עוד קפיצת מדרגה כלפי מטה בהרתעה 416164
בדברים שנושא דן חלוץ, שאותם שמעתי כרגע ברדיו, הוא מזהיר מפני עימות צבאי עם סוריה, למרות צבאה הנחות.
הכיצד ? ובכן, אומר חלוץ, יש לסוריה מערך רקטי שעלול להוות בעייה לעורף הישראלי.
איך ייתכן שסוריה תשתמש במערך הרקטי הזה כדי להכות בעורפה של מדינה שיש לה עליונות אווירית מולטת עליה, וגם אומרים שיש לה חימוש גרעיני ?
יש כאן הכללה נוספת ונוראה של הכלל: "מה שמותר להם אסור לנו", וההכללה הזאת ממש הופכת את עורי חידודין חידודין, עד כדי כך שאני מתחיל לחשוב, בפעם הראשונה, על חיפוש אלטרנטיבה לפחות לצאצאי למגורים באזור זה.
הכלל הזה נוצר תחילה בגלל ה"כיבוש" (ולפני אוסלו, כשהיה כיבוש שלם, הוא היה מוצדק גם לשיטתי). אחר כך התברר שהוא ממשיך להתקיים גם שמוסרים טריטוריות נרחבות לשלטון עצמי של האויב, מבלי שנותרת איזו שהיא אפשרות לפיקוח בטחוני שלנו על אזורים אלה.
לאחרונה התברר שגם כשנסוגים לגבול מוסכם, בגזרת עזה ולבנון עדיין אנו ממשיכים להכיל עלינו את המגבלות האלה בגלל תרוצים שאינם לעניין.
ועכשיו, כפי שמשתמע מדברי חלוץ (ואני מקווה מאד שאולי לא הבנתי משהו או שמדובר בסתם טעות), הגענו ממש לאבסורד הסופי. גם מדינה ריבונית לחלוטין שאין בתוכה שום חיזבאלה כזה או "ועדות עממיות" כאלה, אם תחליט לפגוע באזרחנו, אולי אפילו בנשק כימי שיש בידיה, לא נחזיר לה כגמולה, ולא נתקוף ישירות את אזרחיה.
בתנאים כאלה (אם אכן שמעתי נכון, או שאין כאן איזו טעות), אנו חשובים כמתים. חבל על כל רגע נוסף שאנו טורחים להיאחז במקום מסוכן זה.
עוד קפיצת מדרגה כלפי מטה בהרתעה 416179
נדמה לי שאינך מבחין בדבר מה מאד בסיסי שאולי קרה לאסד; אסד רוצה להניע תהליך שלום שבמהלכו הוא יקבל את רמת הגולן. הוא כנראה מוכן לדרך של סדאת- להקריב המון קרבנות בידיעה שלאחר מלחמה בה סוריה לא תנצח- גם לא תנוצח-תיכבש, יותנע תהליך בדחיפה בין לאומית שבסופו של דבר יוריד אותנו מהגולן. אפשר כמובן להגיע לכך גם בלי מלחמה אבל אנחנו מבינים רק את שפת הכוח. אגב, אני חושב שאם היינו מגיעים עם הסורים להסכם בשנת 77, לא היתה מלחמת לבנון-לא הראשונה ולא השניה. ההסתיגות שיכולה להיות- ששרון היה יוזם את המלחמה בכל מקרה כדי לבנות מזרח תיכון ישראלי.
עוד קפיצת מדרגה כלפי מטה בהרתעה 416187
אינך עומד כלל על כוונתי.
אם תהיה מלחמה עם סוריה ואנחנו נעמוד כמו מטומטמים ונספוג את כל הנשק הכימי שלו ללא תגובה מתאימה אלא רק נהיה "צודקים וחזקים" ואולי "נחפש את המשגרים" כמו שהציע כאן לא מזמן משתתף מכובד, לא יישאר מאתנו אף אחד.
אז בתנאים האלה, למה אסד צריך לעשות אתנו שלום ולהסתפק בגולן בלבד. לא כדאי לו יותר להגשים את חלומו של אביו ולקבל גם את "דרום סוריה" ?
עוד קפיצת מדרגה כלפי מטה בהרתעה 416194
מפני שאסד לא ישתמש במשגרים כימיים. אסד יחטוף פי 10 מאיתנו והוא מוכן לשלם את המחיר. אם אסד החליט שהוא מוכן ללכת אפילו למלחמה, הרי זו איננה מלחמה לחיים ולמות של שתי המדינות. שימוש בנשק כימי אינו מתניע שום תהליך. האמירה "לא ישאר מאיתנו אף אחד" נכונה רק במקרה של התקפה גרעינית. אנחנו תמיד הולכים על אפשרויות אפוקליפטיות וכאן אינני חושב שאסד ילך על מחיקת מדינת ישראל ולא רק מהסיבה שאיננו יכול, אלא בגלל שהוא מסתכל גם מה יהיה אחרי המילחמה. אינני חושב שכל מה שאסאד רוצה הוא להקים את סוריה הגדולה שבירת המחוז הדרומי היא תל אביב נקיה מיהודים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים