האיחוד השמאלי 412787
ברית בין שני משתלבים (סנה ואבו וילן) במפלגות שונות, בניגוד לעמדת הנהגת מפלגותיהן:
האיחוד השמאלי 413170
איך זה שמישהו פרסם קריאה מעורפלת למשהו, ומישהו אחר אמר שהוא מסכים (בלי שאף אחד מהם יעשה *מעשה* כלשהו) הופך ל"ברית" אצלך? הרי אם אני הייתי מראה לך אמירה של משתלב שתומך בתוכנית של בדלן, היית צוחק עלי שאני נאיבי ובכלל לא מסתכל על המשמעות המעשית של המהלך.
האיחוד השמאלי 413277
צודק פעמיים. ככותרת בפני עצמה לא ניתן להסיק בוודאות שאכן מדובר באותו צד, אבל כאן, לפחות על פי מה שנראה לעין, אין יותר מדי מורכבות: מישהו במרצ מנסה לקדם רעיון, ומוצא לעצמו פרטנר רלוונטי מאוד במפלגת העבודה, שמעצים את הרעיון והופך אותו לקצת יותר מקוריוז. ייתכן, אם הרעיון יתפוס תאוצה, שיצטרפו אליו גם אחרים מהצד שכנגד, כדי לטרפד אותו בהמשך "מבפנים", אבל כרגע אלו רק שניים - היוזם, וזה שהופך את היוזם ללא לבד במערכה.
האיחוד השמאלי 413279
ואם מישהו בדלן מתוך העבודה היה מצהיר על תמיכה במהלך, מה היה מונע ממך באותה קלות להצהיר שהוא עושה זאת כדי לטרפד את המהלך מבפנים, למרות שכלפי חוץ אין שום הבדל בין מה שהוא היה עושה לבין מה שסנה עשה? או, במילים אחרות, איזו התרחשות אפשרית הייתה סותרת את התאוריה שלך?
האיחוד השמאלי 413283
זה היה נראה לי מאוד תמוה אם מישהו בדלן היה מצטרף לקריאה כבר בשלב הבוסרי הזה. למה לו להיות בין הראשונים לחזק רעיון שיחליש את התנועות המובלות כרגע ע"י בדלנים?
הדבר היחיד שהיה אולי מצדיק מעשה כזה הוא ידיעה שיש בכוונת משתלבים רבים נוספים לקפוץ לעגלת רעיון האיחוד בהקדם, והוא כבר רואה עצמו כמשתתף אחד מני רבים. אבל כאן המצב הוא לא כזה: הצהרות סנה ווילן נותרו בודדות כרגע, עם מתנגדת בדלנית ברורה אחת (גלאון).
האיחוד השמאלי 413580
ההמשך: רן כהן (משתלב) ממשיך לשים את הנושא בכותרות, ומחייב את יוסי ביילין (בדלן) לענות, וזה, כמובן, מתנגד.
ברקע גם חיים אורון (בדלן), הטוען כי זה בכלל לא הזמן לעסוק בנושא.
האיחוד השמאלי 413582
ואיך זה שהמשתלבים שלך מעוניינים באיחוד עם מפלגת העבודה הבדלנית?
האיחוד השמאלי 413594
פשוט מאוד - גם מרצ וגם העבודה מובלות ע"י בדלנים, שלשניהם יש מה להפסיד ע"י האיחוד: בייילין יאבד את המנהיגות שלו על המפלגה, וכך כוח עצמאי בדלני ייעלם, ולעומת זאת העבודה תמוצב מבחינת המצע שלה עוד קצת שמאלה ממה שהיא עכשיו, מה שעשוי לגרום לקדימה הממורכזת יותר לגנוב עוד כמה מנדטים, כך שהכוח המאוחד, גם אם הוא בדלני, הוא חלש יותר.
יש גם משמעות מיידית: מרצ כרגע לא מחוייבת לקואליציה (לא ממולכדת כמו העבודה). הצטרפותה עכשיו תמלכד אותה ב"חינם", מבלי שבעצם יידרש אתנן קואליציוני ממפלגת השלטון בתקציב המדינה.
האיחוד השמאלי 413611
נראה שהבלבניזם נבצר מבינתי.
האיחוד השמאלי 413613
אם יש משהו שנבצר באופן פרטיקולרי, אשמח לעזור. אם זה יותר מזה, אז צר לי שנבצר לך.
האיחוד השמאלי 413669
שום פרטיקולריות. הפוליטיקאים שלך כל כך נטולי אינטרסים עצמיים, עד כדי הרס עצמי ממש, והם מקימים/מצטרפים למפלגות על פי קריטריונים נעלמים כל כך, שיראת הכבוד שלי אליהם כנראה מסנוורת את עיניי.
האיחוד השמאלי 413682
איפה אתה רואה כאן הרס עצמי? איפה משהו מתנגש כאן באינטרסים אישיים? מה כל כך נעלם בהצטרפות למפלגה כדי לקדם את האג'נדה שלך?
נראה שאת/ה מסנוור/ת לא רק מיראת הכבוד.
האיחוד השמאלי 413693
רן כהן וחיים אורון רוצים להתאחד עם מפלגת העבודה, סביר שגם במחיר אובדן כסאותיהם. והם הצטרפו מלכתחילה למפלגה שאיננה תואמת את השקפותיהם בשום צורה. לצפי מה בחרו בה?
האיחוד השמאלי 413697
למה "סביר שגם במחיר אובדן כסאותיהם"? דווקא ההיפך אולי הוא הנכון: אם אנחנו מניחים שחלק ניכר מהעשייה הפוליטית, בעלת האופי האישי יותר, היא חתירה לעמדת כוח גבוהה יותר ובעלת השפעה יותר, הרי שאם רן כהן מוצא עצמו במפלגה בה הוא והיו"ר לא מסכימים, הוא מתחיל במאבק הישרדות. אחת מהפעולות במאבק כזה תהיה להקטין את ההשפעה של היו"ר, ודבר זה יושג ע"י איחוד עם העבודה, למשל.
רן כהן גם לא התחיל את דרכו במפלגת מרצ אתמול, הוא היה שם גם כשיוסי שריד היה קודם, כמס' 2 שלו, ושותף אמיתי לדרך.

(דרך אגב: לא שמתי את כהן ואורון באותו מחנה - הם במחנות מנוגדים).

ושוב: מבחינת שיטת הניתוח עפ"י בלבן, אין "חיה" כזו שנקראת "השקפת מפלגה", מאחר ומצע המפלגה הוא מיצוב שיווקי שאינו מחייב עמדה פוליטית חד חד ערכית במישור המעשי.
האיחוד השמאלי 413702
א. מה הסיכוי שלו להיכנס בעצמו לכנסת לאחר איחוד כזה?
ב. כן, הבנתי מה טוען בלבן (לשיטתך, לפחות). לא הבנתי איך זה מסתדר עם המציאות. אם מצע המפלגה הוא רק מיצוב שיווקי, אז לפי מה בוחר בה הפוליטיקאי שמצטרף אליה? מדוע לא חוברים להם כל המשתלבים זה עם זה במפלגה אחת, והבדלנים באחרת?
האיחוד השמאלי 413704
א. לא יודע מה הסיכוי, כי יש כאן אינסוף אפשרויות. הוא יכול, למשל, לנסות להיכנס בכלל לקדימה בבחירות הבאות (בקדימה יקבלו אותו בזרועות פתוחות, כי זה ימצב אותם עוד יותר שמאלה מהמרכז, וייתן להם עוד קולות על חשבון העבודה).
ב. הפוליטיקאי המצטרף למפלגה מסויימת עושה זאת על פי הערכת יכולתו להתקדם בה, ולקדם את הפוליטיקה שלו דרכה. למשל, אהוד ברק כבש את העבודה בסערה מפרס, כי ידע שהוא יכול להיכנס כגנרל המושיע למפלגה הדוויה והמובסת, וגם להפוך את מדיניות המפלגה על פיה, וזה הרבה יותר יעיל לעשות זאת "מפנים" מאשר מבחוץ. כלומר, אם המאבק הופליטי הוא על שליטה במרכזי כוח, למה להפסיק במפלגה אחת? למה לא לשאוף שיהיה "איש משלנו" או אנשים משלנו בעמדות מפתח בכל אחת מהמפלגות האחרות?
האיחוד השמאלי 413707
ב. 1. אני שוב שואלת - מדוע לא יוקמו שתי מפלגות - מפלגת בדלנים ומפלגת משתלבים?
2. בשיטה שלך הרי משתלב ממרץ יכול גם לעבור לישראל ביתנו, שגם בראשה עומד משתלב. מדוע לא, בעצם?
האיחוד השמאלי 413710
1. ראי את התשובה המצויינת של עוזי: אף אחד לא רוצה לקנות מקרר שמקרר הכי טוב, עם הנפח הכי גדול, אבל מתקלקל כל יומיים, או תנור שלא מתקלקל, אבל לוקח לו יומיים לסיים אפיית עוגה. לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות בעיני הציבור, אבל משווק אמיתי ימכור לך את היתרונות בלבד, ויצניע את החסרונות.
למשל, הציבור הישראלי ברובו רוצה מדינה יהודית, ולחיות בשלום עם שכניו, ושיורידו מיסים, אבל שהמדינה תיתן הרבה רווחה, חינוך, ספורט, תרבות, אמנות, פנאי ופנג שווי. הציבור בעצם רוצה , מבחינה מעשית, דברים והיפוכם, כי אינו טורח רוב הזמן לרדת לעומקם של דברים, וביננו, מי לא רוצה לחיות באוטופיה, ולעזאזל הפיזיקה והאילוצים.
אז מה עושה ראש מפלגה חכם? (במיוחד מפלגת מרכז כמו קדימה, בהובלה ע"י שרון ואח"כ אולמרט): מייצר באמצעות יועצי שיווק (וכך ממש ראינו ב"שידור חי") מצע שיתאים למה שרוב הציבור רוצה, וכך נבחר ברוב קולות. בנוסף יש מפלגות נישה, שמסתערות לא על המרכז, אלא על ציבור בוחרים מאוד ספציפי, והן אינן צריכות מצע כולל כלל, אלא רק לחדד את האג'נדה הנישאית הספציפית (חרדים אשכנזים/כיפה סרוגה/שלום עכשיו/גימלאים וכו'). אין בין מצע שיווקי זה לבין מה שקורה אח"כ בפועל דבר וחצי דבר. זו גם אחת הסיבות שציבור הבוחרים אומר "פר, אני מאוכזבת" אחרי כל מערכת בחירות.
2. לא נכון, כי אילוץ נוסף הוא השיווק של הפוליטיקאי הבודד לציבור. אם לפוליטיקאי מסויים יש רקורד ארוך טווח של להיות מזוהה עם הזאמל הקיצוני, הוא יאבד את אמינותו הפוליטית בחציית הקווים לימין הקיצוני. הוא לכל היותר יכול להגיע למרכז, תוך כדי אמירות של "מפלגת המרכז הזו (עבודה/קדימה)מתאימה יותר לעמדות של מפא"י ההסטורית, ומר"צ איבדה דרכה".
האיחוד השמאלי 413706
ב. מפני שאז מי יצביע להם בכלל.
האיחוד השמאלי 413709
מדוע לא? אתה לא היית מצביע למשתלבים?
האיחוד השמאלי 413712
משתלבים זה האופטימיים או הפסימיים?
האיחוד השמאלי 413713
זה החבר'ה שרוצים להשאיר את ההתנחלויות ולפתח את הגלובליזציה.
האיחוד השמאלי 413724
החבר'ה שתומכים בלהשאיר לא את כל ההתנחלויות, אבל בהחלט את רובן.
אחד, כזה, למשל, הוא פואד, שמחזק את הצד של אולמרט בכל הנוגע לאי משא ומתן עם סוריה.

ומהצד השני: בדלני כל העולם - התאחדו. פרס נפגש עם יושצ'נקו האוקראיני - http://www.nfc.co.il/showonedoc.asp?SubjectId=1&...

ומה מחפש פרס שם? - "ציין יושצ'נקו כי אוקראינה מעוניינת בשיתוף פעולה עם ישראל בנושא בקרת לוויינים ומערכות הנשק של ישראל וכי פיתוח נשק טכנולוגי עתידני יכול להוות בסיס לשיתוף פעולה בין ישראל ואוקראינה."

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים