יש כאן משהו שאני לא מבין 408862
אותו דבר שמכנים כאן הפרטה איננה כלל הפרטה. בהפרטה "אמיתית" (או לפחות על פי איך שאני מגדיר זאת) יש שינוי בשיטת המימון - כלומר - שירות "ציבורי" הוא שירות שממומן על ידי כספי מיסים - לוקחים כסף בכוח מכל האזרחים - בין אם הם משתמשים בשירות או לא, ומממנים באמצעותם את השירות. שירות פרטי הוא שירות שבו מי שמשתמש בשירות משלם עבורו מכיסו הפרטי.

על פי ההגדרה הזאת מה שהולך לקרות בתחום הטיפול במפגרים וגם בתחומים רבים אחרים איננו כלל הפרטה אלא סה"כ שינוי בצורת אספקת השירות - מיקור חוץ. מימון השירות עדיין ממומן על ידי כספי המיסים רק שבמקום שמשרד ממשלתי הוא זה שיספק את השירות, מספק אותו גורם פרטי. אין הבדל עקרוני בין ההחלטה הזאת לבין כל החלטה אחרת של מיקור חוץ. איש לא מזדעק שמפעילי הדחפורים שבונים את כבישי מע"צ הם של קבלנים פרטיים ולא עובדי מע"צ וגם איש לא הוטרד עד היום מן העובדה שאת גדרות התייל סביב בתי הסוהר בנו ברשתות יהודה ולא במפעלי תייל ממשלתיים.

אז מה ההתרגשות הגדולה? איזה עיקרון קדוש מופר כאן?
יש כאן משהו שאני לא מבין 408918
אני אישית כן מוטרד מזה ''שמפעילי הדחפורים שבונים את כבישי מע''צ הם של קבלנים פרטיים ולא עובדי מע''צ'', שכן זה אומר שהמפעילים האלה, כמו כל עובדי קבלן, לא מקבלים את אותם הזכויות שמקבלים עובדי מדינה.
יש כאן משהו שאני לא מבין 408939
ואם נניח שהם כן היו עובדי מדינה, האם היית מוטרד מכך שמע"צ לא מייצרת את הטרקטורים או שאת הזיפזיף קונים מחברה חיצונית?
יש כאן משהו שאני לא מבין 408945
דווקא בתחום הזה העסקת עובדים זמניים היא נדירה. כשמישהו מפעיל ציוד של מליונים, צורך חומרים בעשרות עד מאות אלפי שקלים ביום ויכול לעכב בגלל טעות פרוייקט של מיליארדים, אתה לא רוצה להחליף אותו כל תשעה חודשים כדי לחסוך עשרה אחוז במשכורת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים