האלכימאי 411552
"ערן עברון, המגדל עזים ומשמש כרכז הביטחון של מצפה מתת שבגליל העליון, נמצא כעת על סף מימוש חזונו האקולוגי: בניית תנורים חסכוניים שיספקו חום לבתים ולמפעלים, כמעט ללא זיהום אוויר".

האלכימאי 413099
כמה נקודות שלא ברורות לי מהכתבה:

* האם גפת גפנים כה נפוצה? כמה יעלה לשנע אותה לבתי הצרכנים? כמה דלק יבוזבז על השינוע? האם הסקה חשמלית לא תהיה יותר יעילה?
(כלומר: יכול להיות שזה פתרון טוב למי שגר באיזור גידול גפנים, אך לא ממש פתרון קסם לכלל האולוסיה). כמה דלק דורשת הסקה כזו?

* איך מגיע החמצן מבחוץ? (והאם לא ניתן לבנות קמין או תנור סולר שיעבוד באותה הצורה?)

* סולר הוא אכן לא "חדש" מבחינה אקולוגית, אולם עץ במשמש לבערה בקמין ביתי הוא בהחלט "חדש". אהבתי את הניסוח של "פחמן־דו־חמצני בן מאות ואף מליוני שנים".
האלכימאי 721317
פגר של עז לא הייתי קונה ממנו.
עדיף אנרגיה סולרית. 726921
התגובה שלך ישנה, לכן אולי תגובתך וכן ההצעה של אנרגיה פוסילית/עץ/ביו-דלק (של מי שהגבת לו) אינה רלוונטית לימינו.

בימינו שטח חשוף לשמש בצירוף מצבר חשמל אמורים לספק אנרגיה חשמלית ביתית לכל משק בית נורמלי. כולל חימום/קירור/בישול/רכב-חשמלי . יש ימים מעטים בשנה בהם אנרגיה חשמלית סולרית אינה זמינה לכן אמורה להיות מסופקת על ידי גנרטור חשמלי ביתי.
עדיף אנרגיה סולרית. 726922
בדיעבד: הגפת היא פסולת. ממילא היו שורפים אותה. או שאולי דווקא קוברים אותה והיא הייתה מתחילה להירקב. לכן מדובר על פחמן שמיועד להשתחרר חזרה לאטמוספרה. אז לפחות שישמש למטרה מועילה (אבל כן: שיקולי אנרגיה שמתבזבזת על תובלה בעינם עומדים. אין לי מושג כמה הם משמעותיים).
עדיף אנרגיה סולרית. 726925
אני מבין שגפת גפנים זה סוג של ביו-דלק. עד היום כל הנסיונות של שימוש בביו דלק לא הצליחו, מסיבות שונות. הביו דלק הכי מפורסם כנראה היה דלק שמופק מתירס (אולי היו עוד דגנים לצורך ביו דלק רק שאיני זוכר מהם).

הבעיה בעניין התירס היא שגידול תירס לצורכי דלק גרע משוק המזון פחמימות מזינות.

בלי קשר, אבל מעניין, מישהו פיתח זן של תירס שאינו מצריך שום בישול כדי לאכול אותו. אני מנחש שזן תירס זה עתיר בסוכר, לכן עושה את התירס טעים לאכילה. אולי לחילופין זן תירס זה מורכב מפחמימות מאוד פריקות מה שגם כן עושה אותן יותר טעימות ובעלות מתיקות קלה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים