במחוזא ייסדתי את מדינת היהודים 40908
זהו שם מאמר שהופיע במגזין החיילים "במחנה " מה-‏22 במרץ 1995. כתב אותו ינאי גוז האחד והיחיד שכתב כמה מהמאמרים המעולים ביותר שהופיעו בשנות ה-‏90 על מדע בדיוני וקומיקס בישראל.
אבל הפעם המאמר לא עסק באחד מתחומי עניינו הרגילים של גוז , אלא בפרשיה היסטורית בלתי ידועה כמעט לחלוטין שרק אלוהים יודע כיצד נודע לו עליה ( זהו נושא יוצא דופן מאוד עבור מגזין כמו "במחנה ' או עבור חובב קומיקס ומד"ב כמו גוז ) , סיפור מרידתו של מר זוטרא , ראש גולת יהודי בבל מזרע בית דוד בשנת 495 לספירה במלך הפרסי. מרידה שהביאה למדינה יהודית עצמאית למשך שבע שנים.
בסופו של דבר המרד דוכא והמלך הפרסי קבאד חיסל את המדינה העצמאית היהודית .
גוז מציין שכמה שנים לאחר חיסול המרידה הופיע המלך היהודי של תימן יוסף דו נואס שניסה להשיג את עזרת המלך הפרסי במאבקו כנגד הנוצריםה אתיופים והביזנטים ולהביא בכך להתגבשות מדינה יהודית אדירה בתימן.
אך המלך הפרסי שזכר המרידה היהודית היה טרי בזכרונו סירב כתוצאה לעזור. יוסף דו נוואס נאלץ למצוא תמיכה אצל אחד מיריביו של המלך הפרסי שכוחו היה מצומצם בהרבה וסופו היה תבוסה בידי האתיופים הנוצריים והתאבדות. הממלכה היהודית בתימן חוסלה לתמיד והחלה הספירה להיווצרות האיסלאם.
"מעניין לחשוב " כותב גוז " מה היה המצב עם מר זוטרא לא היה מורד והמלך הפרסי קבאר היה ניצב ליד דו נואס , סביר מאוד להניח שכל זה היה משפיע על אותה ממלכה יהודית אדירה שנועדה להגשים את החלום היהודי של כל הדורות והוא פריקת עול הגויים והרמת קרנו של בית דוד".
וכך אנו מוצאים סיטואציה היסטורית אירונית שבה מדינה יהודית עצמאית אחת ותבוסתה הביאה בטווח הארוך לתבוסתה עתירת ההשלכות לטווח הארוך של מדינה יהודית אחרת .
שכן אם דו נוואס היה גובר על האתיופים כי אז ייתכן מאוד שהאיסלאם לא היה מופיע לעולם.
וואו. 40910
יש לך אולי את הכתבה, ככה שתוכל לסרוק ולשלוח לדואל שלי? או לינק רלוונטי? או כל משהו אחר בסגנון?
וואו. 40937
יש לי את הכתבה , אבל אין לי סורק ואין לה קישור באינטרנט.
במחוזא ייסדתי את מדינת היהודים 42402
אלי,

ממש סיפור מרתק. תודה.

שמעון
במחוזא ייסדתי את מדינת היהודים 91905
יש אפשרות לקבל העתק של הכתבה ??

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים