טייסים כבני אדם 415972
התקטננות: חלוץ דווקא פרסי. כך שאת שורשי חוסר הרגישות שלו כדאי לחפש במחוזות נפש אחרים מהמתואר לעיל.
[נסיון על רגל אחת: הוא הוכרח להתקשח במהלך השנים הארוכות, מגן פנינה ועד קורס הטיס, כשנאלץ להוכיח שהוא שווה, ואף עולה, על חבריו האשכנזים המתנשאים? סתאם.]

והדמות של ידין נשמעת לי סטריאוטיפית להחריד. אבל לא ראיתי את הסדרה ולכן לא ברור לי אם זה כך במקור, או רק בסיכום שלך, בגלל הצורך לקצר.
בכל מקרה, דמות הטייס החסום-רגשית שאת (או הסדרה) מתארת, היא לא יצוג נאמן של "טייס טיפוסי". ואני מקווה שהסדרה רק נשמעת שטחית, ובעצם היא כן טובה, כדברייך.
היא אכן סטריאוטיפית להחריד 416147
כולל הג'יפ היאפי, האהבה לאספרסו יוקרתי ואכילת סושי
טייסים כבני אדם 416429
נראה לי שידין היה מאוד סטריאוטיפי, אבל לא במידה שהפכה אותו לבלתי-אמין. כלומר, הוא היה "טייס קיצוני", וגם אני מנחש שרוב הטייסים הם לא עד כדי כך "טייסים"‏1, אבל לא נראה לי בלתי-סביר שיש *גם* כאלה. במיוחד אם השחקן משכנע מספיק, והתסריטאי משתף פעולה בטקסט אמין שמאפשר לשחק לשכנע - ובעיניי הם היו מאוד, מאוד משכנעים. כלומר, אשכנזי שכנע לא רק בחזית הנוצצת והבוטחת של הדמות, אלא גם היטיב להראות את החולשות שמתחבאות בעומק חצי מילימטר מתחתיה. אז לפחות לי הדמות לחלוטין לא צרמה, ולא קרסה תחת המטען הסמלי שהיוצרים העמיסו עליה (ושבגללו הוא היה צריך להיות כל כך סטריאוטיפי). אגב, אם זה מטריד אותך, שאר הדמויות בסדרה לא היו כל כך סמליות במישור הלאומי, ויותר ייצגו מקרים פרטיים מצד אחד ואוניברסליים (לפחות לתרבות המערבית) מצד שני.

1 וידוי: אני לא מכיר אישית אפילו אחד.
טייסים כבני אדם 416538
אם רק הטייס היה סטריאוטיפי ועמוס מטעני סמלים, ושאר הדמויות היו מקרים פרטיים-אוניברסליים, אז יש סיכוי טוב שהכשל הגדול של הסדרה הוא בדיוק בכך שהם הכלילו בסדרה שהקונספט שלה הוא מטופלים כבני אדם, דמות שלא מתאימה לקו הזה. לא כ"כ כי הדמות הזו לא מתאימה לדמויות האחרות, אלא כי זו טעות עקרונית לנסות להלביש על דמות בסיטואציה של מטופל-ומטפל, שזה משהו מאוד אישי במהותו, כל מיני מסרים לאומיים וחברתיים.

1 שירתתי בחה"א, ולא זכור לי שאחוז המפלצות-המהלכות-על-שתיים שם גבוה מהממוצע הישראלי :)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים