השקעה לטווח ארוך? 41443
אם אכן רוב המימון לפרוייקט מגיע מארה''ב, דומה כי החסרונות מתבטלים לעומת היתרונות. הרי במקרה הגרוע, בסוגיית איום הטילים הבליסטיים נחזור לנק' ההתחלה. אולם הידע והניסיון, שנצברו במהלך העבודה על ה''חץ'', ישמשו את צה''ל והתעשיות הבטחוניות בפרוייקטים עתידיים.
אין בכלל שאלת ''אם'' 41456
הכל, כולל הכל, פרט לסכום כסף זניח בתחילת הפרוייקט שהיה בעצם הצגת היתכנות, הוא במימון אמריקני מלא לחלוטין.

ישראל לא הוציאה את סכומי הכסף האגדיים שנדרשו לחץ.

החיסרון העצום, הוא כל קודי המקור שייכים גם לאמריקנים + וזוהי נקודה חשובה, מכירה לצד ג' רק באישור.

דוגמא: המכ"מ של החץ, "אורן ירוק" נמכר באחרונה להודו, לא לפני קבלת אישור אמריקני. המחיר כפי שפורסם, היה 300,000,000$.

לא רע.
אז אתה טועה 41611
החץ ממומן בחלקו (שני שליש) ע"י האמריקאים, אבל שליש ממומן ע"י ישראל.
המערכות הנלוות, כגון מערכת הרדאר (אורן ירוק) שהזכרת, פותחו בכסף ישראלי, ולכן נמכרו לארצות נוספות.
לגבי החץ עצמו, מכיוון שהוא ממומן במימון חלקי של האמריקאים, הטכנולוגיה שייכת בחלקה לאמריקאים ולכן יש להם זכות וטו על מכירת הסוללות למדינות אחרות.

בכל מקרה, המאמר מתעלם מכך שפיתוח של מערכת NMD אמריקאית מתחרה ישירות במערכת החץ. כיום, מכיוון שמערכת החץ פותחה להגנת מדינת ישראל, היא מיירטת את הטילים בשלב המעוף הסופי שלהם ובעלת טווח הגנתי קטן. לעומת זאת, האמריקאים מפתחים מערכות הגנה שאמורות ליירט את הטיל בשלבים מוקדמים של מעופו (למשל מערכת THAAD) ומגנות על שטח גדול יותר.
לכן בשלב שהניסויים של THAAD יצליחו (ונכון להיום, עפ"י מיטב ידיעתי, כולם נכשלו), ולאחת ביטול אפשרי של ה-ABM, האמריקאים עלולים להחליט שאין טעם להמשיך בהשקעת כספים במערכת מתחרה שאינה מתאימה להם, אבל מפותחת באופן חלקי על חשבונם.

ייתכן שזו סיבה נוספת לווטו שהאמריקאים מטילים על מכירתה למדינות ידודיתיות. הרי בסופו של דבר, הכל מסתכם בכסף וחברות אמריקאיות לא מרוויחות אם ישראל תמכור מערכות חץ לכל דורש. (וע"ע פרשת מכירת מטוס הביון לסין).
אז אתה טועה 42617
ראשית, קשה להגיד כי המערכת האמריקאית מתחרה ישירות במערכת הישראלית. מפאת חוסר המקום לא אציין את כל הפרטים הטכניים, אך המערכת האמריקאית (שכוללת מרכיבים שונים, כפי שציינתי במאמר) עונה על איומים, בטווח ומספר, שונים מאלה שאיתם אמורה להתמודד מערכת החץ.

שנית, תתפלא לשמוע, מערכת ה THAAD ומערכת החץ די דומות. שתיהן אמורות ליירט את הטיל בקצה (סוף) המסלול הבליסטי שלו. ההבדלים הם רק בטווח היירוט, ורדיוס האיזור המוגן.
וכן, היה כבר ניסוי מוצלח, ראשון אמנם, של מערכת ה THAAD.

האם יתכן ששיקולי כסף מנחים את האמריקאים? במידה מסוימת, אין ספק. אך לא נראה לי כי יש לראות את כל התמונה כולה ב"איל הממון". התמונה מורכבת הרבה יותר.
השיקולים של האמריקאים 50034
האמריקאים הם לא מקשה אחת. משרד ההגנה שלהם כנראה באמת לא מתלהב מלממן את החץ ומעדיף לממן את ה-THAAD, ולא מבקש מימון עבור הפרוייקט. המימון לחץ מאושר כל שנה על ידי חברי קונגרס שמוסיפים לתקציב הבטחון האמריקאי מ י ו ז מ ת ם כסף, שמיועד ספציפית לנושא זה (תהליך שקרוי Plus-Up). כמובן שהתהליך נדחף ע"י לוביסטים ישראליים.
לישראלי נראה מוזר שפוליטיקאים מקבלים החלטות ללא תיאום עם מעהב"ט, אבל השאלה "איזה דרג צריך לקבוע צרכים אסטרטגיים" ו"אילו שיקולים הם רלוונטיים" (רק בטחניים או גם של קשרי חוץ למשל) חורגת מדיון זה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים