416055
אם אינני טועה, לפני כשנה פורסם מאמר בעיתון ''הארץ'' שתיאר מחקר אמפירי שבדק קבוצות אנשים שחוו טראומה, וביצע בדיקה השוואתית של מצבם של אלו שבחרו באמצעות טיפול פסיכולוגי ''להשתחרר מנטל ההדחקה'' ואלו ש''עברו הלאה''. אני חושבת שממצאי המחקר לא הראו תוצאות חד-משמעיות, והראו כי לא ניתן לטעון בוודאות (כפי שכותבת המאמר מנסה לעשות), כי מצבם של הראשונים היה טוב יותר.
אני סבורה שיוצרי הסדרה בחרו במודע שלא להכריע בסוגיה זאת.
ההנחה לפיה ישיבתו של מטופל על כורסת הפסיכולוג תוך שהוא מגולל את סיפורי ילדותו הינם מתכון לריפוי, מוטלת בספק היום יותר מבעבר.
416056
אני לא מכיר את המחקר הזה אבל יש כשל פוטנציאלי במחקרים כאלה- ייתכן ואותם אלה שבחרו לפנות לטיפול פסיכולוגי היו במצב גרוע יותר מאותם אלה ש''עברו הלאה'' (זה לא נשמע בלתי סביר) ומשום כך העובדה שמצבם של שתי הקבוצות היה דומה, פחות או יותר, לא מעיד על חוסר היעילות של הטיפול .

יכול להיות גם שלא, אבל כדי לקבל תוצאות מהימנות צריך נתונים נוספים או יכולת לחלק את הקבוצות בצורה אקראית ( מה שבמקרה הזה בעייתי מבחינה אתית).
416114
במחקרים כאלו יש קושי אמיתי לבודד משתנים. יחד עם זאת, אני סבורה שנעשים מאמצים לעשות כן. לכן, במקרה הזה, יש יסוד להניח שהנבדקים בשתי הקבוצות היו במצב דומה טרם הטיפול.
אנסה לחפש קישור למחקר זה.
416133
כדי להניח שהנבדקים בשתי הקבוצות היו במצב דומה לפני הטיפול את צריכה לחלק את הקבוצות רנדומלית.
אם באמת הנסיינים עשו את זה וחילקו רנדומלית את אלה שעברו טראומה לקבוצה שקיבלה טיפול ולקבוצה שלא קיבלה טיפול- אז ככל הנראה יצא שהיו אנשים שהיו מעוניינים בעזרה ולא קיבלו אותה והיו אנשים אחרים שלא היו מעוניינים בעזרה ונשלחו לטיפול.
מחקר כזה, מלבד זה שלא יניב תוצאות מהימנות הוא גם לא אתי בעליל.
וכאילו מה? 416143
שניכם, תובל ומיכל, לוקים כאילו בדיכאון? כי הקטע הזה של למצוא כאילו, כאלה מה יותר מדויק ואמפירי ואולי גם רנדומלי וסטטיסטי ואולי כאילו, פשוט תפסיקו לדבר. עברית הכוונה. וכולנו נחזור לאירופה בשלום. בחיוך.
נסה שם 416145
תעשה חיים
תודה 416185
אני באמת אעשה חיים. חיים משוגעים. חיים מדהימים. לחזור לאירופה!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים