הערה 41006
בשבוע שלאחר החטיפה חברי הקרביים\ממודיעין ידעו אותי בידיעה, שמקורה מעליהם בשרשרת הפיקוד, שלפי הממצאים בשטח, ברור שהחיילים שברכב מתו במקום (אני לא אחזור על הנוסח הציורי יותר). באחד מהשבועות שלאחר מכן התפרסם כי רופא צבאי שבחן את זירת הפיצוץ אמר לאחד מהאבות השכולים, מבלי שידע עם מי הוא מדבר, שהחיילים מתים.

כך שנראה לי סביר להניח כי מלכתחילה הסבירות הייתה גבוהה, בלשון המעטה, מה גם שלא מדובר בממצאים חדשים שהובילו להערכה מחודשת.

במשך השנה האחרונה התקשורת עסקה בנושא באופן נרחב. ההתייחסות לאפשרות שהחיילים מתים הייתה כמעט זניחה. יכול להיות שהמקורות לא היו אמינים מספיק, אבל בהתחשב בכך ששמועות (ואולי יותר משמועות) שהצביעו על מותם התרוצצו בצבא ומחוץ לו בחופשיות, מפתיעה המגמתיות בסיקור.

מבחינת האזרחים בישראל, השיחות עם האו"ם, הדרישות של החיזבאללה וההתבטאויות של פוליטיקאים ואנשי צבא ישראליים עסקו בשלושה חיילים חיים. כמובן שבשום מקום לא נכתב שהחיילים חיים - ההתעלמות המוחלטת מהאפשרות האחרת עשה את העבודה.
הערה 41010
היתכן שאתה מאשים את השלטונות, בשיתוף התקשורת המקומית, במניפולציה צינית של דעת הקהל? הרי הם כולם אנשי כבוד, הם לא יעשו דברים כאלה.
הערה 41120
מה שאותי עניין הוא המשא ומתן עם החיזבאללה, או לפחות הדרישות שלהם, גם אלה ששודרו בטלוויזיה, ואם אני זוכר נכון הצביעו על כך שהשלושה בחיים. הם ידעו שהחיילים מתים, הצבא והתקשורת ידעו שהחיילים מתים, ועדיין התברברו פה בטלוויזיה תחת ההנחה שהחיילים חיים. אני חושב שבנסיבות שונות כתבים אמרו "החטופים" (לדוגמא: עניין הקלטת של האו"ם, שבסיקורו תוארה חטיפתם בחיים), למרות שכאמור ברור היה לכולם שהם מתים.

בלי להרחיק לכת, ניתן לומר שהתקשורת האכילה את הישראלים במה שהם רצו לשמוע במשך יותר משנה, בלי קשר לעובדות ולמציאות. אם לא נשתף בעניין את המערכות הצבאיות והפוליטיות שאולי מצאו באילוזיה הזו שימוש מועיל למטרותיהם החבויות, הרי שמשתמעת מכאן אמת מרתקת על התקשורת ועל צרכניה (למרות שייתכן בהחלט שלהטעייה הזו הייתה תכלית מעשית).

בכל מקרה, אני מסכים עם המשתמע מתגובתך.
הערה 41132
האם יתכן שלישראל היה אינטרס בהצגת החיילים כ"שבויים", כדי לשחק את המשחק של החיזבאללה, וזאת כדי שאלו האחרונים לא יחפשו סיבה אחרת לחזור לכותרות?

(הנחה: החיזבאללה מעוניינים להמשיך ולהראות כמובילים במאבק נגד ישראל, גם לאחר הנסיגה. סיפור החטופים סיפק כותרות רבות שהציגו אותם ככאלה. אם סיפור הלוחמים היה דועך, הם היו עשויים לחפש דרך אחרת לעלות לכותרות. לכן לקובעי המדיניות בישראל לא הפריע המצג בנוגע לחטופים. אפשרות בדיקה לעתיד: אם הרבנים יכריזו על החטופים כעל חללי צה"ל, והנושא ידעך, האם החיזבאללה יחפשו דרכים חדשות לחזור לכותרות? האם גזרת הצפון תתחמם מחדש?)
הערה 41178
ההשערה שלי:

ישראל עשתה את זה כדי לדפוק את האו"ם, ולהציג אותו כשלומיאל וכצד בעניין - יכול להיות שזה נעשה כדי שלא תהיה לו הזדמנות להציע את עצמו כמתווך בסכסוך עם הפלשתינאים.
אתמול ב''הארץ'' 42451
שרון אומר שידעו שהחיילים מתו מיד לאחר התקרית:


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים