הסתר בנים 40776
מצטער על הקטנוניות, אבל ממתי ראש אכ"א מדבר על "הבנים", במקום "החיילים"?
בנים 40777
מאז ומעולם. בנים, אחים, לוחמים, ילדים של כולנו.
לשי כהן יש בנים ערבים? 40802
רגע, האם גם עומר סוואעד הוא ילד של כולנו, או שמדובר רק בעדי אביטן ובני אברהם? עומר סוואעד הוא הרי ערבי, ואת הערבים צריך לגרש.
לשי כהן יש בנים ערבים? 40805
לא הבנת. כמו שמותר להביא לא יהודים שמוכנים להרוג ולעבוד למען הגזע העליון, כך גם מותר לסבול ערבים שמוכנים לשפוך דמם עבורנו, אבל רק בתנאי שלא יתחילו להתחצף ולדרוש כל מיני זכויות של שמאלנים משוקצים.

אה, וגם - אנחנו היהודים לא שומרים על שום מצווה, ובמילא לא מאמינים באלוהים. היהדות מוטבעת בנו מלידה.

אני צודק עד כה, שי?
לשי כהן יש בנים ערבים? 40814
ללא שום רצון או כוונה לתמוך בעמדותיו של שי כהן בעניין (ובכלל), הצירוף ''אתאיסט יהודי'' אינו בהכרח אוקסימורון.
לשי כהן יש בנים ערבים? 40871
ערבי ערבי, אבל את מותו יקבע דווקא הרב הראשי של צה''ל...
לשי כהן יש בנים ? 40889
ייתכן ואני טועה, אבל לפי מיטב ידעתי והבנתי- עומאר סוועד (ז"ל?) הוא דרוזי.
מוסלמי. בדוק. 40890
לשי כהן יש בנים ? 40917
חשיפה: גם דרוזים הם ערבים. ועומר סוואעד היה מוסלמי.
חשיפה! 40965
חשיפה: הדת הדרוזית היא, איך לומר, דת. ארגו, הדרוזים אינם מוסלמים: הם בני הדת הדרוזית. עומר סוואעד היה, למיטב ידיעתי, בדואי. מוסלמי. לא דרוזי.
חשיפה! 40971
הבהרת לניתאי משהו שהיה ברור לו מאוד, ושגם השתמע בצורה טובה מהודעתו. הוא טען שני דברים נפרדים: הדרוזים הם ערבים, ועומר הוא מוסלמי; אתה הוא זה שחיברת ביניהם.
חשיפה! 41074
אין לי מושג כיצד הגעת למסקנה שאני אומר שהדרוזים הם מוסלמים. קרא שוב את המשפט המקורי, הפעם לאט, ושים לב לנקודות וסימני פיסוק.

ואגב, אם אנחנו כבר בנושא, הדת הדרוזית לא רחוקה עד כדי כך מהאיסלאם. היא נולדה ממנו בתקופת שלטון השושלת הפטימית במצרים, ומייסדיה, המזה בין עלי ונשתקין א-דרזי, מעולם לא טענו להפרדה מוחלטת בין הדתות. ההבדל המרכזי ביניהן הוא שהדרוזים (או ''מווחידון'', השם המקורי) רואים בחכים באמר-אללה, החליף הפטימי השישי, כשליחו החדש של אללה אחרי מוחמד, בעוד שהמוסלמים הסונים מסרבים לוותר על מעמדו של מוחמד כראשון ואחרון הנביאים. למעשה, יהיה נכון יותר לראות בדרוזים ככת נפרדת בתוך האיסלאם (בדומה לשיעים והעלאווים, למשל) ופחות כבני דת שונה לגמרי.
חשיפה! 41079
תודה על הסקירה, ניתאי.

שאלת בור: האם לדרוזים יש כתבי קודש משלהם?
חשיפה! 41106
תמיד שמח להרחיב על נושאים מעניינים.

בשלבים הראשונים של הפצת תורתו, כתב המזה בין-עלי סדרת מכתבים שאותם הפיץ לתומכיו ולמתנגדיו, ובהם הוא מסביר איך ומדוע נגלה לו שחכים באמר-אללה הוא שליח האל. אסופת מכתבים זו, שזכתה לשם 'רסאיל אל-חכים' ('מכתבי חכים'), מהווה את כתבי הקודש הדרוזים. לצערי, קשה לגלות מה בדיוק כתוב שם, מאחר והדרוזים מאמינים שסודיות ועירפול הם תנאי הכרחי לשימור אמונתם. רבים מהדרוזים בעצמם אינם יודעים: ישנה אבחנה בעדה בין ה'עוקאל' (החכמים), המעטים שנחשפים לסודות הדת, וה'ג'והאל' (הבורים), שחיים את חייהם בצורה רגילה לגמרי, מלבד למספר חגים שעליהם לציין.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים