מתקרבת לחילוניים או החילוניים להלכה. מה לכל השאלה הזו עם 'צהר' העורכת חופות כהלכה המוצאות חן בעיני הציבור החילוני ועל כן הוא מצביע ברגליים ?
ב. נכון. על כן כתבתי "לשם שמיים" וללא כל תגמול כספי. שני הדברים מצויים ברבני 'צהר'.
ג. כתבתי רוב הרבנויות כדי להיות איש אמת.
ד. ישנן רבנויות שאינן מאשרות בקלות את חופותיה של 'צהר'. הרשה לי לא לכתוב מדוע. בכל אופן, הסיבה איננה נוגעת לכשרות החופות.
ד. בעצם השימוש במילה בדיעבד אני יודע שזה אינו לכתחילה. אף על פי כן, בדיעבד נערכות 'חופות נידה' גם בציבור הנאמן להלכה באופן מוחלט.
ה. אם כן, איזו נקודה כן עלתה ? הלוא אתה עצמך מדבר גבוהה על כך שההלכה התקרבה לחילוניים, ואם החופה אינה פסולה על פי ההלכה, האין זו עדות כי דבריך נועדו לקנטור בלבד ?
ו. אשאל, ואבקש את תגובתו. בכל אופן, קשה להניח כי הרב אריאל לא היה מתקשר אלינו מיד ומבקש מאתנו לדקדק בקוצו של יוד על כל עניין.
ז. לא הבנתי את שאלת ההרגשה, ומה לה ולנושא הנידון. הרי אתה מאשים את 'צהר' בהתכופפות ההלכה, ומה לזה ולתחושה ?
ח. כאן מדובר בטעות בהבנת הנקרא. רבנים מבינים בענייים אלה באופן מוחלט. ברם, מדובר במידע שהם צריכים לקבל מהכלה, וכיוון שהיא שולטת על מידע זה שלא ניתן לאמתו בשום דרך, דברי נכונים.
ט. נכון.
י. נכון.
יא. נכון.
כל טוב
ז.
העמדת ההלכה על תילה - תגובה 40628
האם למגיב בשם הנהלת הצהר יש שם מפורש?
אם זה מענין אותך! 40683
הרב העומד בהנהלת צהר הוא הרב מיכה הלוי שליט''א.
הוא רב שכונת נחלת יצחק. יש לו כמה עוזרים בהנהלת צהר.

לכל המבקרים למיניהם, דברתי נגד אלו שמראש לא מזקיקים בצורה נחרצת את האישור של המקוה. נגד הכנסת דברים שלא מעין החופה לתוך מהלך החופה. הייתי במספיק חופות שלא נעשו בצורה בה אני רגיל לראות חופות. איני יכול לומר שיש בהם פגם הלכתי. עיקר היקורת היתה כמו שאמר איזי ''בשם המפורש'' שלא יעשו בעיות אם האישה לא תלך למקוה.

הביקורת על השתמשות במילה ''גשר'', שאינה נכונה כאן.מכיון שאם זהו טקס הלכתי מה שייך לומר גשר, ואם חסר משהו הלכתי אז ממילא אינו הלכתי. לכן את התלונות אנא להביא לידי זה שענה בשם ''צהר''.

כל אחד יודע, שיש הבדל בתפיסה כיצד לקרב את העם לתורה, ואין הדברים האלו שנאמרו כאן אלא חלק מהתפיסה הכוללת של המחלוקת בין אלו המכונים חרדים לבין אלו המכונים מזרחי.
''השם המפורש'' 40689
המגיב מטעם 'צהר': הרב יובל שרלו
השם המפורש 40693
תודה. ולשם העניין, מה תפקיד הרב שרלו בארגון?
השם המפורש 40695
להנהלת 'צהר' יש חמשה חברי הנהלה:
הרב צחי להמן
הרב דוד סתיו
הרב רפי פויירשטיין
הרב מיכה הלוי
הרב יובל שרלו

ביניהם אין חלוקה 'מעמדית' והם שווים בהנהגה.
יהירות, יש לכם מושג כזה במילון? 41276
מהי יהירות?
או מהי יוהרא?
אדם המתהדר בחומרות, שאינם מתאימות למצבו הרוחני.
כיצד כינה אחד מהתלמידי החכמים של המזרחי(אדם החבוש כיפה סרוגה) את ארגון "צהר"? ארגון עוקף בד"ץ. קרי רבנות ישראל. חמשת הרבנים המנויים כאן רוצים לקרב את החילוניים לאביהם שבשמיים. זו נקודת ההתחלה. אם כן, בתחילה יש לקרב את אלו הקרובים בדעת ובהשקפה. את התלמידים והתלמידות. ולא רק זה, יש לבקש ולראות שבאמת הדבר נעשה כדי לקרב ולא כדי להקל במקום שאין צריך להקל. בנוסף - לראות שהארגון עושה הכל על פי ההלכה ולא יוצא מגדרה של הלכה. וכיצד נעשים הפעולות של הארגון "צהר" במקומות אחרים. האם גם אז הכל על פי הלכה.

1) האם הארגון בדק עד כמה רוצים החילוניים להתקרב או רק להקל. ואם כל רצונם רק הקל, מי קבע אותכם למוסמכים? האם מה שהחילוניים באים או "מצביעים ברגליים" זו הוכחה הלכתית? האם הרב שרלו נתן את דעתו להגדרה ההלכתית הזאת? ומה יבקשו במקום שאי אפשר להקל?
2) מה חשבו אותם רבני "צהר", למה הרבנות לא רוצה לנהוג כך? האם רבני הרבנות רק אל הכסף עיניהם? האם לדעת רבני "צהר" אנשי הרבנות כל כך מושחתים? האם הכלל של להפוך בזכות אנשים נוהג רק כאשר צריך ללמד זכות על חילונים?
3) האם הזקקת הרבנות לדרישה חד משמעית לטבילה, היא אינה על פי הלכה? האם דרישת הרבנות לטבילה במקוה היא רק איזה חומרה לכתחילה, או שהיא נדרשת גם (אני מדגיש -גם)כהבטחה שלא להכשיל את הרב באיסור. {ולא כמו שכתב בן בלי דעת כאן, שהדבר דומה למה שקורה אצל חרדים, ששם כולם יודעים שינהגו בהיתר רק שיתאפשר- ומה בכלל ההשוואה?}
4) האם הרב אברהם הכהן יצחק הכהן קוק זצ"ל לא קבע את גדרי הרבנות? מה הוא היה אומר על ארגון מבחוץ שהיה מחליש את גדרי הרבנות?
5) האם לומר שאתם מבינים יותר טוב מהרב אלישיב שליט"א ולהבדיל בין חיים מהרב שלמה זלמן אויבך זצ"ל מה צריכות להיות ההקפדות לפני חופות של אלו שלא שומרים תורה ומצוות?לומר אנחנו מבינים יותר טוב מאותם ענקי תורה אינה יוהרא?
6) האם עצם העובדה שיש מספר רבנים שהרב אריאל שליט"א ביקש שלא יסדרו שוב חופה, לא מהווה ראיה שלא הכל חלק?(ולמה כתב אותו כותב בצורה לא אחראית? האם אתה בטוח שלא שאלתי קודם, ונאמר לי מפורש שמו?)

יש להאריך בדברים אלו, אלא שגם בתוך המזרחי לא הכל מרוצים מדרכם, ויש כאלו שחוששים מהמשך ולאן פני הארגון.
יהירות, יש לכם מושג כזה במילון? 41283
תרשה לי להעריך שאתה חרד''לניק.
מבטא את התבטלות הדתיים הלאומיים בפני החרדים.
עוד עדות עצובה לתופעת ההתחרדות שקיימת בחברה הדתית-לאומית.
אל תטעה, אני חרדי טהור! 41294
אני חרדי ולא חרד"לניק.
חייתי הרבה זמן מחיי, בסביבה של דתים-לאומיים.ואני עד היום בקשר די גדול איתם. איני יודע אם אתה מכיר את הבעיות ההלכתיות הקיימות למי שאינו חרדי. אתה יכול לשאול את משה דורון או חיים לוינסון שמדברים כאן. הרי הרב אבינר כותב שלכתחילה אסור ללכת לבני עקיבא. וגם הרבה רבנים מהמזרחי כולל את הרב מרדכי אליהו, כולל הרב אריאל כולל עוד רבנים חשובים אוסרים את שנת שירות לאומי. נו - תגיד מי מקשיב להם??
יהירות, יש לכם מושג כזה במילון? 41684
תרשה לי, אסף חביבי לייעץ לך שלא להסיק מסקנות ע"ס ספרות פופולרית לחילונים (ע"מ 'מדע פופולרי') דוגמת "הדתיים החדשים".
בעוד שבעבר הרחוק זוהה את החרד"ל עם פא"י וכדו' כיום אני מניח שאתה מתכוון לפריפריית "מרכז" על גרורותיה, שחרד"ליותה באה לידי ביטוי בהתנתקות מהתרבות החילונית בדמות טלביזיה וכדו'.
חלק אם לא רוב הרבנים שהובאו בשם הנהגת צהר כעומדים בראש הארגון היו מכריזים על עצמם כחרד"ל בלי למצמץ.

אדרבה הזרם החרד"לי אחראי לפרוייקטים היותר "מגשרים" בחברה ע"ע ישיבות בגוש דן ומכינות צבאיות, הסיבה היא פשוטה, והיא משקפת מציאות הפוכה למציאות שאתה תופס:
הזרם החרד"לי הוא האידאולוגי בעוד ש"תורה ועבודה" על מוטציותיה, מתבטל בפני החילוניות. כמה עצוב.
יהירות, יש לכם מושג כזה במילון? 41712
משה ידידי, דיברתי על הזדקקותם של חלק מחובשי הכיפות הסרוגות לפסיקותיהם של פוסקי הדור החרדיים. (עזר כתב משהו על הרב אלישיב.)
ואכן טעיתי בהערכתי, עזר הוא לא חרד''לניק אלא חרדי של ממש.
יהירות, יש לכם מושג כזה במילון? 41291
לגבי קירוב חילונים וגו' - מה שאתה מתקשה להבין הוא שהצורה שאתה וחבריך רוצים לכפות על חילונים אחרים (לא כמוני, אני אתאיסט, אבל יש מספיק ''חילונים'' דמיקולו) את המנהגים שלכם, גורמת לראקציה שמביאה לשנאה כלפי הממסד החרדי בפרט, והחרדים בכלל. אם אתם רוצים למנוע מלחמת תרבות כאן, כדאי שתרדו מהעץ, ותבינו שכשבן אדם עושה משהו כי מכריחים אותו, ועוד מכריחים אותו לשלם על זה - הוא לא מתקרב לשום דבר, אלא מתרחק. אני מניח שהמטרה של צהר היא למנוע את ההתרחקות הזאת.
האזן לדברי - בבקשה. 41296
אולי אינך בקי מספיק במה שמתרחש בנבכי ליבות החרדים. אין איש ממני או מחברי שרוצה לכפות דבר עליך. ממש אין. לא בצורה פרטית. לא בצורה שתגיד לך כיצד להתנהג בתוככי ביתך הפרטי או ברשות הפרטית שלך. אבל, אתה רוצה לכפות עלי, את הרצונות שלך, אמרתי לכמה אנשים מחברות מחשבים שיש לי קשר איתם, כיצד אתם רוצים לתפוס את החבל או המקל משני צדדים. מצד אחד לעשות מה שאתם רוצים, ומצד שני כאשר אתם רוצים הלכה, כגון יהדות או מעמד אישות, אתם(הגוף החילוני) מבקשים לכפות את דעתם בעזרת בגצ"ים על המימסד הרבני. אם אתה רוצה להתנתק מהעם היהודי או להתנהג כפי רצונך אין בעיה, זו זכותך, זה יכאב לכל מי שלב יהודי פועם בליבו, אבל הכאב לא יתן לחדור לפרטיות שלך.
איני חושב שאתה רואה את המצב נכוחה. את התרבות החילונית אתה מכניס לחיים בארץ כאילו ללא כפיה, אתה מניח הנחה מראש שאתה לא כופה ואתה לא משנה שום דבר בחיים של תושבים אחרים. אולי תנסה לראות את הדברים בהשקפה קצת ארוכת שנים, ותראה מי כפה את דעתו על הציבור כאן בארץ. למדת היסטוריה. נכון? אולי תספר לי למה הרגו את פרופ' דא-האן. אתה לא יודע למה חיים ויצמן ניסה לקנות את לב המלמדים בעץ חיים בירושלים?
זה להפעם.הדברים מאד ארוכים.
האמנם? 41300
אתה - או השליחים שלך בכנסת - מונעים ממני לאכול בצנעה בשר בקר משובח שיובא מארצות הניכר בלי שעבר לפני כן תהליכי הכשרה שהורסים אותו.

ובכלל, למה שאקבל בהכנעה את דרישת "צנעת הפרט"? מי קבע שהפרהסיה שייכת לחרדים?
מי אמר שהפרהסיה שייכת לחרדים? 41306
הבט וראה את כל הבתי קולנוע, את כל הבתי עינוגים לסוגיהם, המוכרים ללא הכשר גם את ה"דבר אחר" וגם את כל השרימפסים לסוגיהם. את כל התרבות , ואתה עדין רוצה לומר למי שייכת התרבות כאן בארץ? באמת, אל תצחיק.
מצאת פרט קטן שאתה "ממש" סובל ממנו, אינך יכול לאכול בשר שיש בו בעיה של הפרה המשוגעת, ואתה מתלונן על החרדים שלא מרשים לך להיות חולה.
יש השתדלות להגיע לחיות באותה הארץ ללא התחככות מיותרת וללא סיבוכים. יש כאלו שרוצים למנוע, ומשתדלים להבעיר את המלחמת תרבות המדומה.
מי אמר שהפרהסיה שייכת לחרדים? 41311
גם בעיניי בעיית הבשר שולית. לא כך הדבר לגבי- דיני אישות; תחבורה בשבת; "דחיית" גיוס לתלמידי ישיבה; טפילות כלכלית של חלק לא קטן של הציבור החרדי. אלה דוגמאות עצובות לשליטת הדתיים והחרדים על זרמיהם השונים ברוב הלא דתי במדינה.
אהה 41340
הבנתי, אתה עושה את זה לטובתי, ממש כאותה גברת שרוצה להגן עלי מנזקי המריחואנה. תודה.

ואני לא יודע למי ''שיכת'' כאן התרבות בארץ, אני רק תמהתי על החופש המדומה שאתה מוכן להעניק לי בתנאי שזה ייעשה ''בצינעת הפרט''. התנאי המגביל הזה לא נראה לי מובן מאליו.
האזן לדברי - בבקשה. 41312
אני לא רוצה יהדות, לא אישות ולא נעליים. למה בשביל הזכות להיות נשוי אני צריך לראות רב? בגלל שאתם כל כך סולדים מכפייה?
ומקומות שפתוחים בשבת, האומנם פקחי העיריה מחלקים להם דוחות מתוך חוסר רצון אמיתי וכנה בכפייה?
ומה עם גידול חזירים? ונישואים להומוסקסואלים? והפגיעה בחופש הביטוי?
אני לא רוצה לכפות עלייך שום דבר. מצדי תגור לך בהר-נוף, תצא לגאולה. אל תסתובב במרכז העיר ותטיף לי מתי לפתוח ומתי לסגור את בתי הקפה ואני לא אסתובב בשכונתיכם בלבוש בלתי צנוע הפגע ברגשותיכם (צווארון שאינו מכסה גם את האוזניים, לו יהי).
אם בניזרי כזה מתחשב והוגן, שלא יעשה מנוי ללוויין ולא יאלץ, חלילה, לצפות בתועבה. מי שרוצה לצפות בתועבה, זכותו המלאה לעשות כך, זה מה שנקרא, ידידי עזר, חוסר כפייה ורצון לחיות ביחד עם מינימום חוקים.
מה אכפת לך מהשרימפס המונח בצלחתי? כל עוד צלחתך שלך כשרה בהשגחת הבד"ץ, חייה ותן לחיות.
אני אבקש ממך לא לקחת את הזכויות ללב יהודי, כי אף אחד לא נתן לך זכות בעלות על מיהו יהודי, חרף העובדה שבני עדתך, ללא כפייה כמובן, ניסו גם ניסו לקחת אותה. לבי שלי יהודי לא פחות משלך, והוא דווקא שמח כשכל אדם, באשר הוא אדם חי לפי ראות עיניו ורצונו, כל עוד אינו פוגע בזולת.
מההההההה בקול של כיבשה פועה 41317
איש אינו רוצה????

האם עלי להזכיר איזו כיבשה קטנה שהדובר הקיר שעוד שמרה על כמה מנהגים דתיים עד שהדובר התערב ובזכותו הפכה לחילונית למהדרין?

הסיפור כבר סופר אי שם בדפי האייל.
על מההההההה אתה מדבר? 41319
תן לינק. או תמצית הספור.
על מההההההה אתה מדבר? 41320
טוב זה מחיפוש קצרצר. ואכן לא מראה את כל הסיפור .

תגובה 9764
הסיפור המלא נימצא בנענע בפורום דתיים חילוניים. אני אחפש את הלינק.
ואחרון חביב לקח לי הרבה זמן למצוא אותו.

מקווה שזה נותן תשובה
וואו! 41323
לא שמעתי על זה עד עכשיו,ואולי יש עוד כמה שלא יודעים מי האברך הגולש הזה, אז טוב שטרחת להביא את הספור.

הפרשה כולה מעוררת תיעוב, וגם תמיהה- האם האיש הזה נשלח ע"י רבנים, או ע"י עצמו?
(אם זה שליח של הרבנים אז הם בצרות- הסגנון המוזר הזה שלו.. אין סכנה שהוא "יציל" הרבה נפשות).

בקיצור- תודה.
וואו! 41357
לפי מה שידוע לי הוא עושה זאת באופן אישי ולמרות שיש לו כמה חברים ברשת שמגבים אותו בכל מצב .

ניתן לראות את התגובות שלהם ברחבי הפורום בנענע לפני ואחרי התגובות שהובעו לפה.

אני די יצאתי מהנושא הזה בזמן האחרון כך שאני לא יודע היום מה הם עושים ועל מי הם משפיעים.

לכל מקרה לא הגבתי הפעם עד שהוא שוב טען את הטיעון המוזר שהם לא מנסים בכוח להשפיע עלינו.
יופי רועי, אני שמח שיש מי .... 41551
שעדין זוכר אותי. לא ידעתי שאתה זוכר כל כך טוב. נהנתי למקרא הדברים שלך. אתה ממש מדבר ברמה גבוהה שאין לי את האפשרות לענות לך בגובה העינים שלך. תסלח לי אם איני יכול להתעלות כל כך למעלה.

במיוחד אחרי התוכנית טלויזיה שהיתה על ''דעת אמת'' והציגו את חבירך ממש באור ''מאוד מאוד חיובי''.
יופי רועי, אני שמח שיש מי .... 41565
עייזר שקרה לי ידידי לפני שנה + - .

אין לי כוונה להדיין איתך כלל בנקודה, אני ניסיתי אז עוד בנענע להדיין עיתך אולם אתה בחרת לשתוק. עניתי לך אז מי הם אשר ישפטו אותך.(כנראה שהמצפון שלך עד היום עוד לא הגיב)

אני לא מנסה לדבר גבוהה גבוהה אולם יש לי זיכרון טוב מאוד מאותה עלמה שיצא לי להיות אחר כך גם בביתה ולהכיר מעט את כאבה שאתה יצרת לה.

צר לי אבל אני לא ראיתי תוכנית על דעת אמת למרות ששמעתי שהייתה כזו יום לאחר שהיא הייתה (הייתי באותו הזמן בגלישה ב'נט או אצל חברים ממש לא זוכר).

בין ש"חברי" הוצגו כך או אחרת על ידי צד שלישי, אתה הצגת את עצמך באור הכי "חיובי" כבר בנענע וכבר העלתי את הדוגמאות פה.

אבל לפחות דייק בדבריך ועל תנסה להטעות נוספים בחלקות מילותיך.

אגב עם תבדוק תגלה שאני כבר די מזמן יצאתי מהנושא הזה, אני הבנתי כבר שלא אתה ולא גינגית באים להדיין ולהחליף דעות אלא להשמיע דעות.
עכשיו רועי תגיד כאן לכולם, בבקשה 41599
היכן יש בדבריך תשובות לשאלות או לדברים שהעלתי?
אם אתה כל כך עקבי ונאמן להשקפותיך ועקרוני מאוד בכל מעשיך בחיים, אז חוץ מירידה עלי, ירידה אישית, אין שום דבר מדבריך איזה קשר לנושא. האם אתה רוצה להפוך את הדיון כאן מנושא שהעלה איזי לנושא שנקרא "עזר"? האם מי ממנהלי האתר ירצה להפוך כאן את בימת האייל לירידות אישיות? זה אתה רוצה?
ואם אתה מעלה "תזה" שעזר וג'ינג'ית לא באים להתדיין אלא להשמיע, אתה צריך להביא ראיות והוכחות, זה הדרך המדעית. לא כן? סתם הוצאת דיבה? ככה הרגילה אותך המערכת האם יש איש מהמערכת החילונית שמוכן לתת לרועי להשמיץ ללא ראיות?זו דעתי, ומותר לי להשמיע אותה לפחות כמוך. למה אתה מנסה להפריע לי לומר אותה?
41610
''זו דעתי, ומותר לי להשמיע אותה לפחות כמוך.''

אני הייתי כותב ''בדיוק'' במקום ''לפחות'' (אם הייתי בכלל משתמש במשפט הזה, שאני לא מחבב). מעניין מה זה אומר.
עכשיו רועי תגיד כאן לכולם, בבקשה 41627
תגובתי הראשונה הייתה בעיקבות תגובתך זו
תגובה 41296
שאר התגובות היו לפי בקשה של אסתי (עם זכרוני אינו מטעה אותי)

כל שהבעתי זה הוכחה לכך שמה שטענת אינו נכון (הטענה כי אתם לא רוצים לכפות דבר)ועניתי לשאלה שנשאלה על ידי אסתי (עם יש כמוך עוד)
אין שום כוונת ירידות אישיות וכמו ששראית עד שכתבת את שכתבת כלל לא הגבתי (בתגובה שהלינק לה נימצא פה)

עם באמת תתעקש ואני לא חושב שזה ראוי אוכל להביא מנענע בהקשר לסיפור שאותו הזכרתי לקהל הקוראים מספיק לינקים לתגובות של הפורום בנענע שהיו בדעה אחת כלפי מה שעשית ולעומת זאת את התגובות של היחידה (עם זכרוני אינו מטעה אותי ) שהגנה עליך ללא קשר למה שנכתב.

לכל מקרה אני לא בה להוכיח כן דבר באופן מדעי ואם תרצה אתה יכול כמובן להמשיך ולהשמיע את קולך למעט עם דובי יחליט מסיבותיו שלו שלא לתת לך את הזכות הזאת. אני לא זוכר שאני אי פעם ביקשתי ממך לא לכתוב ב'נט, נהפוך הוא אני זוכר כמה ביקשתי ממך תגובה על המעשה שעשית אולם אתה סירבת להגיב בפורום או במייל אישי.
לכל מקרה גם עם הייתי רוצה להפריע לך לומר את דעתך לא הייתי יכול (לא שאני רוצה) מהסיבה הפשוטה שאתה יכול להחליף שם ולא אוכל לזהות אותך.

לכל מקרה לא ידוע לי על איש המערכת החילונית הקיים פה למעט עם מדובר על דובי שהוא בהחלט איש מערכת אבל אני לא סגור כמה הוא מגדיר את עצמו כאיש המערכת החילונית, את זה תשאל אותו.

ולשאר הצופיים נתתי מראה מקום בתגובה הקודמת שלי אליך ושהם יחליטו לבד עם אני מדייק או שאולי לא.
רועי, אתה הכנסת את הנושא של 41763
אותה בחורה. תעיין קצת למעלה-אם לא קשה לך, ואז אותה אסתי שזה יכול להיות גם אתה.....ביקשה שתגלה לה את הסיפור. אבל את האיזכור כולה, רק אתה בלבד עשית.

אבל אתה יודע, למה לי להתדיין איתך?אתה רוצה ממצאים נכון?
אתה אוהב להביא קישורים. יופי. הנה לך כמה
על כפיה חילונית:http://www.manof.org.il/sh.asp?x=599&kind=24
תעשה לבד את החשבון מהמאמר.
מי אוהב להשמיץ?
והמאמר הבא גם לאלו שלא יודעים היסטוריה:
וכאן תראה איזה בחורים עם תת רמה באים ומצטרפים דרך הלל.אני מכיר הרבה בחורים בגילאים האלו שכדי לעשות בחינות בגרות לומדים "רק" כמה חודשים, ולא מתלוננים על קשיים. וכאן איזה "סבל" של אותים חוזרים בשאלה. ממש מסכנים.....רחמנות.http://www.moreshet.co.il/news/news1.asp?x=5619&...
רועי, אתה הכנסת את הנושא של 41772
הממ.. עיינתי בלינקים.

במורשת טוענים ש"הלל" מדיחים צעירים דתיים לחזור בשאלה. כיצד הם בדיוק עושים זאת (או שזו סתם השמצה)?
רועי, אתה הכנסת את הנושא של 41784
השמצה מפורשת.
הלל לא פונים לחרדים, חרדים פונים אליהם. נער חרדי שיאמר שהוא לא בטוח ברצונו לצאת מהעולם החרדי יגידו לו לחשוב על זה ולהתקשר כשיחליט.
אני מרגיש אידיוט להגן על הארגון הזה, שחרף אי היותו כוס התה שלי לא ניתן לוותר עליו. העניין היה צריך להעשות על ידי גוף ממשלתי ולא אירגון פרטי.
בחשבה שניה, עם כל הבירוקרטיה הממלכתית, אולי עדיף כך.
מורשת, לאוו דוקא. 41799
אם אנשים באים באישון לילה ואפילה,ומכניסים חומר הסותר את קו המחשבה של אותו מוסד של התלמידים שם, זה לא הסתה. ממש לא. אולי אתה יודע מה פירוש לא העכבר גנב אלא החור? וזה לא פעם אחת ולא פעמיים. וכאשר יש בכל בית, אני חוזר, בכל תא דואר חומר של דעת אמת, זה ממש לא הסתה.

אז תגיד לי מה זו הסתה? תשדיר פרסומת על הלל היה, לא שמעתי שהוא נפסל. רק תדשיר על אמירת תהילים נפסל. מה אתה אומר?
מורשת, לאוו דוקא. 41808
טוב.

דבר ראשון אתה לא מבדיל בין "דעת אמת" לבין "הלל". "הלל" עוסק בעזרה לחוזרים בשאלה, "דעת אמת" מפיצה קונטרסים בה היא טוענת שחז"ל טעו.

ואם כבר נגררנו ל"דעת אמת", הרי שבעיני פעילותם לגיטימית וזאת מטעמי סימטריה, כל זמן שחב"ד למשל מקימים דוכנים ברמת-אביב ג' או מחלקים לילדים סוכריות אם יאמרו תפילה, והרי הסבר: הזכרת את אותה תוכנית של "חשיפה" בה צולמו פעולותיהם של אנשי "דעת אמת". בתוכנית ראו כמה פעמים כיצד אנשים חרדיים חוטפים ערמת קונטרסים מידיו של פעיל ומכים אותו. כמה פעילי "דעת אמת" שביקרו בכפר חבד לפני כשנה וחצי יצאו "בשן ועין". לעומתם, הפעילות כנגד דוכני חב"ד מסתכמת בדרך כלל בפנייה למשטרה כדי לפנות דוכן לא חוקי, שגם היא לעיתים נענית בבוז מצד שוטר זה או אחר. ייתכן ולעיתים נגררים גם העימותים הנ"ל לאלימות אולם למיטב ידיעתי מדובר במיעוט (ואני משתדל לעקוב בדקדקנות אחר האתרים "מנוף" ו"חופש") לעומת גורלם של אנשי "דעת אמת". לכן, לא נותרה לאנשי "דעת אמת" ברירה (אם הם רוצים להאריך בשנים... וכאן הסימטריה) אלא להטמין את הקונטרסים בהסתר. ככה זה ששני הצדדים במלחמה. אני אגב, נגד המלחמה. אבל אף אחד לא שואל אותי :(

אגב, גם אני זכיתי לא אחת לקבל לתיבת הדואר שלי (וגם כל שכני) הזמנות לארועי חב"ד ולכנסים של אמנון יצחק. האם גם זו הסתה?
מורשת, לאוו דוקא. 41879
ואם היו מכניסים חומר של רב זה או אחר לאוניברסיטה גם אז היית מתנגד? ואם מחלקים ברחוב חומר לנערים אז גם אתה מתנגד (אפילו שזה חב"ד)

אגב הסתה של מה?
מה הבעיה , כותבים שקרים מפרסמים דברים לא נכונים , יש מספיק בחורי שיביות שיוכלו לשבת לכתוב תשובות, מה לעשות למשרד הדתות יש מספיק כסף בטח אני מאמין שיותר מדעת אמת , ויפרסמו את כל הטעיות שנכנסות לתיבות הדואר.

ואגב אני באופן אישי לא הייתי פוסל תשדיר שרות שבו יש תפילה מכל סוג שהוא.

אגב העם תקבל גם תפילה בערבית ואו אנגלית (שתי שפות רשמיות של המדינה) כמובן כל אחת בדת אחרת מהיהודית?
אני יעצור את עצמי 41782
האמת, אתה מעלה את הסעיף. אני יודע שאין טעם לכתוב לך כי אתה נוטה לא לענות ובודאי שאין לך מקום לשמוע את האחר, אבל אני יעשה את זה בכל זאת.
אף אחד לא אוהב שזורקים לו לינקים לפרצוף, הרעיון הוא שתגיד משהו ותסתמך על לינקים כשצריך.
שלושת הקישורים שלך לא רלוונטים אפילו כדוגמאות למה שהבאת. אף אחד לא הולך באמת לגייס חרדים. בכל מקרה זה מעולם לא קרה, כך שאתה לא יכול לטעון שהציבור כופה על החרדים גיוס.
הלינק השני לא מדבר על השמצות, למרות שלא קשה למצוא כאלה. הוא מדבר על חוסר דיוק והבנת אורח החיים\\\\\\\\ההלכה.
העיסוק בכמה האחר שונא אותי הוא פתטי מביש ומעיד על הרבה זמן מיותר בין הסדרים ובמהלכם. (עם עוד יש לך כאלה בכלל).
הלינק השלישי לא מעיד אפילו על דבר אחד מתוך מה שייחסת לו. מה לעשות, בוגר תלמוד תורה או חדר שהולך לישיבה יוצא ממנה בור ועם הארץ. נדרש לו כדי להגיע לרמה טובה בבגרות מאמץ שאתה לא מתאר. ידיעותיו בכל התחומים מסתכמים באפס. הוא לא למד מעולם מתמטיקה מעבר לאחוזים. בטבע (מה זה טבע לעזאזאל?) הוא למד לקראת סיום כיתה ח' על מהי הזיקית. אין לו מושג מה זה ספרות או מיהו ביאליק, מלבד כמה מילים של גנאי ששמע ממוריו. ידיעותיו בלשון אפסיות, אין לו שום מושג מה זה בכלל פיזיקה או כימיה. חוץ מלהגיד שהאדם בא או לא בא מקוף אין לו מושג מהי אבולוציה.
הידע ההיסטורי שכה התגאת בו, אתה באמת רוצה לעבור על חומר ההיסטוריה בבתי הספר החרדיים? הממ, קצת בית שני, קצת מוחמד ויאללה לכו תתכוננו לבחינות לישיבות קטנות.
אנגלית? מה זה?

כדי להגיע לבגרות שאפשר יהיה להכנס איתה לפקולטה מכובדת נדרש מבוגר הישיבה שעזב את ביתו ואת העולם החרדי להשלים את הפער שגרם לו העוול הנורא שבחינוך החרדי לבורות. בהתחשב בכך שלרוב הוריו לא מדברים איתו, קל וחומר שאינם מסייעים לו כלכלית, הוא צריך לעבוד כדי לממן מגורים ומחייה, הדבר רחוק מלהיות הליך פשוט של כמה חודשים. ללא הסיוע הנ"ל הדבר עלול לקחת שנים או מה שיותר סביר, לעולם לא יקרה.

לא סתם אסר הרב שך באיסור חמור ללכת חס וחלילה ללמוד במערבא. הבורות היא המטרה.
איני נוטה לענות? 41815
כאשר יש טעם לענות , אני עונה. וכאשר זה סתם דיון עקר איני עונה. אתה לא חושב שכדאי לפלס דרך כזו של תשובות? ולמה אתה חוזר לומר שאיני מקשיב? למצוא את הבעיה באחר במקום בעצמך ,לפי דעת רוב הפסיכולוגיה המודרנית, זו בריחה. איני חושב לדון אותך לפי דעת התורה, מכיון שכלפי התורה אין לך הערכה. אבל לפחות לפי הפסיכולוגיה, אם איני עונה לך אולי זו בעיה שלך? אתה לא יכול לחשוב ככה?

לרועי עניתי. ולא לך. עניתי לאיש מיוחד. אז אני מודה לך בשם רועי שאתה עוזר לו ומסייע לו. תודה.
לגבי גיוס חרדים, זה היה רציני ביותר, אין לך מושג כמה זה היה רציני. אינך יודע איזה שיטות הם היו עושים. ולא אגלה לך את השיטות לשבור גם ציבור כזה. ולא אומר לך גם את השיטות שכנגד. עצם הענין להכניס את הציבור למגננה, ולהביא את ועדת טל, מלמדת די הרבה. ואל תנסה ל"סמא" עיניים. אני יודע שזה עם רצון אמיתי, ולא משחקים בנדמה לי, נסה לומר את דבריך לאנשי מר"ץ, האם הם יגידו לך שזה סתם משהו לא רציני.
נכון, יש השמצות מכיון שלא מנסים להבין את אורח החיים. ולא עוסקים שבמהות של הנשאה של הזולת אלא בתופעה המבישה שאינה תלויה בי ולא בחרדי אחר. זה ממש מוזר שכאשר חרדי משוחח עם חילוני אחר, החילוני מבין את החרדי ואומר לו אתה אחר ממה שהתקשורת מציגה, וזה לא אחד ולא שנים.
לגבי לימודים. אני מכיר בחורים שלא היה להם בגרות והתחילו ללמוד לקראת קבלת תואר במחשבים. היו חייבים להשלים הרבה חומר, אז ישבו בצורה רצינית, לא כמו בבית ספר תיכון עם בזבוז של שעות, שאתה מכיר די טוב, ופשוט קראו ולמדו. למה אתה נאחז במה הם יודעים מנקודת התחלה, תשאל כמה זמן הולך להם להשלים? יש יהודי נפלא באורבוטק, קיבל את פרס ישראל על המצאת תוכנה לזיהוי עמית טורף, אולי משהו אחר דומה, והוא חדרי מבטן ומלידה. איני מזכיר את שמו, אבל הוא לא יחיד. אז למה אתה מתרכז רק בנקודת התחלה? תדבר על כמה זמן הם משלמים את החומר.
וסתם ככה, הרי לידיעות ולהשתלמויות , הרי אין סוף. אז גם מבוגרים צריכים או חייבים להשתלם, ותראה את הרב פירר או אחרים העוסקים בתחום(ולא אגלה לך דיון חשוב שהיה לי עם פרופ' לאף אוזן גרון- שהוא קיבל את דעתי), שהם בעלי מוח פתוח, וזה החשוב ולא כמות החומר שהם גרסו. אתה חולק עלי בזה?

ולידיעתך ,הרב שך זצ"ל אמר ברבים שהוא אוסר. אבל תשאל בבקשה מה הוא אמר לראש ישיבת מערבא?אתה לא מכיר את הדינמיקה של התחום העדין הזה?
איני נוטה לענות? 41859
לגבי גיוס חרדים, אני חושב שזה לא קשור לעניין. אישית אני חושב שהעובדה שחרדים, בהסתכלות כללית לא משרתים בצה"ל היא בעייתית. מעשית? אני לא חושב שניתן לגייס אותם. אני לא חושב שזה טוב למשהוא. זה לא הוגן וזה מעורר פילוג, אבל זה כבר בעיה שלכם. משום מה אתם מצפצפים, צפצפו, כולא כלבא ביג'י יומא.

אם לא הבנת מתוכן דברי, אני מכיר את העולם החרדי קצת יותר טוב מהמוצג בתקשורת. אני מדבר איתך על העוול שנגרם לחברים שלי שלא פנו להלל ולא עמדו בקושי של לפרנס את עצמם, להתאושש מההלם שבהחלפת הסביבה וגם ללמוד ברצינות במקביל. אני לא בטוח שאתה מבין בכלל עד כמה קשה הדבר.
יש חרדי שקיבל פרס ישראל, שמחת זקנתי. את הפרס הוא לא קיבל כתוצאה מהידע שהוא רכש במערכת החינוך החרדית. אם הידע היה עומד לרשותו לפני גיל עשרים ושתיים, גיוועלד, הוא לא היה מוצא שידוך, טוב אולי עם חוזרת בתשובה צולעת.
אז מצאת לי גאון, ומה עם השאר? אולי לא היה מזיק שכל אברך ממוצע היה יודע גם מה לענות לבן שלו כשישאל אותו מה זה אש? נסה לעשות סקר בנושא ברחובות קריית ספר, תופתע מהתוצאות.

לידיעתך, מה הרב שך אמר בצנעה לרב צ'ייט לא מעניין אף אחד. מה שמעניין זה הפאשקווילים שתלויים לא רק ברחובות אלא גם בכיתות ח' בתלמודי התורה. אני מופתע שאני צריך לספר לך על זה.
כדאי לסיים את נושא ''עזר''. 41921
לא "עזר" עומד כאן לדיון. בכל אופן זה לא הנושא של המקום כאן. לכן אולי כדאי להפסיק ולדון אם אני מוכן להקשיב, או האם אי פעם השתנתה דעתי.
לגבי "כפיה דתית או חילונית". אולי היו כבר רבים כאלו. זה לא טחינת מים?

לגבי גיוס חרדים, אמרת את דעתך ולא את דעת המדינה. וכאן בדיון חשובה דעת המדינה ולא דעתך. קח בחשבון.

לגבי הלל, אני מכיר היטב את הדברים. את פויפר. את גרוסברד. את נוסבוים. ועוד מהם ועוד מהן.אז אתה כבר אומר כאן דברים אחרים ממה שאמרת קודם. לא ענין הלימוד, אלא הפרנסה וההלם של המעבר. אז למה אתה מדבר על הלימודים? מצד הלימודים אין בעיה. הבעיה היא ההרכב הנפשי של האנשים כאשר הם יצאו לעולם החילוני. ובכלל איזה בחורים או בחורות מצאו את הדרך לעולם החילוני. האם הם עשו זאת מתוך הבנה או מתוך כניעה. ואין הסכמה מצידך בזה.

את הפרס הוא קיבל בגלל הראש הפתוח שלו. ובמערכת הלימודית נתנו לו כלי חשיבה, שאתה לא מעריך אותם, אבל הם שווים "הון" רב. רק שאתה לא רוצה להודות בזה. אינך יודע כמה "גאונים" מסתובבים בישיבות? אתה יודע היטב שיש אנשים שהיו יכולים בקלות לכבוש את הקתדראות הטובות ביותר בארץ, הן מצאו משהו כלבבם. ואתה לא אוהב את מה שהם מצאו.אבל שוב אני חוזר, לא זה העיקר, אלא תוך כמה זמן, בחור נורמלי מסוגל להשלים את החומר.
אולי אתה יכול להביא לי ראיות מדעיות לנוכחות הזמן לפני 5,763 שנים? אבל ראיה מדעית....לא הנחות.

אתה תקפת אותי בענין מערבא. עניתי לך. שוב, אתה לא מסתכל על הענין הפנימי,אלא על פאשקווילים שלא מעניינים אלא את העיתונאים עבור כתבות. אתה יכול שוב לחזור למערבא, לפחות לומר שלום שוב לרב צייט, ןלהבין מדוע לא משנה מה דעת הפאשקווילים.
חרדים באקדמיה 41973
שיעור החרדים באקדמיה בישראל עודו נמוך באופן מחפיר ביחס למשקלם באוכלוסיה. בחברה בה השכלה גבוהה היא מפתח לפרנסה ראויה ולהתפתחות אישית, מפגר הציבור החרדי מאחור, וזאת בין היתר באשמת ההשכלה הריאלית הלקויה שמקבל בוגר מערכת החינוך החרדית.

אז נכון, מערכת החינוך הממלכתית מקולקלת כשלעצמה (אני לא הגעתי לאקדמיה מוכן מספיק), ונכון שמה שנלמד שם בתריסר שנים ניתן להספיק בזמן קצר בהרבה. עובדה היא שלא רבים עושים זאת מתוך הקהילה החרדית. אילו היה מדובר רק בנשים, הכורעות תחת נטל גידול המשפחה ורק לעתים נדירות מוצאות זמן ללימודים במתכונת חלקית, ניתן היה אולי להצדיק זאת. אך כאן מדובר בבורות הפושה בכלל הציבור, ואין לה תכלית.

אני אומר זאת כמי שמתנגד לגיוס בחורי הישיבות ורואה בלימוד תורה ערך, כפי שכבר אמרתי באייל בעבר.
ועל זה גאוות הציבור החרדי. 42042
יש את מה שאתה מכנה עולם האקדמיה. ותוצריו או/ו מטרתו. ויש את עולם התורה ותוצריו או/ו מטרתו. איני יודע עד כמה ההבדל במטרה גדול בעיניך. אבל בתוצריו אתה יכול לראות די טוב. היכן יש יותר דרך ארץ. היכן יש יותר כבוד לזולת. היכן מכבדים יותר את המבוגרים ולא משליכים אותם לעת זקנה, ואינם מרגישים נטל על הציבור. אפילו אם נאמר שהציבור החרדי, לדעתך בור, הרי במידות גם אתה מודה, שהוא עולה על הציבור בה ההשכלה הגבוהה היא ערך עליון. חשבתי שיחד עם ההשכלה ערך האדם ומהות האדם נעשים יותר מובנים, ויש פחות קינאה שנה ותחרות.
אז לאן עדיף להיות שייך לאלו שהם בני אדם, או לאלו שהם נראים משכילים, אבל הנהגותיהם, לא מתאימות להשכלתם.

קיצרתי!!
ועל זה גאוות הציבור החרדי. 42046
איני סבור שהערך העליון בציבור החילוני הוא ההשכלה הגבוהה. ניתן לומר ללא ביקורת שלא קיים ערך עליון אחיד בציבור החילוני. ניתן לומר בצער שהשכלה לשמה רחוקה מלהיות ערך עליון נפוץ בחברה החילונית. לא מובן לי הקשרם של דבריך על קנאה ותחרות. המקרים הספורים הידועים של חרדים בחברה האקדמית (להבדיל מדתיים 'סתם' הגודשים את הקמפוסים 'כנדרש') מכבדים את הציבור מהם יצאו, בהם הבחור שהזכרת וכן הד"ר עו"ד יעקב ויינרוט. אני פונה אליך בשאלה תמה - למה כ"כ מעט חרדים פונים ללימודים גבוהים? האם אתה רואה בכך מצב רצוי או מניח את הדעת? האם לדעתך קיימים גורמים *חיצוניים* המקשים על השתלבותם של החרדים באקדמיה, או שמדובר בקושי פנימי הנובע בחלקו מהשכלה יסודית ריאלית לקויה?

מבחינתי אינך מחוייב לקצר.
אתה יודע, שלימוד תורה 42065
הוא ערך עליון בציבור החרדי. אני מתכוון לאלו שבאמת רוצים וממלאים את תשוקותיהם בלימוד תורה. אין להם דבר הממלא את עולמם חוץ ממילוי חשקת התורה. יכול להיות שיש בעולם החילוני לימודים וחכמה, כמו שאמרו כבר "חכמה בגויים-תאמין". אבל הרי חכמת התורה נותנת לאיש יהודי יותר מאשר חכמת הגויים או השכלה גבוהה. אז למה לפנות להשתדלות לפרנסה על ידי לימודים אונברסיטאיים.

כל אבא ואימא הדואגים לבניהם משתדלים להחדיר בהם את אהבת התורה. ומסלקים מהם עול פרנסה. ואם הבן יושב ולומד ברצינות, הרי מתאפשר לו על ידי סיבות נפלאות, להמשיך לשקוד על תלמודו. אין כאן קושי כלל. ואין שום גורם חיצוני. אלו דברים הבאים מבחירה אישית של אותם אנשים. אם פעם היתה הנחלת הקריאה והכתיבה חוק בעל יעבור אצל כל יהודי ויהודי, ובזה היו נבדלים מהגויים. הרי היום שיש לימודי חובה אצל הגויים, נבדלים היהודים-החרדיים- בדרכי הנחלת הלימוד לילדיהם. והרחקת הפיתויים במידת האפשר.
דרכי הלימוד ובניית יסודות נכונים בהבנה, אלו העקרונות המונחלים לבחורי הישיבות של היום. והניתוח האנלטי מושרש כבר מלימוד הקריאה.

בצער רב, איני מבין למה צריכים אלו שלא שומרי תורה ומצוות - להגיע להנחלת לימוד הקריאה, למתקשים בקריאה,על ידי ספר המסורת ללימוד אל"ף בי"ת. לא היה עדיף ךהשתמש בשיטה המוכיחה את עצמה כבר מאות בשנים?
אתה יודע, שלימוד תורה 42070
"אבל הרי חכמת התורה נותנת לאיש יהודי יותר מאשר חוכמת הגויים או השכלה גבוהה."

איכפת לך לנמק קצת?
זו מציאות. 42172
זו מציאות של חיי הנפש.
מתי יש סיפוק למי שטעם לימוד תורה מהו.
דעתי עוד לא נחה 42162
אני עדיין לא מבין ולכן ברשותך אני שב ודש באותה נקודה. לצורך העניין אני מוצא רק את הפיסקה הראשונה בדבריך קשורה לדיון.
נשמע לך הגיוני שציבור שהלמידה לשמה בראש מעייניו יאלץ להתפרנס מעבודות קשות ולא מכניסות, שהן כל מה שניתן למצוא בימינו ללא השכלה תיכונית ראויה וללא שירות צבאי, וידיר רגליו מן הקמפוסים באופן גורף כמעט?

לימודים גבוהים הם הרבה יותר מהשתדלות לפרנסה, הם פתח למעורבות במחקר טהור המקדם ישירות את כלל האנושות. כמובן שלא ניתן להציבם בשורה אחת עם לימוד התורה בהיותם ענייני חולין, לכן גם תמהתי כאשר הצגת בתחילה את הלימודים האקדמיים כערך העליון של הציבור הלא-חרדי. דווקא מכון לב מכשיר תלמידים חרדיים להתמחות טכנית לחלוטין בתחום האופטיקה, לשם הפרנסה גרידא, באופן אנלוגי לבי"ס להנדסאים ולא למחקר באקדמיה, מה שמציג את טענתך בענייני הפרנסה באור תמוה בעיניי.

העובדות מקובלות על שנינו - שיעור החרדים באקדמיה נמוך בהרבה משיעורם באוכלוסיה, ובפרט נמוך מזה של דתיים 'סתם'. בעיניי כאמור זו אמת עצובה ונחוץ כאן שינוי. אם ירדתי לסוף דעתך, בעיניך זהו מצב ראוי ומקובל, ובפרט אינך רואה סיבות 'חיצוניות' לכך. נכון שפעם ערך הלמידה היה טבוע בקהילה היהודית בעוד הגויים הסתפקו בבערותם, הימים השתנו ואל לציבור החרדי לפגר מאחור. אגב, שימוש בתקשורת מחשבים כחלק מתהליך הלמידה בישיבות עשוי לדעתי להפרות שם את הדיון.
בשעה כל כך מאוחרת, דעתך לא נחה? 42182
מצטער שלא נתתי לך לנוח בלילה.
לעצם הנדון. אם מחיר הלמידה במוסדות להשכלה גבוהה, פירושו הוא, וויתור כל שהוא, איזה שינוי של משהו בחיים המסורים לנו דור אחר דור, אז עדיף להיות גורפי ביבין ולא להיות במוסד להשכלה גבוהה. מה נותנת ההשכלה הגבוהה, אם היא לא מטרה של יהודי? אתה ודאי למדת מסילת ישרים או דעת תבונות, ואתה יודע מה מטרת היהודי בעולם. והשכלה גבוהה, בדרך כלל, היא עשיית רווח. כמה באמת חושבים על העולם ורווחת האנושות כאשר הם נמצאים במוסדות המחקר? איני יכול לדבר על מה שאיני יודע, אבל לא נראה לי שיש יותר מאשר על אצבעות יד אחת.

בין תבין, הלימוד עבור יהודי חרדי, זה כמו חמצן. ההשכלה לא נותנת ליהודי האמון על הלימוד, שום ערך. אלא היהודי עוסק בזה רק לפרנסה. אבל, אם בדרך לפרנסה הוא יעבור במקומות אשר יכולים לשנות את דרכיו בחיים, אז עדיף לא להיות שם......
ולגבי קידום האנושות. מה יותר מקדם את האנושות בראיה לטוח ארוך. האם שיהיו בני אדם יותר טובים או שיאריכו להם את החיים? מה באמת מקדם את האנושות, לא יותר טוב להיות בני אדם יותר הגונים? מה שווה להאריך את החיים, אבל באותם חיים לא ממלאים אותם בצורה נאותה?

איני יודע מהם מחשבותיך על הציבור החרדי וכיצד הוא צריך או חייב לחיות. אבל כבר אמרתי לך מה היום נותנת הישיבה לבחור. וזה דבר ששום תקשורת מחשבים לא תתן. אולי כבר תדבר על ליבו של הבחור ישיבה ולא על דברים חיצונים כמו תקשורת מחשבים שאינה בכלל מוסיפה לעצמיות הבחור.
בשעה כל כך מאוחרת, דעתך לא נחה? 42189
א. לא הבנתי כיצד השכלה גבוהה מחייבת שינוי באורח החיים החרדי. כיצד התגברו שתי הדמויות שהזכרנו על בעיות אלה אם קיימות?

ב. אודה כי את מסילת ישרים לא קראתי ואת דעת תבונות כלל איני מכיר. מאידך לא מובן לי הזלזול במפעל המחקר האנושי לדורותיו כנסיון נוסף לעשות כסף. מדוע אתה חש צורך להעמיד את האקדמיה באור שלילי, או כאנטיתזה לאורח חיים חרדי?

ג. את הפיסקה השניה, למען האמת, לא כ"כ הבנתי. שוב, מדוע להעמיד את קידום איכות החיים מול קידום אורח חיים הגון? היכן הניגוד בין השניים?

ד. בסה"כ זרקתי הערת-אגב מתודית לגבי אופן הלימוד בישיבות, שכיום ניתן לקדמו, כשם שהאקדמיה נתרמה מהכנסת מחשבים לשימוש פעיל כחלק מתהליך הלמידה. "אולי כבר תדבר על ליבו של הבחור" - לא זכור לי שזה היה נושא הדיון, אין לי מושג מה פשר המושג, ואישית איני רואה מה אני יכול לומר על בחור ישיבה בן-גילי.
דברי פשוטים 42203
כתבתי למעלה, ש"התוצר" של השכלה גבוהה, כפי שהוא נראה היום ברחוב אינו טוב. ולוא שזאת הסיבה יחידה, כבר היה מקום לפסול את האקדמיה, שהיא מביאה לידי כך, שאדם יאמין בשכלו ובכוחו, ויעזוב את האמונה הפשוטה שיש בורא לעולם. רוב, אנשי האקדמיה, היום, מפרסמים, שיש למדע פתרונות להרבה צפונות החיים. אך - גם היום רב הסתום של החיים על המגולה.
הסביבה,רוח מקום האקדמית-כפי שישנה היום, אינה תומכת בלשון המעטה, בשומרי תורה ומצוות. אולי אתה מוכן להסביר לי, למה זה צריך להיות ככה.
אולי אתה יכול להסביר לי, מה למדע הטהור ולשאלות החיים מה מטרת האדם בעולם ומי ברא את העולם? עזוב את התורות כגון אבולוציה, זה לא שייך לעצם העניין. אבל למה יש כל כך מעט יראי שמים בין אנשי האקדמיה? זה לא אומר משהו לגבי ההשכלה הגבוהה?

אתה מבקש ממני שאני אפרשן את שני האנשים. ממש איני יודע. הלוואי שאוכל להבין את עצמי היטב.
אולי יש והיתה להם סביבה מאוד תומכת. או שהם ממשיכים ללמוד גם שהם שם ולא עוזבים או שוכחים את המקום ממנו הם הגיעו. ברגע שאדם קשור לישיבה ,גם שהוא יוצא לצורך פרנסה, והאדם מרגיש קשר, הרי בעצם האדם לא התנתק מהישיבה.

איני מבין מהות הענין של קידום אורח חיים. מה לדעתך זהו קידום אורח החיים? יותר מכוניות, יותר כסף בבנק, יותר בניינים, יותר מותרות?הכל זה כסף. אז זה קידום אורח חיים, יותר כסף, אז תגיד קידום החשבון בבנק.

לגבי בן ישיבה. ההתייחסות שלי לדברים היא מהמבט הפנימי, או כיצד זה נותן לאדם כלי יותר טוב ממה שיש לו עד עכשיו. לא מצאתי בדבריך איזו תועלת לבחור ישיבה. את הדיון הוא עושה גם ללא מחשב.
חשבתי שאני זה ששואל פה את השאלות 42266
1. אם איני טועה, 13% מהישראלים הם אקדמאים. זהו אמנם השיעור הגבוה בעולם, אך אם כל אדם שביעי ברחוב הוא אקדמאי, מניין אתה קובע כי התוצר של ההשכלה האקדמית נראה היום ברחוב?

2. מניין לך שהאקדמיה מביאה את האדם לכפור בקיומו של בורא עולם? אני יכול להעיד בפניך, ממקור ראשון, שמעולם לא שמעתי דברים כאלה במרוצת שנותיי בקמפוס. קוראים את דברינו סטודנטים רבים, נראה אם יש מי שחולק עלי. כנ"ל לגבי הטענה המוזרה כי רוב אנשי האקדמיה מפרסמים היום שיש למדע פתרונות להרבה צפונות החיים. אני לא כ"כ יודע איך לאכול את המשפט הזה, אז אפנה אותך לארכיון מאמרים נחשבים (1) ונראה אם תמצא שם שלושה מאמרים העונים להגדרתך, מתוך האלפים הנתונים לעיונך במקום.

3. גם את סדרת השאלות בהמשך הפיסקה איני יודע איך לאכול. אין למדע ולא כלום עם השאלה מה מטרת האדם, או עם השאלה אם יש בורא לעולם. לא צריך להאמין בבורא עולם כדי לומר זאת. למה יש כל כך מעט יראי שמים בין אנשי האקדמיה? לדעתי אין כ"כ מעט, אך יש מעט *חרדים* בין אנשי האקדמיה, ואת השאלה מדוע הפנתי, כזכור, אליך. מה זה אומר על ההשכלה הגבוהה? אין לי מושג, לך יש? אם יש לך מענה על השאלות שהפנית עלי, אני סקרן לשמוע.

4. לא אמרתי 'קידום אורח חיים' אלא 'קידום אורח חיים הגון'. אתה העמדת את שיפור איכות החיים והעלאת תוחלת החיים מול שמירה על אורח חיים הגון. אני תהיתי מדוע הדברים עומדים בסתירה זל"ז לשיטתך.

5. לגבי מחשבים בישיבות, זו ממילא הערת אגב בדיון, אם אתה כ"כ מסתייג מהרעיון, תשכח מזה. כאשר העלתי אותו במהלך ביקור בבני-ברק דווקא התקבל הרעיון באהדה. ודאי שניתן להסתדר גם בלעדיהם, כשם שהמדע יסתדר יופי גם בלי הארכיון שהזכרתי (1). המחשב הוא עזר שימושי, לא יותר.

כל טוב.

חולק עליך בקשר ל2. 42290
אחת ממטרותיו המוצהרות של הקורס "סוגיות בפילוסופיה של מדעי החיים" במוסד האדמי החביב על שנינו, היא להציג את עמדת האבולוציונים בוכוח הבריאתנות-אבולוציה.

ליאור,זו גזירה ללא טעם שאסור לי 42322
לשאול שאלות? אני חייב להיות ניצב?

ועתה לעצם טענותיך.
1) בדרך כלל, כך אני משער, אולי אני טועה, אבל זה נראה ככה בעולם החרדי, ואיני חושב שיש בזה הבדל בין החברה החרדית לחברה החילונית ובכלל בכל חברה מתוקנת בעולם. אנשים מכבדים את אלו שנראים בעלי ידע וכמו שכתב ברמב"ם בהלכות דעות פרק ה' הלכה א':http://www.snunit.k12.il/kodesh/mtr/daut005.html
וזה פסק הרמב"ם. ותראה מה פסק הרמב"ם בפרק אחריו:http://www.snunit.k12.il/kodesh/mtr/daut006.html
נראה לי שבעלי החכמה הם אנשים מיוחדים מהעם, מכיון שהם מכירים את ערך החכמה. ולא בגלל התנשאות חלילה. אלא כדי לכבד את החכמה. אני מקוה שאתה מסכים לדברי הרמב"ם?!
ממילא, המורים שכל אדם נפגש איתם, ואלו שמעליהם, מכירים בערך הדעת, ומסתכלים עליהם בצורה יותר דקדקנית מאשר אדם אחר. אילו היו המורים והסובבים אותם מתנהגים אחרת, היו התלמידים נוהגים בצורה שונה ממה שיש היום ברחוב. המורים לא מהוים דוגמא לנערים ונערות, ואינם מודל לחיקוי. ולכן, אפילו אם האקדמיה אינה מרובה בעם, אבל מסתכלים עליה.

2) אספתי כמה לינקים-קישוריות לאתרים המלמדים על הכיוון של המדע. אולי זה לא הרבה, אבל זה מראה משהו.
* האתר של אבי בליזובסקי: http://www2.iol.co.il/hayadan/darwin/
* האתר של צבי ינאי-מאמרים:http://zvi-yanai.shmone.co.il/zvi.asp
* קהילות-מדע של וואלה בהנהלת ד"ר יששכריhttp://community.iol.co.il/ts.cgi?tsscript=f/m/objec...
* ותגובה של גורי2000 המשתדל להיות מאוזן http://community.walla.co.il/ts.cgi?tsscript=f/m/obj...

מה לעשות זה נראה לי מעסיק הרבה מאוד אנשים, גם אלו שאינם כלל בתחום. אני משער ש"סודות היקום" מסעירים לב כל איש ואישה הנותנים דעתם על תחילת הבריאה. אני מסכים שיש אפשרות ללמוד מדעים טהורים כגון מתמטיקה ללא פילוסופיה של המדע. וגם מחשבים זה מקצוע טהור. אבל מדוע בעלי המדע בארץ משתדלים להעמיד את עקרונות בריאת העולם כחלק מידענותם?

3) למה החרדים לא לומדים השכלה כללית? מכיון שהם מבינים ומרגישים שמטרתם היא להבין את רצון הקב"ה. ולהבין את רצון ה', צריך ללמוד היטב. ולהיות שקוע בלימוד. נכון שיש כאלו האומרים שלימוד תורה ומדע אינם סותרים. אבל, גם הם הודו שהאפשרות של שילוב של השכלה כללית, רק לאחר לימוד תורה ובניית האדם את עצמו. האם הדאגה לאדם עצמו, לרוחניותו אמורה להפתר רק בשלב מאוחר של החיים ולא בשלב מוקדם?

4) מה נקרא לדעתך "קידום אורח חיים הגון". ידעת שארצה לדעת את ההגדרה שלך. אולי תנסה לנסח מהו לדעתך קידום אורח חיים הגון?

לגבי מחשבים. יש הרבה אנשים המשתמשים במחשבים לכתיבת חידושי תורה בתוככי הכולל. אמרתי לאחד מהם, שצריך לעשות בתוך הכולל פינה לכותבי המחשב, עם אל פסק לכולם וספקי כוח למחשבים הניידים. אם לזה אתה מתכוון שימוש במחשבים.

בהצלחה
(כותרת הומוריסטית) 42345
1. אני לא מבין על מה אתה מדבר, צר לי.

2. אמרת: "רוב, אנשי האקדמיה, היום, מפרסמים, שיש למדע פתרונות להרבה צפונות החיים.". כאשר ביקשתי ממך למצוא שלושה פרסומים התואמים את טענתך בספריה המכילה רבבות מאמרים מדעיים, בחרת להביא שלושה לינקים לאתרי מדע פופולרי. אלה, למיטב הבנתי, אינם תואמים את טענתך. אחרת אבקש שתסבירה שנית. האם אתה עדיין סבור כי רוב האקדמאים בעולם מפרסמים שיש למדע פתרונות להרבה צפונות החיים (מהן צפונות החיים, אגב?).

3. שוב לא הבנתי. גם אני סבור שאין סתירה בין לימוד תורה ומדע, כדבריך. את המשפט העוקב בכלל לא הבנתי (יש בו נשוא?). גם את השאלה החותמת את הפסקה לא הבנתי.

4. בסה"כ התייחסתי לדבריך הבאים:
"ולגבי קידום האנושות. מה יותר מקדם את האנושות בראיה לטוח ארוך. האם שיהיו בני אדם יותר טובים או שיאריכו להם את החיים? מה באמת מקדם את האנושות, לא יותר טוב להיות בני אדם יותר הגונים? מה שווה להאריך את החיים, אבל באותם חיים לא ממלאים אותם בצורה נאותה?"

תהיתי, ועודי תוהה, מדוע אתה מעמיד את שתי הכוונות זו מול זו. לא ידעתי שתרצה לדעת את הגדרתי לקידום אורח חיים הגון ולכן הגדרה מעין זו אינה מזומנה בפי.
בשורה אחת 42351
אלו שלומדים תורה אוהבים ללמוד תורה. וזה מענין אותם. ולא מענין אותם חוכמות אחרות. אהבה אינה תלויה בסיבה. ואולי תשאל איזה זוג חרדי שגר לידך למה ההורים מחנכים ככה את ילדיהם?

למה לי להתחיל לחפור בעשרות מאמרים, כאשר אני מכיר את האתרים שהבאתי לך? תשאל את צבי ינאי ואת אבי בליזובסקי למה הם מביאים ומנפנפים בשם המדע בשעה שזה לא מדע, לדעתך.
בשורה אחת 42359
I. שאלתי שאלה פשוטה, ועדיין לא קיבלתי ממך תשובה לעניין - מדוע שיעור החרדים באקדמיה כ"כ נמוך? ואם גם לשיטתך אין מדובר במצב רצוי, מהם הגורמים בהם יש לטפל על-מנת להוציא את הציבור החרדי ממעגל העוני הכרוך בחוסר השכלתם הכללית?

II. למה לך להתחיל לחפור ברבבות מאמרים? התשובה משולשת:

א. משום שהאתרים שהבאת לי אינם פרסומים מדעיים. שניים מתוכם הם פורומים מקוונים העוסקים בחידושים מן המדע. השלישי מרכז שורה של מאמרים מרתקים מפרי עטו של צבי ינאי.

ב. משום שהאתרים שהבאת לי אינם מפרסמים "שיש למדע פתרונות להרבה צפונות החיים.". אלא אם לא הבנתי למה אתה מתכוון במשפט זה, אחרי הכל טרם וידאנו בינינו שאנחנו מדברים על אותן 'צפונות החיים'.

ג. כיוון שהאתרים שהבאת רחוקים מלייצג את פרסומיהם של רוב האקדמאים כיום, כפי שהתיימרת לטעון מלכתחילה.

אבל זו היתה רק אחת הטענות שהעלית, ולי אישית לא יפריע אם תסייג אותה ותסתפק באמירה ש'יש אקדמאים הסבורים שיש למדע פתרונות להרבה צפונות החיים'. אם בכך כוונתך לומר שאותם אנשים סבורים כי המדע גילה שאין אלוהים, אני יכול להרגיע אותך - זו דעתם הפרטית, המדע לא יכול להפריך את קיומו של בורא עולם. כל שכן להוכיחו.
בשורה אחת 89869
שיעור החרדים באקדמיה נמוך בגלל:
1) שהם לא עומדים בכללי הקבלה הפורמלית למוסדות האלה.
2) שאין להם הידע הקודם הדרוש (ידע כללי מינימלי). דבר שמשתפר בשנים האחרונות עקב אכיפה של משרד החינוך, אבל עדיין רחוק מלספק.
3) בגלל שבהתאם לאורח החיים שבחרו להם הם מעדיפים שלא להתערות בחברה החילונית, כולל במוסדות החינוך הגבוהים שלה.
ליאור,זו גזירה ללא טעם שאסור לי 42446
3) הרמב"ם, כידוע לכל, היה איש משכיל בהשכלה כללית. רופא, אם זכרוני אינו מטעני. לכל אורך הדורות היו יהודים עוסקים גם בלימוד תורה וגם בעיסוק לפרנסתם, שהצריך פעמים רבות השכלה מסויימת. הם לא חשבו שכדי להיות יהודים טובים הם צריכים להיות שקועים בלימוד תורה בכל עת. הם עבדו למחייתם. במרבית ארצות העולם כיום, הם עדיין עובדים למחייתם, פרט לבודדים. רק בישראל צריך לממן אותם, כדי שיוכלו להתעמק, בעוד שאני, כנראה, לא מספיק חשוב לאיש. אני צריך לעבוד למחייתי, ולא יכול להתעמק בכתבי ההוגים המדיניים. מדוע ולמה?
ליאור,זו גזירה ללא טעם שאסור לי 42471
יתרה מזאת, הוא כתב:
"והיאך היא הדרך לאוהבו וליראתו (את האל), בשעה שיתבונן האדם במעשיו וברואיו הנפלאים והגדולים" (יסודי התורה ב,א)

כלומר, חקר הטבע היא הדרך להגיע לאהבת האל וליראתו וחבל שמעטים כל כך הם החרדים שבוחרים בדרך הזו.
דברי פשוטים 42289
יש מעט יראי-שמים בין אנשי האקדמיה: אולי בגלל שיראי-השמים יראים גם מלימודים (שאינם לימודי קודש)? אין כל קשר בין פיסת מידע זו לבין הטענה שלימודים מובילים לאובדן האמונה.

הטענה שלך "כמה באמת חושבים על העולם ורווחת האנושות כאשר הם נמצאים במוסדות המחקר? איני יכול לדבר על מה שאיני יודע, אבל לא נראה לי שיש יותר מאשר על אצבעות יד אחת" מעידה על צרות-אופקים מדהימה. ברור שרווחת האנושות אינה המטרה *היחידה* של אף אחד באקדמיה, אבל זהו בפרוש שיקול עבור רבים.

"כבר היה מקום לפסול את האקדמיה, שהיא מביאה לידי כך, שאדם יאמין בשכלו ובכוחו, ויעזוב את האמונה הפשוטה שיש בורא לעולם". אבל אם "אין להם דבר הממלא את עולמם חוץ ממילוי חשקת התורה", מה הפחד שהאקדמיה תעביר אותם על דתם? אני חושב שלהיפך - עליהם להכיר את העולם האחר, את חשכת האקדמיה ואי-לימוד-התורה, כדי להתחזק באמונתם. לא?
סליחה ליאור, שכחתי משהו! 42234
ליאור, הנה מצורף כאן, קישוריות לאתר מורשת כתבה שהופיע שם היום:http://www.moreshet.co.il/news/news1.asp?x=5662&... אני מקוה שהיא יכולה במקצת להסביר משהו שיש משהו בחינוך החרדי, ואיזו מטרה, ועל השבר שיש באלו המנסים לכוון לכיוון האקדמיה.

אולי יש כאן כאלו שבקיאים ממני במנגונני החיפוש של האתר הזה, ויכולים למצוא התייחסויות לענין החינוך החרדי. פשוט איני יודע.
התכוונת בוודאי לזה: 42241
אתה צודק, היו אלו שתי החלונות 42249
פתוחים בזמן שווה. וכנראה לא שמתי לב. תודה על תשומת הלב
אני אישית נמצא באקדמיה למטרה זו 42296
דהיינו, בשביל ללמוד. להרחיב ולעמיק דעת. ולבסוף, להשתתף במחקר שיקדם את דעת האנושות.
הכסף ממש לא מעניין אותי.
''החיים המסורים לנו מדור לדור'' 42302
כמה שנים כבר נאמנים היהודים לאותם חיים? 150 שנה? 200?
ומה היה קודם?
''החיים המסורים לנו מדור לדור'' 42306
אני לא שמעתי על אדם שהיה נאמן לחיים, יהודיים או לא, כל כך הרבה זמן. לרוב אנשים נוטשים אותם לטובת המוות המתוק בסביבות גיל 80.
אתה יודע, שלימוד תורה 42305
"סיבות נפלאות"? אתה מתכוון לכספי המיסים שלי, במקרה? כי זה היה הרבה יותר נפלא אם הם היו נשארים אצלי.
לא, ממש לא לזה. 42309
התכונתי למה שההורים עוזרים. ועוד אנשים טובים המתפרנסים מיגיע כפיהם. זה נראה לי די איכפת לך. לא איכפת לך שיש לומדי תורה שעוזרים להם. אלא, שיש אנשים המוכנים להפריש את כספם למען לימוד התורה. למה זה איכפת לך?
לא, ממש לא לזה. 42447
מי שמפריש את כספו שלו מרצונו לאיזו מטרה שבא לו - אשריו. הבעיה היא שגם חלק מהכסף שלי מופרש למטרות אלו, למרות שאינני מעוניין בכך, ואני אפילו מתנגד לכך. ואל תגיד לי עכשיו שזה לא קורה.
לא, ממש לא לזה. 42468
אתה קצת מגזים בעניין הזה. אין כמעט אדם בארץ שלא היה מעדיף שכספי המיסים שלו לא יחולקו בצורה אחרת ממה שהם מתחלקים.
יכול אדם לטעון שהוא מתנגד לכך שבכספי המיסים שלו ימומן בניין האופרה של ת''א או תיאטרון הבימה או מכון וינגייט (מי שלא מוצא תוכן בספורט) או הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת ת''א (מי שרוצה לחקור את ספרות ימי הביניים או תולדות מלחמת האזרחים בספרד שיעשה את זה על חשבונו לא על חשבוני) או להקת המחול של המועצה האיזורית חוף השרון.
בגלל זה יש תקציב מדינה שמבוסס על פשרות בין ניבחרי ציבור שמייצג כל אחד את האינטרסים של הציבור שבחר בו.
תירו בי וזהו 42480
רק כדי להבהיר - אין לי שום בעיה עם הקצבות ממשלתיות למכון וינגייט. אני משלים, בחוסר נחת מופגן, עם העובדה שמכספי המסים והארנונה שאשלם יתוקצבו קבוצות עירוניות ומשכורות עתק לשחקני חיזוק ומאמני חרטא. אין לי בעיה עקרונית עם ספורט עממי או חינוך גופני מסובסד, לדעתי זו גם גישה נכונה לשיפור בריאות הציבור. יש לי בעיה עם זה שמהכסף (העתידי) שלי ימומנו הזונות והוילות של כמה ילדים עם רגליים שריריות ושכל קטן. (כמובן שכל הטיעון הזה בטל אם יסתבר שהספורט ממומן כולו מחסויות וגופים פרטיים).

לעניין הדיון ההוא, עדיין לא שמעתי ממישהו על התוכן התרבותי החיובי שקיים בצפיה במשחק כדורגל בטלויזיה. לי זה לא מפריע, אני לא אמרתי שיש.
תירו בי וזהו 42482
א. עד כמה שידוע לי המצב הוא שעיקר ההוצאות על משכורות לשחקנים משולמות מחסויות, פרסומות, מכירת כרטיסים וזכויות שידור. אבל אני לא מקור מוסמך ושאלה שלי בעניין אדיין תלויה באויר בדיון מקביל.
ב. ברגע שתגדיר מהו תוכן תרבותי, אני בטוח בטוח שתקבל תשובה לשאלה מהו התוכן התרבותי בכדורגל.
אתה חייב להודות 42489
עזר, אתה חייב להודות שלימוד התורה הוא ערך שיש לו קשר לזמן ולמקום. ללימוד התורה תמיד היה ערך בציבור החרדי אולם הוא נחשב כדבר לאליטה מסוימת. רק אנשים מבריקים במיוחד היו הולכים ללמוד תורה וכל הקהילה, ולעיתים גם קהילות נוספות היו תומכות בהם פיננסית. והיום בישראל- הרבה מאוד בגלל שהלימוד הוא תנאי לכך שלא יגייסו אותך לצבא, הסטנדרט הפך להיות לימוד התורה והחריגים הם אלו שאינם לומדים ועובדים למחייתם. אף פעם בהיסטוריה לא היתה חובה ציבורית לתמוך בלומדי התורה אלא רצון חופשי. כיום הרצון החופשי הזה נשלל מכל אלו שאינם מאמינים שלימוד התורה הוא הכרח או התעלות. כל הציבור החילוני והדתי לאומי במדינת ישראל מוכרח לתת תמיכה פיננסית וצבאית לכל לומדי התורה.
כיום היחס השתנה, והסטטוס קוו השתנה. כמות לומדי התורה גודלת משנה לשנה והיא משפיעה מאוד על המאזן בישראל בכלל ובחברה החרדית בפרט. אין פלא שנשים חרדיות רבות יוצאות לעבודה, הרי עליהן לפרנס משפחה! אני מניחה שגברים חרדיים רבים, אם לא היה את האיום של הגיוס לצבא, היו הולכים לעבוד ולא רוצים לחוש את נטל המצוקה הכלכלית האמיתית בביתם. תסתכל בחברה החרדית האמריקאית- ערך לימוד התורה עדיין קיים אולם המיעוט הולך ללמוד תורה ולא הרוב. זה לא סתם. לדעתי צריך למצוא פתרונות חברתיים, (הצעתי היא שירות לאומי לחרדים), שיורידו את האיום בגיוס כל החרדים לצבא ויאפשרו פרנסה הוגנת לחרדים, והקלת העומס הכספי לאזרחים האחרים של המדינה. מעניין אותי לשמוע מה דעתך.
לא הבנתי הכל. 42506
* מה פירוש "שלימוד התורה הוא ערך שיש לו קשר לזמן ולמקום". אני מבין שלימוד תורה אינו תלוי בזמן ולא במקום. החיוב הוא תמידי ואצל כל אחד. כלשון הרמב"ם כל אחד חייב בלימוד תורה בין עני בין עשיר.
מנין לך "הוא נחשב כדבר לאליטה מסוימת". לידיעתך זו הלכה מפורשת ברמב"ם פרק ג' הלכה א':http://www.snunit.k12.il/kodesh/mtr/tlmu003.html
"כל מי שירצה יבוא ויטול". ותראי גם מה כתוב בפרק א' הלכה י"א:http://www.snunit.k12.il/kodesh/mtr/tlmu001.html האם זה נראה לך כאליטה? הרי כתר תורה מונח לפני כל אחד ורק תלוי במידת הרצון והנכונות של כל אחד.
* לגבי הענין שגדולי חכמי ישראל עסקו בפרנסה. והביאו ראיה את הרמב"ם. לא הבנתי למה לא ראו בתוך הרמב"ם את ההמשך של דבריו, כיצד יחלק מי שמתפרנס מיגיע כפיו את יומו. הנה ההלכה פרק א' הלכה י"ד:http://www.snunit.k12.il/kodesh/mtr/tlmu001.html אז אם מביאים ראיה מהרמב"ם לא כדאי להביא את כולו?
* חובה ציבורית? דבר ראשון מתי היה לימוד על תיכוני ממומן על ידי הממשלות? למה את חושבת שלימוד באוניברסיטאות יהיה שונה מאשר ישיבות. אוניברסיטה לציבור הלא חרדי, זה כן. אבל לציבור החרדי רק לחלוב את כספו למיסים, הרי הוא אזרח הארץ והוא גר כאן. שישלם על הזכות שבכלל מרשים לו לגור בארץ הזאת. ממש בעלות של ההנהגה הציונית על הארץ. אבל שהוא יהנה מתשלום המיסים כמו כל האזרחים? שהעוגה התקציבית תתחלק לפי יחסי הכוחות בכנסת. זו כבר סחיטה. ואילו תשלום המיסים של החרדים אינו סחיטה. הגזמתם!!!
וסתם ככה, מה את יודעת על תרומת הלישכה? שמעת פעם על מושג כזה?תראי פרק ד' מהלכות שקלים הלכה א' והלכה ד':http://www.snunit.k12.il/kodesh/mtr/skli004.html יש מושג של תמיכה בלימוד. נכון זה לא תמיכה לכל לימודי התורה. אבל יש מושג של תמיכה, גם לפי דעת הרמב"ם.
* מי אמר לך "ולא רוצים לחוש את נטל המצוקה הכלכלית האמיתית בביתם". אולי זה מתוך רצון?
* את כל כך דואגת לתקציב של המדינה. יופי נפלא, את דואגת למדינה אני משער, או אולי לכיסך? למה את דואגת? אבל,למה את לא דואגת שיהיו פחות רוצחים או אנסים או פחות משפטים. כמות המשפטים,בתי הסוהר וכל מה שקשור לשמירה על החוק במדינה דורש המון משאבים. אני מציע לך לבדוק כמה עולה או מה עלות החזקת אסיר במדינה ומה עלות החזקת אברך. אולי זה יותר משתלם להחזיק אברך וזה יותר זול מאשר להחזיק אסיר. התכוונתי לומר, לפחות מהנקודה הזאת. אולי את יכולה להתענין בישבה כמו "מחנה ישראל" או "אור החיים" כמה אסירים לשעבר יושבים אצלם, וכמה פחות עליות יש? ובכלל, כמה עשו אותם אברכים שיצאו ממעגל הפשע והשפיעו על חבירהם להיות אנשים מן הישוב. אני חושב שבסיכום כללי, רק להציל כמה אלפים מן הפשע, זה כבר מכסה את העלויות. את לא מסכימה?
קצת קשה לעשות ככה דיון אמיתי 42509
אני מבינה שלימוד התורה הוא הלכה ברורה, לא עם זה התווכחתי. התווכחתי עם הדרך לממש את לימוד התורה. כולם אולי צריכים ללמוד אבל לא כולם חייבים לעשות זאת כל הזמן כדרך חיים היחידה ללא כל עבודה. אומנם הלימוד הוא לעשירים ולעניים כאחד אבל לא כולם מתאימים ללימוד התורה. לא התווכחתי על ההכנסה של תלמיד התורה אלא על יכולותיו הלימודיות. לא סתם במדינות אחרות לא כולם לומדים תורה אפילו ששם זה ערך לא פחות. אני גם לא מתווכחת עם הוראת הרמבם לנתינה אבל אני מתווכחת עם כך שכיום בישראל האנשים שמעוניינים בלימוד תורה לא זקוקים לאיזשהיא הכנסה העצמית. אין להם חובה לפרנס את משפחתם כי מדינת ישראל עושה זאת עבורם. כשאמרתי שערך לימוד התורה הוא תלוי זמן ומקום לכך התכוונתי. שלפני 100 שנה לומדי התורה היו אחוז קטן יותר כי הם היו צריכים להכניס כסף למשפחה, כי אף אחד לא עשה זאת עבורם. וכיום יותר קל לעשות את זה. על זה אני מוחה. על השינוי שנעשה בתפיסה החברתית- תמיד לימוד התורה היה חשוב אולי, אבל כיום הוא הכרח!! זה הבדל גדול. שכיום לימוד התורה הפך לסטנדרט, אין אפשרות אחרת לגבר חרדי. אני חושבת שמדינת ישראל לא צריכה לממן תלמידי ישיבה כפי שהיא אינה מממנת תלמידי אוניברסיטה. ואכן בכך אין כל שוני. אבל לתלמיד באוניברסיטה עולה שנת לימוד 10 אלפים שקל!! מכספו. ולתלמיד ישיבה יש הכנסה ולא הוצאה. חוץ מזה שיש הנחה על ביטוח בריאות, סיוע מביטוח לאומי ועוד ועוד הנחות שונות. אם אפילו בעיניך הלימוד הוא דומה למה התנאים אינם דומים? חוץ מזה שמטעמים אלו, כלכלים ברובם, הרבה מאוד אזרחי המדינה אינם לומדים באוניברסיטה, ואחוז קטן הרבה יותר מאשר הגברים בחברה החרדית.
אל תתן לי את נימוק הרצון להיות במצוקה כלכלית. אני מבינה שיש היררכיה אחרת של ערכים ושלימוד התורה קודם לפרנסה כלכלית אבל אף אחד לא רוצה לחיות בעוני ואף אחד לא רוצה להגיע למצוקה אישית. זה לא נימוק. אם אין לך תשובה אמיתית אל תתקוף בחזרה.
אני דואגת לתקציב המדינה ולתקציב האישי שלי. כמובן שענייני הפרטיים מציקים לי יותר מענייני המדינה. זה טבעי, ומי שאצלו זה לא כך שיבדוק מה לא בסדר אצלו. אתה חייב קודם לדאוג לעצמך, למשפחתך, לחברייך. אח"כ תדאג למדינה. אבל אל תתן לי נימוק קלוש שלהחזיק אסיר עולה יותר. אסיר הוא לא לכל החיים, הוא לזמן מוגבל ואין לזה קשר שיש בעיות אחרות במדינה. ברור שיש. גם להחזיק צבא עולה יותר אבל אי אפשר לוותר על הצבא רק כי הוא עולה יותר מאשר להחזיק בחורי ישיבות. אין לי בעיה שיהיה שיקום של אסירים דרך לימוד תורה, אבל יש גם שיקום של אסירים דרך אומנות, דרך לימודים, דרך קריאה והדרך שלך לא בהכרח יותר טובה משל כל האחרים.
אף אחד לא אמר שאתם צריכים לשלם על כך שאתם יושבים במדינה הזאת. אבל כמו שכל אחד שנמצא כאן נותן משהו, צבא, מיסים, זכויות וחובות אתה לא יכול להתחמק מכך שיש לאוכלוסיה גדולה בארץ הרגשה שהם נותנים יותר. מה שאני אומרת שקל מאוד להתחבא מאחורי הלכה כשבעצם ההלכה משתנה בכל מקום בעולם. הערכים אולי נשארים אבל ההלכה משתנה, ולא כולם עושים אותו הדבר בכל מקום. ולא סתם הבאתי את דוגמאת החרדים בארצות הברית שאפילו אתה לא תגיד שהם מאמינים פחות ממך. אבל הם עובדים!! ומשלמים מיסים, ותורמים לצדקה, ומפרנסים תלמידי חכמים. אבל בחרת להתעלם מההבדל ביניכם. למה אתה חושב שהוא קיים? אני טוענת שהוא קיים בגלל הגיוס לצבא. שפתאום לכולם דחוף ללמוד כי אחרת הם יהיו חייבים להתגייס. ושם, שאין את האיום הזה הם יכולים להתנהג כפי שנהגו מאות בשנים: המיעוט לומד, הרוב עובד ומפרנס.
אנסה להסביר מה ההבדל בין 42524
ארה"ב לבין הארץ. כהתחלה. היה חי עד לפני כ-‏70 שנה יהודי נפלא שתלמידיו אמרו עליו שהוא מלאך. אבל אישתו אמרה שהיא יודעת עד כמה הוא היה נפלא אליה, והוא יותר ממלאך. קראו לו הרב ר' ירוחם ממיר. וכאשר אומרים בישיבות היום ר' ירוחם, בדרך כלל, מתכוונים אליו. הוא היה המשגיח בה"א הידיעה אז והתפרסם מאוד. מורשת כתביו גדולה, ובין השאר השאיר שלושה חלקים הנקראים "דעת,חכמה ומוסר". בחלק שלישי יש מכתבים. בעמוד רכ"א יש מכתב לקרוב משפחתו בו הוא מביע דעה על החיים החרדיים בארה"ב. ובתוך דבריו הוא כותב:"אף מרחוק אני משער את חיי האמריקאנים, כל עבודתם לשם הדולר, וכל תקוותם ושעשועם, אף הלשם שמים שלהם רק הדולר, לקבצו ולהרבותו כחול הים,וכל כבודם בזה." ולפני כן הוא כותב: "אתה וכל כיוצא בך תחשבו כי אם נכנסה מעט באיזה צבוע ..... היינו אף אם שומרים הבתי כנסיות בזה הוטב הרוח?" מדברים אלו אפשר לראות שיש הבדל בין רוח החרדים באמריקה לבין רוח החרדים בארץ. וכל אחד יודע, שיש הבדל בין הרוח של הלימוד בארץ לבין הלימוד באמריקה. והדבר נובע לא בגלל, ששם אפשר לצאת ללמוד. זו טעות ידועה. אין איש שיצא מהלימוד בגלל לחם וחלב, ובגלל צרכי מזון יסודיים. הענין תמיד עד כמה יש רצון ללמוד תורה. כאשר למדתי בישיבת מיר שאלתי ידיד שבא מישיבת לייקווד ארה"ב כמה אברכים בני גילו נשארו ללמוד, לא בגלל שהם מורים או דבנים, אלא ללמוד לשם לימוד. ותשובת הידיד היתה שאין. זה היה לפני 10 שנים. והידיד הסביר. שפשוט הרוח של אמריקה היא לעשות משהו להתפרנס, ולא להיות תלוי בזרים, זו הגאוה האמריקאית המחלחלת שאין להיות תלוי בזרים. לך להיות רב או איזו עבודה רבנית, אבל לא לשבת וללמוד סתם. ולא בגלל הצבא.

אני כתבתי הכל, כדי להראות לך, למה יש שינוי בין ארה"ב לארץ. כמובן שיש עוד דברים להרחיב ממעלת "החוכמה" של ארץ ישראל שהיא יותר גדולה ממעלת חוץ לארץ. ועוד. אבל את העיקר לדיון כתבתי.מילא איני מבין מה פירוש מתחבאים אחרי הלכה. אין מה שנקרא התחבאות, אלא אלו דברים פשוטים, שערך לימוד התורה גדול מאוד. ומה שאצל החרדים-לאומים או אנשי המפד"ל חסר בלימוד תורה, הנה היום תראי את התעוררות הגדולה שיש אצלם בכל הפרסומים של מכון מאיר, או של העיתונאי שאול שיף המדבר יותר בעיתון הצופה על לימוד תורה. גם ששוחתי עם יהודי מבית אל על לימוד התורה, הוא הביא כראיה את הרב סולובייציק זצ"ל מבוסטון שצריך ללמוד השכלה כללית. ואז עניתי לו, אבל לאיזה גיל מדבר הרב סולובייציק?אחרי שמילא את כרסו בש"ס ובפוסקים, לא שימלא את מעייני רוחו בהשכלה וישאר עני בדעת מתורה. והוא הסכים על דברי. איני חושב שאת צריכה להסכים, אבל אם רוצים להביא ראיות מההלכה, צריך להבין את כוונת התורה.

נתתי לך את נימוקי על האסירים, מכיון שזה דבר שאפשר לבדוק. לא קשה לערוך השוואה. ואל תביאי לי דוגמאות משחרור אסירים אצל אחרים, כיון שלכי לשאול בשב"ס כמה אחוזים חוזרים אחרי לימוד תורה וכמה אחרי שמשתחררים לאומנות או הדברים שאת כתבת.

אולי לא כולם מתאימים ללימוד תורה. כמה מתאימים להיות סטודנטים או להיות אחר כך מרצים?אבל אצל הרוב, לימוד התורה משפיע לנסות ולגדול בלימוד, אחד פונה להיות מגיד שיעור, אחד הולך להיות רב, אחד להיות שוחט ואחד להיות דיין. כל אחד לפי נטיית ליבו. למה מראש את חושבת שצריך לעשות מבחן פסיכוטכני מי מתאים ללמוד ומי לא?
ואת לא יודעת כנראה, שרוב לומדי התורה האברכים האישה מפרנסת, כל אחת לפי מה שהיא מוצאת. אבל החשבון שלך אינו נכון. המדינה מסבסדת את הסטודנטים במחיר יותר גבוה מאשר כל אברך. אני אחפש אצלי את הטבלה לשנת 1999 אשר הופיע בעיתון גלובס, ואמר לעיתונאית אחד המרצים את לצד של החרדים ולא לצד שלנו, בגלל שאת מוכיחה שבאמת המדינה תומכת בכל סטודנט כל כך הרבה.
אני חושב שאחרי השואה האיומה שכילתה מכלל ישראל כל כך הרבה בני תורה, יש לבנות מחדש את עולם התורה. זו דעתי, ואת יכולה לחלוק עליה. אבל בחוץ לארץ אינך יודעת כמה היו מלאים בתי המדרש בלילות. אני מדבר במקומות בהם לא פשתה תנועת ההשכלה ולא הבונד לסוגיו. איני יודע כיצד את מודדת את מה שהיה לפני 100 שנה מצד חיי הלימוד תורה. ולא אמרתי שרוצים לחיות בעניות, אלא שמוכנים לוותר על נוחיות ועל דברים שאצלך הם סטנדרט, כדי להשיג את האושר הרוחני.
רבנומטרי? 42530
מעניין, בסוף דבריך אני מוצא רעיון שאולי תהיה מעוניין לקבלו.

לא כל אחד מתקבל לאוניברסיטה, ואפילו לא למכללה. כל מועמד נדרש להציג את ציוניו בבית הספר התיכון, ועד לשינוי החוק - גם ציון של בחינה פסיכומטרית. אם הבנתי את המשתמע מתגובתה של פו, הרי שחלק מהטענה היא כנגד העובדה שלימודי תורה הפכו לברירת-מחדל אצל הציבור החרדי, אם מאהבת התורה ואם מסיבות אחרות (ולא ניכנס לדיון בהן כיוון שזהו דיון ערכי שממנו לא נצא). גם אתה מודה "אולי לא כולם מתאימים ללימוד תורה". ובכן, אולי כדאי להציע, כמו בלימודים אקדמיים, מנגנון סינון שכזה שיעדיף את המתאימים ביותר (על פי קריטריונים שיקבעו ראשי העדה) במסגרת של תיכנון כולל (כדוגמת מה שנהוג בחינוך האקדמי - המועצה להשכלה גבוהה, שבין תפקידיה מגדירה לכל האוניברסיטאות כמה סטודנטים הם יכולים לקבל). מי שיעבור את הסף יהיה זכאי ללימודי ישיבה, סביר להניח שלפחות בתנאים המקובלים היום ואולי בתנאים משופרים. ומי שלא, נו, לא כל אחד מתאים ללימודים גבוהים.

בסוף דבריך אתה מדבר על האושר הרוחני. אני מבין למה אתה מתכוון, עם זאת, כחלק מהחיים משאבינו מוגבלים. כפי שציינתי, לא כל אחד יכול לזכות בלימודים אקדמיים. ייתכן שאני רוצה להמשיך ללמוד לדוקטורט ומוכן אף להשקיע מכספי ולוותר על נוחות מרובה שאני זוכה לה כעת (משכורת והטבות ממקום העבודה למשל, שאצל עמיתי לעבודה הם סטנדרט) אולם במסגרת משאבי המדינה יוצא (דרך תקנות האוניברסיטה) שאיני זכאי ללימודים אלו כיוון שהשגי אינם מספקים. ייתכן ולימודים אלו היו מספקים לי את אושר רוחני כאינדבדואל אבל בתמונה הכוללת מישהו ישב והחליט לחלק את המשאבים בצורה אחרת.

-----

הערת אגב: העובדה שהמדינה מסבסדת חלקית את לימודי הסטודנטים והאברכים לא שוללת את העובדה שסטודנטים נדרשים עדיין להשלים על הסיבסוד הנ"ל מכספם לאוניברסיטה בעוד שאברך בכלל מקבל קצבה חודשית. העובדה שכנראה המדינה משקיעה בסה"כ (כולל הסבסודים והתמיכה לאברכים) עדיין יותר כסף בסטודנט אינה רלוונטית כיוון שהיא פועל יוצא של עלות הלימוד. כנראה שאוניברסיטה פשוט "עולה יותר".
עם זאת, עבור הסטודנט כאינדבדואל המשמעות היא שישנו סף נוסף שעליו לעבור - הסף הכלכלי, כדי לזכות בלימודים אקדמיים. עבור האברך - לא.
שם נחמד ''רבנו-מטרי''. 42604
אבל זה למדוד את הרבנות, בלימוד תורה לא בודקים את ה-IQ אלא את היראת שמים. וזו נקודת המוצא.כתב הגיס של החזון איש(בעל הקהילות יעקב-הרב קנייבסקי זצ"ל):"באמת גם מי שהוא קשה הבנה עצןם, אם יתאמץ בלימוד התורה, יזכה לסייעתא דשמיא, להיות גדול בתורה, אפילו שהוא הרבה יותר מכפי כשרונו הטבעי". והוא מביא שם דוגמא מנער בן 17 שהתחיל ללמוד, והיה קשה תפיסה, ורק בכוח החשק שלו, זכה להיות גדול בתורה.

אז כיצד מודדים את היראת שמים? יש לך את הפרמטרים לבדוק? וגם לועדת הרבנים אין ולא תהיה איזו שהיא אפשרות למדוד את הדבר הזה. הדבר הפשוט, כל אחד במשך הזמן "מבין" את מידת התאמתו ללימוד. לימוד תורה אינו כמו לימוד חוכמה. אלא שיתוף של תכונות נפש עם כשרון ותפילה.
תודה, חשבתי על זה הרבה 42742
נכון, וגם בפסיכומטרי לא בדקו את האינטליגנציה הרגשית או את הגובה. עם זאת, בחור בן שמונה-עשרה אינו לוח ריק אלא הוא פרי של מערכת החינוך, החילונית או הדתית, וככזה יש לו הישגים עד כה (נותנים ציונים בישיבה?). לפי איזה קריטריונים מתקבל בחור לישיבה זו או אחרת כיום? היש כאלו קריטריונים או שכל אחד יכול ללמוד היכן שירצה?
אגב, השיטה לא אמורה למנוע ממי שרוצה ויכול ללמוד. ישנם לא מעט חילוניים שלא עברו את בחינות הבגרות בתיכון וניגשו אליהן בצורה אקסטרנית לאחריו ובדיעבד המשיכו בלימודים אקדמיים בהצלחה. איני רואה מדוע לא ייתכן כך גם בציבור החרדי (היה והצעתי הצנועה תתקבל) - הרי רבי עקיבא היה כבן 40 כשפנה לעסוק בתורה.

שאלת "כיצד מודדים את יראת השמיים?". ובכן, איני יודע. כיצד מחליטים מי יהיה ראש ישיבה? מגיד? האין דרוגים והערכות בתוך הישיבה? האם לא ניתן להחיל את אותם הקריטריונים (או קריטריונים דומים) עד גיל 18? ייתרה מזאת. אני מאמין שלו (ואני מביא כאן דוגמא היפותטית) נכפה היה על ראשי העדה מספר מוגבל של מקומות בישיבות הרי שהיו מוצאים את הקריטריונים. אבל אני בוודאי לא בעד פתרונות של כפייה אלא פתרונות של הסכמה רחבה.

אגב, גם לימוד אקדמי אינו רק IQ. נדרשת התמדה, ולתארים גבוהים גם כישרון לא יזיק. הרי לא כל אחד מתאים באופיו למחקר למשל. עבור השער הראשון לאוניברסיטה נדרשים הישגי התלמיד בתיכון ו(כיום אופציונלית) הישגיו בבחינה שאמורה לנבא את יכולתו להצליח בלימודים אקדמיים - הבחינה הפסיכומטרית. כדי להמשיך לתארים גבוהים יותר עליו להציג הישגים נאותים בלימודי התואר הראשון, לפעמים לעבור בחינות נוספות (GMAT) ולעיתים אף לספק המלצות ושאר ירקות.

הייתי רוצה לשוב ולהדגיש את עניין ברירת-המחדל שציינתי בתגובה הקודמת. כל זמן שבציבור החרדי ברירת-המחדל של בחור בן שמונה-עשרה היא לימודי ישיבה, הרי שנוצרת מראית-עין של השתמטות (ואיני רוצה להכנס לויכוח האם כך היא) משירות צבאי, אם ממורך-לב, אם מרצון להגן על אורח-החיים ולהמנע מהפיתוי ואם מסיבה מכל סיבה פרוזאית אחרת. זה פשוט לא נראה סביר *שכולם* צריכים לזכות לחינוך תורני גבוה, בלי קשר לשאלה האם הם מתאימים או לא (וראה את תופעת השבבינקי"ם בחברה החרדית). אין בכך שלילה של הזכות *לנסות* ולזכות בחינוך תורני גבוה אולם מי שלא הוכיח עצמו (עד לנקודה מסויימת, במקרה זה גיל 18) ידרש לתקן את הישגיו (במכינה, כמו במכינה אקדמית באוניברסיטאות) ולעבור סף מסויים כדי לזכות בחינוך תורני גבוה. כמו בלימודים אקדמיים. הדבר מתקשר לשאלת המשאבים שהתייחסתי אליה בסוף תגובתי הקודמת. בכל ארגון, מעמותה ללא כוונת רווח ועד מדינה, ישנה כמות מסויימת של משאבים והיא מוגבלת. הכמות המוגבלת של המשאבים מחולקת, על פי מפתח שנקבע, בין תתי-הארגונים המרכיבים את הארגון. ברגע שאחד מתתי-הארגונים המרכיבים את הארגון (במקרה זה, החינוך החרדי הגבוה) אינו מוגבל הרי שנוצר בהדרגה אי-צדק בחלוקת המשאבים.
לא הבנתי הכל. 42510
חוץ מזה שהלינקים שלך לא עובדים
עובדים. בדקתי את כולם 42512
כנראה בעיה מקומית בספק השרות שלך או במשהו אחר.
חוץ מזה 42525
כמו שכתב ערן, הלינקים בסדר. אולי אצלך לא היו בסדר.
לא הבנתי הכל. 42535
עזר, אני מצטער, אבל אפילו בתור דמגוג אתה לא מוצלח במיוחד. האוניברסיטה מסובסדת ע"י הממשלה (אבל המכללות לא, כמובן), אבל עדיין אני נדרש לשלם סכום של 10,000 ש"ח לשנה בשביל הזכות ללמוד, ועוד עלי לממן את מחייתי בעצמי. ואילו החרדים - אלו אינם מוגבלים במספר מקומות הלמידה (אין מכללות לחרדים - הכל במימון הממשלה!), ולא רק שאינם משלמים אגורה שחוקה כדי ללמוד, אלא אפילו משלמים להם משכורת כדי שחס וחלילה לא יאלצו לפרנס את עצמם.
האם אנחנו רואים לטובת מי נוטה חוסר הסימטריה?

אגב, שנשווה את ההכנסות ממיסים מהציבור החילוני והלאומי-דתי לעומת ההכנסות ממיסים מהציבור החרדי? אני לא חושב שזה כל-כך יועיל לטיעונים שלך.
אם אתה צודק, לא איכפת לי! 42597
אילו היית צודק בחשבונות שלך, הייתי מסכים שאני דמגוג. ומעכשיו שמעולם לא חשבתי את עצמי לדמגוג, אולי תבדוק את החשבונות שלך. אני משער שלא היית מעולם בהנהלת מוסד אקדמי. אתה יודע מהן ההכנסות של האוניברסיטה ולהיכן הכסף הזה יוצא, ועל מה? אתה מסתכל "רק" מנקודת המבט של ההוצאה שלך. אילו היית יודע כמה תמיכה נוספת על פרוייקטים מדעים האוניברסיטה מקבלת תמיכות, מהממשלה, אז היית רואה שמוסד אקדמי אינו מסכן כלל. שלא לדבר על שכר המרצים.

ישיבות, אינן ממומנות רק על ידי הממשלה. הרבה מאוד כסף מובא לארץ על ידי תורמים. עכשיו תגיד לי, כמה מקבל אברך לחודש? אתה אולי יודע? אתה אומר שהמדינה ממנת אברך. אברך מקבל 770 ש"ח לחודש. תגיד לי כיצד אפשר להתפרנס מזה?בקושי את חשבון הטלפון והחשמל אפשר לשלם בזה. בחורים לא נשואים, לא מקבלים כסף מהישיבה, אלא רק את המזון והפנימיה. אשת אברך עובדת. היכן אתה רואה שהמדינה מחזיקה אברכי כולל על חשבונה? עכשיו, תעשה השוואה כמה כסף המדינה מקבלת על ידי הבאת תרומות של חרדים על ידי הישיבות בארץ. עצם הישיבה מביאה בני חוץ לארץ לארץ. כמה אברכים בני חו"ל שוהים בארץ כדי ללמוד כאן ולא שם?

האם אתה בודק באופן יחסי לממון או באופן יחסי לנפשות? זאת אומרת באופן יחסי לבעלי הממון או באופן יחסי לראשים?
אם אתה צודק, לא איכפת לי! 42628
מר עזר הנכבד, אוניברסיטאות מקבלות חלק נכבד מתקציבן מתרומות. גש בהזדמנות לאוניברסיטה קרובה למקום מגוריך. תגלה בניין ע"ש זה ואודיטוריום ע"ש ההיא, מעונות ע"ש מה-שמו ומכון ע"ש אחרת. אפילו המושבים של פרופסורים הם לעיתים ע"ש מישהו - מכיוון שאותו מישהו או מוקירי זכרו מממנים את המקום.
סתם לדוגמא, מכון רפפורט שבביה"ס לרפואה בטכניון ממומן ברובו המוחלט ע"י תרומות של אותו אדון רפפורט אדיב.
אז אל תזרגג לי את השכל עם טענות לגבי תמיכות ענק של הממשל.

עכשיו אסביר לך זאת שוב: אברך מקבל 770 ש"ח מהמדינה, ארוחות חינם ומגורים. סטודנט מקבל ארוחות במחיר מופקע בקפיטריה, הנחה של 8.5 אחוז באקדמון (או דיונון, בהתאם לאוניברסיטה) אם הוא חבר אגודה, ואת הזכות לשלם "רק" 550 ש"ח כדי לגור בחדרון מסריח עם עוד בן-אדם. ועוד עשרת-אלפים ש"ח שכ"ל, פלוס כמה שזה לא עולה לקנות ו/או לצלם ספרים, לקנות כלי כתיבה, להדפיס עבודות וכיו"ב. בסה"כ, אדם בקלות עשוי לשלם למעלה מ-‏2000 ש"ח בחודש רק כדי ללמוד ולהתקיים. מאיפה הוא יכול להשיג את הכסף הזה? ובכן, הוא יכול ללכת לעבוד, דבר שבהכרח יפגע ביכולתו ללמוד.
עכשיו תספר לי בבקשה כמה קשים חייו של אברך.

אגב, לא יודע לגביך, אבל אני, שגר בדירה שכורה, עם קו טלפון פרטי, יכול לשלם ב-‏770 ש"ח גם את הטלפון, גם את החשמל, גם את המים וגם את הגז. לחודשיים. כמה אתם מדברים בטלפון שם בישיבות? מתי אתם מספיקים ללמוד?

בקיצור, אין לך מושג קלוש על מה אתה מדבר. דמגוג, כאמור.
אם אתה צודק, לא איכפת לי! 42744
מחאה שקטה. מה עם "מכלול"?
  אם אתה צודק, לא איכפת לי! • דובי קננגיסר
  גזלנים עליך, דובי • ליאור גולגר
  בא לכלל כעס, בא לכלל טעות. • ezer
  בא לכלל כעס, בא לכלל טעות. • ליאור גולגר
  אני רוצה להוסיף • פו
  אני רוצה להוסיף • דורון יערי
  בסדר, אבל • פו
  בא לכלל כעס, בא לכלל טעות. • דובי קננגיסר
  בא לכלל כעס, בא לכלל טעות. • האייל המזוקן
  עכשיו אני מבין! • האייל המרושע
  ועל זה גאוות הציבור החרדי. • האייל האלמוני
  לאייל הלא אלמוני. • ezer
  ועל זה גאוות הציבור החרדי. • סתם כליל נאורי
  נהיר מדבריך • ezer
  בשביל כבוד צריך לעבוד • רועי
  רועי, את תלמד פעם אחת ברצינות • ezer
  רועי, את תלמד פעם אחת ברצינות • רועי
  כדאי לסיים את נושא ''עזר''. • האייל המזוקן
  אתה יודע? • ezer
  מעייף, מעצבן ולא ענייני • האייל המזוקן
  מיוחד • רועי
  אה, גלשן-מלשן בפעולה! • אסתי
  תראי בבקשה מי העלה את השם • ezer
  תראי בבקשה מי העלה את השם • אסתי
  אסתי, תראי את דבריך לדובי! • ezer
  אני מיוחד? • רועי
  רועי, אתה הכנסת את הנושא של • האייל האלמוני
  האזן לדברי - בבקשה. • דובי קננגיסר
  כפיה • ש''ק ריש
  כפיה • דובי קננגיסר
  הערות • ש''ק ריש
  הערות • דובי קננגיסר
  הערות • אשר לבשן
  הערות • דובי קננגיסר
  הערות • יובל רבינוביץ
  הערות • דובי קננגיסר
  הערה כרונולגית • דנידין
  הערה כרונולגית • טלי
  "לתפוס את החבל בשני הצדדים"? • האייל המרושע
  תעשה כל מה שבא לך • ezer
  תעשה כל מה שבא לך • אסתי
  בלב נפעם :-) :-) • ezer
  בלב נפעם :-) :-) • אסתי
  תראה לי את הנשר. • האייל המרושע
  איילי יקר, איני מנסה להפחידך. • ezer
  אז מה היא אם כך, • האייל המרושע
  חשבתי שאתה יודע לקורא. התבדתי?? • ezer
  משחקי דמגוגיה. • האייל המרושע.
  לך ליאצפן, תשאל אותו למה הוא • ezer
  הלכתי. הוא לא ענה. • האייל המרושע
  לך ליאצפן, תשאל אותו למה הוא • דובי קננגיסר
  דובי, לכל אחד אני עונה לפי הבנתו • ezer
  אז כנראה שאתה מעריך אותי יתר על • האייל המרושע
  מה חסר לו בחיים? • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים