היורדים 416064
לפי מספר התגובות (האינטליגנטיות) כאן מצד יורדים, ניתן בקלות לראות מי אשם במצבה העגום של ישראל דהיום - היורדים. מאות אלפי ישראלים (700 אלף ישראלים, אולי אפילו יותר) שעזבו את המדינה (שני שליש מתוכם אקדמאים!, ברובם בעלי תואר שני ומעלה) כי לא היה להם (מספיק) טוב כאן מסיבות שונות: חינוך, פוליטיקה, עבודה, תרבות וכו'. כמות כה גדולה של אנשים (10% מאוכלוסיית ישראל) שברובם הם משכילים ובעלי מקצועות חופשיים, אילו הייתה כאן, כמובן שהייתה משנה את פני המקום הזה בצורה דראמטית. במקום להלחם למען שינוי, הם בחרו להגר למדינה אחרת. למשל לגרמניה, שבה יש נוף מרשים ועבר מפואר. למעשה אם כל היורדים הללו היו כאן, לא היה צורך להלחם כלל. די היה בכך שהם נמצאים כאן, תורמים לחברה מהידע שלהם ומצביעים בקלפי. לא קשה לשער שהאיום שיש היום מצד ליברמנים ואולמרטים למיניהם היה קטן בצורה משמעותית, ואולי אף נמנע.
היורדים 416077
ואם נקרא הכל מהסוף להתחלה: אולי כדאי ל"ליברמנים ואולמרטים" למיניהם לדאוג שיהיה קשה למצוא כאן עבודה ברמה מערבית, כדי שהיורדים יהיו אשמים באיום מצדם.
היורדים 416243
לפי אותו היגיון, הנורווגים אשמים במצבנו. מה קרה, כל כך קשה לתפוס מטוס לארץ? אם הנורווגים היו מזיזים את התחת, היינו מפריחים את השממה.
היורדים 416592
על איזה היגיון אתה מדבר? לא נראה לי שיש היגיון בתגובה שלך. הנורבגים אינם ישראלים, לא חיו כאן ולא עזבו את המקום הזה לטובת מקום אחר.
היורדים 416850
אז?
היורדים 416556
יש כמה מדינות שניתן לראות לאיזה מצב עגום הגיעו לאחר עזיבת האליטות. אולי ישראל גם היא בדרך.

כמה סיבות לכך:

1. המלחמה של הליכוד באליטות - הצגת המונח "אליטה" כמילת גנאי.

2. המלחמה בעשירים - במקום לצמצם פערים על-ידי עזרה לעניים, מצמצמים על-ידי מלחמה בעשירים. אדם לא יכול לקנות מוצר יוקרה בארץ מבלי להיות מותקף בטענות לגבי שימושים עדיפים (לדעת המבקרים) לכסף הפרטי שלו.

3. הפגיעה של לימור לבנת (בעיקר) במערכת החינוך הגבוה.

4. העובדה שלא ניתן כמעט לקבל משרה אקדמית בארץ ללא פוסט-דוק בחו"ל. אפשר לעודד זאת, אבל כיום פשוט מחייבים זאת. לכאורה טוב לשכנע מדענים "לראות עולם" ולזכות בהפרייה הדדית. הבעיה היא שאם בעל תואר ד"ר יוצא לפוסט-דוק בחו"ל, לא מובטח כלל שיחזור.
היורדים 416598
אבל האיום מצד שולמיתאלונים ויוסישרידים למיניהם היה גדל, אז מה עשינו בזה?

----
דיסקליימר: פגשתי לא מעט ישראלים בחו"ל שראוים לפרס דרווין הישראלי על הירידה מהארץ, וגם כאלה שמפלגת כך שמאלנית מידי לטעמם. אבל יש לי הרגשה שהרצל מתכוון לסוג מאוד מסוים של יורדים.
היורדים 416603
כדאי לציין שקהילת היורדים בכללותה נחשבה (בעבר, לפחות) לימנית בדעותיה. עיתון היורדים בארה''ב, ''ישראל שלנו'', היה גורם ל-''הצופה'' להראות כמו ''הארץ'' (לפחות בפעם האחרונה שהזדמן לי לעיין בו - לפני כמה וכמה שנים). כמובן, יתכן מאד שיורדים תומכי שמאל אינם חשים צורך עז כל כך להשתייך לקהילה ולקרוא את העתון שלה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים