בעשור האחרון? 413442
מעניין כמה מתוך זה בחמש-שש השנים האחרונות, השייכות לשריף מטקסס ''מדכא הטרור ומשכין השלום'' העולמי.
אלמלא מוראה של מלכות, איש את רעהו חיים בלעו 413457
בלי קשר לבוש, אלמלא תעשיית הנשק האמריקאית, הגרמנים היו משתלטים על כל העולם כבר ב1940.
אלמלא מוראה של מלכות, איש את רעהו חיים בלעו 413533
בשנות ה 40 לא היתה תעשיית נשק אמריקנית מבוססת. היא הוקמה אד הוק, "יש מאין", ורובה התכווצה לאחר הלחימה.

אולם הנתח ההולך והגדל שלה בתקופות מסויימות, ובמיוחד בעת האחרונה (של בוש) הוא ההיפך מגורם מייצב.
אלמלא מוראה של מלכות, איש את רעהו חיים בלעו 413543
הייתה לארה"ב תעשיית נשק גדולה שאפשרה לה לצייד את בריטניה עוד בטרם הצטרפה ללחימה (על החכר והשאל שמעת?). אינני יודע אם התעשייה הזו התכווצה לאחר מלחמת העולם, אך אני מפקפק בכך בגלל מה שאני יודע על המלחמה הקרה, מלחמת קוראה, ופרויקט מנהטן.

אילו היית טורח לעיין בדו"ח היית מגלה שהנתח של ארה"ב בחגיגת הנשק העולמית דווקא מצטמצם בשנים האחרונות. במקביל, עולה חלקם של יצואני נשק שלא מבצעים פיקוח אלמנטרי על מוצריהם (הודו, מלזיה). אבל לא ניתן לעובדות להפריע לאמונה שבוש (ואמריקה, וישראל) אשמים בכל תחלואי העולם.
אלמלא מוראה של מלכות, איש את רעהו חיים בלעו 413548
''החכר והשאל'' לא הפכו את תעשיית הנשק לסדרי הגודל של ההצטרפות ללחימה, והמצב בהצטרפות היתה של משק שלם שכמעט כולו מוסב לחימה, ולכן גם הגיעה ההתכווצות המסיבית לאחר השיא של מלה''ע השניה, אבל אכן לא היתה זו התכווצות לממדים של טרום המלחמה, אלא לתעשיות נשק הולכות וגדלות, הניזונות מהקונפליקטים השונים של המלחמה הקרה, ומאיומים אמיתיים ומדומים.
זה שהנתח של ארה''ב מצטמצם לא אומר שארה''ב הקטינה את הייצור, אלא שמדינות אחרות הצטרפו לחגיגה. אם תביט שוב בדו''ח, תגלה שלא רק שהעוגה עצמה גדלה משמעותית, אלא שגם במונחים אבסולוטיים הייצור של ארה''ב גדל מאוד בהשוואה לשנים קודמות. ואני בכלל לא השאשמתי את אמריקה וישראל, רק את ארה''ב של בוש.
(ובאופן כללי, כדאי שתבין טוב את הנכתב לפני שאתה מגיב).
אלמלא מוראה של מלכות, איש את רעהו חיים בלעו 413551
אילו הנכתב היה דומה לתגובתך האחרונה, ולא מלא בביטויי גנאי והגזמות כמו בתגובותיך הקודמות, הייתי מבין אותך הרבה יותר טוב.
אלמלא מוראה של מלכות, איש את רעהו חיים בלעו 413718
טרחתי גם טרחתי לעיין בדו"ח. היכן ראית שחלקה של ארה"ב קטן בשנים האחרונות? כשראית שהחברה הישראלית אלביט מיצאת נשק? כמו שתאמר שהחברה הישראלית טבע מיצאת תרופות. האמת היא שלא קל לבדוק את הנתונים הללו אבל אם תפשפש בקרביה של אלביט, אתה עלול למצוא שבין הבעלים יש אמריקאים . החברות ההודיות הן הודיות? חלק ממאפייני סחר הנשק בעולם היום נמצאים בגלובליזציה שלהם. תאגידי הנשק האמריקאים והבריטיים השקיעו הון בתעשיות השונות בעולם והשתלטו על חלקים מהן; כמו שחברת דייהו הקוראנית שייכת לג'.מ. כך תעשיות נשק שונות שייכות לא לממשלות המקומיות.
האמריקניות הבינלאומית 413733
''אם תפשפש בקרביה של אלביט, אתה עלול למצוא שבין הבעלים יש אמריקאים''.
מומלץ משום כך, לפני קבלת כל השקעה, לבדוק כמה דורות לאחור שהמשקיע הפוטנציאלי אינו אמריקאי.
הימין של השמאל? 413748
1. מניפסט שחיברו כמה אנשי שמאל בלונדון מכריז בין השאר כי "השמאל בבריטניה נחטף על ידי גורמים קיצוניים שדוגלים באנטי-אמריקאיות" ו"השמאל אובססיווי בהתמקדותו בסבל הפלשתיני, ומתעלם מהנעשה בחלקים אחרים של העולם", וקורא לשינוי הדגשים.

2.א. ציטוט, לטובת מי שלא עקב אחרי השמאל האירופי ב- 10-15 השנים האחרונות: "ישראל יכולה לחזור לגבולות 1967, לפצות את הפליטים הפלשתינאים, לכונן מדינה חילונית - ועדיין השמאל לא יראה בה מדינה לגיטימית".

2.ב. בתגובה, מציין חבר בכיר במפלגה הקומוניסטית כי 'מדינת ישראל ללא הכיבוש "אינה לא לגיטימית"' (להגיד "לגיטימית" חמוץ מדי, אבל "אינה לא לגיטימית" זה הרי בדיוק אותו דבר, נכון?).

הימין של השמאל? 413757
מתי בשמאל הישראלי תקום התארגנות דומה? או שמא זה מוגזם לדרוש קצת מחשבה עצמאית ממי שמתחממים כל חייהם בקונצנזוס השמאלני?
הימין של השמאל? 413775
תלוי איך מגדירים כיבוש, ואני מתכוון לזה בכל הרצינות. לפי הגדרה הפלסטינית שאני מכיר, למשל (''כיבוש זה כשאתם מחזיקים באדמה שלנו''), סותר את קיום מדינת ישראל בכל צורה.
האמריקניות הבינלאומית 413899
מה הקשר בין מה שכתבת למה שאני כתבתי? התייחסתי לטענות שחלקה של ארה"ב בסחר הנשק יורד. אינך מסכים איתי שתהליך הגלובליזציה יצר מצב בו החלוקה למדינות פחות ברורה. מה זה קשור לחיפושי דורות?
האמריקניות הבינלאומית 413960
ניחוש: אפופידס מתכוון להשוות בין הרדיפה האובססיבית של הנאצים אחרי יהודים, או מי שאבותיהם או סביהם היו יהודים, לבין הרדיפה הלא פחות אובססיבית שלך אחרי כל מה ששמץ של אמריקאיות דבק בו, רחמנא ליצלן. (כאמור- ניחוש בלבד).
האמריקניות הבינלאומית 414057
יענו אפשר לקרוא לי איציק צורר האמריקאים ימ"ש. כל מי שסבו היה אמריקאי דינו מות. נדמה לי לי שמישהי איבדה כאן לחלוטין את הצפון. ביקורת פוליטית הופכת אותי לרודף אובססיבי? איך זה?
האם אני חושב שהאמריקאים הם גזע נחות?
תראי לי משהו בדברי הביקורת שלי על מדיניות ארה"ב שאינני מבסס אותו על עובדות.
האמריקניות הבינלאומית 414074
לא אמרתי שאתה נאצי, חלילה. ואני מנחשת* שגם אפו לא התכוון לכך ברצינות. שהרי מעבר לכך שהנאצים הרגו אנשים, ואתה- לא, יש הבדל חשוב אחר: שיהודי שהמיר דתו עדיין היה יהודי לנאצים. בעוד שאמריקאי שייצא נגד ארצו, בוודאי יתקבל על ידי האנטי-אמריקאים בברכה, ויאומץ בחום אל החיק ה"פרוגרסיבי"*. שכן פה לא מדובר במוצא ביולוגי, אלא בעמדה אידאולוגית, שאותה אפשר לשנות.
אבל אי אפשר להתעלם מכך שאתה מעלה בדבריך את ארה"ב די הרבה, ורואה את צילה מתחת לכל עץ רענן, ואת ידיה הבוחשות בכל הקלחות, כל הזמן. אתה מאשים את ארה"ב וה"מערב". ורק אותם, בכל המתרחש בעולם. כאילו שאר העולם סביל, ומופעל רק מבחוץ, וע"י כוחות הרשע הנ"ל.
ברור שארה"ב היא שחקנית פעילה בזירה הבינ"ל, אבל למה אתה נטפל דווקא אליה כל הזמן?

ו- להראות לך משהו בדבריך שלא ביססת על עובדות? תראה לי אתה מתי /כן/ ביססת (ביסוס של ממש, בבקשה!) את דבריך על עובדות.

*אין שום תיאום בין הנ"ל לביני. פירשתי את דבריו אך ורק מתוך התבססות על הכותרת של תגובתו (הצב "יהדות" במקום "אמריקניות").

**אשמח אם מישהו יסביר לי בהזדמנות מה כ"כ מתקדם ברעיונות מהמאה ה-‏19...
האמריקניות הבינלאומית 414076
מישהו קרא לך נאצי? מדובר בתגובה שנמחקה?
האמריקניות הבינלאומית 414094
תגובה< 413960 > של אסתי. היא משווה בין אובססיביות הביקורת -סליחה-הרדיפה שלי אחרי ארה"ב לבין רדיפת הנאצים את היהודים.
אלמלא מוראה של מלכות, איש את רעהו חיים בלעו 413717
אני מציע לך לנסוע לטייל בצפון מזרח המדינה. אולי תראה שמאז1940 זרמו קצת מים בירדן, משהו השתנה בעולם והזמן הוא פקטור שצריך להתחשב בו. אגב, כשמדברים על תעשיית הנשק ומתכוונים למה שהיה לפני 67 שנה, מתכוונים גם לתעשית הנשק הגרמנית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים