ניתוח לא נכון. 413646
ראשית, עיברי צדק ורק הניסוח שלו היה לקוי בזה שהוא השתמש במונח מתחום הספורט: ניצחון. יש רמזים אותם אפשר יהיה לאמת אולי כשתסיים ועדת הבדיקה את עבודתה אם תעשה אותה ביושר ובאומץ. אחרי שבוע הציע סניורה הסדר-כמדומני דומה למה שהושג בסוף. וסניורה היה מתואם עם נאסרללה. כל המטרות שסומנו -הופצצו, היה ברור לאנשי חיל האויר -כך אפשר היה להבין מבין השיטין של התדרוכים שנתנו- שאי אפשר לחסל את הקטיושות מהאויר.
מהקרקע אפשר היה רק בפעולה מאסיבית לעומק של עשרות קילומטרים-לא רק עד הליטאני. הנזק של פעולה כזאת היה רב בהרבה מתועלתה; למעשה זו היתה הדרך לשקם את חיזבללה ככוח היחיד שיכול להלחם נגד הפולש הישראלי- והפעם זה היה באמת הפולש הישראלי ולא רק בגלל שאינו מפנה את חוות שבעא.
אלא מה? ביסוד ההחלטות הקשורות למילחמה עמדו האגו והטסטוסטרון. "אנחנו נפסיק את ירי הקטיושות (בכוח). אנחנו נשחרר את החטופים (בכוח). הנמקות קואזיראציונליות חיפו על תחושות בטן: האמירה שהההרתעה הישראלית נהרסה חיפתה על הכבוד שנפגע. "מילה שלנו זו לא מילה" הרי ראש הממשלה הצהיר שהמלחמה תסתיים כשישוחררו החטופים. שר הביטחון הצהיר שמטרת המילחמה היא הפסקת ירי הקטיושות. אצל עמיר פרץ לא משחקים עם מדינת ישראל! גם כותב המאמר כעס על התגובה הרפה ושלבנון לא הוחרבה עד היסוד. הנימה אצל רוב הציבור היתה של עלבון כבד על שכמה אלפי חיזבלונים העזו להתגרות במדינה עם הצבא החזק ביותר במיזרח התיכון. אין מה לדאוג; לא רחוק מאיתנו מעיזים כל מיני אנשים להתגרות במעצמה החזקה בעולם וגם יצליחו לגרש אותה, מפני שגם אצלה השכל הלאומי נסע לטייל לטובת האינטרסים הסקטוריאליים.
אין לי ספק שזו היתה מילחמה שנערכה בשעה שהשכל נסע לחופשה בחו"ל.
ניתוח לא נכון. 413668
מה שכן, נסראללה כבר לא ישכח את השם פרץ.
והשכל לא נסע אז לחו''ל, הוא ירד למקלט.
ניתוח לא נכון. 413671
מנהיגנו לא היו זקוקים למיקלטים.
ניתוח לא נכון. 413699
אולי זו השעה המאוחרת, אבל אין לי כוח כרגע להתעמק בדבריך. אולי פעם אחרת.
אבל בכל זאת נזכרתי שדווקא בדיוק בזמן שאתה ועברי חושבים שהיה צריך להפסיק את הלחימה, בדיוק אז קראת לא להפסיק את האש, אלא לפגוע במשגרים ולסגור את הגבול עם סוריה בעזרת חיל האוויר. דעתך מאז מרמזת שאולי הייתה בכל זאת איזו בעייה שלא אפשרה לנו להכריז על הפסקת אש.
ניתוח לא נכון. 413720
אתה צודק, זה מה שכתבתי אז. אבל בד בבד להתחיל לדבר. להתחיל לדבר פירושו הפסקת המילחמה. מה שכתבתי נבע מהעובדה שהמילחמה נמשכה והתכוונתי שאם המילחמה נמשכת, אז צריך לנהל אותה אחרת.
דעתי היא שתמיד-גם במהלך מלחמה-צריך לדבר ועם כל אחד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים