צוענים אקדמים 414196
אם כבר מדברים על נדידה אז ישנה תופעה גלובלית שבאופן טבעי תקפה גם לישראלים והיא תופעת הצוענים האקדמאים. אלו חברה עם דוקטורט שעוברים מפוסט אחד לשני, לשלישי לרביעי... ולא מצליחים להשיג תקן ועבודה מסודרת. הם יכולים לעבוד רק כל זמן שיש לבוס שלהם כסף במסגרת הגרנט.

אלו חיים קשים גם בגלל שהשכר שלהם לא מדהים ובעיקר בגלל שבהרבה מקומות השכר לא כולל הטבות סוציאליות והם צריכים להתחיל להתעסק עם כל ההפרשות האלו בעצמם מה שמשאיר הרבה מאוד מהם בלי פנסיה ושאר ירקות.

אני מכיר לא מעט אנשים כאלו והייתי כפסע מלהפוך לצועני אקדמאי. לא נעים.
צוענים אקדמים 414238
אני עובד בסביבה דומה, והתמונה לא שלילית כל כך. לא כל דוקטור מעוניין להשתקע בעיירה מנומנמת בניו אינגלנד ולהיות פרופסור באוניברסיטת ליגת הקיסוס המקומית למשך כל שארית חייו. הנדידה מוצאת חן בעיני רבים, ואין עוד הרבה מקצועות בהם ניתן לחוות כל כך הרבה תרבויות ולראות מקומות חדשים. ברוב המקרים גם לא צריך ללמוד את השפה המקומית, כי במוסד שבו עובדים כולם מדברים אנגלית. גם לוויזה וכל זה לא צריך לדאוג, המוסד דואג (לא להתבלבל עם "המוסד").

גם מבחינה מחקרית זה עושה טוב להכיר דברים חדשים ולא לעבוד על אותו הפרוייקט 20 שנה. ואם מדובר על פרוייקט קריטי, כגון סרטן או איידס, אז בדרך כלל לבוס יש מענק כמעט בלתי-מוגבל ואין חשש רב לאובדן מקום העבודה.

ועם ההפרשות שלי רק אני מתעסק, תודה.
צוענים אקדמים 414249
לא אמרתי שכל הצוענים האקדמים סובלים, בהחלט יכול להיות שיש כאלו שממש נהנים מאורח החיים הזה.

אני מכיר את הנדידה הזאת גם קצת מנסיון אישי (ph.d בחו"ל) ובעיקר בגלל הכרות אישית עם עשרות אנשים במצב הזה. מעט מתוכם אהבו את הסיטואציה. למעשה רק אחד, שקיבל ירושה יפה והיה פטור מטרדות כלכליות.

מה שכן, אני לגמרי מסכים איתך שמבחינה מחקרית לצוענים אקדמים יש יתרון מובנה בגישה לפתרון בעיות כי הנדידה בין מעבדות מביאה אותם ללימוד מתמיד של נושאים וטכניקות חדשות.
צוענים אקדמים 414255
אז בעצם הבעייה היחידה שלך עם אורח החיים הזה הוא ההיבט הכלכלי?

לדעתי הגזמת כשכתבת לעיל "אלו הם חיים קשים". קצת פרופורציות. מי שחי בצנעה יכול לחסוך הרבה ממשכורת של פוסט דוקטורט, אפילו שהיא נמוכה.
צוענים אקדמים 414260
מה סדר הגודל המדובר (ארה"ב) ? ממה שידוע לי המשכורות (במיוחד במקומות נחשבים) הינן סבירות בהחלט והחסכון הוא גבוה בהתחשב בעובדה שעובדים שם אבל חוסכים לפנסיה כאן.
צוענים אקדמים 414492
אלה חיים קשים לא רק מההיבט הכלכלי. בוודאי שיש פוסט-דוקטורנטים שההרפתקאות וחוסר השגרתיות מדליקים אותם - אני לא אחת מהם; אני רוצה כבר להגיע למקום שאוכל לקרוא לו "שלי", לגינה שאוכל לשתול בה ירקות ופירות וליהנות מהם שנים, לקהילה שבה יהיו לי חברים קרובים שאוכל לראות כל יום ולא להצטער להיפרד מהם. אני מניחה שזה עניין של אופי.
צוענים אקדמים 414700
אני מזדהה עם כמיהתך, ולעתים ובאופן חלקי גם אני מעוניין בדברים שציינת. אני מאוד מתחבר למקום בו אני גר, ותוך שבועיים אני מגלה כל פינה סודית שגם ותיקי המקום לא שמעו עליה, וגם אני אוהב לשתול ירקות; ובכל זאת אחרי כמה שנים המקום ממצה את עצמו ופתאום אני רוצה שינוי דרסטי. מוזר.
צוענים אקדמים 414968
הנדידה היא יפה וכיפית גם לי, אולי בגלל שאני לא מכיר דבר אחר, אבל כמה פוסטים אתה מכיר בני 55?
צוענים אקדמים 415211
שאלה קשה. זה כמו השאלה "מה יש יותר, חדשות טובות או חדשות רעות?" החדשות הרעות (המומשלות כאן, באופן אירוני, לפוסטים הצעירים) זוכות לכל הכותרות, והטובות לא מעניינות. ייתכן ויש המון פוסטים קשישונים במוסדות אלו ואחרים, אני באמת לא יודע.

מה בעצם רע בלהיות פוסט בן 55? אם המחקר בו אתה עוסק מעניין אותך, הרי שזו נחמה גדולה. האם שתי האפשרויות הקיצוניות הן או להיות פוסט או להיות פרופסור באוניברסיטה ולהשתקע לכל החיים במקום אחד? אני לא בטוח, כאמור, שאעדיף את האפשרות השנייה.

(האפשרות השלישית היא לגלות המון דברים ולהיות מצטיין ואז כל מוסד שבעולם מחזר אחריך ומוכן לתת לך הרבה יותר ממשרת פוסט).
צוענים אקדמים 415283
כמעט כל המוסדות מגבילים את משרות הפוסט-דוקטורט ל-‏5-7 השנים שאחרי קבלת התואר, כך שהתוכנית לצאת לפנסיה מתוך מסלול של משרות פוסט-דוקטורט קצת מפוקפקת.
צוענים אקדמים 415316
הם גם מגבילים את גילם של הדוקטורנטים?
צוענים אקדמים 415333
של הדוקטורנטים לא, אבל אולי של הפוסט.
צוענים אקדמים 415466
אולי בארץ. בארצות-הברית, אני די בטוח שהגבלה כזו היתה מוכרזת לא חוקית.
צוענים אקדמים 415540
גם בארץ הגבלה כזאת היא בלתי חוקית‏1.
אם כך זה לא בלתי אפשרי להמתין לגיל 60, ואז להתחיל לעבוד על הדוקטורט, ולפרוש לפנסיה ממשרת פוסט...

___
1 אין בכך כדי לטעון שאינה קיימת בפועל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים