פרפרים בשמי דמשק 408824
שאלתי היא האם על פי רוב לפי תורת המשחקים - לא הספר, אלא המחקר בתחום - הסבירות שבני אדם ישחקו אדום אחד כנגד השני היא הנותנת לכך שההתנהגות האנושית איננה רציונלית...רוצה לומר לפי הדוגמא של חנויות האלקטרוניקה בניו-יורק יש סיכוי לא מבוטל שבמציאות האנושית משחק אדום של אחת כנגד השניה יביא לפגיעה אנושה בשתי הרשתות....מכירה של אחת החנויות במחיר הפסד בכדי לגרום נזק לרשת השניה... הרעיון הוא שבמצב כזה אחת הרשתות תפסיק בסופו של דבר את שיווק המוצר משום ההפסדים הגדולים - זו עם הכיס העמוק יותר תרוויח בסופו של דבר....

גם במלחמת העולם השנייה היה משחק של אדום של בנות הציר כנגד בעלות הברית...והצד המנצח בסופו של דבר הוא ארה''ב משום הכיס העמוק שלה לספק את המשאבים הנדרשים להחזיק קו לחימה מתמשך...(מדינה ללא גב כלכלי חזק על אף שצבאה חזק לא תוכל להתמודד לטווח ארוך עם הכלכלה החזקה)
פרפרים בשמי דמשק 409323
אומר לך שלא חשוב מה התאוריה אומרת הרי ברוב המקרים הדבר לא חוקי. כלומר כל נסיון למכור משהו בכמות גדולה במחיר נמוך ולא סביר יביא עליך כל מיני פקחים שישאלו כל מיני שאלות מביכות. הרי ברור שהמטרה היא להיות לבד בשוק ואז לקבוע איזה מחירים שרוצים. בסופו של דבר אם נשאר שחקן אחד בשוק, או אפילו שניים, אז ברירת המחדל היא שהם קרטל ולכן הם יהיו תחת פיקוח ממשלתי שיקבע את מחיר המוצר. הרבה מהיצרנים עושים כל מיני תרגילים אבל דבר אחד הם יודעים שאסור להם להיות זה קרטל כי זה יהיה סופם. תורת המשחקים יכולה לאמר מה שתאמר אבל זאת המציאות.

דוגמא ממשית היתה של האחים הנט בארה"ב שבשנות השבעים או השמונים ניסו לקנות את כל מתכות הכסף שאפשר היה למצוא. כמובן שמטרתם היתה להעלות את המחיר לאחר שרוב המתכת הנ"ל תהיה אצלם. אבל לא דובים ולא ציפורים. הם הוגדרו כקרטל וחטפו כל כך הרבה קנסות כך שכל שכרם יצא בהפסדם העצום. מעניין אם היו להם מומחים לתורת המשחקים שיעצו להם. לדעתי היו להם יותר מידי יועצים כאילו.

הדבר נכון גם ביחסים בין מדינות. היה מקרה שסין דחפה כל מיני מוצרים לארה"ב במחירי הפסד וכאן ארה"ב העלתה את המכס למרות השוק החופשי. אז תורת המשחקים יכולה לאמר מה שתאמר אבל המציאות שונה. באותה מידה לא עזרו הטענות ששכר העבודה נמוך בסין כי אז באה הטענה הנגדית שהעובדים בסין הם בעצם עבדים ולכן שכרם נמוך. גם אמרו שהם לא עושים שום דבר לשימור הסביבה ולכם צריך להוסיף את זה למחיר המוצר. האם לדעתך תורת המשחקים היתה מגלה את זה? הדבר שנעשה כאן הוא מציאותי וקשה לניבוי או למידול כי הוא נסיון למידול של גוף אנטיליגנטי, כלומר גוף המסוגל לחשוב, ללמוד והוא בעצם בלתי ניתן לניבוי למרות הטענות שאפשר.

גם בקשר לרציונליות שהזכרת הרי רציונליות מתימטית היא מוחלטת, כלומר אותם חוקי מתימטיקה יהיו נכונים במונגוליה כמו שהם נכונים באנגליה. רצונליות אנושית אינה מוחלטת אלא משתנה ממקום למקום ולא ניתנת לניבוי ברוב המקרים. אני למשל יכול לנבא שאם לא תאכל במשך ארבעים ושמונה שעות אז תהיה רעב. (וזה לאחר מחקר ארוך ומעמיק של הטבע האנושי...)

זה מביא אותי לחלק השני של שאלתך בקשר למלחמה. נכון שגב כלכלי עוזר מאד במלחמה אבל זאת לא הסיבה לכניסה המאוחרת של האמריקאים. אולי המנהיגים רצו אבל הציבור לא רצה. אבל פתאום היפנים התקיפו אותם ואז נכנסו למלחמה כי הציבור רצה. למעשה האמריקאים תמכו בכוחות הברית אפילו לפני זה אם באמל"ח או בצורה אחרת כך שאפשר לאמר שהם התחילו הרבה לפני שנכנסו לקרבות. ובנוסף אם רוצים לגמור מהר הרי אפשר היה להוריד כמה פצצות אטום בשטח ולגמור מהר ללא שום קשר עם גב כלכלי.

דוגמא אחרת היא מדינות ערב. יש להם באמת גב כלכלי ממש חזק והם נלחמים בישראל העניה כבר הרבה זמן וממש לא ברור למה. בכל זאת, למזלנו, הם לא מנצחים. כל זה כי מדובר כאן בגוף אנטליגנטי שממש קשה לניבוי. הם גם נלחמים בינם לבין עצמם וגם זה קשה לניבוי.

אל תשכח שברוב המקרים תורת המשחקים באה ומנתחת בדיעבד את מה שהיה ואולי מנסה להציג כל מיני משחקים שהתוצאה ידועה כבר. זה דבר נחמד ובדרך כלל קל. כלומר יוצרים תאוריה שמתאימה את עצמה למציאות. כל אחד יכול לעשות את זה. אפילו אם תשאל את הדתיים הם יסבירו לך באותות ומופתים שכל מה שקורה בעולם זה אצבע אלוהים ויביאו לך כל מיני דוגמאות מהתאוריה שלהם שהיא התנ"ך. אז מה ההבדל בין שתי התאוריות? למעשה במקרים רבים אני מוכן להאמין לתאורית התנ"ך כי חלקה לכל הפחות מבוסס על מקרים הסטוריים.

אני כבר זמן מה כותב ספר בנושא "היסודות המתימטיים של הנבואה". זה הולך לי לא רע אבל עכשיו אני תקוע במידול הפונקציה שגורמת לנביא לשמוע קולות שילך וידבר אל העם. אני מקווה להתגבר על זה. אם זה נשמע לך מצחיק אז תחליף את "הנבואה" ב "העתידנות" ואם לא יבוא לך לבכות אז זאת באמת בעיה.

שלא תטעה, אין לי שום דבר נגד תורת המשחקים או כל מודל מתימטי אחר. צריך מאד מאד להזהר ביישום התאוריה במציאות כפי שכתבתי כבר קודם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים